۶ دلیل خرابی درب ماشین ظرفشویی + ۰ تا ۱۰۰ قفل نشدن درب ظرفشویی

خرابی درب ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌های موجود در آشپزخانه ما به شمار می‌روند، اما طبیعتاً آن‌ها نیز با ایرادات فنی مختلفی روبرو می‌‌شوند. از بین این ایرادات باید به خرابی درب ماشین ظرفشویی اشاره کنیم. در این حالت، درب دستگاه به خوبی بسته نمی‌شود و همین امر عملاً امکان استفاده از ماشین ظرفشویی را غیرممکن می‌کند. عیب‌یابی این مشکل باید به صورت دقیق انجام گیرد تا بتوان اطمینان یافت که دوباره با آن مواجه نمی‌شوید. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد علت باز نشدن درب ماشین ظرفشویی بوش و سایر برندها این موضوع با شما صحبت کنیم.

علت خرابی درب ماشین ظرفشویی

علت خرابی درب ماشین ظرفشویی

وقتی که درب ماشین ظرفشویی به خوبی بسته نشود،‌ اجازه شستشوی ظروف به شما داده نخواهد شد. این امر به دلیل سیستم‌های ایمنی مختلفی است که امروزه در تمامی ماشین‌های ظرفشویی قرار گرفته‌اند. در واقع شبیه همین سیستم‌ها را می‌توان در مواردی همچون ماشین‌های لباسشویی نیز مشاهده کرد. از جمله اصلی‌ترین علت‌های خراب شدن درب ماشین‌های ظرفشویی باید به مواردی همچون فرسودگی لولا، فرسودگی لاستیک و… اشاره کنیم. در این بخش هر یک از موارد مذکور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خراب شدن قفل

اولین خرابی درب ماشین ظرفشویی که باید به آن اشاره کنیم، خرابی قفل است. همه ماشین‌های ظرفشویی در بخش درب خود دارای یک قفل اختصاصی هستند که از باز شدن درب در زمان شستشو جلوگیری می‌کند. اگر این قفل خراب شده باشد، امکان بستن درب به شکل صحیح وجود ندارد و طبیعتاً با مواردی همچون ریخته شدن آب به درون آشپزخانه مواجه خواهیم شد. در قسمتی از سایت whirlpool درباره خرابی قفل درب آمده است:

A common reason behind a dishwasher door not closing is a broken or damaged door latch. Inspect the various components of the door latch for signs of damage or excessive wear, including bent hinges or a misaligned strike plate.

اکثر شرکت‌های ساخت ماشین ظرفشویی، محصولات خود را به نحوی طراحی می‌کنند که در صورت خراب شدن این قفل حتی روشن هم نشوند. برخی دیگر ممکن است روشن شوند و یک کد خطا یا error code را به ما نمایش دهند. در هر صورت اگر مشخص شود که علت اصلی ماجرا خراب شدن قفل درب بوده است، باید این قسمت را به طور کامل تعمیر و یا حتی تعویض کنیم.

خراب شدن میکروسوئیچ

علت باز نشدن درب ماشین ظرفشویی

این امکان وجود دارد که علت باز نشدن درب ماشین ظرفشویی، خراب شدن میکروسوئیچ باشد. میکروسوئیچ یک قطعه بسیار کوچک به شمار می‌آید که باید در زبانه مختص به خود قرار بگیرد. پس از این امر، دستور مربوط به اجازه روشن شدن ماشین ظرفشویی به برد اصلی انتقال پیدا می‌کند. میکروسوئیچ‌ها نیز به مرور زمان حالت ابتدایی خود را از دست می‌دهند و ممکن است که از کار بیفتند. که در این صورت ممکن است باعث خاموش نشدن ماشین ظرفشویی نیز بشود.

اگر خرابی درب ماشین ظرفشویی بدین علت باشد، باید نسبت به تعویض میکروسوئیچ‌ها اقدام کنیم. تمامی ماشین‌های ظرفشویی از میکروسوئیچ‌های یکسان بهره نمی‌برند و همین امر فرایند تعویض را به امری چالش برانگیز تبدیل می‌کند. البته، لازم نیست که شما نگرانی خاصی داشته باشید، تنها کافی است به سراغ تعمیرکاران باتجربه بروید.

مشکل لاستیک دور درب

از جمله علت‌های شل شدن درب ماشین ظرفشویی می‌توان به خراب شدن لاستیک دور درب اشاره کرد. این لاستیک علاوه بر کیپ کردن فضای درونی ماشین ظرفشویی وظیفه مهمی در کاهش میزان لرزش درب دارد. لاستیک‌هایی که دور درب قرار می‌گیرند به طور معمول پس از مدت زمان مشخصی فرسوده و دفرمه می‌‌شوند.

بهتر است بدانید که نوار اطراف درب ماشین ظرفشویی یکی از قطعات مهمی است که از نشت آب به بیرون جلوگیری می‌کند. در واقع یک علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی همین است.

شل شدن درب ماشین ظرفشویی

در این حالت، درب به خوبی کیپ نخواهد شد و حتی میزان لرزش کلی آن در زمان کار کردن ماشین ظرفشویی نیز افزایش پیدا می‌‌کند. خوشبختانه در اکثر موارد می‌توان این موضوع را با تعویض کامل لاستیک دور درب حل کرد. توصیه می‌شود که حتماً از لاستیک‌های معتبر و تأیید شده توسط شرکت سازنده استفاده کنید تا خیال راحتی از بابت عمر مفید بالا و همچنین استحکام آن‌ها داشته باشید.

خراب شدن فنرهای پایین درب

گزینه دیگری که می‌‌توان منجر به خرابی درب ماشین ظرفشویی شود، آسیب‌دیدگی فنرهای پایین درب است. این فنرها از جمله مهم‌ترین اجزای درب محسوب می‌شوند و به همین جهت خراب شدن آن‌ها می‌‌‌تواند علتی برای چنین موضوعی باشد. در برخی از موارد، فنرهای مدنظر به دلیل فرسودگی دچار آسیب‌دیدگی خواهند شد.

به هر روی، جهت حل مشکلات مربوط به این فنرها باید آن‌ها را عوض کنیم. معمولاً امکان تعمیر این قطعات وجود ندارد و بهتر است که گزینه تعویض را به عنوان اولویت اصلی خود در نظر بگیرید. هزینه تعویض چندان بالا نیست و در بسیاری از موارد می‌توان در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام داد.

خراب شدن بازویی درب

خرابی قفل درب ماشین ظرفشویی سامسونگ را می‌توان به خراب شدن بازویی درب مرتبط دانست. این بخش نیز از جمله موارد مهمی به شمار می‌آيد که کار کردن آن به صورت صحیح تأثیر مستقیمی بر روی عملکرد کلی درب دارد. بازویی درب در همه ماشین‌های ظرفشویی مدرن وجود دارد ولی ممکن است از نظر ظاهری متفاوت باشد. خرابی این قسمت یک از علل صدا دادن ماشبن ظرفشویی نیز می باشد.

قفل نشدن درب ظرفشویی

به منظور حل خرابی بازویی درب باید آن را به طور کامل جداسازی کرد و سپس به سراغ تعمیر آن رفت. خبر خوب این است که در اکثر موارد امکان تعمیر بازویی وجود دارد. این امر منجر به آن می‌شود که دیگر نیازی به خریداری یک بازویی جدید وجود نداشته باشد و بتوانیم هزینه‌های کلی چنین ایراداتی را به شکل قابل توجهی کاهش دهیم. البته باید گفت که هزینه مربوط به حل خرابی درب ماشین ظرفشویی به موارد مختلفی همچون قیمت قطعه تعویض شده، هزینه دستمزد تعمیرکار، هزینه ایاب و ذهاب و… بستگی دارد.

فرسودگی لولای درب و پوسیدگی آن

اگر به دنبال علت باز شدن خودکار درب ماشین ظرفشویی بوش هستید، باید مواردی همچون فرسوده شدن لولای درب را در نظر داشته باشید. زمانی که لولای درب ماشین ظرفشویی فرسوده شده باشد به خوبی در محل مدنظر خود قرار نمی‌گیرد و همین امر باعث خواهد شد تا درب گاه و بی‌گاه و به صورت خودکار باز شود.

به محض باز شدن درب، ماشین ظرفشویی عملیات خود را متوقف خواهد کرد، اما امکان سر ریز شدن آب از درون دستگاه به بیرون وجود دارد. در چنین شرایطی باید لولا را به طور کامل تعویض کنیم. اگرچه این امر به ابزارهای خاصی نیازمند است، اما می‌توانید مطمئن باشید که پس از عوض کردن لولا، امکان استفاده مجدد از ماشین ظرفشویی وجود خواهد داشت.

 

برای حل این مشکل به چه کسی مراجعه کنیم؟

رفع خرابی درب ماشین ظرفشویی شاید در ابتدای امر موضوعی ساده به نظر برسد، اما این امر باید تنها توسط افرادی صورت بگیرد که دارای ابزارها و تخصص لازم در رابطه با چنین مواردی هستند. بارها مشاهده شده است که کاربران به علت عدم آشنایی با روند تعمیر ماشین ظرفشویی، نه تنها مشکل فنی مدنظر را حل نکرده‌اند،‌ بلکه بر پیچیدگی آن افزوده‌اند، بنابراین اگر درب ماشین ظرفشویی شما خراب شده است و به خوبی بسته نمی‌شود، بهتر است در اسرع وقت با تعمیرکاران کاربلد ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه امروزه امکان رفع ایرادات فنی در منزل نیز وجود دارد.

سخن پایانی

استفاده صحیح از ماشین‌های ظرفشویی به ما اجازه می‌دهد تا حجم عظیمی از ظروف را در مدت کوتاهی به بهترین شکل ممکن بشوییم. متأسفانه این دستگاه‌ها نیز به مرور زمان با مشکلات فنی مختلفی روبرو می‌شوند. از جمله شایع‌ترین مشکلات مربوط به ماشین‌های ظرفشویی می‌توان به خراب شدن درب اشاره کرد.

خرابی درب ماشین ظرفشویی باید به صورت تخصصی توسط تعمیرکاران مجرب یک مرکز معتبر تعمیر ماشین ظرفشویی تهران صورت بگیرد، در غیر این صورت امکان تکرار مجدد چنین ایراداتی وجود خواهد داشت. سلام ریپیر مفتخر است با تیم بی‌نظیر خود در این زمینه به شما عزیزان یاری برساند. در صورت نیاز به این خدمات حتماً با ما در تماس باشید.

 

 

سوالات متداول

۱- علت باز نشدن درب ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

خراب بودن نوار دور درب ظرفشویی بوش، خراب‌شدن قفل درب، خراب شدن میکروسوئیچ و خرابی فنر و چفت درب ظرفشویی مهم ترین علت باز نشدن درب ماشین ظرفشویی بوش می باشند.

۲- علت قفل نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

علت بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی بوش و یا سایر برندها همچون باز نشدن آن به مواردی همچون خرابی قفل درب، خرابی نوار دور درب، خرابی فنر درب و .. مربوط شود. برای رفع این مشکلات، تعمیر یا تعویض قطعه معیوب می‌تواند مفید باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «۶ دلیل خرابی درب ماشین ظرفشویی + ۰ تا ۱۰۰ قفل نشدن درب ظرفشویی»

  1. ماشین ظرفشویی ما درش باز میشه اما نمیدونم چرا درست بسته نمیشه. علت بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی بوش هم میشه لطفا بگین؟

    1. درود
      تنظیم نبودن در هست تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری