تعمیر یخچال

بدون شک یخچال فریزر یکی از مهم ترین لوازم خانگی می باشد و خراب شدن آن باعث مختل شدن سیستم کارکرد و سرمایش یخچال می شود، بنابرین وسایل داخل آن از جمله مواد غذایی و دارویی شما خراب می شوند.

سلام تعمیر این اطمینان را به شما میدهد تا در صورت نیاز در سریع ترین زمان ممکن تعمیرکار مختص به دستگاه شما را به منزلتان اعزام کند تا پس از عیب یابی تخصصی سریعا مشکل را برطرف کند.

خرابی های رایج یخچال

خراب شدن یخچال ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. این مشکلات ممکن است از جمله نقص در سیستم خنک‌کننده یا کمبود یا خرابی در کمپرسور یخچال، نشتی گاز مبرد، لوله‌های فریون، سیستم برودتی، ترموستات یا سنسورهای دما باشد. همچنین، برخی از عوامل مثل استفاده غیرصحیح، آسیب‌های مکانیکی، تجمع بیش از حد یخ و یا خرابی قطعات داخلی نیز می‌تواند منجر به خرابی یخچال شود. به عنوان مثال، اگر یخچال بیش از حد صدا کند، خنک نکند یا دمای آن متغیر باشد، ممکن است نشانه‌های خرابی در اجزای داخلی آن باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به ۱۵ مورد از رایج ترین مشکلات و خرابی های یخچال و علل آن بپردازیم.

۱- برفک زدن یخچال

برفک زدن یخچال

در یخچال فریزر های قدیمی برفک زدن یخچال طبیعی است، ولی در یخچال فریزر های نوفراست با استفاده از تکنولوژی ضد برفک، برفک زدن میتواد ناشی از خرابی المنت و یا نوار لاستیکی دور درب باشد.

برای برطرف کردن مشکل برفک و یخ زدگی یخچال میتوانید با استفاده از ثبت سفارش اینترنتی یا تماس تلفنی با سلام تعمیر در سریع ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کنید.

۲- نشتی آب قطره ای از آب ریز یخچال

علت نشتی از آب ریز ساید بای ساید و یخچال فریزر هایی که دارای آبریز و یخ ریز می باشند،میتواند ناشی از خرابی شیربرقی باشد.

در صورت کم بودن فشار آب در یخچال‌هایی که آبریز ساده بوده و فقط داری مخزن پشت می‌باشند،ابتدا شیر زیر مخزن را باز کنید و اورینگ و واشر را تعویض کنید و پس از آن مخزن را پر کنید.

ولی خروج آهسته آب از آبریزر یخچال‌های ساید بای ساید کمی با مورد بالا تفاوت دارد،بیشترساید بای سایدها دارای شلنگ ورودی آب می‌باشند که آب را از شیر آب به مخزن منتقل میکند و دیگر نیازی به پر کردن مخزن نیست همچنین در این مدل‌ها یک فیلتر تصفیه آب نیز وجود دارد.

اگر آب به صورت قطره ای از آب ریز یخچال نشت می‌کند مشکل شیر برقی می باشد که پیستون باز و بسته شدن شیر برقی به درستی کار نمی‌کند و با اینکه پدال را فشار نداده‌اید آب از آب ریز جاری یا نشت می‌کند در این شرایط باید شیر برقی یخچال خود تعویض کنید.

۳- یخ نساختن یخچال

یخ نساختن یخچال

بیشترین مشکلی که در یخچال های ساید بای ساید رخ‌ میدهد از کار افتادن یخساز یخچال و  یخ نساختن یخچال می‌باشد. یخساز از طریق لوله های باریک به آب لوله کشی وصل شده و در قسمت جلویی آن فیلتر تصفیه آب قرار گرفته است.

 •  در زمان بروز این مشکل مسیر ورود آب به یخچال را بررسی کنید زیرا گاهی امکان دارد که آب ورودی قطع شده باشد.
 •  خرابی یخساز میتواند ناشی ازمسدود شدن لوله آب وصل شده به قطعه یخ ساز باشد.
 • از دلایل دیگر خرابی یخساز میتواند خرابی موتور یخساز نیز باشد.

۴- فشار کم آب ریز یخچال

ابتدا از فشار آب منزل خود اطمینان حاصل کنید که مشکلی نداشته باشد، زیرا اگر فشارآب مصرفی کم باشد این مشکل به وجود می آید.

اگر فشار آب منزل مشکل نداشت فیلتر آب باید تعویض گردد. فیلتر آب یخچال هر ۶ ماه باید تعویض گردد. برای تعویض فیلتر اورجینال دستگاه خود میتوانید با استفاده از سفارش اینترنتی و یا تماس تلفنی از سلام تعمیرکمک بگیرید.

۵- صداهای غیر طبیعی یخچال

صدای یخچال

صدای یخچال میتواند ناشی از موتور یخچال،پایه های موتور و یا مجموعه فن یخچال باشد. همچنین مواقعی پیش می اید که فقط وقتی یخچال را روشن می کنیم، یک سری صداهای غیر طبیعی می شنویم که ممکن است به دلایل زیر باشد:

 1. خرابی رله استارت
 2. گرفتگی مسیر گردش گاز
 3. نیم سوز شدن موتور
 4. خرابی اورلود
 5. ضعیف بودن جریان برق

۶- روشن نشدن یخچال

از شایع ترین دلایل روشن نشدن یخچال به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • مشکل اتصال برق
 • مشکل ترموستات
 • رله اورلود
 • خرابی موتور یخچال

۷- اتومات نکردن یخچال

علت اتومات نکردن یخچال‌هایی که ترموستات دارند:

۱.اتصال لوله بلو

۲.خرابی و یا تنظیم نبودن ترموستات یکی  از مشکلات رایج و مهم مربوط به اتومات کار نکردن یخچال می باشد که در قسمتی از سایت barghgostaran در این باره آمده است:

این مشکل را شما با علائمی مانند یخ زدن برخی از مواد غذایی مانند تخم مرغ و ماست مشاهده می کنید. به طور کلی بسیاری از افرادی که یخچال هایشان دچار مشکل کار نکردن اتوماتیک می شود بر این باور هستند که ترموستات یخچال دچار ایراد شده است.

۳.مشکل دیفراست

۴.لاستیک دور درب

۵.خرابی فن

۶.برفک زیاد اواپراتور

برای رفع مشکل اتومات نکردن یخچال میتوانید با ثبت سفارش اینترنتی و یا تماس تلفنی از سلام تعمیر کمک بگیرید.

علت اتومات نکردن یخچال‌هایی که با صفحه نمایشگر تنظیم می‌شوند:

۱.خرابی سنسور دما

۲.خرابی برد الکترونیک

۳.خرابی دیفراست

۴.لاستیک دور درب

۵.نشتی گاز

۶.خرابی فن

۷.برفک اواپراتور

۸- یخ زدن مواد در یخچال

۱.خرابی ترموستات

۲.اتصال لوله بالب

۳.مشکل سیم کشی ترموستات

۴.خرابی سنسور

۹- برق بدنه یخچال

برق بدنه یخچال

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که به بدنه یخچال خود دست بزنید و متوجه شوید که بدنه یخچال شما برق دارد،چرا بدنه یخچال برق دارد؟ عوارض و مشکلات وجود برق در بدنه یخچال چیست؟ چطور باید این مشکل را رفع کنیم؟ آیا به تعمیر یخچال نیاز داریم؟ و یا اینکه خودمان می‌توانیم این مشکل را رفع کنیم؟

دلایل وجود برق در بدنه یخچال

۱.ایراد سیم کشی

۲.اتصال لامپ داخل یخچال

۳.ترموستات یا موتور اتصال بدنه دارد

۴.مشکل سیم ارت

۱۰- منجمد نشدن فریزر

یکی از مشکلات متداول یخچال فریزر های کارکرده منجمد نشدن مواد داخل فریزر می باشد که علت های خرابی آن عبارتند از:

۱.خرابی ترموستات

۲.خالی شدن گاز یخچال

۳.خرابی فن یخچال

۴.خرابی دیفراست

۱۱- گرم شدن یخچال

۱.نشتی گاز

۲.خرابی فن

۳.تمیز نبودن کندانسور

۴.خرابی لاستیک دور درب

۵.خرابی موتور یا کمپرسور

۶.خرابی ترموستات

۷.مشکل دیفراست

۸.خرابی برد الکترونیکی

۱۲- کار نکردن موتور یخچال 

 1. خرابی رله استارت
 2. خرابی موتور یخچال
 3. خرابی سیکل گردش گاز

۱۳- خرابی سیستم روشنایی یخچال

از مهم ترین دلایل خرابی سیستم روشنایی یخچال موارد زیر میباشد:

 1. خرابی لامپ
 2. خرابی سرپیچ لامپ
 3. خرابی کلید لای درب
 4. خرابی سیم کشی

۱۴- کم کار کردن موتور یخچال

یکی از علت های رایج کم کار کردن موتور یخچال، عدم تنظیم ترموستات و یا خرابی ترموستات می باشد.

۱۵- داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال

در صورتی که موتور یخچال بیش از حد داغ شود به سرعت با سلام تعمیر تماس بگیرید، زیرا امکان سوختن موتور یخچال وجود دارد.

دلیل داغ شدن موتور یخچال خرابی فن کمپرسور می باشد زیرا فن وظیفه دارد که  موتور را خنک کرده و دمای آن را کاهش دهد و در صورتی که ایراد داشته باشد موتور یخچال داغ می شود.

سخن پایانی

در این مطلب رایج ترین علت های خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید را بیان کردیم و برای هر یک راه حل هایی ارائه داده شد . البته مشکلات و خرابی های این دستگاه با توجه به نوع برند از موارد ذکر شده بیشتر هستند و عیب یابی یخچال فریزر و ساید بای ساید با بیان چند مورد امکان پذیر نمی باشد. در نتیجه بهتر است در صورت مواجه شدن با خطاها و خرابی های مختلف سلام تعمیر تماس بگیرید.

سلام تعمیر به عنوان تخصصی ترین شرکت تعمیراتی کشور آماده ارائه خدماتی از قبیل تعمیر یخچال فریزر و ساید بای ساید، ماکروفر، تلویزیون،ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی ، تعمیر پکیج و غیره می باشد. برای ارتباط با تیم ما میتوانید با استفاده از سفارش اینترنتی و یا تماس تلفنی با سلام تعمیر در کمتر زمان ممکن خدمات دریافت کنید.

ویژگی های ممتاز شرکت تعمیراتی سلام تعمیر

-پشتیبانی ۲۴ ساعته

-بازگشت بدون قید و شرط پول در صورت نارضایتی مشتری

-استفاده از قطعات اصلی و ضمانت دار شرکتی

-ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن(۳۰دقیقه الی ۱۲۰ دقیقه بعد از تماس مشتری)

-پیگیری و نظرسنجی خدمات ارائه شده

-کادر تخصصی و آموزش دیده با مدرک معتبر

-رعایت تمامی پروتکل های پیداشتی

-تعمیرات تخصصی با نازل ترین قیمت حتی پایین تر از نرخ اتحادیه

تماس فوری