۶ علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی + نحوه تمیز کردن آن

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی این فرصت را برای ما فراهم کرده‌اند که تعداد انبوهی از ظروف مختلف را در مدت زمان کوتاهی به طور کامل تمیز کنیم. اگرچه این دستگاه‌ها دارای مزایای متعددی هستند، اما در هر صورت ممکن است با مشکلاتی هم روبرو شوند. یکی از این مشکلات، باقی ماندن کف درون آن‌‌ها است. علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی را می‌توان به موارد مختلفی ارتباط داد. در ادامه متن قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و در پایان به راهکارهایی که برای حل این موضوع بیان شده‌اند، اشاره ‌کنیم. تا پایان با ما همراه بمانید.

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی

ماندن کف در ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین کاری که برای حل این مشکل باید به آن توجه داشته باشید، ‌ یافتن علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی است. علت‌هایی که می‌توان در این رابطه از آن‌ها یاد کرد تنها مربوط به یک ماشین ظرفشویی خاص نیستند. در واقع چه در ماشین‌های ظرفشویی گران قیمت و با ظرفیت بالا و چه در ماشین‌های ظرفشویی ساده، این علت‌ها کاملاً یکسان هستند.

استفاده از انواع مواد شوینده نامناسب

اولین علتی که قصد داریم به آن بپردازیم، استفاده از مواد شوینده نامناسب است. برخی از کاربران به جای خرید مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی از ترکیباتی استفاده می‌کنند که عملاً هیچ ارتباطی با این دستگاه‌ها ندارند. ریختن مایع ظرفشویی عادی و یا پودر رخت‌شویی جزو خطرناک‌ترین کارهایی است که می‌توانید در این رابطه به آن دست بزنید. فقط و فقط به سراغ مواد شوینده‌ای باشید که به صورت اختصاصی برای ماشین‌های ظرفشویی طراحی شده‌اند.

تک تعمیر نیز این مورد را تایید کرده و گفته است که:

نکته‌ی دیگر که باید به آن توجه نمایید این است که از مواد شوینده دستی را به هیچ عنوان در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. چرا که این شوینده‌ها جهت استفاده در ظرفشویی طراحی نشده‌اند و ممکن است برای دستگاه شما مشکل ایجاد کنند.

استفاده بیش از حد از انواع مواد شوینده

استفاده بیش از حد از انواع مواد شوینده

بسیاری از تعمیرکاران، ریختن بیش از حد مواد شوینده را علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی می‌دانند. در زمان استفاده از ماشین ظرفشویی حتماً به ظرفیت محفظه مخصوص مواد شوینده دقت کنید. لازم نیست که این محفظه را تا بالاترین حد ممکن پر کنید. میزان مواد شوینده شما باید با تعداد ظروفی که قصد دارید آن‌ها را بشویید همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت علاوه بر اینکه مواد شوینده خود را هدر می‌دهید، موجب به وجود آمدن مشکلات متعددی از جمله تولید بیش از حد کف در ماشین ظرفشویی خواهید شد.

گرفته شدن ورودی آب

اگر ورودی پمپ آب ماشین ظرفشویی گرفته شده باشد، ممکن است میزان کف موجود در ماشین ظرفشویی به شکل غیر قابل قبولی افزایش پیدا کند. همچنین ممکن است باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی نیز بشود. این ورودی معمولاً به دلیل گیر کردن اجسام خارجی مسدود می‌شود. طبیعتاً در این حالت باید نسبت به باز کردن ورودی مذکور اقدام کنیم تا دوباره مسیر حرکت آب باز شود.

خراب بودن پمپ تخلیه

شاید علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی شما خراب شدن پمپ تخلیه باشد. پمپ تخلیه همان بخشی است که وظیفه دارد پس از پایان روند شستشو آب و کف کثیف موجود در ماشین ظرفشویی را به بیرون هدایت کند. اگر پمپ تخلیه خراب شده باشد، دستگاه توانایی انتقال کف و آب را ندارد و در نهایت شاهد باقی ماندن این دو مورد داخل ماشین ظرفشویی خواهیم بود. تعمیر کردن پمپ تخلیه امری تخصصی است که تنها توسط یک مرکز معتبر تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران انجام می‌‌گیرد. سایت diy.stackexchange هم این موضوع را تایید کرده و گفته که:

It could be a main drain issue, blocked somewhere downstream maybe causing it, or perhaps the detergent has changed somehow.

خراب بودن جت پمپ

خراب بودن جت پمپ

در برخی از موارد، ‌ علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی خراب بودن قطعه‌ای به نام جت پمپ است. جت پمپ بخشی است که وظیفه دارد آب را روی ظروف موجود در ماشین ظرفشویی بریزد. اگر جت پمپ خراب باشد، این امر به کندی صورت می‌گیرد و همین موضوع منجر به تولید کف بیش از اندازه درون ماشین ظرفشویی مي‌شود. همچنین خرابی جت پمپ علت صدا دادن ماشین ظرفشویی نیز می تواند باشد. در این شرایط باید حتماً از تخصص تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید.

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی ال جی

همان‌طور که می‌دانید ماشین‌های ظرفشویی مدرن دارای برنامه‌های مختلفی برای شستشوی ظروف هستند. انتخاب یک برنامه مناسب برای شستشوی ظروف به بهترین شکل ممکن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی ال جی را باید اشتباه کردن کاربران در انتخاب برنامه‌های شستشو دانست. اگر برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید تناسبی با ظروف موجود در ماشین ظرفشویی نداشته باشد، به دستگاه فشار وارد می‌شود و این امر در نهایت منجر به تولید کف بسیار زیادی خواهد شد.

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین‌های ظرفشویی سامسونگ از کیفیت خوبی برخوردار هستند، ‌ اما ممکن است مشکل باقی ماندن کف در آن‌ها نیز مشاهده شود. علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی سامسونگ، ایراد در مسیر پمپاژ آب است. این موضوع معمولاً وقتی رخ می‌دهد که لوله‌های انتقال آب گرفته شده باشند. در این حالت مسیر پمپاژ آب به طور کامل مسدود یا بلاک خواهد شد. چاره کار در این حالت، خاموش کردن ماشین ظرفشویی و انتظار برای مراجعه تعمیرکاران مجرب برای تعمیر ظرفشویی است.

نحوه تمیز کردن کف باقی‌مانده در ماشین ظرفشویی

بیایید تصور کنیم علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی مشخص شده و این مشکل به طور کامل رفع شده است. اکنون نوبت به آن می‌رسد که ذرات کف باقی‌مانده داخل ظرفشویی را جمع‌‌آوری و خارج کنیم. بهترین روشی که در این زمینه باید به آن اشاره کرد، استفاده از «برنامه شستشو با آب سرد» است.

امروزه اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای این برنامه هستند و با کمک آن می‌توان نسبت به تمیز کردن محیط درونی ماشین ظرفشویی اقدام کرد. در برخی از موارد، به منظور افزایش میزان پاکیزگی و ضدعفونی‌کردن بخش داخلی ماشین ظرفشویی می‌توان از مقداری نمک نیز استفاده کرد. حتماً می‌پرسید چطور؟

نحوه تمیز کردن کف باقی‌مانده در ماشین ظرفشویی

کافی است مقداری نمک خوراکی را درون مخزن ماشین ظرفشویی بریزید و سپس گزینه شستشو با آب سرد را انتخاب کنید. در این حالت، علاوه بر اینکه کلیه کف‌های باقی‌مانده به طور کامل پاک شده، ماشین ظرفشویی نیز به شکل خوبی پاک و ضدعفونی می‌شود. حتی اگر با مشکل گیر کردن کف در داخل ماشین ظرفشویی روبه‌رو نیستید، می‌توانید همین روش را هر چند مدت یک بار امتحان کنید تا دستگاه شما همواره پاک و تمیز باقی بماند.

هزینه حل این مشکل

هزینه مربوط به شناسایی علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی و حل این موضوع با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می‌شود. مهم‌‌ترین عامل تأثیرگذار در این زمینه، ‌ نوع آسیب فنی ماشین ظرفشویی است. به عنوان مثال، تعمیر کردن مواردی همچون جت پمپ و یا پمپ تخلیه قطعاً هزینه خاص خود را به همراه دارد. این در حالی است که باز کردن ورودی آب و موارد مشابه به آن کمترین هزینه را به شما تحمیل می‌‌کند. البته با انتخاب سلام ریپیر می‌توانید خیال کاملاً راحتی از این بابت داشته باشید؛ زیرا ما پایین‌ترین نرخ‌ها را برای شما عزیزان تعیین کرده‌ایم.

در انتها پیشنهاد میکنیم ویدئوی زیر را نیز ببینید:

 

سخن پایانی

علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی را باید به مواردی همچون استفاده کردن از مواد شوینده نامناسب، ریختن بیش از اندازه مواد شوینده درون ماشین، خراب شدن پمپ تخلیه و خراب شدن جت پمپ ارتباط داد. در صورتی که ماشین ظرفشویی شما نیز دچار این مشکل شده است، حتماً با سلام تعمیر بهترین مرکز تعمیر انواع لوازم خانگی همچون تعمیر ماکروفر، لباسشویی و .. در تماس باشید تا در اسرع وقت تعمیرکاران خود را به منزل شما بفرستیم.

 

سوالات متداول

۱- علت ماندن کف در ماشین لباسشویی بوش چیست؟

پر بودن بیش از حد مخزن مایع، استفاده از مواد شوینده نامسب، خرابی دریچه ورودی آب، انسداد پمپ تخلیه آب مهم ترین علت ماندن کف در ماشین لباسشویی بوش است.

۲- چگونه کف باقی‌مانده در ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن کف باقی‌مانده در ماشین ظرفشویی،  نصف فنجان نمک خوراکی در کف مخزن ریخته و سپس گزینه شستشو با آب سرد را انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری