۶ علت روشن نشدن ماشین لباسشویی (بکو، سامسونگ و ..) + راه حل

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی در مدل‌های مختلفی به تولید می‌رسند، اما همه آن‌ها ممکن است با مشکلات فنی متفاوتی روبرو شوند. علت روشن نشدن ماشین لباسشویی به موارد مختلفی ارتباط دارد و به همین دلیل نمی‌توانیم تنها به یک گزینه اشاره کنیم. حتی تعمیرکاران حرفه‌ای نیز باید بررسی‌های مختلفی را در این زمینه انجام دهند تا بتوانند دلیل اصلی این موضوع را بیابند. با ما همراه شوید تا بر اطلاعات شما عزیزان در رابطه با چنین موضوع مهمی بیفزاییم.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

معمولاً کاربران عادی به دلیل عدم برخورداری از تجهیزات لازم نمی‌توانند علت روشن نشدن ماشین لباسشویی را به شکل دقیق مشخص کنند. به همین جهت،‌ توصیه می‌کنیم که به محض مواجه با چنین مشکل خاصی سریعاً با یک مرکز تعمیر ماشین لباسشویی معتبر تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا به منزل شما مراجعه کنند.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

خراب بودن پریز برق

در پاره‌ای از موارد،‌ علت روشن نشدن ماشین لباسشویی به خود دستگاه ارتباطی ندارد، زیرا پریز برقی که برای انتقال انرژی الکتریکی انتخاب کرده‌اید،‌ خراب شده است. به همین دلیل، پیش از بررسی‌های بیشتر باید در ابتدا پریز مدنظر را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه شویم که آیا مشکل فنی دارد یا خیر. چنانچه پریز عیب و ایراد فنی داشته باشد، می‌توان به سادگی آن را تعمیر کرد. چنانچه مشخص شود که این موضوع دلیل اصلی نیست، باید به سراغ سایر علت‌ها برویم.

خراب بودن کابل برق ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن ماشین‌های لباسشویی، خراب شدن کابل برق است. در صورتی که ماشین لباسشویی به شکل نامناسبی نصب شده باشد (به عنوان مثال بیش از حد به دیوار نزدیک شود)، احتمال دارد که کابل برق دچار آسیب‌دیدگی شود. این مشکل معمولاً به مرور زمان رخ می‌دهد. چنانچه دلیل علت روشن نشدن ماشین لباسشویی این موضوع باشد، باید نسبت به تعویض کابل برق دستگاه اقدام کنیم. یافتن یک کابل برق اورجینال و اصل از جمله مهم‌ترین مواردی است که در این زمینه باید به آن دقت کرد.

خراب بودن میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ یک قطعه کوچک اما کاربردی است که برای اطمینان از بسته شدن درب ماشین لباسشویی به کار گرفته می‌شود. وقتی که درب ماشین لباسشویی را می‌بندید،‌ میکروسوئیچ پیغامی را به سمت برد می‌فرستد تا فرایند شست‌وشو آغاز شود. میکروسوئیچ‌ها نیز به مرور زمان دچار خرابی می‌شوند و نمی‌توانند مثل قبل کار کنند. خراب شدن میکروسوئیچ اصلی ترین علت باز نشدن در لباسشویی است. تعویض کردن میکروسوئیچ هزینه‌بر نیست، اما تنها تعمیرکاران حرفه‌ای باید آن را انجام دهند. شایان ذکر است که همین موضوع می‌تواند علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ باشد.

خراب بودن فیوز دستگاه

اکثر ماشین‌های لباسشویی دارای چندین فیوز الکتریکی هستند. این فیوز‌ها به منظور جلوگیری از آتش‌سوزی در زمان قطع و وصل مداوم جریان برق به کار می‌روند. فیوز‌های ماشین لباسشویی شما عمر مشخصی دارند و ممکن است از کار بیفتند. تعویض این فیوزها ماشین لباسشویی را دوباره به شرایط اولیه باز می‌‌گرداند و باز هم می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. بخش مربوط به قرارگیری فیوزها در ماشین‌های لباسشویی مختلف، متفاوت است.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی اسنوا

خراب بودن موتور

شاید علت روشن نشدن ماشین لباسشویی شما خراب شدن موتور باشد. این مورد معمولاً چندان شایع نیست، اما نمی‌توان آن را غیرممکن دانست. موتور ماشین لباسشویی به دلیل مواردی همچون ضربات فیزیکی حین حمل و نقل و یا کاهش ناگهانی ولتاژ خراب می‌شود. خرابی موتور می تواند یکی از علت های برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی هم باشد. چنانچه علت روشن نشدن ماشین لباسشویی این موضوع باشد، باید موتور را به طور کامل باز کرده و آن را بررسی کنیم. این امر یک فرایند زمان‌بر است و معمولاً هزینه‌ زیادی به همراه دارد. در برخی از موارد نیز باید موتور دستگاه را به طور کامل عوض کنیم که خود موضوعی جداگانه است.

مشکل در تاخو

تاخو را می‌توان یک سنسور بسیار مهم دانست که وظیفه دارد بر روی عملکرد موتور نظارت کند. به تاخو «سنسور موقعیت» نیز گفته می‌شود و باید آن را به عنوان یکی از قطعات ارزشمند ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفت. اگر تاخو خراب باشد، برد الکتریکی و موتور نمی‌توانند تشخیص دهند که باید از چه برنامه شست‌وشوی خاصی استفاده کنند. در این حالت ماشین لباسشویی خاموش می‌شود و دیگر نمی‌‌توان آن را روشن کرد. راه حل این مشکل، تعویض کامل تاخو است.

 

سایر علل

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی تنها به موارد گفته شده خلاصه نمی‌شود. در واقع سه دلیل دیگر نیز وجود دارند که می‌توانیم در این رابطه به آن‌ها اشاره کنیم. این دلایل عبارت‌اند از: خراب شدن تسمه ماشین لباسشویی، خراب شدن برد دستگاه و خراب شدن کلید پاور (Power) که هر کدام توضیحات خاص خود را دارند.

خراب بودن تسمه ماشین لباسشویی

برخی از ماشین‌های لباسشویی از موتورهایی استفاده می‌کنند که قدرت تولیدی آن‌ها توسط یک تسمه به دیگ انتقال می‌یابد. این تسمه‌ها اگرچه جنس مناسبی دارند، اما در هر صورت به مرور زمان حالت ابتدایی خود را از دست می‌دهند و فرسوده می‌شوند. با تعویض تسمه ماشین لباسشویی، مشکل روشن نشدن آن حل می‌شود.

آسیب‌دیدگی برد دستگاه

برخی از کارشناسان، علت روشن نشدن ماشین لباسشویی اسنوا را به خراب بودن برد آن ارتباط می‌دهند. برد الکتریکی ماشین لباسشویی مغز متفکر دستگاه است و وظیفه دارد تا همه امور را تحت کنترل خود داشته باشد. طبیعتاً با خراب بودن این بخش، ماشین لباسشویی به هیچ عنوان روشن نخواهد شد و همچنین ممکن است باعث جمع شدن آب در ماشین لباسشویی نیز بشود. در این شرایط باید به فکر تعمیر و تعویض برد الکتریکی باشیم. شایان ذکر است که اگر برد خراب شده باشد، سیستم عیب‌یابی اتوماتیک ماشین لباسشویی نیز از کار می‌افتد و نمی‌توان با کمک کدهای ارور، مشکل به وجود آمده را تشخیص داد.

خراب بودن کلید پاور ماشین لباسشویی

شاید تعجب کنید،‌ اما در برخی از مواقع،‌ علت روشن نشدن ماشین لباسشویی، خراب بودن کلید پاور یا همان کلید روشن خاموش کردن است. این کلید که در پنل جلویی دستگاه قرار می‌گیرد به دلایل گوناگونی همچون فشار بیش از حد به آن و یا ضربات فیزیکی از کار می‌افتد. خوشبختانه به سادگی می‌توان این نوع آسیب‌دیدگی‌ها را رفع کرد و دوباره ماشین لباسشویی را راه انداخت.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی بکو

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی بکو

استفاده مداوم از ماشین لباسشویی بکو می‌تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن آن شود. شما نباید ماشین لباسشویی خود را برای ساعت‌های بسیار زیادی به کار بگیرید. این امر منجر به آن می‌شود که قطعات مختلف دستگاه گرم شوند. در این حالت، برد کنترل کننده ماشین لباسشویی دستور خاموش شدن آن را می‌دهد و تا زمانی که دمای قطعات کاهش نیابند، امکان روشن کردن مجدد دستگاه وجود ندارد. اگر علت روشن نشدن ماشین لباسشویی این موضوع باشد، تنها راه چاره انتظار جهت کاهش دمای قطعات گوناگون است. به نقل از سایت achareh در رابطه با این موضوع:

از دیگر مواردی که می‌تواند علت روشن نشدن ماشین لباسشویی بکو باشد، معیوب بودن کابل رابط آن است. برای مطمئن شدن از این موضوع لازم است تا کابل را از نظر ظاهری مورد بررسی قرار دهید. در صورتی‌که کابل رابط دارای کوچک‌ترین مشکلی مثل پارگی یا پوسیدگی ‌باشد، دستگاه لباسشویی روشن نخواهد شد.

سخن پایانی

همه ما دوست داریم که وسایل منزلمان بدون هیچ مشکلی در اختیارمان باشند، اما در هر صورت نباید فراموش کرد که این دستگاه‌ها نیز دچار ایرادات فنی مختلفی می‌شوند. ماشین‌های لباسشویی نیز از این موضوع مصون نیستند و احتمال دارد که به دلایل گوناگونی از کار بیفتند.

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی را باید به مواردی همچون خراب شدن میکروسوئیچ درب،‌ خراب شدن برد، خراب شدن موتور و… ارتباط داد. حل هر یک از این موارد دارای مراحل خاص خود است و تنها کارشناسان ویژه می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. در صورتی که با چنین مشکلاتی روبرو شده‌اید همین حالا با کارشناسان سلام ریپیر تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

وصل نبودن دو شاخ به پریز، بسته نبودن کامل درب، خرابی میکروسوئیچ، خرابی تایمر لباسشویی، خرابی دکمه‌ها کنترل پنل و خرابی موتور رایج ترین علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ می باشند.

۲- علت روشن نشدن لباسشویی اسنوا چیست؟

خرابی موتور دستگاه، خرابی تایمر، خراب شدن دستگیره ها و شفت ها و همچنین عدم اتصال دو شاخ به پریز از مهم ترین دلایل روشن نشدن لباسشویی اسنوا هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری