علت صدای پکیج (ایران رادیاتور و بوتان) چیست؟ معرفی انواع صدا در پکیج

علت صدای پکیج

بسیاری از ما صداهای عجیبی را تابه‌حال از پکیج‌های خود شنیده‌ایم. ممکن است این صداها را در طول زمان استفاده در فصول سرد یا حتی زمانی که پکیج خاموش است، شنیده باشیم. در این مطلب می‌خواهیم به علت صدای پکیج بپردازیم، اینکه کدام صداها طبیعی بوده و کدام یک نشان دهنده بروز مشکل در دستگاه است؟ با یافتن منشأ و علت صداها می‌توان به طبیعی و یا غیر معمول بودن آنها پی برد و در صدد رفع مشکل برآمد. اگر به دنبال آشنایی با مطالب فوق هستید، بهتر است تا انتها همراه ما بمانید.

صدا دادن پکیج

صدای پکیج امری بوده که بسیار پیش می­آید افراد در طول استفاده از پکیج، آن را شنیده باشند. باید بدانید که این صداها ممکن است به صورت‌های مختلف شنیده شوند و همواره یک صدای مشخص نباشد. مهم‌ترین مسئله در بررسی صداها، یافتن منشأ آن­ها است، البته این یک کار تخصصی بوده و نیازمند آشنایی کامل با بخش‌های مختلف پکیج است؛ به همین خاطر در صورت شنیدن هرگونه صدایی که در ادامه نمونه ­هایی از آن­ها بیان می­شود، بهتر است کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

انواع صدا در پکیج

انواع صدا در پکیج

ممکن است روزهای ابتدایی پس از نصب دستگاه شما صدایی را نشنوید و مسئله‌ای ایجاد نشود؛ اما گاهاً دیده شده است که پس از مدتی صداهایی شنیده می‌شود. این صداها می‌تواند ناشی از علت‌های زیادی باشد که بررسی همگی آن‌ها نیاز به مهارت و تخصص دارد و هر فرد خود نمی‌تواند به آن پی ببرد. علت صدای پکیج ممکن است به خاطر نصب نادرست دستگاه باشد یا از پایین بودن دمای آب ورودی به دستگاه ناشی شود. در ادامه مطلب به بررسی انواع صداها، علت و راهکارهای رفع آن­ها خواهیم پرداخت.

صدای زوزه پکیج

برخی از مواقع ممکن است صدایی شبیه به صدای زوزه کشیدن را از پکیج بشنوید. معمولاً این چنین صدایی از پکیج‌های برند بوتان زیاد گزارش می‌شود. بهتر بوده بدانید علت شنیده شدن چنین صداهایی مربوط به احتمال خرابی در فن دستگاه است. همچنین می‌تواند از وجود هوا در سیستم خبر دهد. در برخی از مواقع نیز ایجاد رسوب در بخش مبدل ثانویه باعث صدا دادن پکیج و همچنین گرم نشدن آب پکیج می­شود.

برای رفع مشکلات فوق لازم است تعمیرکار در محل حضور پیدا کرده و بنا به نوع مشکل آن را مرتفع کند. اگر علت صدا از وجود هوا در سیستم باشد، تکنسین با هواگیری مشکل را رفع می‌کند و در صورتی که فن دستگاه دچار ایراد شده باشد، با تعمیر یا تعویض آن مشکل حل می‌شود. زمانی هم که مشکل از رسوب ایجاد شده است، تعمیرکار باید با تدابیر فنی اقدام به رفع آن کند؛ در نتیجه رفع صدای پکیج بوتان در تمام موارد میسر است. خرابی فن می تواند علت اتومات نکردن پکیج هم باشد.

صدای شرشر کردن پکیج

یکی دیگر از صداهای معمول در پکیج‌ها، صدای آب و شرشر است. علت صدای پکیج در این مورد معمولاً مربوط به گردش آب در دستگاه بوده و چندان غیرطبیعی نیست. بسیار پیش می‌آید که گردش آب به طور عادی در پکیج‌ها موجب ایجاد صدای مشخصی می­شود؛ اما در صورتی که صدا به شدت غیر عادی باشد، نشان دهنده مشکلات دیگری است. این چنین صدایی ناشی از تغییر فشار و یا تغییر دمای آب بوده و چندان مشکل ساز نیست.

صدای تق‌تق پکیج

علت صدای پکیج هنگام روشن شدن

علت صدای پکیج هنگام روشن شدن می‌تواند از موارد مختلفی ناشی شود. اگر صدای تق­تق از پکیج شنیدید، بهتر است حتماً با تعمیرکار ماهر تماس بگیرید تا پکیج را مورد بررسی قرار دهد. معمولاً این صدا ناشی از شل شدن قطعات است که در صورت تعمیر نشدن می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی‌تری همچون روشن نشدن پکیج شود. همچنین وجود لرزش یا خرابی در پمپ نیز می‌تواند عامل دیگر بروز چنین صدایی باشد.

در هر صورت برای رفع مشکلات گفته شده باید یک تعمیرکار ماهر و متخصص دستگاه را مورد بررسی قرار دهد. بهتر است تکنسین‌ها را از مجموعه‌های معتبر و مجاز درخواست کنید؛ چرا که به صورت تخصصی آموزش دیده‌اند و بهترین خدمات را ارائه می‌کنند. سلام تعمیر یکی از همین مجموعه‌های خوب و معتبر است. به راحتی با یک تماس می‌توانید درخواست خود مبنی بر حضور تعمیرکار در منزل را ثبت کنید.

صدای ضربه پکیج

ممکن است صداهایی که می‌شنوید به صورت ضربه‌ای باشند. در این صورت علت صدای پکیج مربوط به ایجاد رسوب در مبدل حرارتی است. همچنین لوله کشی نامناسب نیز می‌تواند در دسته علت‌های این صدا قرار بگیرد. در مواردی نیز وجود هوا در سیستم باعث بروز صداهایی مانند صدای ضربه در بخش‌های مختلف می‌شود. برای رفع این موارد لازم است رسوب‌ها رفع شده و لوله‌کشی اصلاح شود. به جهت خارج کردن هوای اضافه نیز باید هر دستگاه جداگانه هواگیری شود.

صدای سوت

یکی دیگر از موارد شنیده شده صدای سوت است. به طور معمول می­توان گفت علت صدا دادن پکیج در چنین موردی نصب نادرست پکیج است. همچنین با ایجاد رسوب و لجن روی مبدل حرارتی بسیار پیش می‌آید که صدای سوت از درون دستگاه شنیده می­شود. برای رفع هر کدام از موارد نیاز است تکنسین ماهر اقدام به عیب یابی کرده و پس از آن مشکل را رفع کند. به هیچ وجه نباید خود سرانه اقدامی برای تعمیر دستگاه خود کنید.

علت صدای پکیج ایران رادیاتور

در بسیاری از منازل از پکیج‌های برند ایران رادیاتور استفاده می‌شود و گزارشات زیادی از کاربران در مورد شنیده شدن صداها بیان شده است. باید به این نکته توجه داشت که در صورت انجام بررسی‌های دوره‌ای و منظم، ایجاد مشکل بسیار کم­تر خواهد بود. بهتر است به صورت سالانه در زمان‌های مشخص با کمک یک تکنسین ماهر اقدام به بازرسی از کل سیستم پکیج کنید. در ادامه چند علت صدای پکیج را بیان می­کنیم.

  • وارد شدن هوا در مسیر پکیج
  • فشار نامناسب و نامتعادل گاز
  • بروز رسوب در قطعات
  • بروز اختلال در بخش فن‌ها
  • لوله کشی نامناسب
  • خراب شدن هر کدام از قطعات
  • درست انجام ندادن هواگیری دستگاه
  • وجود اختلال در عملکرد پمپ
  • بسته بودن شیرهای مربوط به آب در حالت رفت و برگشت

علت صدای پکیج در حالت زمستانه و تابستانه

علت صدای پکیج در حالت زمستانه

تغییر حالت دستگاه در زمستان و تابستان به خودی خود می‌تواند موجب بروز صداهایی از دستگاه شود. بهتر است بررسی دوره‌ای را در زمانی انجام دهید که قرار است پکیج‌ها در شروع فصل جدید در حالت زمستانه یا تابستانه قرار بگیرند. باز هم تأکید می‌شود که انجام بررسی باید توسط تکنسین ماهر صورت پذیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان به سرعت آن را برطرف کرد. با این حال علت‌های شایعی وجود دارد که می‌تواند باعث به وجود آمدن صدا از پکیج شود.

آیا صدا دادن پکیج خطرناک است؟

سؤال مهمی که همواره ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند این است که آیا خروج صداهای مختلف از پکیج خطرناک است و می‌تواند منجر به بروز حادثه شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که شنیدن صدا از پکیج معمولاً به خاطر مسائل جزئی مانند اختلاف دمای آب و دستگاه، وجود هوای اضافی و مسائلی از این قبیل بوده که حادثه ساز نیستند و جای نگرانی وجود ندارد؛ چرا که پکیج‌ها خود دارای سیستم‌های دقیقی هستند که از بروز ترکیدگی و حوادث بزرگ جلوگیری به عمل می‌آورند. با این حال بهتر است برای یافتن علت صدای پکیج حتماً از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید و مشکل را رفع کنید.

کلام آخر

با شروع فصل سرما و به راه انداختن پکیج‌ها بسیار پیش می‌آید که صداهایی از دستگاه شنیده می­شود. بروز چنین صداهایی معمولاً با نگرانی افراد همراه است. باید گفت که در بیشتر موارد این صداها نشانگر یک مشکل جزئی در روند کار دستگاه هستند؛ اما در مواردی نیز ممکن است ناشی از وجود اشکالات بزرگ باشند.

به همین خاطر لازم است با شنیدن هر صدای غیرطبیعی در اولین زمان ممکن برای یافتن علت صدای پکیج با یک تکنسین مشورت کنید. مجموعه سلام تعمیر یکی از بهترین مجموعه‌های حال حاضر در کشور است که خدمات تعمیر پکیج در تهران به شما ارائه می‌دهد. برای دریافت خدمات تنها کافی است از طریق شماره‌های موجود اقدام به ثبت درخواست کنید.

 

سوالات متداول

۱- علت صدای تق تق پکیج ایران رادیاتور چیست؟

این صدا معمولاً به دلیل وارد شدن هوا در مسیر پکیج، فشار نامناسب و نامتعادل گاز، بروز رسوب در قطعات، بروز اختلال در بخش فن‌ها، لوله کشی نامناسب، خراب شدن هر کدام از قطعات، درست انجام ندادن هواگیری پکیج ایران رادیاتور و وجود اختلال در عملکرد پمپ می باشد.

۲- علت صدا دادن پکیج هنگام روشن شدن چیست؟

معمولاً این صدا ناشی از شل شدن قطعات یا وجود لرزش یا خرابی در پمپ است. وقتی پکیج روشن می‌شود بر اثر کارکرد فن یا پمپ، لرزش و ارتعاش ایجاد کند و باعث صدا دادن پکیج می‌شود. در این مواقع حتما دستگاه را خاموش کنید تا اسیب جدی به پکیج وارد نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری