گرم نشدن غذا در ماکروفر (۰ تا ۱۰۰) : معرفی ۱۰ علت رایج

علت گرم نشدن غذا در ماکروفر

گاهی اوقات ممکن است ما با مشکل گرم نشدن غذا در ماکروفر روبرو شویم که می‌تواند خیلی ناراحت‌کننده باشد. همیشه علت گرم‌نشدن غذا به وجود مشکل در ماکروفر برنمی‌گردد، گاهی تعیین تایم کم یا حجم زیاد غذا هم می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. در این مقاله به بررسی ۱۰ علت رایج گرم‌نشدن غذا در این دستگاه و راه‌حل‌های مؤثر برای هر یک آنها می‌پردازیم.

علت گرم نشدن غذا در ماکروفر

اگر اخیراً ماکروفر شما هم به‌خوبی غذا را گرم نمی‌کند و یا بخشی از غذای شما را گرم نکرده و بخشی را خیلی داغ می‌کند، احتمالاً مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند فنی یا غیر فنی باشد. گرم نکردن غذا یکی از نشانه های کار نکردن گریل ماکروفر می باشد. در ادامه قصد داریم ۱۰ علت اصلی که سبب بروز چنین مشکلاتی می شود، بررسی کنیم.

گرم نشدن غذا در ماکروفر

قبل از بررسی علل گرم نشدن غذا بهتر است ابتدا با طرز کار ماکروفر آشنا شویم. دکتر تعمیر در این باره می گوید:

اصولا اساس کار مایکروفرها و مایکروویوها بر تابش اشعه‌ی گرمایی یا گرم کننده استوار هست، یعنی مایکروفر با ایجاد اشعه‌های گرم کننده ذرات مولکولی داخل غذا رو وادار به جنبش می‌کنه و این حرکت یا جنبش باعث ایجاد گرما میشه و غذا از درون پخته میشه، عموما مشکل گرم نکردن غذا در مایکروفر به علت مشکلات این اشعه‌ها هست.

۱. غذا خیلی زیاد است

وقتی می‌خواهید غذایی را در ماکروفر گرم کنید که مقدار آن خیلی زیاد است، ممکن بوده مشکلی در گرم‌ شدن یکنواخت آن به وجود آید؛ زیرا موج‌های ماکروفر نمی‌توانند به طور یکنواخت به همه قسمت‌های غذا دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین بخش‌های وسطی غذا معمولاً سریع‌تر گرم شده درحالی‌که بخش‌های خارجی یا لبه‌های آن به‌خوبی گرم نمی‌شوند.

راه حل: برای حل این مشکل بهتر است غذا را به چند بخش تقسیم کنید و بین هر بخش، فضایی کوچک فاصله قرار دهید تا گرما به‌تساوی توزیع شود. همچنین می‌توانید مدت‌زمان گرم‌کردن را افزایش دهید تا به‌مرورزمان، تمامی قسمت‌های غذا به‌صورت یکنواخت گرم شوند.

غذا خیلی سرد است

۲. غذا خیلی سرد است

سرد بودن زیاد غذا هم می‌تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر باشد. وقتی که غذا از یخچال یا فریزر خارج می شود و در دمای بسیار پایینی قرار دارد، ممکن است ماکروفر به مشکل برخورد و به طور کامل نتواند آن را گرم کند. وقتی غذا خیلی سرد است، ممکن بوده مدت‌زمان زیادی برای گرم‌شدن نیاز داشته باشد و حتی گاهی اوقات غذا به طور کامل گرم نشود.

برای برطرف کردن این مشکل قبل از قراردادن غذا در ماکروفر آن را از یخچال بیرون بیاورید و مدت کوتاهی در دمای اتاق قرار دهید تا دمای غذا به دمای اتاق برسد و سپس آن را در ماکروفر قرار دهید. این کار باعث می‌شود غذا به‌سرعت و به طور یکنواخت گرم شود.

سایت whirlpoo درباره علت های گرم نشدن غذا گفته است:

Misset functions or broken parts are often to blame when your microwave is not heating up. Settings like Control Lock Mode, Demo Mode or power levels set too low may be preventing food from cooking, or more complex causes like a broken magnetron, door switch or high voltage diode could be the source of the problem.

۳. غذا خیلی خشک است

غذاهای بدون آب ممکن است بعد از گرم کردن و خارج‌کردن از ماکروفر خشک شوند. این امر معمولاً برای غذاهایی که حاوی آب کمی هستند و یا درون ماکروفر برای مدتی طولانی پخته شده‌اند، اتفاق می‌افتد. ازدست‌دادن رطوبت غذا باعث تغییر در طعم و بافت آن می‌شود.

برای جلوگیری از خشک‌شدن غذا می‌توانید کمی آب یا سس به آن اضافه کرده تا آن را برای گرم‌کردن آماده کنید و رطوبت آن حفظ شود.

قبل از خواندن ادامه مطلب سری هم به مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بزنید.

غذا روی دیسک نمی‌چرخد

۴. غذا روی دیسک نمی‌چرخد

در بعضی مواقع غذاها درون ماکروفر به‌صورت ثابت قرار دارند و روی دیسک نمی چرخند که این مورد هم می‌تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر باشد. یکی از دلایل شایعی که غذا روی دیسک ماکروفر نمی‌چرخد، ناهمواری یا آسیب‌دیدن دیسک ماکروفر است. آسیب‌هایی مانند خرابی در مکانیزم چرخش دیسک، خرابی قطعات کوچک در زیر دیسک یا آسیب به پایه دیسک می‌توانند باعث این مشکل شوند. این مورد می‌تواند علت گرم نکردن مایکروفر ال جی باشد.

برای حل مشکل نچرخیدن سینی ماکروفر، ابتدا دیسک را بررسی کنید و از وجود موانع یا آسیب‌های آن مطلع شوید. اگر مکانیزم چرخش دیسک خراب است، آن را تعمیر کرده یا به تعویض آن فکر کنید. همچنین مراقب باشید که غذاها به‌صورت یکنواخت بر روی دیسک قرار بگیرند و از توزیع متوازن آنها اطمینان حاصل کنید تا دیسک به‌درستی بچرخد.

علت گرم نکردن مایکروفر سامسونگ

۵. غذا به‌صورت یکپارچه نیست

یک علت گرم نشدن غذا در ماکروفر که بسیار هم مهم است، عدم توزیع یکنواخت غذا در ظرف است، به این معنا که تمام غذا در یک بخش ظرف قرار داده شده  و غذا به‌صورت یکنواخت در ظرف چیده نشده است. در این صورت ممکن است در برخی قسمت‌ها غذا بسیار گرم شود، درحالی‌که بخش‌های دیگر کمتر گرم شده یا اصلاً گرم نشوند. این مشکل می‌تواند علت گرم نکردن مایکروویو دوو و سایر برندها باشد.

برای رفع این مشکل، غذاها را به‌صورت منظم در سینی ماکروفر قرار دهید و از فویل آلومینیومی یا پلاستیک مخصوص ماکروفر برای توزیع بهتر گرمای مایکروویو استفاده کنید. همچنین می‌توانید مدت‌زمان گرم‌کردن را در بازه‌های کوتاه‌تر تنظیم کنید.

۶. توان ماکروفر کم است

توان ماکروفر کم است

یکی از اساسی‌ترین عواملی که باعث گرم‌ نشدن مطلوب غذا توسط ماکروفر می‌شود، توان کم ماکروفر است. این مسئله ممکن است باعث طولانی تر شدن زمان گرم کردن غذا یا گرم نشدن آن به طور کلی شود. علت گرم نکردن مایکروفر کنوود با توان کم و برخی برندهای دیگر داخلی و خارجی همین مورد است.

برای رفع این مشکل بهتر بوده از ماکروفری با توان بالاتر استفاده کنید. توان ماکروفر به وات (Watt) اندازه‌گیری می‌شود و ماکروفر با توان بیشتر قادر به گرم‌کردن سریع‌تر و یکنواخت‌تر غذا است.

۷. غذا به‌صورت نامناسبی پخته شده است

یکی از علل اصلی گرم‌نشدن مؤثر غذا توسط ماکروفر، پخت غذا به‌صورت نامناسب در مرحله اول است. اگر غذا به طور نامناسب پخته شده و برخی از بخش‌های آن به خوبی پخته نشده باشد، ممکن است ماکروفر نتواند به طور یکنواخت گرما را به‌تمامی قسمت‌های غذا منتقل کند.

برای جلوگیری از این مشکل، غذا را به‌صورت یکنواخت و کامل بپزید تا همه بخش‌ها به یک‌شکل پخته شوند.

غذا در ظرف نامناسبی قرار دارد

۸. غذا در ظرف نامناسبی قرار دارد

دیگر علت گرم نشدن غذا در ماکروفر، استفاده از ظرفی با جنس نامناسب است. ظروفی که برای استفاده در ماکروفر نامناسب هستند، ممکن بوده گرمای مایکروویو را به‌خوبی منتقل نکنند و باعث گرم‌نشدن غذا یا نامنظم گرم‌شدن آن و حتی جرقه زدن ماکروفر شوند.

برای رفع این مشکل از ظروف مناسب و مخصوص ماکروفر برای گرم‌کردن غذا استفاده کنید. این ظروف به طور خاص برای انتقال گرمای مایکروویو طراحی شده‌اند و می‌توانند به بهترین شکل ممکن به انتقال یکنواخت گرمای مایکروویو به غذا کمک کنند.

زمان گرم‌ کردن نادرست تنظیم شده است

۹. زمان گرم‌ کردن نادرست تنظیم شده است

یکی از عوامل مهم در گرم‌ نشدن مناسب غذا توسط ماکروفر، تنظیم نادرست زمان گرم‌کردن است. اگر زمان گرم‌کردن به طور نادرست تنظیم شود، ماکروفر نمی‌تواند غذا را به‌صورت یکنواخت و درست گرم کند و این باعث می‌شود که برخی از بخش‌های غذا سرد باقی بمانند.

برای حل این مشکل دقت کنید که زمان گرم‌کردن را به طور مناسب باتوجه‌به نوع و حجم غذا تنظیم کنید. از توصیه‌های تولیدکننده ماکروفر نیز در این زمینه بهره ببرید. همچنین به طور دوره‌ای غذا را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را هم بزنید.

 

۱۰. ماکروفر ناپایدار یا خراب است

در برخی موارد ممکن است ماکروفر شما ناپایدار یا خراب باشد که در عملکرد گرم‌کردن غذا مشکل ایجاد می‌شود. خرابی مگنترون، یکی از اجزاء کلیدی در ماکروفر، می‌تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر و همچنین روشن نشدن ماکروفر باشد. مگنترون مسئول تولید امواج مایکروویو است و اگر خراب یا ناپایدار باشد، توان ماکروفر کاهش می‌یابد. علائم خرابی مگنترون می تواند شامل صداهای عجیب، افت توان و یا عدم پاسخگویی ماکروفر باشد. علاوه‌برآن، خرابی سوئیچ درب هم می‌تواند در این مشکل تأثیرگذار باشد. این مسئله می‌تواند یک علت گرم نکردن مایکروفر سامسونگ باشد.

به نقل از سایت karo-service در رابطه با خرابی یا سوختن لامپ مگنترون ماکروفر:

لامپ مگنترون در داخل ماکروفر به عنوان منبع اصلی امواج مایکرویی استفاده می‌شود. این قطعه معمولا طول عمر بین ۵ تا ۱۰ سال دارد. البته اگر به درستی از دستگاه استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است، زودتر از این ها خراب شود.  در صورتی که لامپ مگنترون سوخته باشد یا خراب شود، ماکروفر دیگر نمی‌تواند امواج مایکرویی تولید کند و دستگاه نمی تواند به خوبی غذا را گرم کند. باید تعمیر یا تعویض شود.

ماکروفر ناپایدار یا خراب است

در صورت مشکوک بودن به خرابی مگنترون، سوئیچ درب یا دیود به تعمیرکار ماکروفر مراجعه کنید. مگنترون به‌عنوان یک قطعه قابل‌تعویض در بسیاری از مدل‌های ماکروفر وجود دارد و می‌توان آن را تعویض کرد تا عملکرد ماکروفر بهبود یابد. سوئیچ درب هم باید برای رفع این مشکل تعمیر شود.

در پایان مقاله پیشنهاد میکنیم مطلب علت کار نکردن کلید پنل ماکروفر را نیز بخوانید.

کلام پایانی

در نهایت، برای لذت ‌بردن از غذاها باید مسائل مختلفی را برای گرم کردن آنها با ماکروفر در نظر بگیرید. بهتر است همیشه به توصیه‌های تولیدکننده ماکروفر و روش بیان شده برای گرم‌کردن غذاها توجه کنید و در حین گرم شدن مکرراً غذاها را تست کنید. ما در مجموعه سلام تعمیر، بهترین مرکز تعمیر ماکروفر در تهران در خدمت شما هستیم تا پاسخ سؤالات شما درباره علت گرم نشدن غذا در ماکروفر را بدهیم.

 

در صورت نیاز به تعمیر ماکروفر و سایر لوازم برقی و الکترونیکی خود مانند تعمیر یخچال در تهران و یا تعمیر ماشین لباس شویی در تهران با شماره های ۰۲۱۹۱۰۱۱۱۵۰ – ۰۹۱۰۰۹۳۳۰۰۸ ما تماس بگیرید.

ویژگی های ممتاز شرکت تعمیراتی سلام تعمیر

 • پشتیبانی ۲۴ ساعته
 • بازگشت بدون قید و شرط پول در صورت نارضایتی مشتری
 • استفاده از قطعات اصلی و ضمانت دار شرکتی
 • ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن(۳۰دقیقه الی ۱۲۰ دقیقه بعد از تماس مشتری)
 • پیگیری و نظرسنجی خدمات ارائه شده
 • کادر تخصصی و آموزش دیده با مدرک معتبر
 • رعایت تمامی پروتکل های پیداشتی
 • تعمیرات تخصصی ماکروفر و سایر لوازم خانگی با نازل ترین قیمت حتی پایین تر از نرخ اتحادیه

 

سوالات متداول

۱- علت گرم نکردن ماکروفر سامسونگ چیست؟

معمولا گرم نشدن غذا در ماکروفر ربطی به برند آن ندارد و علل مشابهی می تواند داشته باشد. شایع ترین علت گرم نکردن ماکروفر سامسونگ و سایر برندها نامناسب بودن ظرف، سرد یا خشک بودن بیش از حد غذا و زیاد بودن غذا می باشد.

۲- علت گرم نکردن مایکروویو دوو چیست؟

خرابی لامپ مگنترون، خرابی برد، خرابی ترانس، نقص در دیود، خرابی میکروسوئیچ از جمله مواردی می باشند که به عنوان علت های گرم نکردن مایکروفر دوو شناخته می شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «گرم نشدن غذا در ماکروفر (۰ تا ۱۰۰) : معرفی ۱۰ علت رایج»

  1. سلام وقت بخیر
   مهمترین چیز نوع برند شیشه هست که برای این کار ساخته شده یا خیر ولی بهترین کار این هست از دمای پایین استفاده بشه چون احتمال شکستن ظرفای شیشه ای و سرامیکی در دمای بالا وجود داره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری