۱۰ علت روشن نشدن کولر گازی + راه حل

علت روشن نشدن کولرگازی

کولر گازی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی به شمار می‌آید که به صورت مداوم از آن استفاده می‌‌کنیم. در پاره‌ای از موارد این دستگاه نیز با مشکلات فنی متعددی روبرو می‌شود به نحوی که حتی امکان روشن کردن آن نیز وجود ندارد. شناخت علت روشن نشدن کولر گازی و به­کارگیری راهکارهای مناسب برای رفع این ایراد فنی مهم از جمله وظایف مهم تعمیرکاران مجرب است. با ما همراه باشید تا اطلاعات جالبی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه کنیم.

علت روشن نشدن کولر گازی

دلایلی که می‌توانند موجب ایجاد این مشکل شوند، بسیار متنوع هستند به نحوی که از بین‌ آن‌ها می‌توان به مواردی همچون خراب شدن پریز برق یا حتی آسیب دیدن برد اصلی کولر اشاره کرد! تعمیرکاران ماهر برای تشخیص صحیح این موضوع از ابزارهای کاربردی متنوعی استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می­کنیم. قبل ار آن بد نیست دلایلی را که سایت supertechhvac در این باره گفته است را نیز ببینیم:

If the wires are frayed, not connected, or dirty, your air conditioner will not be able to turn on. Another common problem is a faulty thermostat. If the thermostat malfunctions, it will not send the signal to the air conditioner to turn on.

مشکل پریز برق

اولین علتی که باید به آن اشاره کنیم، خراب شدن پریز برق است. شاید تعجب کنید؛ اما این موضوع از جمله ایرادات شایع به شمار می‌رود که خوشبختانه به سادگی می‌توان آن را حل کرد. توجه داشته باشید که عدم تعمیر پریز علاوه بر کولر به سایر دستگاه‌های الکتریکی نیز آسیب می‌رساند و به همین دلیل باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنیم. این کار با تعویض مجدد سیم‌کشی و پریز صورت می‌گیرد.

مشکل سیم‌کشی داخلی دستگاه

علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ

علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و سایر برندهای مشابه در برخی از موارد به سیم‌کشی داخلی آن‌ها ارتباط دارد. همان‌طور که می‌دانید در یک کولر گازی انبوهی از سیم‌های مختلف وجود دارند که حتی خراب شدن یکی از آن‌ها منجر به عدم ارسال دستورات مختلف می‌شود. تعمیر کردن سیم‌کشی داخلی کولر گازی معمولاً زمان‌بر است؛ زیرا تمامی سیم‌ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند.

به هم خوردن تنظیمات

کولرهای گازی مدرن از سیستم‌های پیچیده‌ای برخوردار هستند. به هم خوردن و یا تغییر تنظیمات این سیستم‌ها می‌تواند موجب روشن نشدن دستگاه شود. در این حالت باید به سراغ ریست کردن (RESET) کولرگازی برویم که در برندهای مختلف به اشکال گوناگون صورت می‌گیرد. معمولاً پس از بازگردانی تنظیمات به حالت کارخانه (FACTORY RESET) تمامی مشکلات حل می‌شوند.

خراب شدن ترموستات

علت روشن نشدن کولر گازی ایران رادیاتور می­تواند به خراب شدن قطعه‌ای به نام ترموستات مرتبط باشد. این بخش موظف است تا دمای دستگاه را به طور صحیح تنظیم کند و اگر آسیب دیده باشد، ممکن است کولرگازی به هیچ عنوان فعالیت نکند. یا حتی ممکن است باعث شود دستگاه به صورت یکسره کار کند و منجر به اتومات نکردن کولر گازی شود. به منظور رفع این موضوع باید ترموستات را تعمیر و یا تعویض کنیم که خود فرایندی تخصصی به شمار می‌آيد.

خراب شدن ریموت

ریموت همان دستگاهی است که به شما اجازه می‌دهد تا از راه دور کولرگازی را روشن و خاموش کنید. طبیعتاً وقتی که ریموت خراب باشد، امکان ارسال دستورات به کولرگازی وجود ندارد. خوشبختانه در اکثر موارد هزینه مربوط به تهیه یک ریموت جدید و یا تعمیر ریموت قبلی زیاد نیست و به راحتی می‌توان این موضوع را به طور کامل برطرف کرد، البته در برخی از موارد، ریموت سالم است؛ اما لامپ اینفرارد دریافت‌کننده دستورات خراب شده بوده که باید این مشکل رفع شود.

خراب شدن سوئیچ onoff

علت روشن نشدن کولر گازی ال جی می­تواند آسیب دیدن سوئیچ ON و OFF باشد. این سوئیچ تنها در برخی از مدل‌ها وجود دارد و در پشت دستگاه قرار گرفته است. شاید در زمان جابه‌جایی کولر، سوئیچ مذکور را بر روی حالت OFF گذاشته باشید. با تغییر این حالت می‌توان دوباره دستگاه را راه‌اندازی کرد. اگر مشکل ادامه یافت و برطرف نشد، لازم است به سراغ سایر علت‌ها برویم.

علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای

یخ زدن کویل

کارشناسانی که به دنبال یافتن علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای هستند، لازم است به کویل‌ها نیز نگاهی بیندازند. در برخی از شرایط، کویل‌های کولر گازی که نقش مهمی نیز برعهده دارند به طور کامل یخ می‌زنند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات متعددی از جمله روشن نشدن دستگاه شود. با رفع یخ‌زدگی می‌توان کولر را به حالت اولیه بازگرداند و دوباره از امکانات آن استفاده کرد.

خراب بودن خازن‌ها

خازن‌ها قطعاتی به شمار می‌آيند که به صورت مقطعی انرژی را ذخیره‌‌سازی می‌‌کنند. در کولر گازی شما تعداد بسیار زیادی خازن وجود دارد که باید همواره به شکل صحیح کار کنند. مشکلات مربوط به انتقال انرژی الکتریکی و یا گذشت زمان منجر به خراب شدن خازن‌های کولرگازی می‌شوند. در این شرایط باید همه خازن‌ها مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود که دقیقاً کدام یک از آن‌ها را باید تعویض کنیم.

خراب شدن برد

اگر علت روشن نشدن کولر گازی خراب شدن و آسیب دیدن برد دستگاه باشد، چالش پیچیده‌ای پیش رویمان قرار دارد. برد الکتریکی مهم‌ترین بخش از کولر گازی به شمار می‌آيد که موظف است تمامی دستورات ارائه شده از سمت شما را به قطعات مختلف ارسال کند. تعمیر کردن برد نیازمند تجهیزات پیشرفته است که تنها مراکز معتبر به آن‌ها دسترسی دارند. اگر امکان تعمیر وجود نداشته باشد، باید برد را تعویض کنیم که خود امری هزینه‌بر است.

مشکل گاز مبرد

احتمالاً از این امر آگاه هستید که کولرهای گازی نیز دارای گاز مبرد هستند. چنانچه ایراد فنی خاصی میزان این گاز را از حد استاندارد کمتر کند، دستگاه به هیچ عنوان روشن نمی‌شود و نمی‌توانید از آن بهره ببرید. حتی ممکن است با مسئله آب دادن کولرگازی مواجه شوید. راهکار حل این مشکل آن است که دوباره گاز مبرد را به کولر گازی تزریق کنیم. این امر باید تنها توسط تعمیرکاران آموزش‌دیده یک مرکز معتبر تعمیر کولرگازی در تهران صورت بگیرد و نباید خودتان آن را انجام دهید.

علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل

گاهی کنترل یا ریموت کولر گازی سالم است؛ اما هر دکمه‌ای را که فشار می‌دهید، دستگاه روشن نمی‌شود! دلیل روشن نشدن کولر گازی در این حالت به عواملی مانند خراب شدن ترمیستور، گرفتگی مسیر گاز مبرد و یا مسدود شدن فیلتر هوا مرتبط است. در این بخش به این گزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل

خراب شدن ترمیستور

ترمیستور یک قطعه مهم در کولرهای گازی مدرن است. این قطعه به تغییرات دما حساسیت دارد و همین امر آن را به یک سنسور عالی تبدیل کرده است. ترمیستور اطلاعات موردنیاز برد را به آن ارسال می­کند. وقتی که ترمیستور خراب باشد، این داده‌ها به برد ارسال نمی‌شوند و در نتیجه دستگاه روشن نخواهد شد. با تعمیر کردن این بخش و یا تعویض کردن آن، کولر گازی دوباره راه می‌افتد و می‌توانید مجدداً از آن استفاده کنید. شایان ذکر است که ترمیستورها انواع مختلفی دارند و باید با توجه به برند سازنده کولر انتخاب شوند.

گرفتگی مسیر گاز مبرد

اگر قبل از خاموش شدن دائمی کولر گازی شاهد پخش باد بسیار ضعیف از سمت آن بوده‌اید، احتمالاً مشکلی در مسیر گاز مبرد وجود دارد. چنانچه تعمیرکاران علت روشن نشدن کولر گازی را مسدود شدن مسیر این گاز تشخیص دهند، لازم است دستگاه به طور کامل باز شده و گرفتگی برطرف شود. انسداد این بخش می‌تواند مشکلات دیگری همچون افزایش مصرف انرژی و خنک نکردن کولرگازی را نیز در پی داشته باشد که طبیعتاً امر مناسبی نیست.

مسدود شدن فیلتر هوا

فیلتر هوا از اهمیت بالایی در کولرهای گازی برخوردار است. به­مرورزمان، آلودگی و گردوغبار در این بخش می‌نشیند و آن را به طور کامل مسدود می‌کند. در ادامه این روند، کولر گازی روشن نمی‌شود و حتی احتمال خراب شدن یونیت‌های خارجی آن نیز وجود دارد. خبر خوب این است که در اکثر موارد تنها با پاک‌سازی کامل فیلتر هوا و مسیر مربوط به آن می‌توان این مشکل را حل کرد تا کولر گازی دوباره قابل استفاده باشد.

رفع مشکل روشن نشدن کولرگازی

مسدود شدن سینی تخلیه

آخرین علت روشن نشدن کولر گازی که باید به آن اشاره کنیم، مسدود بودن سینی تخلیه است. این سینی وظیفه جمع‌آوری رطوبت خارج شده از کولر را برعهده دارد و معمولاً آن را نزدیک به کویل‌ها قرار می‌دهند. سینی تخلیه نیز باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت به طور کامل تمیز شود.

البته اکثر افراد به این موضوع توجه ندارند و به همین دلیل سینی تخلیه آن‌ها پس از گذشت مدت زمان کوتاهی پر خواهد شد. در این شرایط، سوئیچ بخش شناور فعال شده تا کولر از کار بیفتد و از خطرات جانبی جلوگیری شود. با تمیز کردن سینی تخلیه می‌توان این مشکل را از بین برد. اگر باز هم مشکل ادامه پیدا کرد، تعمیرکاران دوباره باید تمامی عوامل گفته شده را بررسی کنند.

سخن پایانی

علت روشن نشدن کولر گازی می‌تواند به موارد متعددی ارتباط داشته باشد. اگر قصد دارید این مشکل را برطرف کنید، باید تشخیص این موضوع را به عهده کارشناسان معتبر بگذارید و از آن‌ها بخواهید تا در این زمینه به شما یاری برسانند. تعمیرکاران «سلام ریپیر» با سال‌ها تجربه در این حوزه آماده هستند تا کلیه نیازهای شما عزیزان را به طور کامل رفع کنند. همین حالا با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به منزل شما مراجعه کنیم و کولر گازی مدنظرتان را دوباره راه بیندازیم.

 

سوالات متداول

۱- علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و نحوه رفع آن ها چیست؟

شایع ترین علت روشن نشدن کولرگازی سامسونگ، خراب شدن خراب شدن سیم کشی درون دستگاه است. در یک کولر گازی انبوهی از سیم‌های مختلف وجود دارند که حتی خراب شدن یکی از آن‌ها منجر به عدم ارسال دستورات مختلف می‌شود. تعمیر کردن سیم‌کشی داخلی کولر گازی معمولاً زمان‌بر است؛ زیرا تمامی سیم‌ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند.

۲- علت روشن نشدن کولر گازی با کنترل چیست؟

خراب شدن ترمیستور، مسدود شدن سینی تخلیه، گرفتگی مسیر گاز مبرد و مسدود شدن فیلتر هوا رایج ترین علت روشن نشدن کولر گازی با کنترول هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری