چرا کولر گازی خنک نمی کند؟ ۱۰ علت خنک نکردن کولر گازی + راه های تعمیر

خنک نکردن کولرگازی

امروزه به­کارگیری کولرهای گازی به یک ضرورت اساسی برای بسیاری از کاربران تبدیل شده است. این دستگاه‌ها به ما اجازه می‌دهند تا دمای محیط زندگی و کار خود را بر حسب نیازمان تنظیم کنیم. در پاره‌ای از موارد، کولرهای مذکور به شکل صحیح عمل نکرده و باد خنک ارائه نمی‌کنند. علت خنک نکردن کولر گازی را می‌توان به موارد متعددی ارتباط داد که هر یک از آ‌ن‌ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. تنها در این صورت می‌توان اطمینان پیدا کرد که کولر گازی دوباره به حالت اولیه خود باز گردد.

علت خنک نکردن کولر گازی

منظور اصلی از خنک نکردن کولر گازی آن است که دستگاه نمی‌تواند همانند گذشته دمای محیط را کاهش دهد. مواردی همچون نصب نادرست کندانسور، کثیف شدن فیلتر، آلوده بودن کندانسور و حتی فرسوده بودن لوله‌های کولرگازی را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل مربوط به این موضوع دانست. در این بخش قصد داریم به ده مورد مهم در این رابطه بپردازیم و برای هر یک از آن‌ها راهکار قابل قبولی را ارائه دهیم.

علت خنک نکردن کولر گازی هایسنس

متناسب بودن ظرفیت کولرگازی

اولین علت خنک نکردن کولر گازی که باید به آن اشاره کنیم، انتخاب نادرست ظرفیت دستگاه است. این موضوع معمولاً در همان ماه‌های اولیه بهره‌برداری از کولرگازی مشخص می‌شود. همان‌طور که می‌دانید،‌ چنین محصولاتی در مدل‌های مختلف و با ظرفیت‌های گوناگون به تولید می‌رسند تا شما بتوانید برحسب ابعاد فضای مدنظرتان یک کولرگازی مناسب را انتخاب کنید. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک کولر گازی با ظرفیت کم بتواند فضاهای بسیار بزرگ را به طور کامل خنک کند. چاره کار در این شرایط، تعویض دستگاه با یک مدل قوی‌تر است.

نصب نادرست کندانسور

کندانسور یکی از مهم‌ترین بخش‌های کولرگازی به شمار می‌آيد که بدون آن عملاً به هیچ عنوان نمي‌توانید از این دستگاه‌ها استفاده کنید. کندانسور در بخش بیرونی ساختمان نصب می‌شود و باید در محل مناسبی قرار بگیرد. شاید بپرسید که بهترین محل برای نصب این بخش کجاست؟ در پاسخ به این پرسش مهم می‌توانیم بگوییم که کندانسور باید در محلی به‌دوراز نور مستقیم خورشید نصب شود و از هر طرف حداقل چهل سانتی‌متر با دیوار و یا وسایل متفرقه فاصله داشته باشد.

فیلتر کثیف

گاهی اوقات علت خنک نکردن کولر گازی هایسنس و سایر برندهای معتبر موجود در بازار معمولاً به موارد بسیار ساده‌ای همچون کثیف شدن فیلتر دستگاه ارتباط دارد. تمامی کولرهای گازی دارای فیلتر مختص به خود هستند. این بخش با گذشت زمان گردوغبار زیادی را به سمت خود جلب می‌کند و باید حتماً هر چند هفته یکبار به طور کامل آن را پاک کنید. این امر را می‌توان جزو مواردی دانست که در طی فرایند «سرویس کولرگازی» انجام می‌گیرد.

به نقل از سایت terrysacandheating درباره گرفتگی و کثیفی فیلتر ها:

When filters get clogged, they begin to restrict the flow of air through your AC. The result is that the AC doesn’t cool your indoor air effectively. Clogged filters can also interfere with the functioning of your system’s indoor evaporator coil and outdoor condenser unit.

آلوده بودن کندانسور

به دلیل قرارگیری کندانسورها در فضای بیرون، این احتمال وجود دارد که بر روی آن‌ها گردوغبار بسیار زیادی بنشیند. افزایش میزان آلودگی کندانسور منجر به از کار افتادن کویل‌های آن می‌شود که طبیعتاً امر مناسبی به شمار نمی‌رود. همین موضوع یک دلیل ساده؛ اما مهم برای خنک نکردن کولرهای گازی است. با بهره‌گیری از آب و یک پارچه می‌توان به طور کامل کندانسور را از هرگونه آلودگی و گردوغبار به طور کامل پاک کرد تا دستگاه دوباره توانایی به­کارگیری تمام ظرفیت خود را به دست بیاورد.

فرسوده شدن لوله‌‌های کولر

در برخی موارد علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای مربوط به فرسوده بودن لوله‌های مختلف موجود در دستگاه است. این لوله‌ها وظایف مختلفی از جمله انتقال گاز مبرد و موارد مشابه را برعهده دارند. اگر برای سال‌های متمادی از کولرگازی خود استفاده کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که به‌مرورزمان لوله‌های مذکور دچار فرسودگی و آسیب‌دیدگی شده باشند که در این صورت ممکن است باعث آب دادن کولرگازی نیز بشوند. با تعویض و یا تعمیر کردن آ‌ن‌ها می‌توان شرایط را برای فعالیت مجدد کولرگازی فراهم کنید تا بتوانید دوباره به دمای دلخواه خود دسترسی داشته باشید.

علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای

یخ زدگی لوله‌ها

تعمیرکاران مجرب بیان می‌کنند که در پاره‌ای از موارد، لوله‌های کولرگازی از نظر ساختار در شرایط مناسبی به سر می‌برند؛ اما دچار یخ‌زدگی شده‌اند. این مدل یخ‌زدگی بیشتر به دلیل مسدود بودن مسیر لوله رخ می‌دهد. در این حالت باید با بهره‌گیری از تجهیزات به‌روز و پیشرفته، کل لوله‌های کولرگازی مورد بازدید قرار بگیرند تا بتوان تشخیص داد که مسیر کدام‌یک از آن‌ها دچار گرفتگی شده است. خبر خوب این بوده که می‌‌توان این مشکل را به طور کامل حل کرد، آن هم بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف وجود داشته باشد.

آسیب‌دیدگی برد کولرگازی

خراب شدن برد الکتریکی نیز می‌تواند به عنوان یک علت خنک نکردن کولر گازی شناخته شود. برد همان قطعه‌ای است که وظیفه دارد کلیه دستورات شما را دریافت کند و آن‌ها را به قطعات گوناگون بفرستد. خراب شدن برد این مدل دستگاه‌ها چندان رایج نیست؛ اما مواردی همچون ضربات فیزیکی و یا اتصالات نامناسب الکتریکی می‌توانند منجر به ایجاد چنین مشکلی شوند. علاوه بر این مشکل ممکن است باعث اتومات نکردن کولر گازی نیز بشوند. تعویض و یا تعمیر برد کولرگازی امری پیچیده و چالش‌برانگیز است که تنها تعمیرکاران مجرب توانایی انجام آن را دارند.

اگر ساکن غرب تهران هستید، می توانید از تعمیرکاران تعمیر کولرگازی غرب در تهران کمک بگیرید.

کاهش شدید گاز مبرد

کولرهای گازی نیز همانند یخچال‌ها دارای گاز مبرد یا گاز خنک‌کننده هستند. با بهره‌گیری از این گاز دستگاه می‌تواند دمای درون اتاق را کاهش دهد. مواردی همچون نشتی لوله‌های کولرگازی منجر به کاهش شدید گاز مبرد می‌شود. به منظور رفع این مشکل مهم لازم است که تعمیرکاران گاز متناسب با کندانسور و کمپرسور دستگاه مدنظر شما را به آن تزریق کنند. توجه داشته باشید که این امر باید تنها توسط متخصصان صورت بگیرد؛ زیرا تزریق گاز نادرست منجر به خراب شدن کولر شما و حتی روشن نشدن کولرگازی می‌شود.

خراب بودن فن کندانسور

در بخش جلویی کندانسورها فن بزرگی قرار دارد که موظف است هوای قطعات درونی کولرگازی را خنک نگه دارد. این فن نیز پس از فعالیت به صورت مداوم، خراب می‌شود و عدم چرخش آن منجر به افزایش گرمای قطعات مختلف کولر خواهد شد. اگر علت خنک نکردن کولر گازی این موضوع باشد، لازم است دستگاه به طور کامل باز شده و فن کندانسور آن تعویض شود. پس از انجام این امر می‌توان دوباره همانند گذشته از کولرگازی استفاده کرد.

وارد شدن فشار بیش از حد به کولر

تفاوتی ندارد که کولرگازی چه برند خاصی را تهیه کرده‌اید؛ زیرا در هر صورت این دستگاه‌ها نباید تحت فشار شدید قرار بگیرند. اگرچه امروزه این کولرها با بهره‌گیری از متریال باکیفیت و مناسب ساخته می‌شوند؛ اما فشار شدید به آن‌ها مي‌تواند منجر به افزایش میزان اصطکاک قطعات مختلف آن‌ها شود. نتیجه این امر آن است که کولرگازی توانایی خنک کردن محیط را نخواهد داشت. برای استفاده صحیح از کولر خود و شناخت حداکثر ظرفیت آن حتماً دفترچه راهنما یا manual guidelines را مطالعه کنید.

رفع مشکل گرم بودن باد کولر گازی

در پاره‌ای از موارد، کاربران از گرم بودن باد کولرگازی می‌نالند. علت خنک نکردن کولر گازی و باد گرم دادن یکسان است. در واقع تمامی مواردی که در بخش فوق به آن‌ها اشاره کردیم، در این رابطه نیز صدق می­کنند، البته می‌توان به چند دلیل دیگر از جمله سوختن خازن‌ها و یا خرابی کمپرسور نیز اشاره کرد. این موارد مهم نیز باید به خوبی بررسی شوند تا بتوان تشخیص داد که چه امری کولرگازی شما را به طور کامل از کار انداخته است.

رفع مشکل گرم بودن باد کولر گازی

تنظیمات نامناسب ترموستات

شاید تعجب کنید؛ اما تنظیم نادرست ترموستات یکی از شایع‌ترین دلایل مربوط به این امر است. احتمال دارد که کولرگازی شما دما را بر حسب سایر پارامترهای معروف (مانند فارنهایت) اندازه‌گیری کند. بهتر است مطمئن شوید که ترموستات در درجه مناسب با نیاز شما تنظیم شده است. به طور معمول در دفترچه راهنمای دستگاه می‌توان اطلاعات لازم در این رابطه را پیدا کرد. با تغییر دادن حالت ترموستات، مشکل باد گرم کولرگازی حل خواهد شد.

خراب شدن کمپرسور

علت خنک نکردن کولر گازی و باد گرم دادن آن را می‌توان به خراب بودن کمپرسور دستگاه نیز ارتباط داد. همان طور که گفته شد، کمپرسور بخش مهمی از این مدل کولرها به شمار می‌آيد که باید همواره به شکل صحیح کار کند. این بخش را می‌توان همانند موتور کولرگازی در نظر گرفت. هرگونه ایراد فنی مربوط به کمپرسور باید در سریع‌ترین زمان ممکن حل شود. در غیر این صورت، امکان دارد که سایر قطعات نیز به‌مرورزمان آسیب‌ ببیند و از کار بیفتند.

سوختن خازن‌ها

در کولر گازی شما انبوهی از خازن‌های مختلف وجود دارند که موظف هستند انرژی الکتریکی را برای یک بازه مشخص ذخیره کنند و سپس به برد انتقال دهند. خازن‌ها قطعاتی به شمار می‌آيند که پس از مدت مشخصی از کار می‌افتند. با سوختن خازن‌ها، برد نمی‌تواند به خوبی وظایف مختلف خود را انجام دهد. این امر را می‌توان با تعویض کامل خازن‌ها به طور کامل حل کرد.

شرایط آب‌و‌هوایی نامناسب

این احتمال وجود دارد که علت خنک نکردن کولر گازی به خود دستگاه ارتباطی نداشته باشد. اگر در محیطی زندگی می‌کنید که دمای هوا در فصول گرم سال به شکل قابل توجهی افزایش می‌‌یابد، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کولرگازی به بهترین شکل ممکن کار کند. این موضوع در رابطه با برخی از شهرهای ایران از جمله شهر اهواز صدق می­کند.

 

سخن پایانی

به­کارگیری کولرهای گازی این فرصت را برای ما فراهم کرده است تا در هر فصل از سال بتوانیم دمای فضای مدنظر خود را به طور دلخواه تنظیم کنیم. به طبع با گذشت زمان این دستگاه‌ها نیز دچار مشکلات فنی متعددی می‌شوند و باید با کمک یک مرکز معتبر تعمیر کولرگازی در تهران، ایرادات فنی آن‌ها را برطرف کنید.

یافتن علت خنک نکردن کولر گازی امری تخصصی به شمار می‌آید که تنها تعمیرکاران مجرب قادر به انجام آن هستند. «سلام ریپیر» این آمادگی را دارد تا در هر زمان و هر مکان به کلیه نیازهای شما عزیزان در این زمینه رسیدگی کند. تنها کافی است با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به درخواستتان پاسخ دهیم.

 

سوالات متداول

۱- علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای چیست؟

کمبود گاز مبرد، خرابی ترموستات، معیوب بودن کمپرسور، خرابی کندانسور، عدم تراز بودن کولر گازی و خرابی برد کنترل می توانند رایج ترین علت خنک نکردن کولر گازی پنجره ای باشند.

۲- علت خنک نکردن کولر گازی سامسونگ چیست؟

از رایج ترین علت های خنک نکردن کولر گازی سامسونگ می توان به مواردی همچون خراب بودن ترموستات کولر گازی، پوسیدگی و خراب بودن سیم های رابط ترموستات و موتور کولر گازی، کثیف بودن فیلتر هوا، خراب بودن فن کولر گازی و خراب شدن برد کولر گازی اشاره کرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری