علت کار نکردن دکمه های مایکروفر و سولاردام (معمولی و لمسی) چیست؟

کار نکردن کلید پنل ماکروفر

همان‌طور که می‌دانید بر روی پنل جلویی ماکروفر دکمه‌های گوناگونی تعبیه شده است که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید به‌راحتی روند عملکرد این دستگاه را کنترل کنید. ایجاد مشکل فنی در این بخش موجب می‌شود تا عملاً امکان دستیابی به برنامه‌های مختلف وجود نداشته باشد. علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر را می‌‌توان به موارد گوناگونی ارتباط داد که هر یک از آن‌ها نقش مهمی در این زمینه دارند.

علت کار نکردن کلید پنل ماکروفر

علت کار نکردن کلید پنل ماکروفر

اگرچه همه ماکروفرها دارای طراحی یکسانی نیستند، اما وجود دکمه‌های متنوع در بخش جلویی پنل‌ آن‌ها یک امر طبیعی محسوب می‌شود. تعمیر کردن مشکلات مربوط به این دکمه‌ها یا کلیدها امری تخصصی است که تنها از عهدۀ تعمیرکاران حرفه‌ای یک مرکز معتبر تعمیر ماکروفر در تهران برمی‌آيد؛ بنابراین اگر با چنین ایراد فنی خاصی روبه‌رو شده‌اید،‌ بهتر است در اسرع وقت با کارشناسان سلام ریپیر تماس بگیرید. در بخش‌های بعدی چند مورد از مهم‌ترین دلایل ایجاد این مشکل مهم را بررسی می‌کنیم.

تمام شدن عمر دکمه

اولین موردی که می‌توان آن را علت اصلی کار نکردن کلید پنل ماکروفر دانست، به پایان رسیدن عمر این کلید یا دکمه است. اگرچه اکثر تولیدکنندگان در تلاش هستند تا این بخش از ماکروفر را با استفاده بهترین متریال‌ها بسازند، اما در هر صورت با گذشت یک مدت‌زمان مشخص، عمر کلید پنل به پایان می‌رسد.

این موضوع معمولاً در مواردی بیشتر مشاهده می‌شود که ماکروفر مدنظر ما به‌وفور مورد استفاده قرار گرفته باشد. اگر از زمان خریداری ماکروفر شما مدت بسیار زیادی می‌گذرد و از این دستگاه به‌صورت روزمره بهره برده‌اید، احتمال خراب شدن کلید پنل بیشتر از هر حالت دیگری خواهد بود.

ضربه خوردن پنل

دومین علت خاصی که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، ضربه‌ خوردن این بخش از ماکروفر است. احتمالاً با این امر آشنا هستید که ماکروفرهای مدرن از قطعات بسیار مختلفی تشکیل شده‌اند و ظرافت خاصی در طراحی آن‌ها به کار رفته است. این ظرافت اگرچه منجر به زیبایی ظاهری ماکروفر می‌شود، اما طبیعتاً از میزان مقاومت این دستگاه‌ها در برابر ضربات فیزیکی می‌کاهد.

چنانچه به‌تازگی اسباب‌کشی کرده‌اید، امکان اینکه ماکروفر در طی مسیر دچار ضربه فیزیکی شده باشد وجود دارد. اگر علت کار نکردن کلید پنل ماکروفر این مورد باشد، تعمیرکاران باید کلیۀ قطعات مربوط به پنل جلویی را به‌طور کامل جدا کرده و هر یک از آن‌ها را به‌صورت اختصاصی مورد بررسی قرار دهند. خوشبختانه در اکثر موارد می‌توان قطعات جایگزین را برای این پنل‌ها پیدا کرد.

آب خوردگی پنل

علت کار نکردن کلید پنل ماکروفر

یکی دیگر از موارد مهمی که قصد داریم به آن اشاره کنیم آب‌خوردگی پنل است. ماکروفر شما یک دستگاه الکترونیکی به شمار می‌آيد و قطعات درونی آن در برابر قطرات آب مقاومت بالایی ندارند. هرگونه آب‌خوردگی می‌تواند منجر به خراب شدن این قطعات شود و عملاً دستگاه را از کار بیندازد.

متأسفانه برخی از کاربران به این موضوع مهم توجه ندارند و حتی بخش‌هایی همچون پنل جلویی و کل بدنۀ ماکروفر را با پارچه‌های کاملاً خیس تمیز می‌کنند. وارد شدن تنها چند قطره به بخش پشتی کلید پنل می‌تواند مشکلات فنی متعددی را برای شما عزیزان به وجود بیاورد. در صورت آب‌خوردگی چاره‌ای به جز انتقال ماکروفر به تعمیرگاه وجود ندارد؛ زیرا این امر باید به شکل کاملاً تخصصی و با ابزارهای ویژه مورد بررسی قرار بگیرد.

خراب شدن فیوز

ماکروفرها نیز دارای فیوز‌های مختص به خود هستند. وظیفۀ اصلی این فیوزها جلوگیری از افزایش ناگهانی میزان انرژی الکتریکی است. چنانچه این بخش از ماکروفر خراب شود، این احتمال می‌رود که با مشکلاتی همچون کار نکردن کلید پنل ماکروفر روبه‌رو شویم. شرکت‌های تولیدکنندۀ چنین دستگاه‌هایی از فیوزهای گوناگون در محصولات خود استفاده می‌برند.

به همین دلیل، فقط کارشناسان حرفه‌ای و آموزش‌دیده می‌توانند فیوز خراب‌شده را تشخیص دهند و سپس مشخص کنند که باید به جای آن چه فیوز خاصی قرار بگیرد. هزینۀ تعویض فیوزهای ماکروفر معمولاً چندان زیاد نیست و فرایند تعویض فیوزها نیز به‌سرعت انجام خواهد شد تا هرچه زودتر بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.

خراب شدن مدار

شاید کار نکردن این کلید به آسیب‌دیدگی مدار الکتریکی آن ارتباط داشته باشد. این مدار وظیفۀ انتقال دستوارت را به مین برد اصلی بر عهده دارد و معمولاً دچار مشکل فنی نمی‌شود، اما به‌هرروی، احتمال خراب شدن را باید به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد. تعمیر کردن مدار الکتریکی به تجهیزات ویژه نیاز خواهد داشت و به همین دلیل، تنها متخصصان ویژه قابلیت انجام آن را دارند.

آسیب دیدن مین برد

آسیب دیدن مین برد ماکروفر

گفتیم که مدار الکتریکی ماکروفر وظیفه دارد تا دستورات ارائه‌شده توسط کلید پنل را به مین‌برد برساند. حال تصور کنید که به جای مدار، مین‌برد خراب باشد. این موضوع نیز چندان شایع نیست، اما در پاره‌ای از شرایط شاهد وقوع آن هستیم. مین‌برد هر ماکروفر دارای مشخصات و ویژگی‌های مختص به خود است. همین موضوع، تعمیر این بخش از دستگاه را به امری فوق‌العاده دشوار و پیچیده تبدیل می‌کند که چالش‌های بسیار زیادی را برای تعمیرکاران به وجود می‌آورد. اگر مین‌برد قابل تعمیر نباشد باید آن‌را به‌طور کامل تعویض کنیم زیرا خرابی آن ممکن است باعث روشن نشدن ماکروفر هم بشود.

سایت atoz1 در رابطه با رفع مشکل خرابی مین برد گفته است:

Replacing the main control board is doable, but if your microwave is old, you might be better off purchasing a new model.

از آنجایی که برد الکترونیکی مغز متفکر و ارسال‌کننده کلیه فرمان‌ها به دستگاه است. اگر برد به طور کامل بسوزد، تقریباً تمامی فعالیت‌های دستگاه مختل می‌شود. برای مثال ممکن است منجر به کار نکردن گریل ماکروفر شود.

خرابی منبع تغذیه مایکروفر

منبع تغذیۀ ماکروفر از جمله قطعاتی محسوب می‌شود که شاید در نگاه اول توجه چندانی به آن نشود، اما از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. خراب شدن این بخش از ماکروفر نه‌تنها منجر به کار نکردن کلید پنل ماکروفر می‌شود، بلکه می‌تواند خطرات جانی و یا مالی به همراه داشته باشد. اتصالی کردن بدنۀ ماکروفر معمولاً به‌دلیل خراب شدن همین بخش رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد میزان آسیب‌دیدگی منبع تغذیه بالا است و باید به فکر تعویض آن باشیم.

مشکلات مربوط به پدال حرکتی

در پشت کلیدهای استارت همۀ ماکروفرها یک سری قطعۀ ویژه وجود دارد که به آن‌ها پدال حرکتی گفته می‌شود. دلیل این نوع نام‌گذاری نیز به تأثیر آن‌ها بر حرکت کلیدهای پنل ارتباط دارد. با گذشت زمان، پدال‌های حرکتی موجود در ماکروفر شما حالت اولیۀ خود را از دست می‌دهند و عملاً‌ فرسوده می‌شوند. در این حالت، چنین قطعاتی نمی‌توانند کلید‌های پنل را به حرکت دربیاورند. اگر کار نکردن کلید پنل ماکروفر بدین موضوع ارتباط داشته باشد، باید همۀ پدال‌های حرکتی را با موارد جدید تعویض کنیم.

خراب شدن سوئیچ درب

آخرین موردی که به‌عنوان یک علت اصلی در این زمینه باید به آن اشاره کرد، آسیب دیدن سوئیچ‌های غشایی است. این سوئیچ‌ها دقیقاً در کنار پدال‌های حرکتی قرار دارند و در پشت کلید پنل جای می‌گیرند. مهم‌ترین دلیل آسیب دیدن چنین قطعاتی فرسوده شدن آن‌ها است. خوشبختانه به‌راحتی می‌توان چنین سوئیچ‌هایی را تعویض کرد. خرابی میکروسوئیچ می تواند علت خاموش شدن ماکروفر نیز باشد.

خراب شدن سوئیچ درب

تمامی مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم باید تنها توسط متخصصان سلام ریپیر انجام بگیرند. به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی ماکروفر خود را به منظور تعمیر کلید‌های پنل باز نکنید.‌ این کار نه‌تنها مشکلات ماکروفر شما را حل نمی‌کند، بلکه منجر به افزایش میزان آسیب‌دیدگی‌های آن می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که کار را به کاردان بسپارید و بگذارید تا تعمیرکاران حرفه‌ای ما با حضور در منزلتان علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر را تشخیص دهند و آن را رفع کنند. به نقل از سایت repairclinic درباره خرابی میکروسوئیچ درب:

If none of the microwave buttons are working, you should use a multimeter to test the door switches for electrical continuity. If one of more of the switches test negative for continuity, the switch or switches should be replaced

سخن پایانی

همۀ ما به‌صورت روزمره از ماکروفرهای خود استفاده می‌کنیم. این دستگاه‌ها واقعاً کاربردی هستند و به همین دلیل، خراب شدن آن‌ها حتی برای مدت کوتاه نیز مشکلات مختلفی را برای ما ایجاد می‌کند. یکی از شایع‌ترین ایرادات فنی ماکروفرهای خانگی، خراب شدن دکمه‌های پنل جلویی است.

کار نکردن کلید پنل ماکروفر می‌تواند به مواردی همچون خراب شدن مین‌برد، خراب شدن منبع تغذیه، پایان عمر دکمۀ‌ مدنظر، آسیب دیدن مدار الکتریکی و… ارتباط داشته باشد. کارشناسان سلام ریپیر با سال‌ها تجربه در این زمینه آماده هستند تا با بهره‌گیری از تجهیزات مناسب، تمامی مشکلات ماکروفر شما عزیزان را به‌طور کامل برطرف کنند.

 

 

سوالات متداول

۱- علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر چیست؟

خرابی پنل کنترل، معیوب بودن سوئیچ ممبران، خراب شدن فیوز یا برد دستگاه، ضربه خوردن یا آب خوردگی پنل و … رایج ترین علت کار نکردن دکمه استارت مایکروفر می باشند.

۲- هزینه تعمیر کار نکردن کلید پنل ماکروفر چقدر است؟

هزینه تعمیرات کار نکردن دکمه های مایکروفر بستگی به علت خرابی، مدل و برند دستگاه شما دارد که باید ابتدا توسط متخصصین مجرب عیب یابی شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «علت کار نکردن دکمه های مایکروفر و سولاردام (معمولی و لمسی) چیست؟»

  1. درود
   خرابی تاچ یا کلید استارتش بایدتکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 1. چند وقت پیش برادرزادم آب ریخت روی تاچ ماکروفر از اون موقع کار نمیکنه. میخواستم بدونم هزینه تعمیر صفحه لمسی مایکروویو ال جی چقدر میشه؟ و اینکه شما تعمیر در محل هم دارین؟

  1. سلام
   بله تمام خدمات ما در محل انجام میشه
   تاچ ماکروفر مونده قابل تعمیر باشه یا خیر و مدلش جوری باشه که توقف تولید نخورده باشه نسبت به این شرایط قیمتش برآورد میشه همونجا توسط همکاران اعلام میشه تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری