همه چیز درباره کارنکردن گریل ماکروفر + ۳ دلیل کارنکردن گریل ماکروفر

کار نکردن گریل ماکروفر

گریل یکی از بخش‌های ماکروفر است که با استفاده از آن می‌توان روی غذاهایی مانند مرغ، پیتزا، لازانیا، ته‌چین و… را کاملاً برشته و طلائی کرد. گریل همچنین کمک می‌کند، مغز غذا بهتر و بیشتر پخته شود. در مجموع گریل ماکروفر نقش مهمی در خوشمزه‌تر شدن غذاها دارد. کار نکردن گریل ماکروفر مشکل بزرگی است و باعث می‌شود غذاهای شما شکل و طعم موردنظر را پیدا نکنند. در این مقاله سعی می‌کنیم علت‌های مهم کار نکردن گریل و نشانه‌های خرابی و نحوه رفع آن‌ها را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه شوید.

در بیشتر مدل‌های جدید ماکروفر، دکمه مخصوص گریل کردن غذاها وجود دارد. اگر ماکروفر گریل داشته باشد، احتمالاً یک ۴ پایه مخصوص گریل، همراه ماکروفر به شما تحویل داده می‌شود. گریل در پخت برخی غذاها و خوراک‌ها نقش مهمی دارد و به همین دلیل اگر خراب شود، ممکن است شما نتوانید خوراکی‌های محبوب خود را بپزید. معمولاً برای خرابی گریل سه علت عمده وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بیشتر بررسی می‌کنیم.

چرا گریل ماکروفر کار نمی‌کند؟

چرا گریل ماکروفر کار نمی‌کند؟

درصورتی‌که کار نکردن گریل، ناشی از دلایل پیش پا افتاده‌ای مانند نرسیدن برق به ماکروفر یا بسته ‌نشدن درب ماکروفر نباشد، شما باید به بخش‌های الکتریکی و فنی دستگاه مراجعه کرده و علت خرابی را در این بخش‌ها بیابید. البته تعمیر گریل ماکروفر یک کار تخصصی است و فقط تعمیرکاران مجاز می‌توانند برای رفع این مشکل اقدام کنند. سه دلیل عمده خرابی گریل عبارت‌اند از: خرابی المنت، معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه و مشکل در بخش سیم‌کشی دستگاه. در ادامه با بررسی این سه علت، به این سؤال که چرا گریل ماکروفر کار نمی‌کند پاسخ می‌دهیم.

خرابی المنت

یکی از دلایل اصلی کار نکردن گریل ماکروفر، خرابی در بخش المنت دستگاه است. المنت همان قطعه مهمی است که وظیفه گریل کردن غذاها را بر عهده دارد. در حقیقت المنت نقش مستقیمی در بخش گریل دارد و به طور کلی با عملکرد ماکروفر و گرم کردن غذا در بخش‌های دیگر کاری ندارد. المنت ماکروفر انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌ها و خواص منحصر به فردی دارند. المنت‌های نوری و سرامیکی دو نوع اصلی المنت‌ها هستند.

المنت‌های نوری با منتشر کردن نور باعث برشته شدن سطح غذاها می‌شوند و المنت‌های سرامیکی با حرارت این نقش را ایفا می‌کنند. اگر نور یا حرارت از بخش المنت منتشر نشود، احتمالاً این قطعه خراب شده است. در المنت‌های نوری، خرابی المنت با سوختن قطعه خود را نشان می‌دهد و در مدل‌های سرامیکی، قطعه شکسته می‌شود. سایت daewooposhtiban درباره خرابی المنت دستگاه گفته که:

برای بررسی المنت‌ها دستگاه را روشن کرده و ببینید که المنت‌ها روشن می‌شوند یا نه. منظور از روشن شدن همان قرمز شدن المنت‌ها است. اگر المنت‌ها قرمز شدند به معنی سالم بودن آن‌هاست، اما اگر همان‌طور خاموش باشند یعنی با خرابی مواجه هستند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.

بیشتر وقت‌ها شما می‌توانید متوجه خراب شدن المنت بشوید. با بررسی داخل دستگاه، نشانه‌های معیوب بودن المنت مشخص می‌شود. گاهی می‌توان این قطعه را تعمیر کرد؛ ولی گاهی نیاز به تعویض شدن دارد. تشخیص این موضوع بر عهده تعمیرکار است. برای رفع خرابی المنت باید با تعمیرگاه‌های مجاز تماس بگیرید.

معیوب بودن برد الکترونیکی

معیوب بودن برد الکترونیکی

معیوب بودن برد الکترونیکی یکی دیگر از دلایل کار نکردن گریل ماکروفر و همچنین علت نچرخیدن سینی ماکروفر است. در حقیقت برد الکترونیکی مغز متفکر و ارسال‌کننده کلیه فرمان‌ها به دستگاه است. اگر برد به طور کامل بسوزد، تقریباً تمامی فعالیت‌های دستگاه مختل می‌شود و ماکروفر شما دیگر کار نمی‌کند. گاهی بخشی از برد که مربوط به ارسال فرمان‌های بخش گریل است معیوب می‌شود. در چنین شرایطی، عملکرد گریل مختل می‌شود.

دلایل متعددی باعث خرابی برد می‌شود. عمده علت‌های خرابی به جریان برق ورودی این بخش دستگاه برمی‌گردد. به‌عنوان‌مثال، اگر برق با ولتاژ نامتعارف وارد برد شود یا نوسانات برقی شدیدی رخ دهد، برد می‌سوزد. برای اینکه برد شما خراب نشود، آن را در معرض رطوبت و آب قرار ندهید. علاوه بر آن، حتماً از محافظ‌های برق برای دستگاه خود استفاده کنید.

درصورتی‌که برد الکترونیک خراب یا معیوب شود، احتمالاً عملکرد دستگاه مختل می‌شود و هیچ‌کدام از دکمه‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند و حتی ممکن است باعث خاموش شدن ماکروفر بشود. درهرصورت، تعمیرکار مجرب باید برد را بررسی کند تا میزان خرابی و خسارت را پیش‌بینی کند. از آنجایی که برد قطعه‌ای گران‌قیمت است معمولاً تعمیرکاران حرفه‌ای تلاش می‌کنند تا آن را تعمیر کنند. درصورتی‌که برد قابل تعمیر نباشد، باید آن را تعویض کرد.

خراب شدن دکمه های دستگاه باعث روشن نشدن ماکروفر نیز می شود که در این صورت باید  هر یک از آن‌ها را مورد بررسی و تعمیر قرار داد.

قبل از خواندن ادامه مطلب ویدئوی زیر را درباره عیب یابی ماکروفر ببینید:

 

مشکل در بخش سیم‌کشی

کار نکردن گریل ماکروفر می‌تواند به خاطر خرابی در سیم‌کشی‌های دستگاه باشد. المنت گریل ماکروفر بسیار پر مصرف است و به همین جهت برای کار کردن به شدت‌ جریان برق بالایی نیاز دارد. درصورتی‌که از گریل ماکروفر خود زیاد استفاده کنید، شدت ‌جریان بالای برق، می‌تواند به سیم‌کشی‌ها آسیب وارد کند. گاهی ممکن است به علت این جریان زیاد بخش‌هایی از سیم‌کشی آب شده و کاملاً قطع شوند.

شدت ‌جریان بالای المنت‌ها، علت عمده قطعی و مشکل در سیم‌کشی‌ها است، اما ممکن است موارد دیگری مانند ورود رطوبت به بخش سیم‌کشی و مواردی از این ‌دست هم باعث ایجاد قطعی در سیم‌کشی شوند. در هر صورت برای اینکه گریل کار کند، سیم‌کشی باید بررسی شود.

بررسی سیم‌کشی مانند دو مورد قبلی کاری فنی و تخصصی است و اگر خودتان از این کارها سر درنمی‌آورید، نباید دستگاه را دست‌کاری کنید. متخصصین از اهم‌متر برای بررسی مناطق قطعی استفاده می‌کنند و با استفاده از آن، بخش‌های قطع شده را بررسی و تعمیر می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل کار کردن گریل ماکروفر، خرابی تر موستات است که در قسمتی از سایت technoposhtiban درباره آن نوشته شده است:

ترموستات وظیفه سنجش دمای درون دستگاه را بر عهده دارد و بر همین اساس فرمان روشن یا خاموش شدن را به المنت ارسال می کند. اگر ترموستات مایکروفر خراب شود، ممکن است گریل از کار بیوفتد. ترموستات را بررسی و در صورت نیاز آن را با قطعه اصلی و فابریک تعویض کنید.

نشانه‌های خراب شدن گریل

نشانه‌های خراب شدن گریل

ممکن است برای شما این سؤال پیش بیاید که ما چگونه می‌توانیم بفهمیم که گریل خراب شده است. در واقع نشانه‌های هشداردهنده خرابی گریل چیست؟ واضح‌ترین نشانه کار نکردن گریل ماکروفر است. زمانی که دکمه گریل را می‌زنید و متوجه می‌شوید که غذاها برشته و پخته نشده و یا عملکرد آن افت کرده است، می‌فهمید که گریل خراب است. با این وجود یک ‌سری دلایل فنی هم وجود دارد که بیانگر خرابی در بخش گریل است. این نشانه‌ها به شرح زیر هستند:

  • یکی از نشانه‌های خرابی در بخش گریل جرقه‌زدن دستگاه به‌ویژه در بخش‌های سیم‌کشی آن است. این مورد احتمالاً به خاطر قطعی‌های بخش سیم‌کشی رخ می‌دهد.
  • یکی دیگر از خرابی‌های گریل هم پریدن فیوز است. اگر دستگاه را روشن می‌کنید و بلافاصله یا پس از مدت کوتاهی فیوز می‌پرد، احتمالاً در بخش گریل ماکروفر شما مشکلی پیش‌آمده است.
  • نشانه دیگر خرابی گریل، گرم ‌نشدن غذا در ماکروفر است. وقتی بخش گریل فعال می‌شود، گرمای آن احساس می‌شود و غذاها را علاوه بر برشته سازی گرم می‌کند. اگر غذای داخل گریل نه گرم شد و نه برشته، حتماً گریل خراب شده است.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم در رابطه ‌با عملکرد گریل، نحوه کار کردن این بخش مهم در ماکروفر و دلایل خرابی آن صحبت کنیم. بیشترین علت‌های کار نکردن گریل ماکروفر فنی و تخصصی هستند و هر فردی نمی‌تواند این مشکلات را رفع کند. اگر متوجه شدید که گریل خراب شده، بهتر است با یک مرکز تعمیر ماکروفر در تهران مانند مجموعه تخصصی سلام ریپر (سلام تعمیر) تماس بگیرید. تعمیرکاران این مجموعه با سال‌ها تجربه مفید در تعمیرات لوازم‌خانگی از جمله ماکروفر در این مسیر به شما کمک می‌کنند. با ما از طریق تلفن‌های تماس در همین وب‌سایت، تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- چرا گریل ماکروفر کار نمی‌کند؟

خرابی المنت، خرابی برد الکتریکی و مشکل در سیم کشی دستگاه از مهم ترین دلایل کار نکردن گریل ماکروفر می باشند.

۲- علائم کار نکردن گریل ماکروفر چیست؟

جرقه‌زدن دستگاه در بخش‌های سیم‌کشی، پریدن فیوز بعد از روشن کردن دستگاه و گرم نشدن غذا در ماکروفر از رایج ترین نشانه های خرابی گریل ماکروفر می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری