چرا کولرگازی آب می‌دهد؟ ۹ علت آب دادن کولر گازی + راه برطرف کردن آن

آب دادن کولرگازی

آیا علت آب دادن کولر گازی را می‌دانید؟ در طول زمان و در اثر عوامل متعدد ممکن است کولر گازی شما آب بدهد. این مشکلی است که تقریباً تمامی افراد با آن روبه‌رو می‌شوند. دلیل آب دادن کولر گازی هر چیزی که باشد باید سریعاً مورد بررسی قرار بگیرد. این مسئله به این علت است که ریزش آب از این دستگاه دردسرهای متعددی برای شما ایجاد می‌کند و حتی در برخی مواقع ممکن است باعث عملکرد نامناسب کولر شود. شما می‌توانید با شناخت علت آبریزی کولر گازی در سریع‌ترین زمان نسبت به تعمیر کولرگازی خود اقدام کنید.

علت آب دادن کولر گازی

در ابتدای مطلب بهتر است شما را با مهم‌ترین علت‌های آب دادن کولرهای گازی آشنا کنیم. مسائل متعددی ممکن است باعث آبریزی کولر گازی شوند و با شناخت هرکدام، راحت‌تر می‌توانید نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت آب دادن کولر گازی

  1. انسداد شلنگ تخلیه کولر گازی

یکی از مهم‌ترین دلایل آبریزی کولر گازی مسدود شدن شلنگ تخلیه آن است. این شلنگ ممکن است به وسیله گردوغبار، لجن، آهک و… مسدود شده باشد و همین مسئله باعث جلوگیری از تخلیه آب شود. در این زمان کولر گازی شما دچار آب‌ریزی می‌شود و نمی‌تواند آب درونی خود را به راحتی تخلیه کند.

  1. مسدود شدن لوله درین و عدم جای‌گذاری مناسب آن

مسدود شدن لوله درین نیز ممکن است علت آب دادن کولر گازی باشد. این لوله وظیفه تخلیه آب کولر گازی را بر عهده دارد و در صورتی که به درستی جای‌گذاری نشده باشد ممکن است کولر شما را دچار آبریزی کند. این لوله باید به طور کاملاً صاف جای‌گذاری شود و هیچ مانعی روی آن وجود نداشته باشد.

  1. کاهش گاز در کولر گازی

کاهش گاز در کولر گازی

از دیگر علت‌های آب دادن کولر گازی می‌توان به کاهش گاز آن اشاره کرد. در صورتی که کولر با کمبود گاز مواجه شده باشد، عمل سرمایش توسط آن به درستی صورت نمی‌پذیرد و فین‌های آن یخ می‌زنند. با خاموش شدن کولر گازی به طور ناگهانی یخ فین‌ها آب می‌شود و شما شاهد آب‌ریزی کولر گازی خواهید بود. کاهش گاز ممکن است باعث روشن نشدن کولر گازی نیز بشود.

  1. عایق نبودن لوله کولر

لوله‌های کولر گازی باید حتماً عایق باشند تا آب‌ریزی نداشته باشند. زمانی که لوله‌های زیر یونیت عایق نباشند ممکن است با مشکل پرتاب آب روبه‌رو شوید. این مسئله به علت دمای پایین لوله‌های گاز کولر است. در صورتی که لوله‌ها عایق نباشند به راحتی یخ می‌زنند و در نهایت دچار پرتاب آب خواهند شد. دقت داشته باشید زمانی که لوله‌ها عایق نباشند ممکن است آب به صورت قطره‌قطره از زیر یونیت به بیرون بریزد.

علاوه بر آن، فرسودگی و آسیب دیدگی لوله ها ممکن است باعث خنک نکردن کولرگازی نیز بشود.

  1. انسداد فیلتر هوای کولر گازی

دیگر علت آب دادن کولر گازی مسدود شدن فیلتر هوای آن است. این فیلتر وظیفه گرداندن هوا در یونیت را برعهده دارد. در واقع زمانی که این فیلتر مسدود می‌شود، هوا نمی‌تواند به درستی در سیستم بگردد و این مسئله باعث یخ زدن هوای داخل یونیت می‌شود و پس از خاموش شدن کولر یخ‌ها آب می‌شوند و آب به بیرون از کولر نشت می‌کند.

  1. وجود مشکل در پمپ تخلیه

علت آب ریختن از کولر گازی پنجره‌ای

وجود عیب در پمپ تخلیه نیز می‌تواند علت آب ریختن از کولر گازی پنجره‌ای یا سایر مدل‌ها باشد. مهم‌ترین وظیفه این پمپ، تخلیه آب و جلوگیری از نشت آن است. در صورتی که پمپ معیوب شده باشد، عملکرد خود را از دست می‌دهد و همین مسئله باعث نشت آب به بیرون از کولر گازی خواهد شد. این مشکل ممکن است به علت وجود گردوغبار و تجمع آن در پمپ ایجاد شود.

  1. وجود مشکل در سینی ناودانی

معمولاً سینی ناودانی به راحتی دچار مشکل نمی‌شود. در صورتی که این سینی دچار خرابی یا شکستگی شود ممکن است با مشکل ریزش آب از کولر گازی مواجه شوید. زمانی که این سینی می‌شکند آب به طور قطره‌قطره روی فن بلوور می‌ریزد و در این قسمت تجمع پیدا می‌کند.

  1. نگهداری نامناسب

کولرهای گازی به نگهداری نیاز دارند. در صورتی که به درستی از آن‌ها نگهداری نکنید یا سرویس‌های دوره‌ای را به طور منظم انجام ندهید، ممکن است با مشکل آبریزی کولر گازی روبه‌رو شوید. سعی کنید همواره در نگهداری از کولر گازی کوشا باشید و تمامی قطعات آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید. زیرا در صورت نگهداری نامناسب، برای مثال وارد شدن ضربات فیزیکی به دستگاه ممکن است با مشکلاتی نظیر اتومات نکردن کولر گازی مواجه شوید.

  1. کثیف بودن کندانسور

همان‌طور که می‌دانید کندانسور کولرهای گازی در قسمت بیرونی و در هوای باز قرار دارد. همین مسئله می‌تواند علت نشت آب کولرگازی سامسونگ باشد. در واقع باید بدانید که کندانسور همواره در معرض گرد و خاک قرار دارد و تجمع این مواد می‌تواند باعث کاهش عملکرد آن شوند و آبریزی را در آن به وجود آورند.

سایت precisionairandplumbing درباره اهمیت این موضوع گفته است:

Water leaks can cause damage to parts of your AC system, including the compressor and the electrical components. If left unattended, this can lead to costly repairs or system replacement.

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان

یکی از مسائلی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده، آب دادن کولر گازی در زمستان است. ممکن است با خود بپرسید که چرا در فصل زمستان نیز پنل بیرونی کولر گازی آب می‌دهد؟ در پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم این مسئله ممکن است به علت عدم محافظت درست از پنل بیرونی کولر گازی باشد. در صورتی که این پنل بدون هیچ محافظتی در فضای بیرونی قرار بگیرد ممکن است با مشکل آب‌دهی روبه‌رو شوید. علاوه بر این در دمای پایین ممکن است پنل بیرونی دستگاه و قطعات داخلی آن یخ بزنند. زمانی که قطعات دچار یخ‌زدگی می‌شوند، دستگاه شما عملکرد خود را از دست می‌دهد و شروع به آب دادن می‌کند.

علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در تابستان

در فصل تابستان نیز بسیاری از افراد به دنبال علت آب دادن کولر گازی و پنل بیرونی آن هستند. این مسئله ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها دمای بالای هوا است. کولرهای گازی رطوبت و هوای گرم محیط را به خود جذب می‌کنند و از طریق عمل تبرید هوای خنک را به شما هدیه می‌دهند.

در این فرایند هوای گرم به آب تبدیل می‌شود و از طریق لوله‌های تخلیه خارج می‌شود. در صورتی که سطل آب کولر گازی پر شده باشد، کولر توان تخلیه درست را نخواهد داشت و آب می‌دهد. توجه داشته باشید که همواره پنل بیرونی را تمیز نگه دارید و از عدم وجود گردوغبار روی آن اطمینان حاصل کنید. بدانید که تجمع مقدار کمی گرد و خاک کافی است تا عملکرد کولر مختل شود و کولر گازی آب دهد.

رفع آبریزی کولر گازی

رفع آبریزی کولر گازی

حال نوبت به آن رسیده که شما را با راه‌حل‌های رفع آب دادن کولر گازی آشنا کنیم. در ابتدا بهتر است سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید. حتماً به طور سالیانه از طریق افراد متخصص کولر را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت تمامی قطعات اطمینان حاصل کنید. همچنین همواره پنل داخلی و بیرونی را تمیز نگه دارید و مطمئن شوید که هیچ‌گونه گرد و غبار و کثیفی درون آن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این همواره سطل آب کولر را خالی نگه دارید و از پر شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید. همان‌طور که گفته شد زمانی که سطل آب پر می‌شود، کولر نمی‌تواند عمل تخلیه را به درستی انجام دهد و دچار ریزش آب خواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بررسی علت آب دادن کولر گازی بپردازیم. دلایل متعددی از جمله کثیف شدن کندانسور، انسداد لوله تخلیه، عدم جای‌گذاری مناسب لوله‌ها، عدم نگهداری مناسب و… ممکن است علت آب دادن کولر گازی اجنرال و سایر برندها باشند و شما را به دردسرهای متعددی بیندازند. شما می‌توانید از طریق بررسی‌های دوره‌ای از بروز این مشکل جلوگیری کنید. بررسی‌های دوره‌ای کولر گازی از طریق سلام ریپیر انجام می‌شود. وب‌سایت ما بهترین متخصصان را در کوتاه‌ترین زمان به محل شما اعزام می‌کند. اگر ساکن غرب تهران هستید، می توانید از تعمیرکاران تعمیر کولرگازی غرب در تهران نیز کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان چیست؟

عدم محافظت درست از پنل بیرونی کولر گازی و یخ زدگی قطعات آن مهم ترین علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در زمستان می باشند.

۲- علت آب دادن پنل بیرونی کولر گازی در تابستان چیست؟

یکی از مهم ترین علل آب دادن پنل بیرونی کولرگازی در تابستان دمای بالای هوا و تجمع گرد و غبار می باشد. تجمع مقدار کمی گرد و خاک کافی است تا عملکرد کولر مختل شود و کولر گازی آب دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری