همه چیز درباره انواع صدای یخچال + علت صدای یخچال چیست؟

صدای یخچال

همه ما با اهمیت بسیار زیاد یخچال‌ها در زندگی روزمره خود آشنا هستیم. در پار‌ه‌ای از موارد، صدای یخچال از حالت عادی فراتر می‌رود و همین امر موجب به هم ریختن آرامش می‌شود. از سوی دیگر، افزایش صدای ناگهانی یخچال می‌تواند یکی از علائم خراب شدن موتور دستگاه باشد. شناخت مهم‌ترین دلایل مربوط به این نوع صداها و نحوه برطرف کردن آن‌ها از جمله موضوعاتی است که کلیه تعمیرکاران حرفه‌ای و حتی کاربران عادی نسبت به آن علاقه‌مند هستند. با ما در این متن همراه باشید؛ زیرا قصد داریم نکاتی را در همین رابطه به شما ارائه کنیم.

علت صدای یخچال

صدایی که از یخچال به گوش می‌رسد می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد. برخی از این علت‌ها کاملاً طبیعی و برخی نیز غیرطبیعی هستند و به خراب بودن قطعات گوناگون یخچال اشاره دارند. یخچال‌ها عموماً دو ساختار اساسی دارند. یخچال‌های قدیمی که از موتور پیستونی بهره می‌برند و یخچال‌های جدید که دارای اینورتر هستند.

 

یخچال‌های پیستونی عمر مفید بالایی دارند؛ اما عموماً صدای بیشتری از مدل‌های اینورتر تولید می‌کنند. این در حالی است که مدل‌های دارای اینورتر دارای عمر مفید ۷ الی ۱۲ سال هستند، ولی میزان صدای آن‌ها در زمان کار کردن بسیار کمتر از یخچال‌های پیستونی است؛ به همین دلیل شاید علت صدای زیاد یخچال هیمالیا عمر بالای آن باشد. با افزایش عمر یخچال‌های دارای اینورتر، حتی سرمایش‌ آن‌ها نیز کمتر می‌شود. در این بخش قصد داریم به بررسی علل مختلف ایجاد صدای یخچال بپردازیم.

مقاله پیشنهادی: یخچال چند آمپر برق مصرف میکند؟

علت صدای موتور یخچال
نمونه صدای یخچال

علت صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن

صدای یخچال ال جی در زمان روشن و خاموش شدن می‌تواند مربوط به پایان یافتن عمر رله استارت باشد. این رله از قطعات مهم یخچال به شمار می‌آيد که در پایان عمر خود موجب ایجاد صدای خاصی می‌شود و حتی ممکن است باعث داغ شدن موتور یخچال نیز بشود. معمولاً با تعویض این رله می‌توان چنین مشکلاتی را حل کرد. در پاره‌ای از موارد علت صدای یخچال الکترواستیل در زمان خاموش شدن، دستکاری پایه‌های زیر موتور است. این پایه‌ها معمولاً تغییر حالت نمی‌دهند؛ اما دستکاری آن‌ها موجب به وجود آمدن صدا در موتور یخچال می‌شود.

یکی دیگر از عللی که سایت poshtibanservice بیان میکند، پروانه‌های فن یخچال می باشد:

وظیفه پروانه فن پرتاب هوای خنک به کابین یخچال است. اگر اواپراتور برفک زیادی بزند و این توده برفک به پروانه فن نزدیک شود. ممکن است پروانه حین چرخش به این برفک برخورد کند. و باعث صدای عجیب و ناهنجاری شود اواپراتور و فن یخچال را کامل بررسی کنید.

صدای قل قل آب در یخچال

صدای قل قل آب در یخچال

صدای یخچال هیمالیا در برخی از موارد شبیه به صدای قل قل آب است. دلیل اصلی این صدای خاص را می‌توان به نحوه انتقال گاز فشرده شده درون سیکل یا چرخه اصلی کار یخچال ارتباط داد. سیکل تبرید یخچال شامل چند لوله مختلف است که گاز تبرید را از لوله‌هایی با ضخامت کم (ضخامت اندازه نوک سوزن) به لوله‌هایی با ضخامت بالاتر (به ضخامت مداد) انتقال می‌دهند.

این انتقال و پاشش گاز از لوله‌هایی که ضخامت کوچک‌تری دارند منجر به ایجاد صدای یخچال (شبیه به قل قل آب) می‌شود. در کارخانه‌های تولید یخچال به منظور کاهش این صدا از قیر استفاده می‌کنند. به علت عدم استفاده از قیر مرغوب در کارخانه‌های مربوط به برندهای ایرانی، یخچال‌های تولید شده توسط چنین شرکت‌هایی همواره چنین صدای نامناسبی ایجاد می‌کنند.

اگر صدای یخچال شبیه به ریختن آب به درون روغن داغ است، احتمالاً شارژ کردن گاز یخچال به شکل غیرحرفه‌ای صورت گرفته است. در یخچال‌های خانگی باید از گاز r12 استفاده شود. حال اگر به جای این گاز از گاز r134 کمک بگیریم، چنین صدای ویژه‌ای هنگام کار کردن یخچال به گوش می‌رسد.

البته این صدا ممکن است دلیل دیگری نیز داشته باشد. به عنوان مثال آب شدن برفک‌های موجود در یخچال توسط المنت منجر به ایجاد این صدا می‌شود. در یخچال‌های مدرن صدای مذکور به گوش نمی‌رسد؛ اما یخچال‌هایی که قیمت پایین‌تری دارند و توسط برندهای نامعلوم ساخته شده‌اند همواره این صدا را تولید می‌کنند.

صدای کمپرسور اینورتر یخچال

صدای کمپرسور اینورتر یخچال

صدای یخچال دیپوینت عموماً از سمت کمپرسور آن به گوش می‌رسد. این امر می‌تواند نشان‌دهنده وجود ایرادات شدید در بخش کمپرسور باشد. صدای مذکور معمولاً به شکل خر خر کردن است. این صدای خر خر کردن وقتی که درب یخچال را به طور کامل باز می‌کنید دیگر به گوش نمی‌رسد.

در واقع وقتی که درب یخچال باز می‌شود عملکرد دیفراست و کمپرسور متوقف می‌شود تا سرمای درون یخچال به بیرون نفوذ نکند؛ در نتیجه در مصرف انرژی دستگاه صرفه‌جویی صورت بگیرد. این امر در یخچال‌های جدید سامسونگ و دوو نیز به خوبی قابل‌مشاهده است. در واقع می‌توان بیان کرد صدای فوق ممکن است در هر برندی به گوش برسد و بهتر است به محض شنیدن این صدای یخچال، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. زیرا در غیر اینصورت با مشکلات دیگری همچون سرد نکردن یخچال نیز رو به رو خواهید شد.

صدای انقباض و انبساط یخچال

صدای موتور یخچال جی پلاس را می‌توان به صدای انقباض و انبساط یک بخش خاص از دستگاه تشبیه کرد. البته همانند سایر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، این صدا در یخچال‌های دیگر نیز شنیده می‌شود و تنها مربوط به یخچال‌های جی پلاس نیست. صدای مربوطه عموماً به دلیل زنگ‌زدگی ناودانی پشت یخچال به وجود می‌آيد و هر ۷ الی ۸ ساعت یک بار به گوش می‌رسد. بررسی کامل ناودانی و یا تعویض کامل لوله‌های مربوط به گاز تبرید می‌تواند در این رابطه کمک‌کننده باشد.

صدای انقباض و انبساط یخچال

به نقل ipemdad از در رابطه با علت صدای انقباض و انبساط یخچال:

بسیاری از افراد با این مشکل مواجه شده اند که صداهای عجیبی از یخچال به گوششان می رسد که بسیاری از آنها به علت صدای انقباض و انبساط یخچال می باشد. این روزها تولیدکنندگان مختلف با بررسی صداهایی که توسط یخچال ایجاد می شود، این مسئله را دریافته اند که فشار وارده بر اجزای مختلف یخچال به هنگام کارکرد آن می تواند موجب بروز صداهای مختلفی شود که در بسیاری از مواقع کاملا طبیعی بوده و مشکلی ندارد. اما توصیه آنها این است که با کاهش تغییرات دما در زمان مناسب می توانند از انبساط و انقباض بیش از حد یخچال به راحتی جلوگیری نمایند.

بعضی از مواقع ممکن است صدای یخچال شبیه به صدای جیرجیرک باشد. دلیل این صدا به فن یخچال شما ارتباط دارد. عدم کارکرد صحیح فن و یا سرعت نامناسب آن می‌تواند منجر به ایجاد این صدای خاص شود. نکته جالب آن است که با خاموش شدن کمپرسور و فن، صدای مذکور به طور کامل قطع می‌شود. حل این صدا معمولاً با تعویض کردن فن امکان‌پذیر است.

علت صدای تق تق یخچال

یکی از انواع صدای یخچال سامسونگ صدای تق تق است. علت صدای یخچال سامسونگ (به صورت تق تق) اتصال مجدد برق به رله استارت است. در واقع وقتی برق منزل قطع شده و مجدداً وصل می‌شود می‌توان متوجه این صدای خاص شد. باید به این نکته اشاره کنیم که قطع و وصل برق منجر به ایجاد یک شوک الکتریکی در موتور خواهد شد که خود دلیل دیگری بر تولید صدای تق تق است. البته در صورتی که شاهد افزایش میزان صدای یخچال دوو خود هستید، بهتر است مورد فوق را در نظر داشته باشید.

یکی دیگر از علت‌های اصلی صدای تق تق یخچال سامسونگ را می‌توان آب شدن یخ‌های موجود در فریز و آب دادن یخچال دانست. این امر ممکن است به دلایل متنوعی همچون سوختن موتور به وجود آید. اگر یخچال شما دارای اینورتر است و به همواره از آن صداهای مختلفی می‌شنوید، به احتمال زیاد موتور آن دستگاه سوخته است؛ زیرا همان‌طور که پیش از این گفته شد، یخچال‌های دارای اینورتر نباید صدای خاصی تولید کنند؛ حتی اگر یک صدای ساده مانند تق تق کردن باشد. صدای یخچال‌ دارای اینورتر با یخچال‌های پیستونی قابل مقایسه نیست.

 

صدای طبیعی یخچال

صدای طبیعی یخچال / صدای غیر طبیعی یخچال

بسیاری از کاربران در مورد تفاوت صداهای طبیعی و غیرطبیعی یخچال پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند. در پاسخ به این پرسش‌ها می‌توانیم بیان کنیم که نوع برند یخچال شما تأثیر مستقیمی روی صداهای تولیدشده توسط آن دارد. به عنوان نمونه یخچال‌های برندهای خارجی به دلیل بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا عموماً کیفیت بالاتری دارند؛ به همین جهت احتمال شنیدن صداهای غیرعادی (صداهای ناشی از موتور) به شدت کاهش می‌يابد؛ بنابراین اگر چنین محصولاتی را خریداری کنید، می‌‌توانید خیال راحت‌تری از بابت عدم تولید صداهای نامناسب داشته باشید.

به نقل از سایت coastappliances درباره صداهای طبیعی و غیرطبیعی یخچال که عموما ممکن است بشنویم:

A mild humming sound coming from a fridge is normal because it is the sound of the compressor. However, if the sound becomes so loud that you can hear it from next door, your compressor needs to be repaired

این امر در حالی صورت می‌گیرد که یخچال‌های داخلی چون عموماً از تکنولوژی‌های قدیمی‌تر و متریال‌هایی با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌کنند، معمولاً در همان ابتدای روند استفاده نیز صداهای مختلفی از خود تولید می‌کنند. این صداها می‌توانند مربوط به قطعات مختلف یخچال باشند، از موتور گرفته تا حتی رله استارت دستگاه.

انواع صدای یخچال سامسونگ

از جمله صداهای طبیعی یخچال می‌توان به صدای آب شدن برفک توسط المنت اشاره کرد؛ البته این موضوع نیز عموماً در یخچال‌های جدید مشاهده نمی‌شود. صدهای غیرطبیعی یخچال عموماً بلندتر هستند و در بازه‌های زمانی متفاوت به گوش می‌رسند. تشخیص دادن طبیعی یا غیرطبیعی بودن صدای یخچال امری تخصصی است که عموم کاربران از آن عاجز هستند؛ اما تعمیرکاران حرفه‌ای به سرعت و تنها با چند بار گوش کردن به صدای ایجاد شده می‌توانند دلیل مربوط به آن را مشخص کنند.

اگر با مشکلات دیگری همچون برفک زدن یخچال مواجه شدید، می توانید با تعمیکاران ما در سلام تعمیر تماس بگیرید.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

قطع کردن صدایی که توسط یخچال تولید می‌شود امر ساده‌ای نیست که هر فرد عادی بتواند نسبت به آن اقداماتی انجام دهد. مهم‌ترین نکته در این رابطه یافتن علت به وجود آمدن صدا است که خود مراحل گوناگونی دارد و باید با ابزارهای خاصی صورت بگیرد. به طور کلی می‌توان بیان کرد اقدامات شخصی در این رابطه عموماً نتیجه‌ای به جز افزایش صدای یخچال ندارد و حتی ممکن است موجب ایجاد آسیب‌های جانی و مالی شوند. توجه داشته باشید تعمیر کردن یخچال امری کاملاً تخصصی محسوب می‌شود که نیازمند داشتن دانش و تجربه بالایی است.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

در صورتی که حس می‌کنید یخچال شما صدای خرخر، تق تق و موارد مشابه از خود تولید می‌کند، بهتر است در اولین گام آن را از پریز جدا کنید و سپس با یک مرکز تعمیر لوازم‌خانگی معتبر تماس بگیرید. تعمیرکاران کاربلد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منزل شما مراجعه کرده و تعمیر یخچال را آغاز می‌کنند. هزینه انجام این تعمیر بالا نیست؛ به همین دلیل نباید نگرانی خاصی از این بابت داشته باشید.

تعمیر نکردن یخچال در صورتی که صداهای نامناسب از آن به گوش می‌رسد می‌تواند نهایتاً موجب سوختن کامل موتور شود که تعویض و تعمیر آن به شدت هزینه‌بر خواهد بود؛ بنابراین اگر به فکر عملکرد صحیح یخچال خود هستید و قصد دارید از هزینه‌های غیرعادی و بی‌دلیل دوری کنید، حتماً تماس با یک مرکز تعمیر لوازم‌خانگی مجرب را به عنوان گزینه اول خود در نظر داشته باشید. اگر ساکن تهران هستید می توانید با مراکز تعمیر یخچال در تهران تماس بگیرید.

مقاله پیشنهادی: درجه یخچال چگونه تنظیم میشود؟

 

سخن پایانی

صدا دادن یخچال از جمله مواردی به شمار می‌آيد که در نگاه اول شاید ساده و بی‌اهمیت به نظر برسد، اما اغلب علت صدا دادن یخچال خرابی قطعات گوناگون یخچال است؛ به همین دلیل شناخت دلیل اصلی صدا و همچنین برطرف کردن آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک امر ضروری به شمار مي‌آید. در این متن به بررسی مهم‌ترین دلایل افزایش صدای یخچال به شکل غیرعادی اشاره کردیم. همان‌طور که بیان شد، بهترین روش برای حل مشکلاتی از این دست، بهره‌گیری از دانش تعمیرکاران حرفه‌ای است.

بدون شک یکچال فریزر یکی از مهم ترین لوازم خانگی می باشد و خراب شدن آن باعث مختل شدن سیستم کارکرد و سرمایش می شود،بنابرین وسایل داخل آن از جمله مواد غذایی و دارویی شما خراب می شود.

سلام تعمیر این اطمینان را به شما میدهد تا در صورت نیاز در سریع ترین زمان ممکن تعمیرکار مختص به دستگاه شما را به منزلتان اعزام کند تا پس از عیب یابی تخصصی سریعا مشکل را برطرف کند.

 

سوالات متداول

۱- چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

در صورتی که احساس کردید یخچال شما صدای خرخر، تق تق و موارد مشابه از خود تولید می‌کند، در اولین گام آن را از پریز جدا کنید و سپس با یک مرکز تعمیر لوازم‌خانگی معتبر تماس بگیرید.

۲- علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن چیست؟

وقتی موتور یخچال روشن می‌شود، صدایی که شنیده می‌شود معمولاً به دلیل چرخش فن و کمپرسور (موتور) است. علت اصلی صدای موتور در زمان روشن شدن یا خاموش شدن یخچال به دلیل فعال شدن کمپرسور است.

8 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره انواع صدای یخچال + علت صدای یخچال چیست؟»

  1. سلام وقت بخیر
   اصولا بیشتر صدا های ایجاد شده مربوط به قسمت های دیگر یخچال هست ولی اگر از کمپرسور باشه دلیلش معیوب بودن موتور دستگاه هست تنها راشم تعویض موتور هست

  1. سلام وقت بخیراگه در یخچال رو سنگین کنین به مورو زمان باعث شکستگی جای لولا زیر در که جنسش پلاستیکی هست میشه ویا باز شدن بیش از اندازه در هم باعث شکستن لولای زیر در میشه برای جلوگیری از این کار از گذاشتن وسایل سنگین روی در خوداری کنین یا هم هر چقدر میتونین نزدیتر به سمت لولا بزارین

  1. سلام وقت بخیر
   فرقی نداره داخل تموم یخچال ها یه برد یا ترموستات تعبیه شده که وقتی سرما به اندازه کافی رسید خاموش میکنه که به این کار میگن اوتومات کردن یخچال

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری