۸ علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی + راه حل

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

همۀ ما تجربۀ استفاده از ماشین‌های ظرفشویی را داشته‌ایم و می‌دانیم که این دستگاه‌ها می‌توانند چقدر مفید و البته ضروری باشند. متأسفانه ماشین‌های ظرفشویی نیز ممکن است از نظر فنی دچار مشکلات مختلفی شوند به نحوی که عملاً امکان استفاده از آن‌ها وجود نداشته باشد. به‌عنوان مثال در برخی از موارد ماشین ظرفشویی به صورت مداوم روشن می‌ماند و خاموش نخواهد شد. علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی را می‌توان به موارد متعددی ارتباط داد که هر یک از آن‌ها نیازمند بررسی جداگانه هستند. در ادامۀ متن با ما همراه باشید و در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

رفع مشکل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

در پاره‌ای از موارد، ماشین ظرفشویی علی‌رغم پایان یافتن چرخۀ شستشو باز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این مشکل یا به شکل مداوم پیش می‌آید یا در هر چند بار شستشو یک بار شاهد آن هستیم. در هر صورت برای یافتن علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی باید به مواردی که در این بخش به آن‌‌ها اشاره می‌کنیم توجه داشته باشید. سایت samsung درباره علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ گفته است:

Normally the dishwasher will turn off automatically at the end of a cycle, but the display will stay on indefinitely if the Sanitize option was selected, until the door is opened. This is to alert you of the potential release of steam and heat when you open the door. Once the door is opened, the display will stay on for another 10 minutes before finally turning off. You can also turn the display off at any time by selecting Power.

خراب شدن برد

اولین علت مهم در این زمینه، آسیب‌دیدگی برد است. برد ماشین ظرفشویی همان بخشی محسوب مي‌شود که وظیفۀ کنترل کامل تمامی قطعات دستگاه را بر عهده دارد. قاعدتاً وقتی که قطعه‌ای به این مهمی دچار آسیب‌دیدگی و خرابی شود ماشین ظرفشویی دچار اختلال خواهد شد. یکی دیگر از این اختلال ها علاوه بر روشن نشدن ظرفشویی، جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی می باشد.

خراب شدن شلنگ

شیلنگ‌های ورودی و خروجی نقش مهمی را در ماشین ظرفشویی ایفا می‌کنند. معمولاً بر اثر فرسودگی یا آسیب‌های فیزیکی،‌ این شلنگ‌ها دچار نشتی می‌شوند. همین مشکل ساده منجر به آن می‌شود که روند انتقال آب به دستگاه و خروج آن به شکل صحیح صورت نگیرد و دستگاه به صورت مداوم کار کند.

خراب شدن چرخ دنده تایمر

خراب شدن چرخ دنده تایمر

برخی از کارشناسان، علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی را آسیب‌دیدگی چرخ‌دنده‌های تایمر می‌دانند. تایمر یا زمان‌سنج بخشی است که وظیفه دارد روند شستشو را از یک مرحله به مرحلۀ بعدی انتقال دهد. این کار با کمک چرخ‌دنده‌های خاصی صورت می‌گیرد که اگر خراب باشند مشکلات زیادی را ایجاد می‌کنند.

خراب شدن ترموستات

ترموستات ماشین ظرفشویی وظیفه دارد تا دمای درون دستگاه را به‌طور دقیق رصد یا بررسی کند. ترموستات‌ها نیز دچار خرابی و آسیب‌دیدگی می‌شوند. در چنین شرایطی برد ماشین ظرفشویی توانایی تشخیص دما را از دست می‌دهد و در نتیجه، نمی‌تواند تصمیم بگیرد که آیا زمان توقف شستشو فرا رسیده است یا خیر.

خراب شدن المنت گرم کردن آب

ماشین‌های ظرفشویی به منظور تسریع روند شستشو از یک المنت برای گرم کردن آب استفاده می‌کنند. علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند خراب شدن همین بخش از دستگاه باشد. وقتی که المنت خراب می‌شود، دستگاه مدنظر دیگر نمی‌توان آب گرم موردنیاز خود را تهیه کند.

 

خراب شدن جت پمپ

جت پمپ بخشی است که باید آب را با فشار بالا روی ظروف بریزد. جت پمپ‌ها معمولاً خراب نمی‌شوند، اما در برابر خرابی مصون نیستند. وقتی که جت پمپ خراب است،‌ آبی که روی ظروف ریخته می‌شود بسیار کم خواهد بود و همین امر روند شستشو را به تأخیر می‌اندازد. نتیجۀ این امر خاموش نشدن و در برخی مواقع صدا دادن ماشین ظرفشویی است. خرابی جت پمپ می تواند باعث نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی نیز بشود.

خراب شدن پمپ تخلیه

همۀ ماشین‌های ظرفشویی به منظور خارج کردن آب کثیف ناشی از شستشوی ظروف، یک پمپ تخلیه دارند. در صورتی که پمپ تخلیه خراب شدن باشد، ماشین ظرفشویی عملاً چرخۀ شستشو را متوقف نمی‌کند. در چنین شرایطی شاهد آن هستیم که میزان بسیار زیادی آب در کف دستگاه جمع می‌شود. درباره علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی در مقاله ای دیگر مفصل صحبت کردیم که دعوت می کنیم آن را مطالعه کنید.

خراب شدن پمپ تخلیه

سایر موارد

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی تنها به موارد فوق ختم نمی‌شود. در واقع دلایل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که باید حتماً با آن‌ها آشنا باشید. لازم است بدین نکته اشاره کنیم که در برخی از موارد ممکن است چند علت مختلف به صورت همزمان با هم رخ دهند. به‌عنوان مثال شاید خراب شدن برد با خرابی پمپ تخلیه همراه شود. چنین مواردی منجر می‌شوند که مدت‌زمان مربوط به تعمیر ماشین ظرفشویی افزایش یابد.

باید یاداوری شد، همان طور که در اینجا گفته شده،  بارزترین نشانه خرابی پمپ تخلیه این است که ماشین ظرفشویی شما در طول چرخه تخلیه از کار می افتد.

The first and most evident sign of a failed drain pump is that your dishwasher stops working during the drain cycle. Instead of driving water out of the compartment and into your household drainage system, the dishwasher will pause and not move on to the next stage.

خراب شدن المنت خشک کردن ظروف

علاوه بر المنت گرم کردن آب، یک المنت دیگر در ماشین ظرفشویی وجود دارد که باید پس از شستشو ظروف را به‌طور کامل خشک کند. وقتی که المنت مذکور خراب باشد، طبیعتاً روند خشک کردن ظروف با دقت صورت نمی‌گیرد و در نتیجه، برد ماشین ظرفشویی دستور توقف چرخۀ شستشو را ارسال نمی‌کند. به‌طور معمول با تعویض کردن این بخش می‌توان چنین مشکلاتی را کاملاً حل کرد.

خراب شدن سنسور خشک کن

خراب شدن سنسور خشک کن

شاید علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی شما آسیب‌دیدگی سنسور خشک‌کن آن باشد. این سنسور کوچک ولی کاربردی موظف است تا تشخیص دهد که آیا ظروف به نحو احسن توسط المنت خشک شده‌اند یا نه. در صورتی که چنین سنسوری خراب باشد، چرخۀ شستشو باز هم ادامه پیدا می‌‌کند.

آسیب دیدگی میکروسوئیچ

در کنار درب همۀ ماشین‌های ظرفشویی یک میکروسوئیچ قرار می‌گیرد که در زمان بسته شدن درب باید به یک زبانه وارد شود. خراب شدن میکروسوئیچ درب در دستگاه‌هایی همچون ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به‌وفور رخ می‌دهد. در این مورد نیز برد نمی‌تواند دستور دهد که ماشین ظرفشویی خاموش شود. همچنین خرابی میکروسوئیچ باعث خرابی درب ماشین ظرفشویی نیز می شود. به منظور حل این مشکل باید میکروسوئیچ را به‌طور کامل تعویض کرد.

آسیب دیدگی سنسور تشخیص کثیف بودن آب

آخرین علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی که قصد داریم به آن بپردازیم مربوط به خراب شدن سنسور تشخیص کثیفی آب است. این سنسور تنها در برخی از ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد و باید تشخیص دهد که پمپ تخلیه چه میزان از آب کثیف را خارج کرده است. خراب شدن چنین سنسور مهمی نتیجه‌ای به جز عدم عملکرد صحیح کل ماشین ظرفشویی نخواهد داشت و منجر می‌شود که قطعاتی مانند پمپ تخلیه به فعالیت خود ادامه دهند.

رفع مشکل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

یافتن دلیل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی امری مهم به منظور حل این مشکل فنی است. طبیعتاً شما به‌عنوان یک مصرف‌کنندۀ عادی با روند رفع این ایرادهای فنی آشنایی ندارید؛ بنابراین بهتر است در همان ابتدای کار با تعمیرکاران مجرب و حرفه‌ای تماس بگیرید تا با مراجعه به منزل چنین شرایطی را مورد بررسی قرار دهند.

توجه داشته باشید که بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل بهتر است به‌هیچ‌وجه نسبت به تعمیر شخصی چنین دستگاه‌هایی اقدام نکنید. نتیجۀ این امر چیزی به جز افزایش خرابی و آسیب‌دیدگی کامل ماشین ظرفشویی نخواهد بود. هزینۀ مربوط به این امر نیز به پارامتر‌های مختلفی همچون نوع خراب شدن ماشین ظرفشویی و تجربه و تخصص تعمیرکاران ارتباط دارد.

سخن پایانی

خاموش نشدن ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی معموماً بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهند، اما گاهی آن‌ها نیز دچار یک سری مشکل فنی خاص می‌شوند. از بین این مشکلات، موردی را که بیش از همه رایج است باید خاموش نشدن یا روش ماندن مداوم دستگاه دانست. علت‌های مختلفی را می‌توان برای این موضوع بیان کرد.

شناخت علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی از جمله مهم‌ترین مواردی است که تعمیرکاران حرفه‌ای قادر به انجام آن هستند. این افراد تعیین می‌کنند که از بین گزینه‌هایی همچون خراب شدن چرخ‌دندۀ تایمر، خرابی ترموستات، خرابی برد، خراب جت پمپ و… باید به کدام مورد رسیدگی شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید هم‌اکنون با بهترین مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی تهران تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی می تواند عواملی مانند اتصال نامناسب یا قطع شدن کلیدهای مدار، مشکلات در قفل، خرابی پمپ تخلیهف خراب شدن جت پمپ و ترموستات دستگاه باشد.

۲- هزینه عیب یابی و تعمیر مشکل خاموش نشدن ماشین ظرفشویی بعد از اتمام کار چیست؟

هزینه تعمیر این مشکل بستگی به نوع خرابی دارد که ابتدا باید عیب یابی شود. هزینه عیب یابی در محل به طور میانگین ۸۵ هزار تومان می باشد.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «۸ علت خاموش نشدن ماشین ظرفشویی + راه حل»

  1. من ماشین ظرفشویی اسنوا دارم. همیشه معمولا بعد از نیم ساعت کار کردن خودش اتوماتیک خاموش میشد الان یک هفته ست که خاموش نمیشه و من مجبورم خودم وقتی صدای بوقش دراومد خاموشش کنم ولی هیچ مشکلی نداره ظرفارو هم تمیز میشوره میشه علتشو لطفا بگین؟!

    1. درود
      مشکل برقی و بردی می‌تونه داشته باشه تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری