علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟ ۷ دلیل شایع اتومات نکردن کولرگازی

علت اتومات نکردن کولر گازی

اتومات نکردن کولر گازی از مشکلاتی به شمار می‌آيد که کاربران بسیاری از آن می‌نالند. این موضوع باعث می‌شود تا چنین دستگاه‌هایی به صورت مداوم یا یکسره روشن بمانند و در نتیجه مصرف انرژی‌شان افرایش پیدا کند. علاوه بر این موضوع، به صورت اتومات کار نکردن به‌مرورزمان قطعات داخلی کولرگازی را فرسوده می‌کند و منجر به آسیب‌دیدن آن‌ها می-شود؛ به همین دلیل لازم است که این مشکل مهم را جدی بگیرید و سریعاً نسبت به رفع آن اقدام کنید، البته این امر باید به وسیله تعمیرکاران حرفه‌ای انجام شود.

علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟

کولرهای گازی یا Air conditioners از قطعات متعددی تشکیل شده‌اند که هر یک از آن‌ها وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. به منظور یافتن دلایل اتومات کار نکردن کولر گازی لازم است این قطعات به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوانیم بفهمیم مشکل از کدام قسمت است. در ادامه به چند مشکل اساسی در این رابطه و همچنین نحوه رفع هر یک از آن‌ها اشاره می‌‌کنیم.

اتومات نکردن کولر گازی

خراب شدن سنسورها

نخستین علت اتومات نکردن کولر گازی، آسیب دیدن سنسورهای موجود در آن است. این سنسورها موظف هستند تا دمای محیط را به شکل دقیق تشخیص دهند و آن را به اطلاع برد مرکزی برسانند. خراب شدن سنسورها منجر به یکسره کار کردن کولر گازی می‌شود؛‌ زیرا برد نمی‌تواند تعیین کند که آيا زمان خاموش شدن دستگاه فرا رسیده است یا خیر. خوشبختانه در اکثر موارد با تعویض کردن این مدل سنسورها می‌توان کولرگازی را به شرایط اولیه بازگرداند و دوباره از آن به راحتی استفاده کرد.

خراب شدن ترموستات

در کولرهای گازی از ترموستات به منظور تنظیم میزان دما استفاده می‌شود. حال تصور کنید که بخشی با این میزان اهمیت،‌ خراب شده باشد. در این حالت حتی اگر به صورت دستی (manual) دمای کولر گازی خود را تنظیم کنید، باز هم دستگاه به شکل یکسره به فعالیت خود ادامه می‌دهد و خاموش نمی‌شود. قاعدتاً در این شرایط باید به سراغ تعمیر یا تعویض کامل ترموستات برویم. هزینه انجام این امر زیاد نیست و معمولاً در مدت زمان کوتاهی مي‌توان آن را انجام داد. از طرفی دیگر خراب شدن ترموستات می تواند باعث روشن نشدن کولر گازی نیز بشود.

به نقل از سایت hardwarecenter درباره وطیفه ترموستات در کولرهای گازی:

کار نکردن ترموستات کولر گازی، به تنهایی عامل بسیاری از مشکلات و ایرادهای عملکردی این دستگاه محسوب می شود. این قطعه وظیفه قطع و وصل کردن جریان برق را بر عهده داشته و از این طریق، دمای کولر را در سطح تعادل نگه میدارد. روند کاری این قطعه به این ترتیب است که وقتی دمای کولر گازی بالا آمد، با وصل شدن جریان برق، کمپرسور شروع به کار می‌کند و دمای محیط را خنک می‌کند.

خراب شدن برد الکترونیکی دستگاه

خراب شدن برد الکترونیکی کولر گازی

این امکان وجود دارد که دلیل اصلی اتومات نکردن کولر گازی به خراب شدن برد الکترونیکی آن ارتباط داشته باشد. همه کولرهای گازی مدرن دارای این برد به خصوص هستند. دستوراتی که از طریق ریموت کنترل ارسال می‌شوند، توسط برد بررسی شده و سپس اجرا می‌شوند. مواردی همچون آب خوردگی و یا اتصالی پریز برق می‌تواند منجر به خراب شدن برد الکترونیکی کولر شود که خرابی آن می تواند مشکلات متعددی همچون خنک نکردن کولرگازی را بوجود آورد. تعمیر این نوع بردها فرایندی پیچیده دارد و به دستگاه‌های ویژه نیاز است؛ به همین دلیل تنها برخی تعمیرکاران از پس آن بر می‌آيند.

خراب شدن کویل‌ها

کویل‌ بخشی است که به منظور جذب گرمای گاز مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه این کویل‌ها خراب شده باشند، گاز مبرد هیچ‌گاه به خوبی سرد نمی‌شود و در نتیجه کولر به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر متخصصان تعمیر کولر گازی، این موضوع را علت اصلی اتومات نکردن بدانند، لازم است که روند تعمیر یا تعویض کویل‌ها آغاز شود، البته در پاره‌ای از موارد تنها با تمیز کردن کویل‌ها می‌توان آن‌ها را دوباره به کار انداخت و نیازی به صرف هزینه‌های گزاف وجود ندارد.

آسیب دیدن رله کولر گازی

اتومات نکردن کولر گازی می‌‌تواند به دلیل مواردی همچون خراب شدن رله نیز اتفاق بیفتد. این قطعه کوچک و به ظاهر ساده وظیفه دارد تا میزان ولتاژ ورودی به بخش‌های مختلف دستگاه را کنترل کند و آن را افزایش دهد. رله‌ها عموماً خراب نمی‌شوند، مگر اینکه به پایان عمر خود نزدیک شده باشند و دیگر عملکرد قابل قبولی را از خود نشان ندهد.

تعویض رله فرایند زمان‌بری نیست؛ اما باید به دقت و با رعایت کلیه نکات ایمنی صورت بگیرد. توصیه می‌کنیم که به منظور رفع ایرادات مربوط به این بخش نیز با کارشناسان حرفه‌ای و آموزش‌دیده تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا مشکل مدنظر شما را به خوبی رفع کنند.

نصب غیر استاندارد کولر گازی

در برخی از موارد، دلیل اصلی اتومات نشدن نصب نادرست کولر گازی است. کولرهای گازی باید به صورت کاملاً تراز و دقیق در محیط مدنظر شما نصب شوند تا به‌مرورزمان قطعات گوناگون آن‌ها آسیب نبینند. علاوه بر این، لازم است به مواردی همچون پریز کولر نیز توجه داشته باشید و از سالم بودن آن اطمینان یابید.

نصب غیر استاندارد کولر گازی

چنانچه تعمیرکاران تشخیص دهند نصب کولر گازی نادرست است، نسبت به اصلاح آن اقدام می‌کنند تا دیگر با مشکلاتی همچون یکسره کار کردن دستگاه مواجه نشوید. این موضوع تنها مختص به محصولات یک برند خاص نیست و همواره باید جدی گرفته شود.

ضربات فیزیکی

اتومات نکردن کولر گازی علل مختلفی دارد که از بین آن‌ها می‌توان به وارد شدن انواع ضربه‌های فیزیکی به کولر نیز اشاره کرد. اگر در زمان جابه‌جایی و اسباب‌کشی، کولر گازی شما به هر نحو دچار آسیب فیزیکی شده است، این احتمال وجود دارد که عملکرد آن مختل شود و دیگر نتواند عمل اتومات کردن را به خوبی انجام دهد یا مثلا ممکن است با مشکل آب دادن کولر گازی مواجه شوید.

ضربات فیزیکی وارد شده به کولر بر روی بخش‌های گوناگون آن اثر می‌گذارند و به همین دلیل مشکلات گوناگونی را برایتان به وجود می‌آورند. به منظور تشخیص خرابی هر یک از قطعات کولر لازم است از دانش و تجربه کارشناسان کمک بگیرید. تنها این افراد می‌توانند به خوبی روند عیب‌یابی را پشت سر بگذارند و کولر شما را به حالت اولیه بازگردانند. اگر ساکن غرب تهران هستید، می توانید از تعمیرکاران تعمیر کولرگازی غرب در تهران کمک بگیرید.

سخن پایانی

کولرهای گازی یک انتخاب عالی برای تنظیم دمای محیط مدنظر ما هستند؛ اما این دستگاه‌ها نیز ممکن است پس از استفاده طولانی مدت دچار مشکلات گوناگونی شوند که از بین آن‌ها می‌‌توانیم به اتومات نکردن اشاره کنیم. در این حالت، دستگاه مدنظر بدون توقف و به صورت یکسره به فعالیت خود ادامه می‌دهد، امری که منجر به افزایش مصرف انرژی خواهد شد.

به منظور رفع ایراداتی همچون اتومات نکردن کولر گازی باید از کارشناسان متبحر و مجرب کمک بگیرید. همکاران ما در سلام ریپیر آمادگی لازم جهت رسیدگی به مشکلات مدنظر شما را دارند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، همین حالا با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به یاری شما بشتابیم.

1 دیدگاه دربارهٔ «علت اتومات نکردن کولر گازی چیست؟ ۷ دلیل شایع اتومات نکردن کولرگازی»

  1. سلام روزتون بخیر
    من چند وقت پیش اسباب کشی داشتم که یک ضربه کوچولو به کولرگازیمون موقع جابه جایی خورد. از اون موقع دیگه اتوماتیک نکرد. میخواستم بدونم مشکلش چیه و چطور میتونم تعمیرش کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری