۴ علت اصلی داغ شدن بیش از حد تلویزیون که نمیدانستید! + راه حل

علت داغ شدن تلویزیون

گرمای بیش از حد یکی از دشمنان اصلی وسایل الکترونیکی به شمار می‌آيد و این موضوع در مورد تلویزیون‌ها نیز صدق می‌کند. به‌جرئت مي‌توان بیان کرد که افزایش دمای ناگهانی قطعات تلویزیون می‌تواند به این دستگاه‌ آسیب شدیدی وارد کند که حل آن نیازمند پرداخت هزینه‌های گزاف است. به همین جهت، باید در اسرع وقت نسبت به یافتن علت داغ شدن تلویزیون اقدام کرد و آن را تشخیص داد. به یاد داشته باشید که تنها تعمیرکاران حرفه‌ای توانایی پیدا کردن چنین دلایلی را دارند و این موضوع از عهدۀ شما کاربران عزیز خارج است.

علت داغ شدن تلویزیون

اکثر وسایل الکترونیکی در زمان روشن بودن و فعالیت عادی مقدار بسیار کمی گرما از خود تولید می‌کنند. این موضوع کاملاً‌ عادی است، اما گرمای تولیدشده نباید به‌صورت ناگهانی افزایش پیدا کند. در این شرایط لازم است که علت داغ شدن تلویزیون مشخص شود تا بتوان از آسیب دیدن برد دستگاه، بک لایت، سیستم انتقال انرژي الکتریکی و… جلوگیری کرد. در ادامه به چهار دلیل اصلی این نوع خرابی تلویزیون اشاره می‌کنیم:

علت داغ شدن تلویزیون ال جی

قرارگیری در کنار منبع گرما

اولین و مهم‌ترین موضوعی که در این زمینه باید به آن اشاره کرد، قرار دادن تلویزیون در کنار یک منبع گرما است. این منبع گرما می‌تواند شامل مواردی همچون بخاری، شوفاژ، هیتر برقی و… باشد. طبیعتاً گرمایی که توسط این دستگاه‌ها تولید می‌شود به‌صورت مستقیم بر روی دمای تلویزیون نیز اثر می‌گذارد. در برخی از موارد، شاهد آن هستیم که محل قرارگیری تلویزیون دقیقاً در جلوی پنجره است. در این حالت، نور خورشید در تمام طول روز پشت تلویزیون را گرم می‌کند و در نهایت به آن آسیب‌‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

عدم وجود فضای کافی برای گردش هوا

علت داغ شدن تلویزیون ال جی و سایر تلویزیون‌های محبوب موجود در بازار ممکن است به عدم وجود محیط کافی جهت گردش هوا ارتباط داشته باشد. بعضی از تلویزیون‌ها در یک کنج بسته قرار می‌‌گیرند و همین امر امکان گردش هوا به‌صورت صحیح را غیرممکن می‌کند. علاوه بر این، احتمال دارد که دریچه‌های پشت تلویزیون به‌علت گردوغبار به‌طور کامل گرفته شده باشند و چرخش مداوم جریان هوا انجام نگیرد. در هر یک از این شرایط، وقتی که تلویزیون برای مدت مشخصی روشن باقی می‌ماند، دمای‌ آن به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند به نحوی که با لمس قسمت بالایی فریم دستگاه می‌‌توان این افزایش دما را حس کرد.

خراب بودن منبع تغذیه

این امکان وجود دارد که علت داغ شدن تلویزیون شما کاربران عزیز، خراب شدن منبع تغذیه آن باشد. منبع تغذیه همان قسمتی است که وظیفه دارد انرژی انتقالی از طریق پریز را به انرژی قابل مصرف توسط تلویزیون تبدیل کند. اگر این قسمت خراب باشد، نه‌تنها شاهد افزایش دمای تلویزیون خواهیم بود، بلکه احتمال دارد بخش‌های مهمی همچون برد دستگاه نیز به‌طور کامل آسیب ببینند و غیرقابل استفاده شوند. در این حالت علاوه بر افزایش دمای تلویزیون و گرم شدن آن، در زمان روشن بودن دستگاه بوی سوختگی نیز به مشام می‌رسد.

خراب شدن پریز دستگاه

علت داغ شدن تلویزیون سونی

علت داغ شدن تلویزیون سونی و برندهای معتبر مشابه، خراب شدن پریزی است که دوشاخۀ دستگاه را به آن متصل کرده‌اید. خبر خوش آن است که در این حالت عموماً قطعات داخلی دستگاه آسیب ندیده‌اند و تنها با رفع مشکلات مربوط به پریز مي‌توان چنین موضوعی را حل کرد. به‌منظور امتحان کردن پریز تلویزیون باید از دستگاه‌های ویژه‌ای استفاده شود که تنها در اختیار تعمیرکاران حرفه‌ای قرار دارند؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان خودتان به‌تنهایی عملکرد پریز را مورد آزمایش قرار ندهید. اگر پریز خراب شود ممکن است با مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون نیز مواجه شوید.

داغ شدن تلویزیون ال سی دی

خراب شدن بک لایت‌ها یکی دیگر از دلایل مهمی به شمار می‌رود که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم. بک لایت‌ها همان بخش‌هایی به شمار می‌آيند که وظیفۀ روشن کردن کل پنل تلویزیون را بر عهده دارند. جالب است بدانید که در اکثر مواقع،‌ علت داغ شدن پشت تلویزیون اسنوا نیز به همین امر ارتباط دارد. وقتی که بک‌‌لایت‌ها خراب شده باشند، علاوه بر گرم شدن تلویزیون، تصاویر نمایش داده‌شده دچار کاهش روشنایی می‌شوند یا یک بخش از صفحه‌نمایش به‌طور کامل سیاه خواهد شد. خرابی بک لایت و سیاه شدن صفحه تلویزیون یک معضل اساسی برای تلویزیون‌های ال سی دی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

 

داغ شدن تلویزیون ال ای دی

داغ شدن تلویزیون تنها مربوط به تلویزیون‌های ال سی دی نیست، در واقع حتی دستگاه‌هایی که از تکنولوژی ال ای دی بهره می‌برند نیز می‌توانیم چنین مشکلاتی را به‌وضوح مشاهده کرد. علت داغ شدن تلویزیون ال ای دی سامسونگ و محصولات هم‌ردۀ آن‌ را می‌توان هنگ کردن سیستم‌عامل دستگاه دانست. این تلویزیون‌ها دارای سیستم‌عامل اختصاصی خود (تایزن و یا اندروید تی وی) هستند و امکان هنگ کردن آن‌ها به‌دلیل میزان حافظه رم کم، انتقال فایل‌های آلوده به تلویزیون، نصب اپلیکیشن‌های سنگین و… وجود دارد.

رفع مشکل داغ شدن تلویزیون

رفع مشکل داغ شدن تلویزیون

به‌منظور رفع این مشکلات لازم است که اول علت داغ شدن تلویزیون مشخص شود و سپس با توجه به آن، راهکار و روش مقابلۀ صحیح را انتخاب کنیم. برگزیدن راهکار نامناسب در این زمینه منجر به ادامه یافتن چنین مشکلاتی می‌شود و در نهایت به تلویزیون شما آسیب‌های نامناسبی وارد خواهد شد. در ادامه به راهکار سریع و کاربردی در این رابطه اشاره می‌کنیم.

قبل از آن سایت croma در رابطه با اولین اقدامی که باید انجام دهید گفته است:

If you find your TV getting too hot or malfunctioning suddenly, then shut it down and unplug it from its socket. Make sure you keep your gaming consoles away from the TV since they also generate heat and can overheat your television.

جابه‌جا کردن تلویزیون

اولین موضوعی که می‌توان به سراغ آن رفت، تغییر مکان قرارگیری تلویزیون است. اگر خاطرتان باشد گفتیم که نصب تلویزیون در محل نامناسب می‌تواند منجر به جلوگیری از گردش هوا به‌صورت صحیح شود و همین موضوع دمای دستگاه را افزایش می‌دهد. جابه‌جا کردن تلویزیون‌ در اکثر موارد کار چندان دشواری نیست، اما باید نهایت دقت خود را به کار بگیرید تا آسیبی به پنل دستگاه وارد نشود. معمولاً با انجام همین اقدام ساده مشکل گرم شدن تلویزیون برطرف خواهد شد و دیگر لازم نیست نگرانی خاصی در مورد آن داشته باشید.

تمیز کردن دریچه‌های ورود هوا در پشت تلویزیون

چنانچه علت داغ شدن تلویزیون شما به مسدود شدن دریچه‌های پشت قاب دستگاه ارتباط داشته باشد،‌ ضروری است که این بخش از تلویزیون را به‌خوبی تمیز کنید. برای انجام این کار باید تلویزیون را خاموش و از پریز برق جدا کنید. اکنون به کمک یک پارچۀ میکروفایبر به‌خوبی هرگونه گردوغبار و آلودگی موجود بر روی دریچه‌های تهویۀ هوا را به‌خوبی پاک کنید. استفاده کردن از جاروبرقی در این حالت به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود؛‌ زیرا ممکن است با اختلالات الکترونیکی روبرو شویم. البته می‌توانید از اسپری‌های هوای فشرده (Canned air) استفاده کنید. پس از پاک‌سازی تلویزیون شاهد ثابت ماندن دمای آن خواهید بود.

ریست کردن تنظیمات سیستم عامل

ریست کردن تنظیمات سیستم عامل

اگر تعمیرکاران مجرب تشخیص دهند که علت داغ شدن تلویزیون، هنگ کردن مداوم سیستم‌عامل است، باید دست به کار شویم و تمامی تنظیمات را به حالت کارخانه برگردانیم. به این کار فکتوری ریست (Factory reset) نیز گفته می‌شود. به یاد داشته باشید که در صورت انجام فکتوری ریست، تمامی تنظیمات شخصی‌سازی‌شدۀ شما به‌طور کامل پاک می‌شوند. از جمله این موارد می‌‌توان به میزان روشنایی تعیین‌شده توسط کاربر، نام کانال‌‌های تلویزیونی، تمامی برنامه‌های نصب‌شده بر روی دستگاه و… اشاره کرد. تنظیمات مربوط به این موضوع در هر برند متفاوت است.

فرایند فکتوری ریست معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد و در پایان آن باید یک بار دیگر تلویزیون را از نو راه‌اندازی کنیم. اگر آشنایی خاصی با این موضوع ندارید، بهتر است از تعمیرکاران باتجربه و کاربلد کمک بگیرید. امروزه امکان حل تمامی مشکلات فنی مربوط به تلویزیون‌ها به کمک خدمات تعمیر تلویزیون در محل وجود دارد و لازم نیست تلویزیون‌ خود را به تعمیرگاه‌های مختلف انتقال دهید. ما در سلام ریپیر آماده‌ایم تا به شما در این زمینه یافتن علت داغ شدن تلویزیون یاری برسانیم.

تاثیر گرما بر تلویزیون

سخن پایانی

از جمله رایج‌ترین مشکلاتی که اکثر کاربران گرامی با آن مواجه می‌شوند گرم شدن بیش از حد تلویزیون است. این موضوع به‌صورت مستقیم بر روی عملکرد دستگاه اثر می‌گذارد و می‌تواند منجر به ایجاد ایرادات فنی هزینه‌بر شود. به همین دلیل، ضرورت دارد که در همان مراحل اولیه دلیل اصلی این موضوع را تشخیص دهیم.

علت داغ شدن تلویزیون به مواردی همچون خراب شدن پریز دستگاه،‌ قرار گرفتن در کنار یک منبع گرما، آسیب دیدن منبع تغذیه و… ارتباط دارد. کارشناسان حرفه‌ای سلام ریپیر با سال‌ها تجربه در این زمینه آماده هستند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایرادات فنی تلویزیون شما را در منزل‌تان رفع کنند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

۱- علت داغ شدن پشت تلویزیون اسنوا چیست؟

خرابی بک لایت، خرابی منبع تغذیه و خرابی پنل تلویزیون مهم ترین علت داغ شدن پشت تلویزیون اسنوا می باشند.

۲- تاثیر گرما بر تلویزیون چیست؟

گرمای زیاد باعث ایجاد خطا و نویز در تصویر می‌شوند و در صورت تکرار، باعث آسیب به تلویزیون شوند.

4 دیدگاه دربارهٔ «۴ علت اصلی داغ شدن بیش از حد تلویزیون که نمیدانستید! + راه حل»

  1. درود
   سیستم عامل تلویزیون اندروید هست و ویروس باعث کند شدن و فشار زیاد آوردن به نرم افزار و ایسی میشه بهترین کار اینه از سلامت فلشتون مظمعن باشین

 1. تلویزیونمون جدیدا روزی یکی دوبار خود به خود خاموش روشن میشه دماش هم به شدت بالا میره وقتی بیشتر از ۴ ساعت ازش استفاده میکنیم. میخواستم بدونم این دو تا موضوع به هم ربطی دارن و اینکه چطور میشه این مشکل درستش کنیم؟

  1. درود
   بله به دلیل داغی خاموش میشه سیستم برقیش باید تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری