۶ علت قطع شدن ناگهانی صدای تلویزیون + رفع مشکل

قطع شدن صدای تلویزیون

ایجاد خش‌خش یا قطعی صدای تلویزیون هنگام پخش یک فیلم یا مسابقه تلویزیونی جذاب، یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقاتی بوده که ممکن است حین تماشای تلویزیون برای شما اتفاق بیفتد. قطع شدن صدای تلویزیون دلایل متعددی دارد. در برخی مواقع، حل این مسئله نیاز به کارشناس و متخصص این حوزه دارد و در موارد دیگر، تغییر تنظیمات ساده در تلویزیون مشکل را به صورت کلی رفع می‌کند. در این مقاله با بررسی علت قطع شدن ناگهانی صدای تلویزیون، به شما در حل این مشکل کمک خواهیم کرد.

علت قطع شدن صدای تلویزیون

علت قطع شدن صدای تلویزیون
دلیل قطعی صدای تلویزیون

چرا صدای تلویزیون قطع شده؟ قطع شدن صدای تلویزیون به دلایل فراوانی بستگی دارد. یکی از رایج‌ترین دلایل قطعی سیستم صوتی، خرابی بلندگوهای داخلی یا خارجی دستگاه است که موجب قطع شدن یا خش‌خش کردن صدای تلویزیون می‎شود. علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی نیز معمولاً همین مسئله است. موارد دیگری مانند فعال بودن حالت بی‌صدا و اتصال نامناسب کابل‌های خروجی نیز می‌تواند علت خرابی سیستم صوتی تلویزیون شما باشد. در ادامه، موارد گفته‌شده را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد.

 1. خرابی بلندگوهای داخلی دستگاه

ممکن است قطعی صدای تلویزیون به علت نقص فنی یا خرابی بلندگوهای داخلی تلویزیون باشد. در این حالت، صدای تلویزیون با خش‌خش همراه است و راه تشخیص آن آسان است. برای اینکه از این مسئله اطمینان حاصل کنید، می‌توانید یک دستگاه دیگر مانند DVD یا هدفون به تلویزیون خود وصل کنید تا ببینید تولید صدا با مشکل مواجه می‌شود یا خیر.

درصورتی‌که اسپیکر داخلی مشکل فنی داشته باشد، قطعه دیافراگم به خوبی عمل نمی‌کند و جابه‌جا شدن صدا در تلویزیون با نویز همراه خواهد بود. حل این مشکل به تخصص فنی نیاز دارد و بهتر است تلویزیون خود را به مراکز تعمیر تلویزیون ببرید تا اسپیکرهای داخلی را تعمیر یا تعویض کنند.

علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ

 1. روشن بودن حالت MUTE یا بی‌صدا بودن تلویزیون

امکان دارد حالت بی‌صدا به صورت تصادفی از طریق کنترل تلویزیون فعال شده باشد و شما حین تماشای برنامه‌های تلویزیونی، با مشکل قطعی ناگهانی صدا مواجه شوید. قطع شدن صدای تلویزیون از طریق روشن بودن حالت MUTE تلویزیون به‌راحتی قابل‌حل است. کافی است به بخش تنظیمات تلویزیون بروید و از فعال نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

همچنین، ممکن است آپدیت نبودن نرم‌افزار تلویزیون و اتصالات دستگاه‌های جانبی مانند هدفون‌های بلوتوثی نیز علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ باشند. بهتر است پیش از مراجعه به متخصص فنی برای تعمیر تلویزیون، از درست بودن تنظیمات دستی تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید.

قبل از خواندن ادامه مطلب ویدئوی زیر را نیز حتما ببینید:

 

 1. خرابی در کابل HDMI

مشکل اتصال کابل‌های اتصال‌دهنده مانند کابل HDMI نیز می‌تواند علت قطع صدای تلویزیون و همچنین بهم ریختگی رنگ تلویزیون باشد. ممکن است علت قطع صدای تلویزیون، اشتباه سهوی در اتصال کابل‌های خروجی باشد و با تکان دادن یا اتصال مجدد آن‌ها به تلویزیون، صدای دستگاه به حالت عادی برگردد. همچنین در برخی موارد امکان دارد که کابل‌های اتصال‌دهنده فرسوده یا خراب شده باشند. در این صورت با تعویض کابل HDMI می‌توانید علت قطع شدن صدای تلویزیون دوو و سایر برندها را حل کنید.

 1. ایراد فنی بلندگوهای خارجی

ایراد فنی بلندگوهای خارجی

این مشکل بیشتر برای سینماهای خانگی پیش می‌آید؛ چراکه اتصال اسپیکرهای خارجی معمولاً برای این دستگاه‌ها صورت می‌پذیرد. نقص فنی در اتصالات کابل یا مشکل فنی بلندگوهای خارجی از رایج‌ترین دلایل قطع شدن صدای تلویزیون است.

شما می‌توانید با امتحان کردن اسپیکرهای خارجی به واسطه دستگاه دیگر از این موضوع اطمینان حاصل کنید. درصورتی‌که با نصب اسپیکر یا بلندگوهای خارجی به دستگاه دیگر باز هم صدای خش‌خش می‌شنوید، مشکل قطع شدن صدا از بلندگوی خارجی است و به دستگاه تلویزیون ربطی ندارد.

 1. ایجاد مشکل فنی در مین‌بٌرد تلویزیون

مین‌برد تلویزیون همان بخشی از دستگاه است که صدا را پردازش، تقویت و به بلندگوهای داخلی یا خارجی ارسال می‌کند. آسیب مین‌برد موجب قطع این چرخه می‎شود و پردازش صدا به خوبی انجام نمی‎شود. ایجاد هرگونه نقص فنی در مین‌برد دستگاه موجب خاموش و روشن شدن تلویزیون و قطع شدن صدای تلویزیون یا قطع و وصل شدن آن می‎شود.

تعمیر و حل این مشکل دستگاه فقط از عهده متخصصین این حوزه برمی‌آید و بهتر است که تعمیر تلویزیون خود را به یک تکنیسین ماهر بسپارید. حل این مشکل نسبت به سایر دلایل، هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. یادتان باشد خرابی مین برد ممکن است باعث سیاه شدن صفحه تلویزیون هم بشود.

داغ شدن تلویزیون هم می تواند به خراب شدن مین برد ربط داشته باشد.

 1. سایر دلایل

دلیل قطعی صدای تلویزیون

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است موجب خش‌خش یا بی‌کیفیت شدن صدای تلویزیون شما شود، کثیفی بلندگوهای داخلی یا خارجی دستگاه است. در این صورت صدای تلویزیون با نویز یا خش‌خش همراه است و حالت آزاردهنده‌ای پیدا می‌کند.

این مورد یکی از رایج‌ترین علت قطع شدن صدای تلویزیون ایکس ویژن است. در آخر توصیه ما به شما این است که بدون داشتن مهارت و دانش کافی، اقدام به تعمیر تلویزیون خود نکنید؛ چراکه این مسئله موجب آسیب به دستگاه گیرنده و پرداخت هزینة بیشتر از سمت شما می‎شود.

سایت sony-mea معتقد است علت قطعی صدا ممکن است به خاطره مشکلات خود کانال نیز باشد:

An issue can occur with the broadcast of certain channels or streaming services

رفع علت قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ

قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ

از رایج‌ترین دلایل قطع شدن صدا در تلویزیون‌های سامسونگ می‌توان به اتصالات و خروجی‌های اشتباه، مشکل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری و مشکل گیرنده‌های کانال‌ تلویزیونی اشاره کرد. در برخی موارد، این مشکلات بدون نیاز به تکنیسین قابل‌حل هستند؛ اما بهتر است که اجازه دهید یک متخصص در مورد علت قطع شدن صدای تلویزیون شما تصمیم‌گیری کند.

همچنین اتصال نامناسب یا شل شدن کابل‌های جانبی نیز می‌توانند از علل قطعی صدای دستگاه تلویزیون شما باشند. سایت samsung-services در رابطه با وصل کردن تلویزیون به اسپیکر گفته که:

وقتی که برای پخش صدای تلویزیون آن را به اسپیکرهای خارجی وصل می‌کنید، خروجی صدا از تلویزیون به این دستگاه‌ها منتقل می‌شود و در نتیجه، هیچ صدایی از بلندگوهای تلویزیون به گوش نمی‌رسد. پس وقتی که هیچ صدایی از تلویزیون خود نمی‌شنوید، این احتمال وجود دارد که صدای آن در حال پخش از یک دستگاه خارجی مثل هدفون باشد. در نتیجه، در این شرایط تلویزیون شما کاملاً سالم است و دچار هیچ خرابی یا مشکلی نشده است.

کم شدن صدای دستگاه از طریق تنظیمات داخلی نیز یکی از شایع‌ترین دلایل قطعی صدای تلویزیون‌های سامسونگ است.

در این حالت ابتدا با کم و زیاد کردن صدای دستگاه از طریق کنترل، اطمینان حاصل کنید که صدای دستگاه شما به صفر رسیده است یا نه. در مرحله بعد شما می‌توانید با برگرداندن تنظیمات دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه، قسمت صدای دستگاه را Reset کنید و از این طریق، صدای دستگاه را به حالت اولیه برگردانید. در مرحله آخر از محکم و سفت بودن اتصال کابل‌های HDMI به تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید.

رفع علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی

قطع شدن صدای تلویزیون ال جی

یکی از شایع‌ترین دلایل قطعی صدا در دستگاه‌های ال جی، اشتباه شدن تنظیمات صوتی آن‌ها است. همچنین این دستگاه‌ها نیاز به آپدیت و به‌روزرسانی نرم‌افزاری دارند و اگر ورژن نرم‌افزار تلویزیون قدیمی شده باشد، عملکرد آن با اختلال مواجه می‎شود. در برخی مواقع مشکل از گیرنده‌های کانال است و کانال‌های تلویزیونی با مشکلات صوتی همراه هستند. ممکن است در تنظیمات دستگاه، بلندگوهای خارجی اشتباهی انتخاب شده باشند.

در این صورت با راه‌اندازی مجدد تلویزیون خود می‌توانید مشکل قطع شدن صدای تلویزیون را حل کنید. همچنین با رفتن به تنظیمات تلویزیون، از فعال نبودن حالت بی‌صدا اطمینان حاصل کنید. در آخر با دانلود آخرین به‌روزرسانی دستگاه تلویزیون ال جی، مشکل قطع شدن صدای آن را به طور کلی از بین ببرید. درصورتی‌که پس از انجام تمام مراحل ذکرشده، همچنان با مشکل قطع شدن ناگهانی صدای تلویزیون مواجه هستید، از یک متخصص کمک بگیرید.

در پایان پیشنهاد میکنیم ویدئوی زیر را ببینید تا بتوانید خودتان مشکلتان را حل کنید:

 

نتیجه‌گیری

قطعی صدای تلویزیون در دستگاه‌های مختلف دلایل متفاوتی دارد. یکی از رایج‌ترین دلایل قطعی صدای تلویزیون در دستگاه‌های سامسونگ و ال‌ جی، اتصالات نامناسب کابل‌های جانبی و به‌هم‌ریختن تنظیمات داخلی دستگاه است. خرابی بلندگوهای خارجی و داخلی نیز یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که مخاطبان با آن درگیر هستند. تعمیر یا تعویض این بلندگوها مشکل را به صورت کلی از بین می‌برد.

درصورتی‌که با مشکل قطع شدن صدای تلویزیون مواجه هستید، تعمیرکاران و متخصصان مجموعه سلام تعمیر در سریع‌ترین زمان ممکن در منزل شما حاضر می‌شوند و مشکل فنی سیستم شما را حل می‌کنند. برای انجام خدمات تعمیر تلویزیون در تهران، با ما در تماس باشید.

 

سوالات متداول

۱- علت قطع و وصل شدن صدای تلویزیون سامسونگ چیست؟

روشن بودن حالت MUTE یا بی‌صدا بودن تلویزیون، خراب شدن بلندگوی داخلی تلویزیون، شل شدن اتصالات، استفاده از کابل HDMI خراب و مشکلات نرم‌افزاری می توانند علت قطع و وصل شدن صدای تلویزیون سامسونگ باشند.

۲- چگونه مشکل قطع و وصل شدن صدای تلویزیون را درست کنیم؟

ابتدا با کم و زیاد کردن صدای دستگاه از طریق کنترل، اطمینان حاصل کنید که صدای دستگاه شما به صفر رسیده است یا نه. در مرحله بعد صدای دستگاه را Reset کنید و در مرحله آخر از محکم و سفت بودن اتصال کابل‌های HDMI به تلویزیون خود اطمینان حاصل کنید. اگر با این کارها مشکل رفع نشدف از یک متخصص کمک بگیرید.

8 دیدگاه دربارهٔ «۶ علت قطع شدن ناگهانی صدای تلویزیون + رفع مشکل»

 1. سلام
  تلویزیون ما به خاطره وصل کردن فلش ویروسی چند وقته صداش قطع شده. اگه تعمیرکار بخواد بیاد خونه هزینه تعمیرش چقدر میشه؟

  1. سلام
   بله بستگی هنوع و مدل دستگاه متغیره تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 2. اگه به تلویزیون ضربه بخوره ممکنه صداش قطع بشه ؟ تلویزیون ما از دیروز که افتاده رو زمین صداش قطع و وصل میشه.

 3. سلام تلوزیون ماسونیاهستش، یهوبی صدامیشه ازبرق میکشم ودوباره میزنم به برق صداش برمیگرده بازبه نیم ساعت نشده دوباره بی صدامیشه، به ، تعمیر کارهم سپیووکارت صداش روعوض کرده نمیدونم مشکل ازچیه،، ۲۰روزخوب بودبازدوباره بی صدامیشه، کسی میدونه راهنمایی کنه چیکارکنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری