۹ علت رایج بوی بد ماشین ظرفشویی + چند راهکار ساده برای رفع آن

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

یکی از آزاردهنده‌ترین مسائل در آشپزخانه ایجاد بوی بد است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این شرایط به‌طور قطع به دنبال عامل بوی بد می‌گردید تا آن را از بین ببرید. بهتر است بدانید گاهی اوقات عامل این بو از سمت ماشین ظرفشویی است، اما علت بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست؟ برای پاسخ به این سؤال در ادامۀ این مقاله ما را همراهی کنید.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

چرا ماشین ظرفشویی بوی بد میدهد؟ امروزه مشغلۀ کاری زیاد افراد باعث شده ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه محسوب شود. این ماشین توانسته وظیفۀ دائمی شستشوی ظروف کثیف را به بهترین وجه ممکن انجام دهد، اما گاهی اوقات باز کردن درب آن باعث می‌شود بوی بسیار نامطبوعی را حس کنید. حتی ممکن است این بو به ظروف شسته‌شده نیز منتقل شده باشد. ظاهراً هیچ عاملی هم برای این بوی بد وجود ندارد. پس این مشکل از کجاست؟

در پاسخ این سؤال باید گفت اصلی‌ترین علت بوی بد ماشین ظرفشویی ال‌جی یا سایر برندها، مربوط به باکتری و قارچ‌هایی است که به دلایل مختلف در این وسیلۀ پرکاربرد تجمع کرده‌اند. برای آشنایی با این عوامل در ادامه به معرفی ۹ عامل بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی می‌پردازیم.

 

انسداد فیلتر تخلیه

ماشین ظرفشویی فیلتری دارد که به جهت جلوگیری از ورود ذرات غذا به بخش مکانیکی ماشین طراحی شده است. بر اساس کاربرد این وسیله باید آن را به‌صورت دوره‌ای و منظم پاک‌سازی و از مسدود شدن آن جلوگیری کنید. در غیر این صورت ذرات غذای باقی‌مانده در فیلتر باعث تجمع باکتری، قارچ و کپک می‌شوند؛ بنابراین برای مشخص شدن علت بوی بد ماشین ظرفشویی ابتدا وضعیت فیلتر تخلیه را بررسی کنید.

در این باره سایت maytag نیز نوشته است:

The most common cause of dishwasher odor is a dirty filter. Food particles get trapped in your dishwasher’s filter, and without regular cleaning, your filter can start smelling foul

فیلتر تخلیه از بخش های مهم ماشین لباسشویی نیز می باشد و انسداد آن باعث جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش می شود.

کار نکردن طولانی‌مدت ماشین

گاهی اوقات به‌دلیل مسافرت و نبودن اعضای خانواده در منزل، درب ماشین ظرفشویی به مدت طولانی بسته می‌ماند. این مسئله باعث عدم تهویۀ هوا در اتاقک می‌شود. در نتیجه به‌محض باز کردن درب با بوی ترشیدگی و نامناسبی مواجه خواهید شد.

بستن مداوم درب

گاهی اوقات علت بو دادن ماشین ظرفشویی به‌خاطر بسته بودن مدام درب آن است. این وسیله برای شستشوی ظروف از آب گرم استفاده می‌کند. از طرفی دیگر، درون کابین تاریک و مرطوب است. در نتیجه اگر درب این وسیله را فقط برای تخلیۀ ظروف باز کنید و بلافاصله ببندید محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم خواهید کرد.

انسداد شیلنگ تخلیه

آبی که برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی به کار می‌رود از طریق شیلنگ تخلیه از کابین خارج می‌شود. حالا اگر ذرات غذای به‌جامانده بر روی ظروف بتواند به دلایل مختلفی مانند خراب شدن فیلتر تخلیه وارد شیلنگ تخلیه شود از عبور آب آلودۀ ماشین و تخلیۀ آن به درون فاضلاب جلوگیری می‌کند. در نتیجه، علت بوی بد ماشین ظرفشویی برگشت آب به درون آن خواهد بود.

جالب است بدانید انسداد شلنگ تخلیه یکی از دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی هم می باشد.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی سامسونگ

جهت حرکت شیلنگ تخلیه

در بعضی مواقع شیلنگ تخلیه به‌ جای این که مستقیم به سمت فاضلاب قرار داده شده باشد، پیچ‌وخم‌های به‌خصوصی دارد که باعث می‌شود آب آلوده به سمت بالا حرکت کند و دوباره به درون اتاق ماشین بازگردد. در نتیجه ظروف و ماشین لباسشویی بوی نامطبوعی می‌گیرند.

منافذ بازوی آب‌پاش مسدود شده

مسدود شدن منافذ بازوی آب‌پاش باعث می‌شود آب به‌درستی بر روی ظروف کثیف پخش نشود. در نتیجه روند شستشو کامل انجام نشده است و بوی نامطبوعی از ظروف کثیف درون کابین ماشین پخش می‌شود. از طرفی دیگر درصورتی‌که گرفتگی این منافذ به‌خاطر ذرات غذا باشد خود آن‌ها محلی برای تجمع باکتری‌ها و علت بوی بد ماشین ظرفشویی می‌شوند.

کثیفی لاستیک دور درب

یک نوار پلاستیکی در اطراف درب ماشین ظرفشویی به‌ کار رفته است که از خروج آب و کف هنگام روشن بودن ماشین جلوگیری می‌کند. نوار لاستیکی به‌دلیل شکل خاصی که دارد فضای مناسبی برای تجمع ذرات غذا و در نتیجه جمع شدن باکتری‌ها است؛ بنابراین می‌تواند یکی از عوامل بوی نامطبوع این وسیله باشد.

نشت آب از ماشین

علت بوی بد ماشین ظرفشویی می‌تواند از نشت آب باشد. گاهی اوقات نصب اشتباه و یا جابه‌جایی این وسیله باعث نشت لولۀ تخلیۀ آب آن خواهد شد. این آب ممکن است مدت‌زمان زیادی در زیر یا پشت ماشین بماند و در نتیجه بوی ماندگی و نامناسبی ایجاد کند. معمولاً این مشکل تا زمانی که باعث خیس شدن اطراف ماشین نشود قابل تشخیص نیست.

ناکافی بودن میزان نمک

ماشین ظرفشویی علاوه بر کارایی بسیار بالا در آشپزخانه، درعین‌حال نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. یکی از این موارد مربوط به نمک است. ماشین‌های ظرفشویی برای این که وظیفۀ خود را به‌درستی انجام دهند نیاز به مقدار معینی از نمک دارند، اما ناکافی بودن این ماده می‌تواند علت بوی بد ماشین ظرفشویی باشد؛ زیرا نمک از رسوب آلودگی در بخش‌های مختلف این وسیله جلوگیری می‌کند.

راهکارهای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی به‌خاطر باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد خواهد شد. این وسیله با ظروفی که برای صرف غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند ارتباط مستقیمی دارد؛ بنابراین باید بوی بد آن را به‌سرعت برطرف کرد، اما همان‌طور که اشاره شد عوامل مختلفی باعث این مشکل می‌شوند. ازاین‌رو برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندهای این وسیله باید با‌ توجه ‌به عامل این مشکل از روش مناسبی برای پاک‌سازی استفاده شود. در ادامه به چند روش مناسب اشاره خواهیم کرد.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش

پاک‌سازی ظروف غذا

عامل اصلی ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی و تجمع باکتری‌ها مربوط به ذرات غذاهای مانده در ظروف کثیف است؛ بنابراین اولین اقدامی که باید برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید پاک‌سازی ظروف از بازماندۀ غذا است. می‌توانید با استفاده از روش آبکشی، دستمال‌کاغذی مخصوص آشپزخانه و… این کار را انجام دهید.

افزایش دمای آب

یکی از راهکارهای رفع علت بوی بد ماشین ظرفشویی افزایش دمای آب است. معمولاً استفاده از آب داغ با درجۀ حرارت بالا می‌تواند ظروف کثیف را به‌طور کامل پاک‌سازی و بوزدایی کند. همچنین انسداد منافذ بازوی آب‌پاش، فیلتر و لولۀ تخلیه تا حدودی با این روش از بین می‌رود.

استفاده از نمک و مواد شوینده به میزان لازم

استفاده از مواد شوینده و نمک در ماشین ظرفشویی بسیار مهم است. این مواد باید به میزان کافی و همچنین با کیفیت مناسب استفاده شوند. مواد شویندۀ مناسب در پاک‌سازی ظروف و بوی آن‌ها تأثیر زیادی دارد. همچنین استفاده از نمک باعث می‌شود سختی آب و روند رسوب‌گذاری در منافذ ماشین ظرفشویی کاهش یابد؛ بنابراین امکان تجمع باکتری‌ها و ایجاد بوی بد کم می‌شود.

استفاده از مواد جرم‌گیر

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود یک برنامۀ مرتب ماهانه داشته باشید. استفاده از مواد جرم‌گیری باعث می‌شود علت بوی بد ماشین ظرفشویی با این کار از بین می‌رود. برای این کار می‌توانید این وسیله را به‌صورت خالی روشن کنید. پس از تمام شدن زمان شستشو لازم است نوار لاستیکی درب ماشین را به‌دقت و با دستمال، خشک و تمیز کنید.

پاک‌سازی فیلتر و لوله تخلیه

دو مورد از عواملی که باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می‌شود مربوط به فیلتر و لولۀ تخلیه است. برای پاک‌سازی این دو قطعه باید هر دو را به‌دقت از محل نصب خود خارج سازید، عوامل انسداد آن‌ها را از بین ببرید و با استفاده از آب گرم و مواد شویندۀ مناسب تمیز کنید. در هنگام نصب آن‌ها دقت کنید لوله و فیلتر دچار پارگی یا شکستگی نشوند.

استفاده از سرکه و جوش‌شیرین

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش ‌شیرین و سرکه

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش ‌شیرین و سرکه یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای این مشکل است. برای این کار ترکیب این مواد را در یک ظرف مناسب ریخته و اجازه دهید ماشین ظرفشویی خود را شستشو دهد. البته می‌توانید از این دو ماده به‌صورت جدا استفاده کنید.

تهویه هوا

گردش هوای مناسب در کابین یکی از مواردی است که از ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند. برای رعایت این اصل باید بلافاصله بعد از تمام شدن زمان شستشو درب ماشین را باز و ظروف درون آن را تخلیه کنید. سپس درب را باز بگذارید تا رطوبت موجود در کابین با هوای خشک بیرون جابه‌جا شود.

باز کردن منافذ بازوی آبپاش

ذرات مواد غذایی مهم‌ترین دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی و ظروف هستند. اگر منافذ بازوی آب‌پاش مسدود شوند روند شستشو به‌درستی صورت نمی‎گیرد و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. برای رفع این مشکل بازوی آب‌پاش را از ماشین خارج و با استفاده از ابزار مناسب منافذ آن را باز کنید.

 

سخن آخر

ماشین ظرفشویی یکی از وسایل بسیار کاربردی و پرطرفدار در آشپزخانه است که بخش مهمی از کارهای شستشو را انجام می‌دهد. بر این ‌اساس زمانی که بوی بدی از آن متصاعد می‌شود نشان‌دهندۀ یک مشکل است که باید برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

در این مقاله تلاش کردیم به چند علت بوی بد ماشین ظرفشویی که از رایج‌ترین دلایل این مشکل است اشاره کنیم. در‌صورتی‌که برای رفع این مشکل به راه‌هایی بیش از روش‌های ذکرشده در بالا نیاز دارید کارشناسان ما در شرکت سلام تعمیر که بهترین مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی تهران می باشد، با تخصص در زمینۀ تعمیر انواع مختلف لوازم‌ خانگی از برندهای مختلف می‌توانند راهنمایی‌هایی مناسبی به شما ارائه دهند.

 

سوالات متداول

۱- علت بوی بد ظرفشویی چیست؟

انسداد فیلتر تخلیه، کار نکردن طولانی مدت ماشین، کثیفی لاستیک دور درب، نشتی آب از ماشین و ناکافی بودن میزان نمک می توانند علت بوی بد ظرفشویی باشند.

۲- برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی چکار کنیم؟

پاک کردن ظروف غذا، استفاده از جرم گیر یا سرکه و جوش شیرین، پاکسازی فیلتر تخلیه و تهویه هوا چند راهکار ساده برای رفع بوی بد ظرفشویی می باشند.

4 دیدگاه دربارهٔ «۹ علت رایج بوی بد ماشین ظرفشویی + چند راهکار ساده برای رفع آن»

  1. جدیدا یک سری مواد برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و لباسشویی دراومده به اسم نانو فکر میکنم. میخواستم بدونم استفاده از اینا آسیبی به دستگاه نمیرسونه؟

  2. هر چند وقت یکبار خوبه که ماشین ظرفشویی پاکسازی کنیم تا بوی بد نگیره؟ و اینکه بهترین روش برای شستنش چیه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری