چرا ماکروفر بعد از چند ثانیه خاموش میشود؟ ۷ علت خاموش شدن ماکروفر

علت خاموش شدن ماکروفر

ماکروفر از آن دستگاه‌هایی به شمار می‌آید که همۀ ما به‌صورت روزانه از آن استفاده می‌کنیم. همین استفادۀ مداوم ممکن است منجر به ایجاد یک سری مشکلات فنی شود. از بین مهم‌ترین موارد مربوط به این امر باید به خاموش شدن ماکروفر به‌صورت ناگهانی اشاره کنیم که دلایل متعددی دارد. خوشبختانه در اکثر موارد با کمک دانش و تخصص مراکز معتبر تعمیر ماکروفر تهران می‌توان این عیب اساسی را به‌طور کامل برطرف کرد. با ما همراه باشید تا در ادامۀ متن بیشتر به این موضوع مهم بپردازیم.

علت خاموش شدن ماکروفر

شناخت علت خاموش شدن ماکروفر به ما این اجازه را می‌دهد تا چنین مشکل خاصی را رفع کنیم. در واقع بخش عیب‌یابی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌رود که باید در این زمینه آن را پیگیری کرد، زیرا در صورت عیب‌یابی به شکل نادرست، امکان خراب شدن سایر بخش‌های دستگاه نیز وجود دارد. در این بخش به هفت علت اساسی در این رابطه می‌پردازیم و راه حل هر کدام را بررسی می‌کنیم.

خاموش شدن ناگهانی ماکروفر

خراب شدن میکروسوئیچ

دلیل خاموش شدن ماکروفر را می‌توان به خراب بودن میکروسوئیچ موجود روی درب دستگاه ربط داد. میکروسوئیچ قطعه‌ای است که به برد اطلاع می‌دهد درب ماکروفر شما به‌طور کامل بسته شده است. اگر این قطعه خراب شده باشد، چنین پیام مهمی به برد ارسال نمی‌شود و در نتیجه، ماکروفر خاموش خواهد شد. علاوه بر آن خرابی میکروسوئیچ باعث روشن نشدن ماکروفر هم می شود. میکروسوئیچ‌ها جزء قطعات مصرفی به شمار می‌آيند و پس از مدت مشخصی از کار می‌افتند.

به نقل از سایت repairclinic در این مورد:

A door switch might be failing intermittently. Check each of the door switches for signs of overheating, arcing, or burning. If you don’t see any obvious signs of failure, use a multimeter to test each switch for continuity. If any of the switches is visibly damaged or only has intermittent continuity, replace it.

 

 

به‌منظور حل این مشکل باید میکروسوئیچ‌های درب دستگاه را به‌طور کامل تعویض کرد. این امر به ما کمک می‌کند تا ارتباط بین میکروسوئیچ و برد اصلی را دوباره برقرار کنیم و باعث شویم تا این بخش از ماکروفر به شکل صحیح کار کند. هر ماکروفر دارای میکروسوئیچ اختصاصی خود است و نمی‌توان آن‌ها را به جای هم به کار گرفت.

خراب شدن برد دستگاه

یکی دیگر از علل اصلی خاموش شدن ماکروفر، خراب شدن برد دستگاه است. برد همان بخشی است که وظیفه کنترل تمامی اجزای ماکروفر را بر عهده دارد. طبیعتاً وقتی چنین قطعه مهمی دچار آسیب‌دیدگی شده باشد باید انتظار مشکلاتی همچون خاموش شدن ماکروفر و کار نکردن گریل ماکروفر را داشته باشید.

معیوب بودن برد الکترونیکی

این قطعه از بخش‌های بسیار زیادی تشکیل شده است که از بین آن‌ها باید به خازن‌ها و سوکت‌های گوناگون اشاره کنیم. برد اصلی‌ترین قطعۀ کنترلی ماکروفر است و به همین جهت تعمیر آن به تجهیزات پیشرفته‌ای نیاز دارد. همین امر موجب می‌شود تا هزینۀ رفع مشکلات مربوط به آن بالا باشد.

جالب است بدانید خرابی برد دستگاه مهم ترین علت نچرخیدن سینی ماکروفر هم است.

خراب شدن ترانس ولتاژ

همان‌طور که احتمالاً تاکنون حدس زده‌اید،‌ ترانس ولتاژ میزان ولتاژ ورودی به قطعات گوناگون ماکروفر را به‌طور مداوم کنترل می‌کند. ترانس ولتاژ معمولاً به‌ندرت خراب خواهد شد، اما ممکن است به‌دلیل مواردی همچون بالا و پایین رفتن ناگهانی ولتاژ برق شهری، دچار اختلال عملکرد شود.

به‌منظور رفع مشکل این بخش نیز یا باید آن را به‌طور کامل تعمیر کنیم یا باید به سراغ گزینۀ دوم یعنی تعویض ترانس ولتاژ برویم. اینکه از بین دو گزینۀ مذکور کدام مورد ضروری‌تر است بستگی به تصمیم تعمیرکاران و همچنین میزان آسیب‌دیدگی کلی ترانس ولتاژ دارد. معمولاً بهتر است که ترانس تعویض شود.

خراب شدن ترموستات

خراب بودن ترموستات در نهایت منجر به خاموش شدن ماکروفر بوش می‌شود. ترموستات همان بخشی است که باید دمای درون ماکروفر را بررسی و آن را تنظیم کند. ترموستات‌ ماکروفر شما نقش بسیار مهمی را در زمینۀ تعیین دمای مواد خوراکی بر عهده دارد و نمی‌توان بدون آن از چنین دستگاهی استفاده کرد.

خراب شدن ترموستات

معمولاً مواردی همچون اتصالی برق یا ضربه خوردن می‌توانند ترموستات را از کار بیندازند. در برخی از مورد نیز شرکت سازنده از همان ابتدا ترموستات مناسب و باکیفیتی را در درون ماکروفر قرار نمی‌دهد و به همین دلیل کاربران با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند. اگر علت اصلی خراب بودن این قطعه تشخیص داده شود، قاعدتاً باید نسبت به تعمیر آن توسط یکی از نمایندگی های تعمیر ماکروفر بوش در تهران اقدام کنیم.

خراب شدن بخش هواکش

در همۀ ماکروفرها بخشی تعبیه شده است که به آن هواکش گفته می‌شود. این بخش چرخۀ گردش هوا در درون دستگاه را تضمین می‌کند و باعث خواهد شد تا از افزایش ناگهانی دما (over-heating) جلوگیری شود. اگر هواکش خراب شده باشد یا به دلایل مختلف شاهد مسدود شدن آن باشیم، مشکلاتی همانند خاموش شدن ماکروفر رخ می‌دهد. سایت samsung افزایش دمای ماکروفر و خاموش شدن آن نوشته است:

If the Microwave is overheating and shutting itself down, this is caused by high voltage parts inside the unit getting too hot the leading the thermal cut-out switch to be activated as a safe feature to prevent further overheating.

این علت از جمله مواردی است که به‌ندرت مشاهده می‌شود،‌ اما کلیۀ تعمیرکاران حرفه‌ای باید آمادگی مواجهه با آن را داشته باشند. به‌منظور رفع مشکل مذکور باید هواکش را مورد بررسی قرار داد و مشخص کرد که چه عامل خاصی منجر به ایجاد چنین حالتی شده است. در اکثر موارد با پاک کردن کامل هواکش می‌توان ماکروفر را به حالت اصلی خود بازگرداند.

خراب شدن دیود

اگر کمی با قطعات الکتریکی آشنایی داشته باشید می‌دانید که دیودها نقش بسیار مهمی را در مدارهای موجود در لوازم خانگی ایفا می‌کنند. در برخی از موارد شاهد آن هستیم که خاموش شدن ماکروفر به‌دلیل خراب شدن دیود رخ می‌دهد. دیودها نیز عموما‌ً به‌دلیل افزایش یا کاهش ناگهانی میزان انرژي الکتریکی دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

خراب شدن دیود

تعویض دیودها می‌تواند مشکل خاموش ماندن ماکروفر را به‌طور کامل برطرف کند. البته این موضوع نیز همانند سایر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم موضوعی تخصصی و ویژه محسوب می‌شود که بدون داشتن تجهیزات لازم امکان انجام آن وجود ندارد. ماکروفرهای مختلف از دیودهای گوناگونی بهره می‌برند و تنها تعمیرکاران مجرب و قابل‌اعتماد می‌توانند برای حل این موضوع به شما یاری برسانند.

اتصالی صفحه ‌کلید

صفحه‌کلید یا کنترل‌پنل همان بخشی است که با انتخاب دکمه‌های مختلف آن می‌توانید ماکروفر را خاموش و روشن کنید یا برنامه‌های مختلف را برگزینید. در برخی از ماکروفرها این قسمت به‌صورت لمسی یا تاچ است و برخی دیگر از کلیدهای فیزیکی بهره می‌برند. کار نکردن کلید پنل ماکروفر ممکن است با ایراداتی همچون خاموش شدن ماکروفر روبرو شویم.

اتصالی صفحه‌کلید یا صفحۀ تاچ ماکروفر امکان روشن و خاموش کردن دستگاه را از ما می‌گیرد. به همین دلیل لازم است که سریعاً به آن رسیدگی شود. بهترین راهکار موجود برای حل این موضوع آن است که صفحه‌کلید را مورد بررسی قرار دهیم و مشخص کنیم که چه قسمتی از آن دچار اتصالی می‌شود. به‌هیچ‌عنوان این امر را خودتان انجام ندهید و فقط به سراغ تعمیرکاران مجرب بروید. در غیر این صورت امکان برق‌گرفتگی شما وجود دارد.

علت خاموش شدن ماکروفر ال جی

خراب شدن مگنترون به‌عنوان مهم‌ترین علت خاموش شدن مایکروفر ال جی و همچنین علت خاموش شدن ناگهانی سولاردام ال جی شناخته می‌شود. مگنترون قطعه‌ای است که اشعه‌های موردنیاز جهت گرم کردن غذا را از خود ساطع می‌کند. طبیعتاً وقتی که این بخش دچار خرابی و آسیب‌دیدگی باشد، دستگاه به‌هیچ‌عنوان روشن نخواهد شد. همچنین خرابی مگنترون ممکن است باعث گرم نشدن غذا در ماکروفر نیز بشود.

علت خاموش شدن ماکروفر ال جی

اگر علت خاموش شدن ماکروفر این موضوع باشد چاره‌ای به جز باز کردن کامل دستگاه و بررسی مگنترون وجود ندارد. این جزء حساس‌ترین امور در زمان رفع ایرادات ماکروفر است و به همین دلیل باید از افراد متخصص کمک بگیرید. معمولاً انجام این امر زمان زیادی می‌برد و هزینۀ بالایی را می‌طلبد.

علت خاموش شدن ماکروفر پاناسونیک

خراب شدن فن به‌عنوان مهم‌ترین علت خاموش شدن ماکروفر پاناسونیک شناخته می‌شود. فن در ماکروفرها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و وظیفۀ اصلی گردش هوا را بر عهده دارد. وقتی که فن دستگاه خراب شده باشد دمای آن به شکل نامناسبی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه، برد دستور خاموش شدن ماکروفر را ارسال می‌کند.

پس از رسیدن دمای قطعات مختلف ماکروفر به حالت عادی، دوباره امکان روشن شدن دستگاه وجود خواهد داشت. فن ماکروفرهای پاناسونیک به دلایل مختلفی همچون فرسودگی یا ضربات فیزیکی از کار می‌افتد. در این حالت باید به فکر تعمیر یا تعویض کامل این بخش از دستگاه باشیم.

سخن پایانی

ماکروفرها به یک جزء اساسی از لوازم خانگی ما تبدیل شده‌اند و به ما کمک می‌‌کنند تا با خیال راحت مواد غذایی مختلف را با سرعت بالایی گرم کنیم. هرگونه مشکل فنی در این دستگاه‌ها می‌تواند استفاده از آن‌ها را غیرممکن کند. به همین دلیل است که باید روند تعمیر و نگهداری از ماکروفر را جدی بگیریم.

خاموش شدن ماکروفر یک ایراد فنی رایج ولی مهم است که مي‌تواند به دلایل مختلفی همچون خراب شدن مگنترون،‌ خراب شدن برد، میکروسوئیچ و… رخ دهد. تنها یک مرکز معتبر تعمیر ماکروفر می‌توانند علت اصلی این موضوع را تشخیص دهند و سپس راهکارهای مناسبی را برای حل آن به شما ارائه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- چرا مایکروفر بعد از چند ثانیه خاموش میشود؟

خرابی میکروسوئیچ، خرابی برد مایکروفر، اشکال در ترانس ولتاژ ورودی و ترموستات و خرابی صفحه کلید از زایج ترین علل خاموشی ماکروفر هستند.

۲- علت خاموش شدن ماکروفر پاناسونیک چیست؟

مهم‌ترین علت خاموش شدن ماکروفر پاناسونیک خراب شدن فن ماکروفر است . فن در ماکروفرها  وظیفۀ اصلی گردش هوا را بر عهده دارد. وقتی که فن دستگاه خراب شده باشد دمای آن به شکل نامناسبی افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه، برد دستور خاموش شدن ماکروفر را ارسال می‌کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «چرا ماکروفر بعد از چند ثانیه خاموش میشود؟ ۷ علت خاموش شدن ماکروفر»

  1. من ماکروفرم امروز بعد از چند ثانیه که روشن کردم خاموش شد و دیگه کار نکرد. تلفنی با یک مرکزی صحبت کردم گفتن ممکنه ترموستاتش خراب شده باشه. میخواستم بدونم اگه بخوام در محل برام تعمیرش کنید هزینه ش چقدر میشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری