۸ علت لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن + راه حل

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی از جمله مواردی است که باید برای آن یک راه‌حل قطعی یافت. مهم‌ترین امر در این زمینه، یافتن علت اصلی لرزش است. دلایل مختلفی را می‌توان به عنوان علت اصلی این نوع لرزش بیان کرد. مواردی همچون خراب شدن فنرها، خراب شدن لاستیک درب، تراز نبودن ماشین لباسشویی و… از جمله این دلایل محسوب می‌شوند. با ما همراه شوید تا شما عزیزان را به طور کامل با این موضوع آشنا کنیم.

علت لرزش ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی

در قسمت قبل به برخی از دلایل لرزش ماشین لباسشویی اشاره کردیم. در واقع تا زمانی که علت لرزش شدید ماشین لباسشویی را پیدا نکرده ­ایم، نمی‌توانیم دست به اقدام خاصی بزنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل تر دلایل لرزش ماشین لباسشویی و راه حل های آن بپردازیم.

تراز نبودن دستگاه

اولین علت لرزش ماشین لباسشویی که باید از آن یاد کنیم، تراز نبودن دستگاه است. متأسفانه بسیاری از افراد در زمان نصب ماشین لباسشویی خود به این مورد مهم توجه نمی‌کنند و در نتیجه شاهد لرزش شدید دستگاه مدنظر خواهند بود. توجه داشته باشید که تراز نبودن دستگاه علاوه بر اینکه منجر به ایجاد لرزش می‌شود، می‌تواند برای قطعات داخلی ماشین لباسشویی نیز بسیار خطرناک باشد و باعث صدا دادن ماشین لباسشویی هم بشود.

تراز نبودن دستگاه

تراز نکردن ماشین لباسشویی همچنین فشار شدیدی به موتور دستگاه وارد می‌کند و نتیجه این امر نیز خراب شدن کامل ماشین است. خوشبختانه روش حل این مشکل چندان پیچیده نیست و می‌توان در مدت زمان بسیار کوتاهی نسبت به تراز کردن ماشین لباسشویی اقدام کرد.

اگر به دنبال یافتن علت لرزش لباسشویی اسنوا هستید، بهتر است به پایه‌های زیر دستگاه توجه کنید. با کمک این پایه‌ها می­توانید ماشین را تراز کنید و میزان لرزش کلی دستگاه را به حداقل برسانید. این پایه­ها باید حتماً از استحکام بالایی برخوردار باشند و تنظیم نبودن آن‌ها نتیجه‌ای به جز لرزش ماشین لباسشویی ندارد.

عدم توجه به حداقل یا حداکثر توان ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی پاکشوما

علت لرزش ماشین لباسشویی پاکشوما در بسیاری از موارد عدم توجه به میزان ظرفیت کلی دستگاه است. همان‌طور که می‌دانید، ماشین‌های لباسشویی در مدل‌های مختلفی همچون هشت کیلویی، پنج کیلویی و… به تولید می‌رسند. برخی از کاربران به ظرفیت دستگاه خریداری شده دقت نمی‌کنند.

اگر به میزان ظرفیت ماشین لباسشویی خود دقت نداشته باشید، احتمال اینکه آن را بیش از حد پر کنید، وجود دارد، البته عکس این حالت نیز صدق می‌کند. به عنوان نمونه برخی از کاربران حتی برای شستشوی یک عدد پیراهن هم به سراغ ماشین لباسشویی می‌روند! پر کردن بیش از حد یا استفاده از دستگاه برای شستشوی تعداد کمی از البسه می‌تواند منجر به لرزش ماشین لباسشویی  و یا حتی تمیز نشستن ماشین لباسشویی شود. بهتر است همیشه ماشین لباسشویی خود را به صورت متعادل پر کنید.

خراب شدن بلبرینگ

خراب شدن بلبرینگ

در برخی مواقع کارشناسان علت لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن را خراب شدن بلبرینگ می‌دانند. بلبرینگ یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در یک لباسشویی به شمار می‌رود. شایان ذکر است که هزینه تعمیر بلبرینگ نسبت به هر بخش دیگری از ماشین لباسشویی بیشتر بوده و این امر خود نشان‌دهنده اهمیت آن است. سایت karmin نیز این موضوع را تایید کرده و گفته:

درام‌های ماشین لباسشویی مجهز به یاتاقان‌هایی هستند که به آنها اجازه می‌دهد به آرامی‌ بچرخند. با این حال، اگر این بلبرینگ‌ها شل شوند یا آسیب ببینند، توانند باعث لرزش بیش از حد دستگاه شوند.

خراب شدن بلبرینگ در پاره‌ای از موارد به دلیل فرسودگی آن رخ می‌دهد. اگر برای سال‌های متمادی از ماشین لباسشویی خود استفاده کرده‌اید و یا آسیب فیزیکی شدیدی به آن وارد شده است، می‌توان احتمال داد که بلبرینگ آن خراب شده باشد و در نتیجه شاهد لرزش ماشین لباسشویی و در بعضی مواقع نیز نچرخیدن ماشین لباسشویی خواهید بود.

 

نوع لباس داخل لباسشویی

در زمان قراردادن البسه یا مواردی همچون پرده و پتو به جنس آنها دقت کنید. توصیه می‌شود که دیگ دستگاه تنها با لباس هایی از یک جنس خاص پر نشود. به عنوان نمونه، اگر قصد دارید یک لباس خاص که آب زیادی به خود جذب می‌کند را در دستگاه قرار دهید، حتماً چند لباس نخی و سبک را نیز در کنار آن بگذارید.

سایت repairaid.co در رابطه با متفاوت بودن نوع لباس ها می گوید:

 Avoid putting wet items in the machine with dry items to prevent this. If it is unavoidable, try to place more towels or blankets in the machine to balance the weight.

عدم توجه به نوع لباس­هایی که داخل دستگاه قرار می­دهیم، یک علت شایع برای لرزش ماشین لباسشویی است که عموماً کمتر به آن دقت می‌شود. این موضوع چه در مورد ماشین‌های لباسشویی قدیمی و چه در مورد ماشین‌های لباسشویی جدید کاملاً صدق می­کند و اختصاص به یک برند و شرکت تولیدکننده ندارد.

خراب بودن فنرها و کمک فنرهای دستگاه

علت لرزش ماشین لباسشویی ال جی هنگام خشک کن

علت لرزش ماشین لباسشویی ال جی هنگام خشک کن را می‌توان خراب بودن فنر‌ها و کمک فنرهای آن دانست. دیگ ماشین‌های لباسشویی به وسیله دو یا سه فنر در پایین و دو یا سه فنر در بالا به بدنه متصل می‌شود. در واقع دیگ به نوعی در یک حالت خلأ قرار دارد. حال تصور کنید که فنرهای نگهدارنده و کمک فنرهای مربوط به آن‌ها دچار خرابی شوند. طبیعتاً در این شرایط با لرزش ماشین لباسشویی روبه‌رو خواهیم شد. موارد متعددی می‌توانند منجر به این نوع خرابی شوند؛ اما معمولاً فرسودگی زیاد فنرها دلیلی برای این امر محسوب می‌شود.

وجود مشکل در پمپ تخلیه

علت لرزش لباسشویی سامسونگ و همچنین علت باز نشدن در لباسشویی را می‌توان به خراب شدن پمپ تخلیه آن ارتباط داد. پمپ تخلیه یک بخش خاص از ماشین لباسشویی شما به شمار می‌آید که وظیفه دارد آب کثیف را پس از شستشو خارج کند. این پمپ در ماشین‌های لباسشویی از برندهای مختلف، ساختار متفاوتی دارد.

خراب شدن پمپ تخلیه باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می شود و مقداری از آب کثیف ناشی از شستشو در درون دیگ باقی میماند. همین آب منجر به عدم تعادل در حرکت دیگ می‌شود و در نهایت کاربران با لرزش ماشین لباسشویی و همچنین خشک نکردن ماشین لباسشویی مواجه خواهند شد. بهترین راهکار جهت حل این مشکل، تعمیر یا تعویض کامل پمپ تخلیه است.

مشکل داشتن لاستیک دور درب

مشکل داشتن لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

شاید تعجب کنید؛ اما یکی دیگر از علل اصلی لرزش ماشین لباسشویی، خراب شدن لاستیک دور درب دستگاه است. لاستیکی که دور درب قرار می‌گیرد، پس از مدت زمان طولانی (مثلاً ده یا پانزده سال) آن انعطاف مناسب خود را از دست می‌دهد و به یک لاستیک کاملاً خشک تبدیل می‌شود.

لاستیک دور درب اگرچه یک قطعه لاستیکی است؛ اما با بدنه درونی دستگاه ارتباط دارد. در نتیجه منعطف نبودن لاستیک دور درب، بخش‌های داخلی ماشین لباسشویی نیز به شکل مناسبی عمل نمی‌کنند و در نهایت شاهد لرزش شدید دستگاه خواهیم بود. تعویض این لاستیک هزینه چندانی به دنبال ندارد و در مدت زمان کوتاهی می‌توان آن را انجام داد.

سایر موارد

در پاره‌ای از موارد ممکن است یافتن علت لرزش ماشین لباسشویی نیاز به بررسی بیشتری داشته باشد. به طور مثال علت لرزش لباسشویی دوو در اکثر موارد به نقص برد بر می‌گردد. برد ماشین لباسشویی وظیفه کنترل کلیه قطعات دستگاه را بر عهده دارد و طبیعتاً وقتی که این قسمت خراب شود، ماشین لباسشویی عملکرد مناسبی را از خود نشان نخواهد داد. حل این مشکل نیازمند جدا کردن برد و بررسی تخصصی آن است که تنها از عهده کارشناسان ویژه بر می‌آيد. خرابی برد دستگاه باعث آبگیری نکردن ماشین لباسشویی هم می شود.

ویدئوی زیر یک بررسی کامل از علت لرزش ماشین لباسشویی را نشان می دهد:

 

مورد دیگری که منجر به لرزش ماشین لباسشویی می‌شود، باز نکردن پیچ ترنسفر (transfer bolt) است. حتماً می‌پرسید که پیچ ترنسفر چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که این پیچ به منظور جلوگیری از تکان خوردن دیگ دستگاه در زمان حمل‌و‌نقل آن تعبیه شده است. در صورتی که پس از نصب ماشین لباسشویی پیچ ترنسفر را جدا نکنید، دیگ به خوبی نمی‌چرخد و در نتیجه دستگاه به شدت می‌لرزد و سروصدا ایجاد می‌کند.

افزون بر موارد فوق باید به این نکته اشاره کنیم که در شرایط خاصی ممکن است ماشین لباسشویی از همان ابتدا خراب بوده باشد. مشکلات مربوط به مونتاژ ماشین لباسشویی در کارخانه می‌توانند به لرزش دستگاه منتهی شوند. اگر علت لرزش ماشین لباسشویی این مورد باشد، باید سریعاً با نمایندگی شرکت تولیدکننده تماس بگیرید و مشکل خود را مطرح کنید.

راه­ حل‌های مختلف برای لرزش شدید ماشین لباسشویی

راه­ حل‌های مختلف برای لرزش شدید ماشین لباسشویی

همان‌طور که بیان کردیم، علل گوناگونی برای لرزش ماشین لباسشویی وجود دارد. هر یک از این موارد نیز دارای راهکار اختصاصی خود هستند؛ اما شما می‌توانید از یک راهکار جانبی نیز کمک بگیرید. این راهکار جانبی شامل استفاده از یک سری پد خاص به نام پد ضد لرزش است.

این پدها به نحوی طراحی شده‌اند تا بتوان به کمک آن‌ها لرزش ناشی از فعالیت عادی ماشین لباسشویی را تا حد امکان کاهش داد. خوشبختانه نتایج حاصل از به‌کارگیری پدهای ضد لرزش بسیار مناسب است و اکثر کاربران از آن‌ها رضایت خاطر دارند. علاوه بر این، قیمت پدهای ضد لرزش چندان بالا نیست و اکثر کاربران به راحتی می‌توانند نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنند.

لطفاً به این موضوع توجه داشته باشید که یافتن علت لرزش ماشین لباسشویی و حل مشکلات مربوط به آن یک امر کاملاً تخصصی است. اگرچه برخی از راهکارهایی که در بخش‌های پیشین به آن‌ها اشاره کردیم به ظاهر ساده هستند؛‌ اما در صورتی که در انجام آن‌ها دقت لازم به کار گرفته نشود، میزان لرزش دستگاه نه تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه بیشتر هم خواهد شد!

توصیه می‌‌کنیم به محض مشاهده لرزش ماشین لباسشویی به طور شدید، حتماً با کارشناسان سلام ریپر تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما با سال‌ها تجربه در زمینه تعمیر ماشین‌های لباسشویی مفتخر هستند تا کلیه نیازهای شما عزیزان را در این رابطه برطرف کنند تا بتوانید به راحتی از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

در انتها ویدئوی زیرا را در رابطه با علت لرزش شدید لباسشویی و راه های رفع آن ببینید:

 

سخن پایانی

لرزش شدید ماشین لباسشویی یکی از مواردی به شمار می‌آيد که همه ما حداقل یک بار با آن مواجه شده‌ایم. این امر دلایل گوناگونی دارد که هر یک از آن‌ها باید به صورت ویژه توسط تعمیرکاران ماهر و کاملاً مجرب مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان نسبت به حل مشکل اقدام کرد.

به یاد داشته باشید که در اکثر موارد برای حل مشکل لرزش ماشین لباسشویی، نیازمند تعمیر یک بخش مشخص (به عنوان نمونه فنر یا لاستیک دور درب) هستیم. برای تعمیرات تخصصی لباسشویی در تهران می‌توانید از کارشناسان سلام ریپر کمک بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- رایج ترین علت لرزش ماشین لباسشویی موقع خشک کن چیست؟

تراز نبودن لباسشویی، تنظیم نبودن پایه ها، مناسب نبودن بودن حجم لباس ها، متعادل نبودن بار مخزن لباسشویی و جنس بد پایه های لباسشویی یا جنس خیلی ضعیف سرامیک آشپزخانه مهم ترین علت لرزش ماشین لباسشویی موقع خشک کن می باشند.

۲- چگونه مشکل لرزش ماشین لباسشویی سامسونگ هنگام خشک کن را برطرف کنیم؟

برای جلوگیری از لرزش شدید لباسشویی سامسونگ بار درون مخزن را متعادل کنید، در حین تنظیم کردن پایه‌ها اگر از یک تراز کمک بگیرد و از یک پد ضد لرزش استفاده کنید.

 

6 دیدگاه دربارهٔ «۸ علت لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن + راه حل»

  1. ما موقع خشک کردن لباس همیشه داستان داریم. وقتی میخواد خشک کنه لباس ها رو لباسشویی بیش از حد تکون داره ، در حدی که وسایل روش میریزه، مدل لباسشویی ال جی هست ، چیکار میتونیم براش بکنیم ؟ ربطی به پایش داره؟

  2. علت حرکت ماشین لباسشویی چیه؟ بعضی وقتا که دقیقه های آخر شستن ماشین میشه انقدر شدت لرزش بالاست که ماشین شروع به حرکت میکنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری