چرا بدنه لباسشویی برق دارد؟ ۴ علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به محض دست زدن به بدنه لوازم خانگی برق‌ گرفتگی را احساس کرده باشید. این موضوع در رابطه با دستگاه‌های مختلفی از جمله ماشین لباسشویی صدق می‌کند و موجب شده است تا اکثر کاربران به دنبال یک راه حل به منظور رفع برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی باشند. به طور کلی، همه لوازم الکتریکی دارای مقدار خاصی جریان الکتریکی در بخش بدنه خود هستند که به آن نویز (noise) نیز گفته می‌شود. میزان نویز این دستگاه‌ها به ندرت به ۲۲۰ ولت می‌رسد که در واقع خطرناک‌ترین حالت ممکن در این رابطه است.

علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

چرا بدنه لباسشویی برق دارد؟ ماشین‌های لباسشویی نیز مانند سایر لوازم خانگی ممکن است با ایرادات فنی متعددی روبه‌رو شوند. مهم آن است که علت این ایرادات به خوبی تشخیص داده شود و از راهکارهای مناسبی جهت رفع آن‌ها کمک بگیریم. برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی از جمله مواردی به شمار می‌آید که بررسی علل آن از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است، زیرا این موضوع می‌تواند زیان‌های جانی و مالی زیادی به همراه داشته باشد. گزینه‌های خاصی همچون پوسیده شدن بدنه، خراب شدن پمپ تخلیه، خراب شدن موتور و… از جمله اصلی‌‌‌ترین دلایلی هستند که در این رابطه باید به آن‌ها اشاره کنیم. در ادامه هر یک از این عوامل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سایت quora نیز درباره اهمیت تشخیص علت برق گرفتگی ماشین لباسشویی بسیار تاکید کرده و گفته که:

If you feel an electric shock from the body of your washing machine or the water in it or flowing into it, if it’s filling up, this is a very serious thing. You should get a qualified technician to check the wiring in your machine, any extension cord you may be using, and your home urgently.

علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

پوسیده بودن بدنه

اولین علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی بوش که باید از آن یاد کرد، پوسیده شدن بدنه است. وقتی که بدنه دستگاه به صورت مداوم در معرض رطوبت قرار گرفته باشد، حتی بادوام‌ترین آن‌ها نیز دچار پوسیدگی می‌شوند. این پوسیدگی می‌تواند در سطوح مختلفی رخ دهد. به هر روی، پوسیده شدن بدنه می‌تواند منجر به ایجاد حس برق‌گرفتگی در زمان لمس دستگاه شود. اگر به این موضوع رسیدگی نکنید، پوسیدگی مذبور به مرور زمان افزایش می‌یابد و حتی ممکن است ماشین لباسشویی دیگر قابل استفاده نباشد. برای حل آن می توانید از نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بوش در تهران کمک بگیرید.

خراب شدن پمپ تخلیه

عدم عملکرد صحیح پمپ تخلیه

متخصصان عرصه تعمیر ماشین لباسشویی بیان می‌‌کنند که علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی در برخی از موارد، خراب شدن قطعه‌ای به نام پمپ تخلیه است. این پمپ همان قسمتی به شمار می‌آيد که وظیفه دارد پس از پایان روند شستشو، آب را به خارج از دستگاه هدایت کند. وقتی که پمپ تخلیه خراب شده باشد، نه تنها امکان ایجاد حس برق‌گرفتگی وجود خواهد داشت، بلکه ممکن است سایر قطعات ماشین لباسشویی نیز آسیب ببینند.

خراب شدن موتور

در موارد معدودی، علت اصلی برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی سامسونگ، ایرادات فنی موتور است. طبیعتاً اگر موتور دستگاه مدنظر ما خراب باشد، عملاً امکان شستشوی لباس‌ها وجود ندارد. امروزه بسیاری از ماشین‌های لباسشویی با استفاده از مواردی همچون کدهای خطا این موضوع را به اطلاع ما می‌رسانند، بنابراین اگر بر روی مانیتور دستگاه موجود در منزل خود چنین کدهایی را مشاهده کردید، لازم است که سریعاً با نمایندگی تعمیر لباسشویی سامسونگ همچون «سلام ریپیر» کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا به منزل شما مراجعه کنند.

خراب بودن نویزگیر

همان‌طور که پیش از این بیان کردیم، بسیاری از لوازم خانگی به حد کمی نویز الکتریکی دارند. با کمک نویزگیر می‌توان این موضوع را تا حد امکان کاهش داد. حال تصور کنید که حتی نویزگیر هم دچار مشکل شده باشد. قاعدتاً در این حالت امکان افزایش شدید نویزها وجود دارد و در نتیجه حتی یک تماس کوچک با بدنه نیز منجر به ایجاد حس برق‌گرفتگی می‌شود.

علت برق داشتن بدنه لباسشویی پاکشوما

علت برق داشتن بدنه لباسشویی پاکشوما

اگر از ماشین‌های لباسشویی پاکشوما در منزل خود استفاده می‌کنید، احتمال دارد با ایرادات فنی متعددی روبرو شده باشید. برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی پاکشوما به طور معمول به بالا بودن سن دستگاه مرتبط است. نویز بدنه این دستگاه‌ها با گذشت زمان روز به ‌روز افزایش پیدا می‌کند و در یک مرحله خاص به بالاترین حد خود می‌رسد. این همان زمانی است که شما عملاً وجود برق بر روی بدنه ماشین لباسشویی را حس می‌کنید.

رفع مشکل برق داشتن بدنه لباسشویی

اکنون که با مهم‌‌ترین علت‌های برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی آشنا شدیم، بهتر است به راهکارهایی که برای رفع این موضوع مورد استفاده قرار می‌گیرند بپردازیم. اینکه کدام یک از روش‌های مربوطه برای ماشین لباسشویی شما بهترین گزینه ممکن هستند به تشخیص تعمیرکار ارتباط دارد. در اکثر موارد، می‌توان این مشکل مهم را رفع کرد و می‌توانید با خیال راحت دوباره از ماشین لباسشویی خود بهره ببرید.

تعمیر موتور

نخستین راهکاری که باید به آن اشاره کنیم، تعمیر کردن موتور ماشین لباسشویی است. این امر نیز نیاز به ابزارهای ویژه‌ای دارد که تنها کارشناسان و تعمیرکاران حرفه‌ای می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. روند تعمیر موتور در برخی از موارد به موضوعی زمان‌بر تبدیل می‌شود، زیرا قطعات گوناگونی در این بخش جای گرفته‌اند. در برخی از شرایط، آسیب‌دیدگی‌های موتور فراتر از حد تصور است و چاره‌ای به جز تعویض آن وجود ندارد. معمولاً پس از انجام این اقدامات، مشکلاتی همچون برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی به طور کامل رفع می‌شوند.

تعمیر کردن پمپ تخلیه

چنانچه تعمیرکاران تشخیص دهند که پمپ تخلیه علت اصلی ایجاد حس برق گرفتگی در زمان به کارگیری ماشین لباسشویی است، باید همین قطعه را به طور کامل مورد بررسی قرار دهند. پمپ تخلیه پس از گذشته یک بازه زمانی خاص از کار می‌افتد و دیگر عملکرد مناسبی را از خود نشان نخواهد داد. خوشبختانه امروزه امکان تعویض این بخش از ماشین لباسشویی در مدل‌های گوناگون وجود دارد و لازم نیست که نگرانی خاصی داشته باشید. تعویض کردن پمپ تخلیه علاوه بر حل مشکلات مربوط به برق‌گرفتگی، روند شستشو و آبکشی را تسریع می‌کند که خود یک امر کاملاً مثبت به شمار می‌آيد و برای اکثر کاربران حائز اهمیت است.

بررسی سیم‌ها

چنانچه برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی به دلیل خراب شدن یا قطع شدن و یا پوسیدگی سیم‌های موجود در درون دستگاه باشد، لازم است که هر یک از آن‌ها به صورت تخصصی توسط تعمیرکاران بازدید شوند. در ماشین لباسشویی شما، چند صد قطعه سیم مختلف جای گرفته است که هر یک از آن‌‌ها وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. حتی خراب شدن یک سیم نیز می‌تواند منجر به ایجاد اتصالی بدنه شوند و تجربه ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد. هزینه تعمیر و رفع مشکلات سیم‌های لباسشویی معمولاً زیاد نیست، اما چون همه آن‌ها باید بررسی شوند، احتمال دارد که با یک فرایند زمان‌بر دیگر روبرو باشیم.

رفع مشکل برق داشتن بدنه لباسشویی

عوض کردن نویزگیر

اگر ایراد از نویزگیر ماشین لباسشویی باشد، طبیعی است که باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم. نویزگیرهای مربوط به دستگاه‌های مختلف با یکدیگر همسان نیستند و باید به سراغ محصولاتی بود که دقیقاً با مدل اولیه برابر می‌کنند. تعویض نویزگیر و یا رفع مشکلات مربوط به آن از جمله مواردی به شمار می‌آید که باید با دقت و ظرافت خاصی انجام بگیرد، در غیر این صورت امکان دارد که باز هم با مشکل برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی روبرو شویم.

وصل کردن سیم ارت

یکی دیگر از روش‌های حل این مشکل آن است که از سیم ارت (earth wire) استفاده کنیم. این سیم نویز مربوط به ماشین لباسشویی را به زمین انتقال می‌دهد. در بسیاری از کشورهایی اروپایی، این سیم به صورت ویژه در درون پریز جایگذاری شده است تا کاربران هیچ‌گاه با مشکل اتصالی بدنه دستگاه‌های الکتریکی روبرو نشوند. این سیم در پریزهای ایرانی وجود ندارد و به همین دلیل باید یک سیم را از پشت ماشین لباسشویی به یک لوله فلزی و یا موارد مشابه آن وصل کنیم.

سخن پایانی

تعمیر کردن مشکلاتی همچون برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی باید توسط متخصصان حرفه‌ای صورت بگیرد. این دسته از ایرادات فنی جزو موارد ساده به شمار نمی‌روند و نباید به صورت شخصی جهت رفع آن‌ها اقدامات مختلفی را انجام دهید. از بین کلیه مراکز مهم تعمیر اتصالی بدنه ماشین لباسشویی می‌توانیم به «سلام ریپیر» اشاره کنیم. کارشناسان این وب‌سایت با بهره‌گیری از دانش و مهارت خود قادر هستند تا چنین مشکلاتی را به طور کامل برای شما حل کنند، بنابراین اگر به دنبال تعمیر کردن کلیه لوازم خانگی خود هستید، «سلام ریپیر» را به خاطر بسپارید. اگر ساکن غرب تهران هستید می توانید از نمایندگی های تعمیر ماشین لباسشویی غرب تهران نیز کمک بگیرید.

 

 

سوالات متداول

۱- چرا ماشین لباسشویی برق دارد؟

رطوبت و یا پوسیدگی بدنه، نشتی آب، سیم‌کشی معیوب، خرابی موتور، خرابی پریز برق و خرابی پمپ تخلیه از رایج ترین علت برق گرفتگی لباسشویی میباشند.

۲- برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی چکار کنیم؟

تعمیر موتور دستگاه، تعمیر یا تعویض پمپ تخلیه، عوض کردن نویزگیر، وصل کردن سیم ارت و بررسی سیم ها چند راه حل ساده برای رفع برق گرفتگی ماشین لباسشویی می باشند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری