چرا لباسشویی تمیز نمیشوره؟ ۶ علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

هدف اصلی استفاده از ماشین‌های لباسشویی آن است که به کمک این دستگاه‌ها، البسه مدنظر خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم. در برخی از موارد، ظاهراً ماشین لباسشویی از پس شستشوی صحیح لباس‌های ما بر نمی‌آيد و حتی آن‌ها را با لکه‌های بیشتری تحویل می‌دهد! در این حالت باید به فکر یافتن علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی باشیم که خود شامل موارد مختلفی می­شود. یافتن این علت‌ها و رفع هر یک از آن‌ها یک موضوع جذاب است که در ادامه متن قصد داریم به آن‌ اشاره کنیم.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی

پیش از هر چیز باید بگوییم که حتی ضعیف‌ترین ماشین‌های لباسشویی نیز اگر به شکل صحیح استفاده شوند، می‌توانند نیاز شما جهت شستشوی کامل لباس­های مختلف را برطرف کنند. در اکثر موارد، ‌علت تمیز نشستن لباسشویی به عدم آشنایی کاربران با روش‌ استفاده مناسب از این دستگاه‌ها ارتباط دارد. توصیه می‌کنیم که پیش از راه‌اندازی ماشین لباسشویی خود حتماً دفترچه راهنما یا «User’s Manual» را به طور کامل مطالعه کنید.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی دوو

عدم انتخاب برنامه صحیح

مهم‌ترین علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی، عدم انتخاب صحیح برنامه شستشو توسط کاربران است. بسیاری از افراد تنها از برنامه شستشوی سریع استفاده می‌کنند! این یک امر کاملاً نادرست است. شما باید با توجه به مواردی همچون میزان آلودگی و نوع البسه به سراغ برنامه‌ متناسب بروید.

به‌عنوان‌ مثال، اگر قصد دارید لباس‌های کودک خود را در درون ماشین لباسشویی قرار دهید از برنامه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده است، استفاده کنید. این موضوع در رابطه با شستن لباس زیر، شستن لباس‌های پشمی، شستن لباس‌های جین و… نیز صدق می‌کند و تنها مربوط به لباس بچه نیست.

بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی

پر کردن بیش از اندازۀ لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که اکثر کاربران نسبت به آن بی‌توجه هستند، بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی است. پر کردن ماشین لباسشویی به میزان حداکثری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این کار نه تنها سرعت و کیفیت شستشوی لباس‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند منجر به وارد آمدن فشار بسیار زیاد به موتور دستگاه، لرزش ماشین لباسشویی و صدا دادن آن شود. در هر بار شستشو حجمی برابر با پنجاه الی هفتاد درصد کل ظرفیت ماشین لباسشویی را در داخل دیگ قرار دهید تا فرایند شستشو به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد و لباس‌هایی کاملاً پاک و تمیز داشته باشید.

پر کردن بیش از اندازه مخزن پودر

در پاره‌ای از موارد،‌ علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی پاکشوما و سایر ماشین‌های لباسشویی، پر کردن بیش از اندازه مخزنی است که برای قرارگیری پودر شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد. حجم این مخزن در ماشین‌های لباسشویی مختلف، متفاوت است؛ اما شما اجازه ندارید که آن را به طور کامل پر کنید.

این کار باعث می‌شود که ماشین لباسشویی نتواند در حین فرایند شستشو تمام پودر لباسشویی را از البسه خارج کند و در نتیجه بر روی لباس‌های خود لکه‌های سفیدی را مشاهده خواهید کرد. باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده کردن غیرمنطقی از پودر لباسشویی به‌مرورزمان تاروپود لباس‌های شما را نابود می‌کند؛ بنابراین اگر برای کیفیت لباس‌های خود اهمیت قائل هستید، تنها بر اساس میزان توصیه شده در مخزن ماشین لباسشویی پودر بریزید.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی پاکشوما

پر کردن بخش مخزن پیش شستشو

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی را می‌توان به موارد دیگری همچون پر کردن بی دلیل مخزن مربوط به فرایند پیش شستشو ارتباط داد. این مخزن تنها در برخی از ماشین‌های لباسشویی دیده می‌شود و در مواردی به کار می‌رود که قصد داشته باشید پیش از آغاز فرایند شستشوی اصلی، ماشین لباسشویی به صورت ساده آلودگی‌های کلی را از بین ببرد. این مخزن تنها باید زمانی به کار گرفته شود که لباس‌های موجود در دستگاه به شدت آلوده هستند. در غیر این صورت، ریختن پودر در مخزن مذکور منجر به تکرار مداوم برنامه شستشو می‌شود.

استفاده از نرم کننده به جای پودر شستشو

متأسفانه برخی از کاربران هنوز تفاوت بین نرم‌کننده و پودر شستشو را نمی‌دانند و این دو مورد را به جای هم استفاده می‌کنند. نرم‌کننده تنها به منظور بهبود وضعیت تاروپود البسه به کار گرفته می‌شود و حتی در بسیاری از موارد نیازی به ریختن آن در دستگاه وجود ندارد. طبیعتاً اگر به جای پودر لباسشویی از نرم‌کننده برای شستشوی لباس‌های خود استفاده کنید، نباید انتظار داشته باشید که ماشین لباسشویی به شکل مناسبی آلودگی‌های آن‌ها را برطرف کند. امروزه برخی از پودرهای لباسشویی دارای آنزیم نرم‌کننده نیز هستند.

خراب بودن موتور

خرابی موتور لباسشویی

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی دوو معمولاً به خرابی موتور آن ارتباط دارد، البته این موضوع در برخی برندهای دیگر نیز دیده می‌شود. موتور ماشین لباسشویی مهم‌ترین بخش از این دستگاه به شمار می‌رود و اگر خراب باشد، فرایند شستشو به خوبی انجام نمی‌گیرد و حتی ممکن است باعث صدا دادن ماشین لباسشویی نیز بشود. چنانچه تعمیرکاران مجرب، علت تمیز نشستن لباسشویی را خراب بودن موتور آن تشخیص دهند، دستگاه باید به تعمیرگاه انتقال یابد و سپس به طور کامل تعمیر شود.

اگر موتور خراب باشد مشکلات دیگری نیز برای لباسشویی بوجود می اید که مهم ترینش روشن نشدن ماشین لباسشویی است.

سایر عواملی که باید به آن‌ها توجه داشته باشیم

اگر علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی به موارد فوق ارتباط نداشت، احتمالاً با مشکلات دیگری روبرو هستیم که از بین آن‌ها می‌توان به گرفتگی لوله‌ها، تمیز نبودن فیلتر ماشین لباسشویی و همچنین عدم توجه به جرم‌گیری اشاره کرد. هر یک از این موارد نیز به نوبه خود می‌توانند دلیل قابل توجهی محسوب شوند.

گرفتگی لوله‌ها

ماشین‌های لباسشویی لوله‌های ورودی و خروجی مختلفی دارند. گرفتگی در هر یک از این لوله‌ها منجر به اختلال در عملکرد کلی ماشین لباسشویی شما می‌شود و در نتیجه روند شستشو به خوبی دنبال نخواهد شد. شایان ذکر است که این مشکل بر روی میزان مصرف انرژی ماشین لباسشویی نیز اثر می‌گذارد و حتی می‌تواند به سایر قطعات آن آسیب بزند. مهم‌ترین راه‌حل این موضوع، جدا کردن تمامی لوله‌ها و بررسی جداگانه هر کدام از آن‌ها است.

تمیز نبودن فیلتر

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی اسنوا را می‌توان کثیف بودن فیلتری دانست که در قسمت پایین دستگاه قرار دارد. این فیلتر باید پس از هر شش یا هفت بار شستشو به طور کامل باز شده و پاک شود. در غیر این صورت ماشین لباسشویی نمی‌تواند به شکل صحیح روند شستشو را به پایان برساند که خود مشکلات متعددی را به دنبال خواهد داشت. این فیلتر در سایر ماشین‌های لباسشویی نیز وجود دارد و باید به پاک کردن آن توجه کنید.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی اسنوا

به نقل از سایت love2laundry در رابطه با انسداد فیلتر:

A blocked detergent line or tray is the most likely reason for your washing machine not cleaning your clothes properly. Alternatively, there could be a blockage elsewhere, meaning that detergent, germs, dirt and grime will eventually build up and transfer onto your clothes.

عدم جرم‌گیری به صورت دوره‌ای

برخی از کارشناسان علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی را عدم جرم‌گیری دیگ می‌دانند. ماشین لباسشویی شما از آب گرم برای شستن لباس‌ها بهره می‌برد و آب گرم به‌مرورزمان منجر به ایجاد آهک در درون دیگ می­شود؛ به همین دلیل لازم است که پس از هر ده بار شستشو با کمک مواد جرم‌گیر بخش داخلی دیگ را به طور کامل تمیز کنید. این موضوع زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد؛ اما موجب می‌شود تا ماشین لباسشویی به شکل بهتری لباس‌هایتان را بشوید و آلودگی ناشی از آهک به البسه انتقال نیابد.

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی سامسونگ

خراب شدن المنت گرم کردن آب

خراب بودن المنت مخصوص گرم کردن آب می‌‌تواند علت دیگری برای تمیز نشستن ماشین لباسشویی باشد. این المنت وظیفه مهمی در ماشین لباسشویی ایفا می‌کند و وقتی که خراب باشد عملاً دستگاه مدنظر به آب گرم موردنیاز خود دسترسی پیدا نمی­کند. شستشوی لباس‌ها با آب سرد به اندازه شستشوی لباس‌ها با آب گرم مؤثر نیست و نمی‌توان به کمک آب سرد چربی‌ها و لکه‌ها را به خوبی پاک کرد. اگر مشکل ماشین لباسشویی از المنت باشد، باید این بخش را تعمیر و یا تعویض کرد.

سخن پایانی

ماشین‌های لباسشویی یکی از مهم‌ترین لوازم خانگی به شمار می‌آيند که به ما اجازه می‌دهند تا طیف گسترده‌ای از البسه‌ را در زمان مناسبی بشوییم. اگر ماشین لباسشویی شما به خوبی نمی‌تواند لباس‌ها را تمیز کند، باید آن را به طور کامل مورد بررسی قرار داد. علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی به مواردی مانند استفاده نامناسب از پودر، انتخاب نادرست برنامه شستشو و موارد مشابه ارتباط دارد. به منظور حل این مشکلات می‌توانید از مرکز تعمیر ماشین لباسشویی سلام ریپیر مشاوره بگیرید. ما همواره آماده خدمت‌رسانی به شما کاربران گرامی هستیم.

 

سوالات متداول

۱- چرا لباسشویی ال جی تمیز نمیشوره؟

رایج ترین علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی ال جی استفاده از نرم کننده به جای پودر شستشو، پر کردن بیش از اندازه مخزن پودر، پر کردن بیش از اندازه ماشین با لباس و گرفتگی لوله ها می باشد.

۲- علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی سامسونگ چیست؟

علت تمیز نشستن ماشین لباسشویی سامسونگ جدا از سایر برندها نیست و مواردی مانند گرفتگی لوله ها، تمیز نبودن فیلتر، عدم جرمگیری دیگ، خراب شدن دیگ و پر کردن بیش از اندازه لباسشویی می توانند علت این مشکل باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری