چرا مایکروفر جرقه می زند؟ ۱۰ علت جرقه زدن مایکروفر + نحوه جلوگیری از آن

علت جرقه زدن ماکروفر

مایکروفرها یکی از کاربردی‌ترین لوازم منزل هستند که وقتی زمان ندارید می‌توانند به دادتان برسند؛ اما نکته اینجا است که اگر کمی بی‌احتیاطی را چاشنی عجله کنید ممکن است متوجه جرقه‌های داخل دستگاه شوید و اگر دیر بجنبید کار تمام و دستگاه خراب می‌شود. پرسش اصلی اینجا است که علت جرقه زدن مایکروفر چه می‌تواند باشد؟

البته اگر دستگاه شما دچار مشکلی شد نگران نباشید. سلام ریپیر به عنوان بهترین مرکز تعمیر ماکروفر در تهران، می‌تواند در کنار شما باشد تا به‌سرعت مشکل اصلی را حل کنید. کافی است به سایت سری بزنید و فرم را پر کنید تا در اولین فرصت مشاوران سایت با شما تماس بگیرند.

علت جرقه زدن مایکروفر

ماکروفرها سیستم خاصی برای گرم کردن و پختن غذا دارند و از بخش‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند که هر کدام می‌تواند یک عامل مهم برای علت جرقه زدن مایکروفر باشد. هر کدام از این دلایل را اگر جدی نگیرید ممکن است منجر به آسیب دائمی به دستگاه شما شود و دیگر نتوانید از آن استفاده کنید. ما ۱۰ مورد از مهم‎ترین عوامل را بررسی کرده‌ایم:

جرقه زدن مایکروویو

وجود فلز در دستگاه

دلیل جرقه زدن مایکروفر در اثر قرار دادن فلز می‌تواند به نحوۀ عملکرد این دستگاه ارتباط داشته باشد. ماکروفرها امواج الکتریکی منتشر می‌کنند و این کار باعث تحریک مولکول‌های آبی می‌شود که در غذا وجود دارد. این تحریک، هم ارتعاش ایجاد می‌کند و هم باعث می‌شود غذا گرم شود. زمانی که شما جسمی فلزی در این دستگاه قرار دهید همۀ روند را مختل کرده‌اید.

برخورد امواج با فلز به‌وسیلۀ ایجاد جریان الکتریکی در آن، تمرکز انرژی را سبب می‌شود. نتیجۀ این امر ایجاد قوس الکتریکی، جرقه و احتمالاً آتش‌سوزی خواهد بود. مواد رسانایی مانند فویل، ظروف فلزی یا حتی لوازمی که روکش رسانا دارند علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی هستند. بااین‌حال آیا دلیل دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد این جرقه در دستگاه شما شود؟

آسیب به پوشش موجب‌بر

 پوشش موج‌بر در واقع نامی برای محافظی است که مانع از آسیب دیدن اجزای داخلی دستگاه شما می‌شود. درصورتی‌که به هر دلیلی این پوشش آسیب ببیند یا حتی عمر مفید خود را از دست داده باشد، علت جرقه زدن مایکروفر دوو هستند که می‌تواند منجر به خرابی دستگاه شود.

مواد غذایی کربنیزه شده

ذرات غذا و چربی که شبیه به کربن یا به‌اصطلاح کربنیزه شده باشند رفتاری مشابه فلز از خود نشان می‌دهند. در نتیجه در اثر تعامل این دو با هم، قوس الکتریکی ایجاد می‌شود و شما شاهد جرقه زدن مایکروفر خود هستید که ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

آسیب دیدن فن همزن

فن همزن یکی از اجزای ماکروفر است که کمک می‌کند همۀ امواجی که در دستگاه شما جریان دارد به‌صورت کاملاً یکنواخت در سراسر محیط داخلی پخش شود. خراب شدن این فن می‌تواند باعث بر هم خوردن جریان انرژی، ایجاد گرمایش ناهموار در محیط داخلی و در نتیجه علت جرقه زدن داخل مایکروفر سامسونگ شود.

علت جرقه زدن داخل مایکروفر سامسونگ

گرم شدن مگنترون

مگنترون بخشی از دستگاه است که ایجاد مایکروویوها و جریان‌های الکتریکی را بر عهده دارد. خراب شدن و عملکرد نادرست این بخش یا حتی استفاده طولانی‌مدت شما از دستگاه علت جرقه زدن مایکروفر است. در واقع درصورتی‌که انرژی اضافی توسط این بخش ایجاد شود ماکروفر جرقه می‌زند.

ظروف نامناسب

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند منجر به جرقه زدن دستگاه شما شود، استفاده از ظروفی است که برای ماکروفر نامناسب است. این ظروف گاه فلزی هستند و گاه مواد غیرایمنی دارند که در اثر قرار گرفتن در دستگاه با ایجاد قوس الکتریکی جرقه و آتش‌سوزی را به همراه دارد. استفاده از ظروف نامناسب علت گرم نشدن غذا در ماکروفر نیز است.

غذای آبکی یا با آب بسیار زیاد

جالب است اگر بدانید که آب می‌تواند مانند رسانا عمل کند. در نتیجه اگر میزان رطوبت غذا بسیار زیاد باشد یا غذایی مانند سوپ و آش در دستگاه قرار دهید، محیطی برای ایجاد قوس الکتریکی فراهم کرده‌اید که می‌تواند منجر به قوس شده و مثل سایر موارد، جرقه را با خود به همراه داشته باشد.

بشقاب شکسته

منظور از بشقاب شکسته در واقع سینی مخصوص ماکروفر است که شکسته یا ترک‌خورده است. این ترک‌ها می‌تواند باعث شود که رطوبت یا باقی‌ماندۀ غذا در ظرف باقی بماند و از چشم شما پنهان شود. در نتیجه همان اتفاقی که در مورد رطوبت زیاد یا غذای کربنیزه گفته شد رخ می‌دهد و جرقه به وجود می‌آید.

درب خراب

سوئیچ درب دستگاه در واقع مکانیزمی است که باعث می‌شود تا ایمنی مایکروفر تأمین شود. در نتیجه با بسته شدن درب به‌صورت کامل، دستگاه به‌درستی عمل می‌کند. درصورتی‌که این سوئیچ‌ها آسیب‌دیده باشند یا به درب خراب‌شده و کاملاً محکم نشود در نتیجه جرقه ایجاد می‌شود.

علت جرقه زدن داخل مایکروفر ال جی

نوسانات برقی

درصورتی‌که منبع تغذیۀ دستگاه دارای نوسانات برق باشد یا به‌صورت کلی خود دستگاه از نظر الکتریکی مشکل داشته باشد، عملکرد دستگاه مختل و در نتیجه جرقه ایجاد می‌شود. این عامل می‌تواند به دستگاه شما آسیب وارد کند.

برای جلوگیری از جرقه زدن ماکروفر چیکار کنیم؟

در صورتی می‌توانید امیدوار باشید که ماکروفر شما سال‌ها عمر کند که چند نکتۀ ساده را در نظر داشته باشید و آن‌ها را در نظر بگیرید تا از جرقه زدن و خرابی آن جلوگیری کنید. علت جرقه زدن مایکروفر هر چه که باشد مقصر اصلی مراقبت ناکافی شما است. پس بیایید با هم این چند نکته را برای رفع این نوع خرابی ماکروفر بررسی کنیم:

نظافت را فراموش نکنید

اولین نکته که باید به آن بپردازید این است که مدام دستگاه را نظافت کنید. اجازه ندهید هیچ‌گونه لکۀ غذا یا روغن در آن باقی بماند. اگر لکه‌ها کمی سخت هستند از یک شویندۀ ملایم استفاده کنید یا خودتان با ترکیب سرکه و آب محلولی درست کنید و از آن بهره ببرید. در غیر این صورت یک دستمال مرطوب کافی است.

ظروف مخصوص تهیه کنید

حتماً سعی کنید تا از ظروف مخصوص برای گرم کردن یا پختن غذا در دستگاه خود استفاده کنید. با این کار هم جلوی یکی از اصلی‌ترین دلایل و علت جرقه زدن مایکروفر را گرفته‌اید و هم ایمنی را حفظ کرده‌اید. حتماً دقت کنید ظرفی که استفاده می‌کنید برچسب ایمن برای ماکروفر داشته باشد.

روی مواد غذایی را بپوشانید

برای اینکه ذرات روغن و چربی و حتی خود غذا در هنگام گرم شدن به دیواره‌ها و اطراف نپاشد، سعی کنید روی مواد غذایی را بپوشانید. بهترین وسیله، روکش‌های ایمن‌سازی‌شده برای ماکروفر است. این کار هم به نظافت داخلی دستگاه کمک می‌کند و هم باعث می‌شود گرما در ظرف یکنواخت پخش شده و غذا بهتر طبخ شود.

علت جرقه زدن مایکروفر دوو

از سطوح قدرت متناسب استفاده کنید

همیشه سعی نکنید از یک سطح خاص برای هر شرایطی استفاده کنید. این کار به دستگاه شما آسیب می‌رساند و مگنترون را خراب می‌کند. برای یخ‌زدایی یا جوشیدن مایعات سطوح با قدرت کمتر و برای گرم کردن یا پختن از درجات بالاتر استفاده کنید.

مدام به غذا سر بزنید

هنگامی که غذا درون ماکروفر است مدام به غذا سر بزنید، آن را زیر و رو کنید یا هم بزنید تا گرما به‌صورت یکنواخت در همه جای آن پخش و غذا به بهترین شکل پخته شود. در این صورت دیگر غذا بیش از حد گرم نشده و هیچ خطری دستگاه را تهدید نمی‌کند.

سخن پایانی

نگهداری از لوازم منزل یکی از مطمئن‌ترین راه‌هایی است که می‌تواند کمک کند تا آن‌ها را سال‌های سال سالم نگه دارید و از تعمیر مداوم یا خرید مجدد خودداری کنید. ماکروفر نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر به‌درستی از آن مراقبت نکنید ممکن است خراب شود.

علت جرقه زدن مایکروفر می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. درهرصورت لازم است تا در صورت خرابی با یک متخصص تعمیرکار ماهر و حرفه‌ای مانند سلام ریپیر تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید دستگاه شما را درست مانند روز اول به شما بازگردانند. متخصصان این مجموعه در کنار شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری