۸ علت روشن نشدن ماکروفر + راه حل آن

روشن نشدن ماکروفر

ماکروفرها از جمله دستگاه‌هایی محسوب می‌شوند که زندگی را برای همۀ ما راحت‌تر کرده‌اند. تنها کافی است غذای خود را برای چند دقیقه در ماکروفر قرار دهید تا به‌طور کامل گرم شود و از خوردن آن لذت ببرید. گاهی احتمال روشن نشدن ماکروفر وجود دارد. دلیل این موضوع را می‌توان به گزینه‌های گوناگونی ارتباط داد. خوشبختانه اکثر این دلایل قابل تشخیص و رفع هستند و می‌توان ماکروفر را به‌راحتی تعمیر کرد. البته این موضوع باید توسط تعمیرکاران مجرب و قابل‌اعتماد صورت بگیرد. در غیر این صورت امکان خراب شدن مجدد این دستگاه‌‌ها وجود دارد.

علت روشن نشدن ماکروفر

علت روشن نشدن ماکروفر

چرا ماکروفر روشن نمیشود؟ روشن نشدن ماکروفر عملاً امکان استفاده از این دستگاه کاربردی از ما می‌گیرد. به همین دلیل ضرورت دارد که هرچه زودتر اقدامات لازم جهت رسیدگی به آن را انجام دهیم. اولین راهکاری که باید به سراغ آن رفت شناخت علت اصلی این عیب فنی است. در ادامه به هشت دلیل اصلی مربوط به این موضوع اشاره می‌کنیم.

خراب شدن میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ یک قطعۀ بسیار کوچک است که در کنار درب ماکروفر قرار دارد. وقتی که درب دستگاه بسته می‌شود، میکروسوئیچ پیغامی را به‌منظور شروع کار ماکروفر ارسال می‌کند. خراب شدن این بخش منجر به روشن نشدن دستگاه و در بعضی مواقع خاموش شدن ماکروفر خواهد شد. برای حل این موضوع باید نسبت به تعمیر یا تعویض کامل میکروسوئیچ درب اقدام کرد.

جالب است بدانید یکی از دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر هم خرابی میکروسوئیچ درب میباشد.

خراب شدن فیوز «های ولتاژ»

فیوز های ولتاژ (High Voltage Fuse) وظیفه دارد تا از افزایش بیش ‌از اندازۀ دمای درون ماکروفر جلوگیری کند. وقتی که این فیوز خراب باشد دستگاه عملاً اجازۀ روشن شدن ندارد تا از خطرات جانبی افزایش دما به‌طور کامل دوری شود. همچنین ممکن است باعث کار نکردن کلید پنل ماکروفر هم بشود. با تعویض کردن فیوز های ولتاژ می‌توان به روشن نشدن ماکروفر برای همیشه پایان داد. سایت partselect در این باره گفته که:

A problem with the thermal fuse or cut out could be the reason your microwave won’t turn on. The thermal cut-outs, also known as thermal fuses, help keep the oven from overheating. When the thermal cut-outs fail, your microwave won’t turn on as a safety precaution to keep it from getting too hot.

خراب شدن دکمه‌های دستگاه

خراب شدن دکمه‌های دستگاه

در برخی از موارد، علت روشن نشدن دستگاه به خراب شدن دکمه‌هایی همچون on و off یا دکمۀ timer ارتباط دارد. این دکمه‌ها شاید بر اساس ضربات فیزیکی یا اتصال الکتریکی دیگر واکنشی از خود نشان ندهند و دستورات مربوطه را ارسال نکنند. در این حالت باید هر یک از آن‌ها را مورد بررسی و تعمیر قرار داد.

آسیب دیدگی پنل تاچ

برخی از ماکروفرهای جدید به جای دکمه، دارای پنل تاچ هستند تا بتوان به‌صورت لمسی از آن‌ها استفاده کرد. این پنل‌ها اگرچه فناوری چندان پیچیده‌ای ندارند، اما ممکن است دچار مشکلات فنی شوند و در نتیجه، امکان استفاده از آن‌ها وجود نداشته باشد. تنها راهکار در این رابطه، تعمیر یا تعویض پنل مربوطه است.

خراب شدن مین بورد ماکروفر

مین بورد ماکروفر همان مغز اصلی دستگاه محسوب می‌شود. خراب شدن مین بورد یکی دیگر از دلایل مهم روشن نشدن ماکروفر بوش و همچنین کار نکردن گریل ماکروفر محسوب می‌شود که باید به آن توجه داشته باشیم. این مشکل چندان شایع نیست، اما امکان استفاده از این دستگاه‌ها را غیرممکن می‌کند. تعمیر یا تعویض مین برد تنها توسط متخصصان نمایندگی تعمیر ماکروفر بوش صورت می‌گیرد.

خراب شدن مگنترون

مگنترون یک نوع لامپ ویژه است که وظیفه دارد تا با ایجاد اشعه‌های مختلف غذای موجود در ماکروفر را گرم کند. اگر مگنترون خراب شده باشد ماکروفر عملکرد مناسبی از خود نشان نمی‌دهد یا به‌طورکلی اصلاً روشن نمی‌شود. خوشبختانه با تعویض کردن لامپ مگنترون می‌توان این مشکل فنی مهم را برای همیشه حل کرد.

خراب شدن ترانس ماکروفر

خراب شدن ترانس ماکروفر

ترانس ماکروفر یکی دیگر از قطعات مهمی این دستگاه‌ محسوب می‌شود که وظیفۀ تنظیم جریان الکتریکی واردشده به مین بورد و سایر بخش‌های ماکروفر را بر عهده دارد. آسیب فیزیکی یا کاهش و افزایش ناگهانی جریان می‌تواند ترانس را از کار بیندازد و منجر به روشن نشدن ماکروفر شود. در این حالت باید ترانس را تعویض کرد.

علت روشن نشدن ماکروفر پاناسونیک

ماکروفرهای پاناسونیک در کشور ما طرفداران بسیار زیادی دارند و فروش خوبی را تجربه کرده‌اند. این ماکروفرها علی‌رغم کیفیت بسیار بالای خود چند مشکل فنی متعدد دارند. یکی از این مشکلات، عدم روشن شدن دستگاه است که باید به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد.

با توجه به مباحثی که پیش از این بیان شد دلیل این نقص فنی در ماکروفرهای پاناسونیک را می‌توان به خراب بودن مگنترون یا خراب بودن مین بورد دستگاه ارتباط داد. در واقع این دو علت، به‌خصوص در ماکروفرهای ساخت شرکت پاناسونیک بیشتر به چشم می‌خورند. در هر صورت، لازم نیست در این رابطه نگران باشید،‌ زیرا امکان حل هر یک از این مشکلات وجود دارد.

علت روشن نشدن ماکروفر ال جی

روشن نشدن ماکروفر ال جی را باید به مواردی همچون خراب شدن اتصالات درونی دستگاه ارتباط دهیم. همان‌طور که می‌دانید ماکروفرها از چندین قطعۀ پیچیده تشکیل شده‌اند که هر یک آن‌‌ها دارای وظایف منحصربه‌فرد خود هستند. این قطعات برای کارکرد صحیح به انرژی الکتریکی نیاز دارند که از طریق سیم‌ها و سوکت‌های گوناگون در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

علت روشن نشدن ماکروفر ال جی

خراب شدن حتی یک سوکت ساده در ماکروفر نتیجه‌ای به ایجاد خطاهای مختلف و روشن نشدن دستگاه به دنبال نخواهد داشت. این موضوع حتی در ماکروفرهای ال جی نیز که عموماً از قیمت بالاتری نسبت به سایر محصولات موجود در بازار برخوردار هستند دیده می‌شود و نمی‌توان آن را انکار کرد؛ بنابراین علت روشن نشدن ماکروفر ال جی می‌تواند خراب شدن چنین بخش‌هایی باشد.

ماکروفر روشن نمی‌شود، چکار کنم؟

اگر با مشکل روشن نشدن ماکروفر روبه‌رو شده‌اید بهتر است سریعاً دستگاه را از پریز برق خارج کنید. باقی ماندن دوشاخۀ ماکروفر در برق آن هم در زمانی که نقص فنی پیدا کرده است می‌تواند امری خطرناک باشد. اگر غذایی در درون ماکروفر قرار داده‌اید آن را بیرون بیاورید. اکنون با یک مرکز تعمیر معتبر همچون سلام ریپیر تماس بگیرید تا در اسرع وقت به این امر رسیدگی شود.

 

چرا باید از متخصصان کمک بگیریم؟

حل کردن ایرادات فنی خاصی همچون روشن نشدن ماکروفر شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما باید گفت که این تصور کاملاً نادرست است. ماکروفرها دستگاه‌هایی حساس محسوب می‌شوند که حتی کوچک‌ترین اشتباه در زمان تعمیر آن‌ها می‌تواند منجر به خراب شدن دائمی‌شان شود. این موضوع با توجه به قیمت بالای ماکروفرها از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است و نباید از آن چشم‌پوشی کنیم.

متخصصان مجرب با پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی مختلف و همچنین تجربۀ بالای خود این آمادگی را دارند تا به حل انواع نقص‌های فنی ماکروفر شما بپردازند تا بتوانید دوباره مثل روز اول از این دستگاه‌ها استفاده کنید. باید به این نکته اشاره کرد که اقدام جهت تعمیر شخصی ماکروفرها بدون مشورت با متخصصان امر، خطرات جانی گوناگونی به همراه خواهد داشت.

هزینه رفع این مشکل چقدر است؟

متأسفانه نمی‌توانیم برای حل مشکل روشن نشدن ماکروفر یک هزینۀ مشخص را بیان کنیم. در واقع این هزینه با توجه به چندین عامل مختلف تعیین می‌شود که هر یک از آن‌ها می‌توانند موجب افزایش یا کاهش مبلغ نهایی شوند. از بین این عوامل، نوع ایراد فنی بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

هزینه رفع مشکل روشن نشدن مایکروویو

به‌عنوان مثال، هزینۀ تعمیر مگنترون یا مین بورد ماکروفر نسبت به هزینۀ مواردی همچون تعویض میکروسوئیچ بسیار بیشتر است. از سوی دیگر، نباید هزینۀ دستمزد تعمیرکارانی که روی دستگاه شما کار می‌کنند را از یاد ببرید. ما در سلام ریپیر کمترین نرخ مربوط به تعمیر انواع ماکروفر را برای شما عزیزان تعیین کرده‌ایم.

سخن پایانی

وقتی صحبت از مهم‌ترین لوازم موجود در آشپزخانه به میان می‌آيد باید حتماً از ماکروفر نیز یاد کرد. ماکروفرها به یک جزء ضروری در زندگی ما تبدیل شده‌اند و همۀ افراد به‌صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنند. البته این دستگاه‌ها نیز در شرایط مختلفی دچار مشکلات فنی متعدد می‌شوند.

از جمله این عیوب فنی باید به روشن نشدن ماکروفر اشاره کنیم که معمولاً به دلایلی همچون خراب شدن مگنترون، خراب شدن میکروسوئیچ درب، آسیب دیدن مین بورد و… رخ می‌دهد. اگر با این موضوع مواجه شده‌اید ماکروفر را برق جدا کنید و با سلام ریپیر بهترین مرکز تعمیر ماکروفر در تهران تماس بگیرید. مفتخریم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای کمک به شما عزیزان اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

سوالات متداول

۱- علت روشن نشدن مایکروویو سامسونگ چیست؟

از دلایلی که باعث روشن نشدن مایکروویو سامسونگ می شود می توان به خرابی برد دستگاه، قطعی برق، عدم اتصال دو شاخه به برق، خراب شدن دکمه های دستگاه و میکروسوئیچ درب ماکروفر اشاره کرد.

۲- هزینه تعمیر مشکل روشن نشدن مایکروویو دوو چقدر است؟

هزینه رفع این مشکل بستگی به علت خرابی آن دارد. به عنوان مثال، هزینۀ تعمیر مگنترون یا مین بورد ماکروفر نسبت به هزینۀ مواردی همچون تعویض میکروسوئیچ بسیار بیشتر است. برای اطلاع از هزینه دقیق با کارشناسان سلام تعمیر تماس بگیرید.

4 دیدگاه دربارهٔ «۸ علت روشن نشدن ماکروفر + راه حل آن»

  1. سلام وقتتون بخیر باشه
    ما ماکروفر پاناسونیک داریم. دیروز وقتی داشت غذا رو گرم میکرد وسطاش خاموش شد و دیگه روشن نشد. علتشو لطف میکنین بگین و اینکه چیکار کنیم درست شه؟

    1. درود
      ایراد برقی هست بهتر است تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری