علت باز نشدن در لباسشویی: اگر در ماشین لباسشویی باز نشد چه کنیم؟

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

برخی از کاربران همواره گزارش‌هایی را مبنی بر باز نشدن درب ماشین لباسشویی خود بیان می‌کنند. این مشکل در اکثر برندها مشاهده می‌شود. علت باز نشدن در لباسشویی را می‌توان به موارد گوناگونی ارتباط داد، از خراب شدن زبانه میکروسوئیچ گرفته تا خراب شدن قفل حرارتی موجود بر روی درب دستگاه. در هر یک از این شرایط می‌توان با کمک تعمیرکاران ماهر و مجرب سلام ریپیر، مشکل مدنظر را به طور کامل حل کرد. با ما همراه باشید تا شما را با این دلایل آشنا کنیم و در مورد هر یک توضیحات مناسبی را ارائه دهیم.

علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی

پیش از اشاره به علت باز نشدن در لباسشویی در شرایط مختلف، بهتر است به یک نکته مهم بپردازیم. درب ماشین لباسشویی شما شاید از آلیاژ مستحکم و مقاومی ساخته شده باشد؛ اما هرگونه ضربه فیزیکی می‌تواند اجزای گوناگون آن را به طور کامل از کار بیندازد.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی

متأسفانه برخی از کاربران پس از اینکه با مشکل باز نشدن درب لباسشویی مواجه می‌شوند، به زور و فشار فیزیکی اتکا می‌کنند و در تلاش هستند تا با استفاده از چنین راهکاری درب دستگاه را باز کنند. این راهکار نه تنها هیچ نتیجه مناسبی برای شما به دنبال ندارد، بلکه موجب آسیب دیدگی بیشتر قطعات مهمی همچون میکروسوئیچ می‌شود.

خرابی این موارد نیز تنها روند تعمیر مشکلات فنی درب را برای تعمیرکاران دشوارتر می‌کند و این بدان معناست که شما برای مدت زمان طولانی‌تری از به‌کارگیری ماشین لباسشویی خود محروم می‌مانید و همچنین مجبور به هزینه بیشتر برای تعمیرات خواهید بود؛ بنابراین از آسیب زدن به درب خودداری کنید.

خراب شدن قفل و کلید حرارتی ماشین لباسشویی

اولین و رایج‌ترین علت باز نشدن در لباسشویی، خراب شدن قفل و کلید حرارتی دستگاه است. این دو مورد،‌ مکانیزم اصلی باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی را تشکیل می‌دهند و خراب شدن آن‌ها منجر به عدم باز شدن درب دستگاه می‌شود. تعمیرکاران با باز کردن و بررسی هر یک از این قطعات، نسبت به تعویض و یا تعمیر آن‌ها اقدام می‌کنند. این دو بخش معمولاً با آسیب‌دیدن درز پلاستیکی دور درب، دچار اختلال در عملکرد خود می‌شوند.

عدم عملکرد صحیح پمپ تخلیه

عدم عملکرد صحیح پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی موظف است تا آب مربوط به شستشوی البسه را از دستگاه خارج کند. چنانچه پمپ به شکل صحیح این کار را انجام ندهد، درب ماشین به صورت اتوماتیک قفل می‌شود و امکان باز کردن آن وجود ندارد. در این صورت باید نسبت به تخلیه آب از زیر دستگاه اقدام کنیم که خود دارای یک سری مراحل پیچیده است. علاوه بر باز نشدن درب لباسشویی ممکن است شاهد لرزش ماشین لباسشویی نیز باشید.

سایت inoxequip درباره وظیفه پمپ تخلیه گفته است:

A drain pump is an additional attachment to your commercial warewasher when its waste outlet is below the standpipe. After a wash cycle, the drain pump pushes dirty water out of the machine and up into the standpipe.

خراب شدن برد دستگاه

خرابی برد الکترونیکی

در برخی از موارد، علت باز نشدن در لباسشویی به خراب شدن برد دستگاه ارتباط دارد. برد ماشین لباسشویی را می‌توانید مغز این نوع دستگاه‌ها در نظر بگیرید که وظیفه کنترل کلیه قطعات را بر عهده دارد. چنانچه برد خراب شود، درب در همان حالت بسته باقی می‌ماند و مشکلات دیگری نظیر آبگیری نکردن ماشین لباسشویی، خشک نکردن آن و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی بوجود می آید. تعمیر برد ماشین لباسشویی به دستگاه‌های ویژه­ای نیاز دارد. به خصوص زمانی که ماشین لباسشویی شما در دسته ماشین لباسشویی‌های مدرن و پیشرفته قرار داشته باشد.

خراب شدن زبانه مربوط به میکروسوئیچ

در حلقه اصلی درب ماشین لباسشویی یک زبانه وجود دارد که در ارتباط با میکروسوئیچ است. چنانچه این زبانه به هر دلیلی خراب شود، طبیعتاً میکروسوئیچ نمی‌تواند عملکرد مناسبی از خود نشان دهد. ازآنجاکه میکروسوئیچ وظیفه ارسال پیام باز شدن درب به برد را بر عهده دارد، عدم عملکرد صحیح آن نیز منجر به بسته ماندن درب و حتی روشن نشدن ماشین لباسشویی می‌شود. در این حالت باید زبانه را به طور کامل تعویض کرد.

کثیف بودن زبانه میکروسوئیچ

کثیف بودن زبانه میکروسوئیچ

احتمال دارد که دلیل باز نشدن در لباسشویی، کثیف بودن و به طور کلی آلودگی زبانه میکروسوئیچ باشد. با گذشت زمان این زبانه کثیف می‌شود و به همین دلیل نمی‌تواند به خوبی در میکروسوئیچ جای بگیرد و این امر باعث باز نشدن درب دستگاه می‌شود. با تمیز کردن زبانه می‌توان چنین مشکلی را حل کرد.

خراب شدن دستگیره

اگر در ماشین لباسشویی بوش باز نمیشه، علت آن علاوه بر موارد ذکر شده می­تواند خراب شدن یا آسیب دیدن دستگیره باشد، در این صورت چاره‌ای به جز تعویض کامل این بخش وجود ندارد. دستگیره همان بخشی است که جهت باز کردن درب از آن استفاده می‌کنیم. ضربه‌های فیزیکی و یا جنس نامرغوب را می‌توان از دلایل اصلی خراب شدن دستگیره دانست. برای تعمیر آن می توانید از نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بوش کمک بگیرید.

یکی دیگر از علت های باز نشدن دربا لباسشویی انسداد در سیستم فشار باشد که در این رابطه سایت ariel.co گفته است:

If the washing machine door won’t open, even when the water has been properly pumped out, it could be because of a faulty pressure switch or a blockage in the pressure system, as it could be trapping the air that’s operating the door lock.

اگر در ماشین لباسشویی باز نشد چه کنیم؟

اگر در ماشین لباسشویی باز نشد چه کنیم؟

یافتن علت باز نشدن در لباسشویی از عهده شما خارج است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که به محض مواجهه با این مشکل تنها به تخصص تعمیرکاران باسابقه و ماهر سلام ریپیر اتکا کنید. اگر درب ماشین لباسشویی شما با دو یا سه بار تلاش باز نشد، دستگاه را از برق جدا کنید و منتظر رسیدن تعمیرکاران بمانید. در طول این مدت به هیچ عنوان ماشین لباسشویی را دوباره روشن نکنید و تنظیمات آن را به هم نریزید. این کار ممکن است هم به برد دستگاه و هم به درب ماشین لباسشویی آسیب بزند و تعمیر آن را به تأخیر بیندازد.

 

علت بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

اگرچه در این متن عمدتاً به علت باز نشدن در لباسشویی پرداختیم؛ اما در برخی از شرایط ممکن است با عکس این مشکل روبه‌رو شویم. بسته نشدن درب ماشین لباسشویی نیز دارای علل مشابه است که از بین آنها می­توان گفت مهم­ترین موارد آسیب دیدن قفل حرارتی و خراب شدن میکروسوئیچ و زبانه آن هستند. حل این مشکل نیز به تخصص و دانش تعمیرکاران نیازمند است و نباید برای بسته شدن درب به فشار فیزیکی متوسل شوید. این کار می‌تواند مکانیزم قفل درب را به طور کامل مختل کند.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

برخی از سازندگان ماشین‌های لباسشویی با مشکل باز نشدن درب آشنا هستند و به همین دلیل برای شرایط اضطراری راهکار خاصی را پیش‌بینی کرده‌اند. در محصولات این شرکت‌ها، یک بخش طناب ‌مانند در قسمت زیرین درب و یا زیر بدنه ماشین لباسشویی قرار دارد که با کشیدن آن می‌‌توان قفل درب را به حالت عادی بازگرداند و به صورت موقت مشکل خود را حل کرد و بعد از آن در پی علت باز نشدن در لباسشویی بود.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

اگر چنین حالتی در ماشین لباسشویی شما پیش‌بینی نشده است، طبیعتاً نمی‌توانید در ماشین را باز کنید؛ لذا بهتر است در زمان خرید چنین دستگاه‌هایی به این ابزار جانبی توجه داشته باشید تا در آینده با این مشکل مواجه نشوید و بتوانید در مواقع اضطراری درب را به راحتی آزاد کنید.

سخن پایانی

ماشین‌های لباسشویی ممکن است با ایرادات فنی متفاوتی روبه‌رو شوند. یکی از این ایرادات، باز نشدن درب دستگاه است که عملاً استفاده از آن را به امری غیرممکن تبدیل می‌کند؛ به همین جهت لازم است که خیلی سریع دلیل اصلی این مشکل مشخص شده و سپس نسبت به رفع آن اقدام شود.

تشخیص علت باز نشدن در لباسشویی امری نیست که کاربران عادی از عهده آن برآیند؛ به همین جهت لازم است که در همان ابتدا با کارشناسان مجرب و ماهر سلام ریپیر تماس بگیرید. کارشناسان ما با بررسی کامل تمامی بخش‌های ماشین لباسشویی، علت اصلی مربوط به این موضوع را پیدا می‌کنند و سپس ایرادات درب را برطرف خواهند کرد.

 

سوالات متداول

۱- اگر در ماشین لباسشویی باز نشد چه کنیم؟

چند بار تلاش کنید، اگر دوباره درب ماشین لباسشویی باز نشد، دستگاه را از برق جدا کنید و با یک مرکز تعمیر ماشین لباسشویی در تهران تماس بگیرید.

۲- علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی بعد از شستشو چیست؟

خراب شدن پمپ تخلیه، خراب شدن برد دستگاه، خراب بودن دستگیره و … از رایج ترین دلایل باز نشدن در ماشین لباسشویی می باشند.

4 دیدگاه دربارهٔ «علت باز نشدن در لباسشویی: اگر در ماشین لباسشویی باز نشد چه کنیم؟»

 1. سلام
  من چند وقت پیش پردمو انداختم داخل ماشین و اشتباها درجه رو بر اساس شستشوی لباس معمولی ست کردم. یهو متوجه شدم از زیر لباسشویی آب میاد و هر کاری کردم درش باز نشد. لباسشویی از برق کشیدم و بعد از یک ساعت که دوباره امتحان کردم درش باز شد.

  1. درود
   در لباسشویی چند دقیقه بعد تمام شدن یا خاموش شدن باز میشه این عادیه ولی آمدن آب از زیر دسگاهتون میتونیم تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

  1. درود
   مشکل تنظیم یا میکرو سویچ تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری