۸ علت خاموش و روشن ‌شدن تلویزیون + راه‌حل

خاموش و روشن شدن تلویزیون

تصور کنید در حال تماشای برنامه موردعلاقه‌تان هستید که صفحه تلویزیون خاموش و روشن می‌شود! موارد مختلفی می‌توانند علت خاموش و روشن شدن تلویزیون باشند، از خراب شدن کابل HDMI گرفته تا خرابی پریز و حتی موارد پیچیده‌تری مانند آسیب دیدن مین بورد (mainboard). در این مطلب از سلام ریپیر قصد داریم سیرتا پیاز خاموش و روشن شدن انواع تلویزیون‌ها را موردبررسی قرار دهیم و ببینیم به‌راستی چه مواردی ما را از تماشای برنامه مدنظرمان محروم می‌کنند! اگر شما هم در این زمینه کنجکاو هستید، ادامۀ این مطلب را از دست ندهید.

علت خاموش و روشن ‌شدن تلویزیون

علت خاموش و روشن ‌شدن تلویزیون

به‌طورکلی هشت مورد اصلی وجود دارد که هر یک از آن‌ها می‌تواند علت خاموش و روشن شدن تلویزیون باشد. برخی از این علل را می‌توان به صورت شخصی نیز موردبررسی قرار داد؛ اما در اکثر شرایط، توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت با تعمیرکاران مجرب و حرفه‌ای جهت حل مشکل تلویزیون خود تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید. در این بخش، هشت علت مدنظر را به‌طور جزئی توضیح خواهیم داد.

خراب بودن پریز

خراب بودن پریز

اولین مورد از دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون را می‌توان خراب بودن پریز دانست. اغلب ما تصور می‌کنیم که همۀ پریزهای موجود در منزلمان سالم هستند و جریان الکتریسیته را به خوبی انتقال می‌دهند. متأسفانه این تصور چندان صحیح نیست، به خصوص اگر تلویزیون را به پریزی وصل کنید که برای مدت‌های طولانی مورداستفاده قرار نگرفته است. در پاره‌ای از موارد، این امر منجر به جمع شدن گردوغبار و حتی مواردی همچون قرار گرفتن تار عنکبوت در پریز می‌شود.

طبیعتاً در چنین شرایطی اگر تلویزیون را به پریز بزنید، احتمالاً به صورت آنی شاهد خاموش و روشن شدن مجدد آن یا حتی داغ شدن تلویزیون خواهید بود. به منظور اطمینان از خراب بودن پریز، کافی است تلویزیون را به اتاق دیگری منتقل کرده و آن را به یک پریز سالم متصل کنید. در این حالت می‌توان به راحتی تشخیص داد که علت خاموش و روشن شدن تلویزیون واقعاً آن پریز خراب بوده است یا خیر.

خراب بودن کابل برق

خراب بودن کابل برق

یکی دیگر از مواردی که کمتر مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد، خراب بودن کابل برق یا کابل پاور تلویزیون است. متأسفانه بسیاری از کاربران، کابل برق تلویزیون را به نحوی در پشت آن جایگذاری می‌کنند که بخش‌های مختلفی از کابل تحت فشار شدید قرار می‌گیرد. این مورد حتی در مورد تلویزیون‌هایی که به دیوار متصل هستند نیز کاملاً قابل مشاهده است.

فشار شدید به هر نوع کابل برق می‌تواند منجر به خراب شدن آن شود. در این شرایط طبیعی است که با مواردی همچون خاموش و روشن شدن تلویزیون روبه‌رو شوید. حل این مشکل به علت خطرات مربوط به کابل برق، تنها باید توسط کارشناسان مجرب صورت بگیرد. توصیه می‌کنیم که در صورت مشاهدۀ پارگی در کابل برق، به هیچ وجه آن را به پریز متصل نکنید. این امر نتیجه‌ای به جز برق‌گرفتگی شدید و آسیب‌های جانی به دنبال ندارد.

مشکل در دستگاه‌های متصل به تلویزیون

مشکل در دستگاه‌های متصل به تلویزیون

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون ممکن است به دستگاه‌هایی مانند رسیور، کنسول بازی و… ارتباط داشته باشد. حال شرایطی را تصور کنید که در آن رسیور خراب شده است و نمی‌تواند تصویر را به تلویزیون انتقال دهد. در این زمان معمولاً کاربران فکر می‌‌کنند که تلویزیون آن‌ها ایراد دارد. احتمالاً می‌پرسید که چطور می‌توان خراب بودن تلویزیون را از خراب بودن دستگا‌ه‌های متصل به آن تشخیص داد؟

پاسخ به این پرسش بسیار ساده است. کنترل تلویزیون خود را بردارید و دکمه منو (menu) را فشار دهید. اگر تصویر پنل منو بر روی تلویزیون نمایش داده شد، می‌توان مطمئن بود که مشکل اصلی مربوط به دستگاه‌هایی همچون رسیور و یا کنسول بازی است و ارتباطی به تلویزیون ندارد. در غیر این صورت، لازم است که علت‌های دیگر موردبررسی قرار بگیرند تا بتوان دلیل اصلی را مشخص کرد.

خراب شدن کابل HDMI

خراب شدن کابل HDMI

کابل hdmi (High-Definition Multimedia Interface) یک کابل چند منظوره جهت انتقال تصاویر، ویدیو و صدا با کیفیت بسیار بالا است. اکثر تلویزیون‌های امروزی دارای چندین پورت برای وصل کردن کابل اچ دی ام آی هستند. از طریق این کابل، می‌توان رسیورهای مختلف و یا دستگاه‌های دیجیتال را به تلویزیون‌ها متصل کرد.

کابل hdmi نیز می‌تواند خراب شود و مشکلاتی مانند بهم ریختگی رنگ تلویزیون و یا خاموش و روشن شدن تلویزیون را به وجود آورد. خوشبختانه حل این مشکل چندان پیچیده نیست. تنها باید به دنبال یک کابل hdmi جدید و استاندارد باشید که تلویزیون شما، به طور کامل از آن پشتیبانی کند. معمولاً توصیه می‌شود که از کابل‌های hdmi کنفی استفاده کنید تا احتمال آسیب فیزیکی آن‌ها کاهش بیابد. به این نکته دقت کنید که کابل‌های hdmi دارای کیفیت متفاوتی از نظر ساخت هستند و بهتر است تنها از محصولات برندهای معتبر کمک بگیرید.

استفاده از فلش‌های ویروسی

شاید تعجب کنید، اما ممکن است علت خاموش و روشن شدن تلویزیون شما، وصل کردن یک فلش ویروسی به آن باشد. ویروس‌ها تنها برای رایانه‌های شخصی توسعه نمی‌یابند و حتی ویروس‌های خاصی برای تلویزیون‌ها وجود دارند که می‌‌توانند به شکل خطرناکی این دستگاه‌ها را تهدید کنند.

ویروس موجود در فلش‌های مختلف به بورد کنترل‌کننده تلویزیون نفوذ پیدا می‌کند و معمولاً موجب هنگ کردن دستگاه خواهد شد. در این شرایط احتمالاً شاهد روشن و خاموش شدن مداوم تلویزیون خواهید بود. حل این مشکل نیاز به تخصص بالایی دارد، به خصوص اگر ویروس موجود در فلش پیچیده باشد. حتی ممکن است نیاز باشد که تلویزیون از نو برنامه‌ریزی شود که امری دشوار است و باید مراحل مختلفی را برای انجام آن طی کرد.

خراب شدن مین بورد دستگاه

خراب شدن مین بورد دستگاه

مین بورد که به آن بورد اصلی نیز گفته می‌شود، مهم‌ترین قطعۀ کنترلی در بین بخش‌های مختلف تلویزیون است که خراب شدن آن می‌تواند مشکلات متعددی همچون سیاه شدن صفحه تلویزیون و یا خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را به همراه داشته باشد. از جمله این مشکلات باید به قطع شدن تصویر، قطع شدن صدا، عدم تعویض صحیح شبکه‌ها و بسیاری از موارد مشابه اشاره کرد.

 

به جرئت باید گفت که مهم‌ترین علامت خراب شدن مین بورد، خاموش و روشن شدن تلویزیون است. وقتی که مین بورد خراب می‌شود،‌ عملاً هیچ‌ بخش کنترل‌کنندۀ مشخصی در درون دستگاه قرار ندارد و قسمت‌های گوناگون تلویزیون نمی‌توانند دستورات ارائه‌شده از سوی کاربر را به اجرا در بیاورند. اگر علت روشن شدن خود به خود تلویزیون خراب شدن مین بورد باشد، تنها راه چاره، استفاده از خدمات تعمیرکاران مجرب است. در اکثر موارد می‌توان مین بورد را به شکل کامل تعمیر یا تعویض کرد.

خراب شدن بورد پاور

خراب شدن بورد پاور

درحالی‌که بورد اصلی یا مین بورد مسئول انتقال دستورات است، بورد پاور وظیفه دارد تا جریان الکتریسیته دریافتی را به بخش‌های مختلف تلویزیون بفرستد. بورد پاور خود از چندین قطعۀ گوناگون مانند خازن، آي سی و… تشکیل شده است که هر کدام دارای یک عملکرد مشخص هستند.

خراب شدن بورد پاور علاوه بر روشن و خاموش شدن مداوم تلویزیون، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شدیدتری مانند آسیب دیدن لامپ‌های متفاوتی شود که در زیر صفحات LED قرار دارند. این لامپ‌ها، نور موردنیاز پیکسل‌های تلویزیون را تأمین می‌کنند. چنانچه تعمیرکار ماهر، علت خاموش و روشن شدن تلویزیون را خراب شدن بورد پاور تشخیص دهد، لازم است که این برد با دقت و ظرافت بالایی تعویض شود. لطفاً به این موضوع توجه داشته باشید که روشن کردن تلویزیون در زمانی که بورد پاور آن خراب است یا اتصالی دارد به شدت زیان‌آور است و می‌تواند تلویزیون شما را برای همیشه از کار بیندازد.

قرار دادن تلویزیون بر روی حالت تایمر

قرار دادن تلویزیون بر روی حالت تایمر

بسیاری از تلویزیون‌ها دارای حالتی به نام تایمر (TIMER) هستند که با ورود به آن می‌توانید زمان خاموش روشن تلویزیون را مشخص کنید. مثلاً می‌توانید شرایط را به نحوی تنظیم کنید که تلویزیون شما هر صبح در ساعت به خصوصی بر روی یک کانال ویژه روشن شود. تایمر در بسیاری از شرایط کار راه‌انداز است و باید آن را یک ویژگی مناسب تلقی کرد؛ اما در برخی موارد کاربران به کل فراموش می‌کنند که بر روی تلویزیون خود یک تایمر به خصوص تنظیم کرده‌اند.

اگر قصد دارید بدانید که آیا این مورد علت خاموش شدن تلویزیون بعد از روشن شدن است یا خیر، باید به بخش منو بروید و بر روی یک آيکون شبیه به ساعت دیجیتال یا ساعت شنی کلیک کنید. این بخش در تلویزیون‌های مختلف متفاوت است؛ اما با داشتن ریموت کنترل می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. اگر مشاهده کردید که تایمر فعال شده است، آن را خاموش کنید تا دیگر با خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون مواجه نشوید.

علت خاموش روشن شدن تلویزیون ال‌جی

 

کارشناسان علت خاموش شدن تلویزیون ال‌جی را معمولاً به خراب شدن بورد پاور این دستگاه‌ها ارتباط می‌دهند. همچنین علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال‌جی می‌تواند به همین موضوع و یا موارد دیگری همچون خراب‌ شدن سی پی یو تلویزیون مرتبط باشد. این بخش وظیفۀ پردازش تصاویر (به خصوص در تلویزیون‌های هوشمند دارای سیستم‌عامل) را بر عهده دارد.

یکی دیگر از علل خاموش روشن شدن تلویزیون ال‌جی می تواند قطع و وصل شدن برق تلویزیون باشد که در قسمتی از سایت goldiran در این باره نوشته شده است:

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی ممکن است ایراد محافظ برق و قطع و وصل مجدد برق تلویزیون باشد؛ برای تشخیص اینکه آیا محافظ برق ایراد دارد یا خیر، می‌توانید برای مدت کوتاهی تلویزیون را مستقیم به پریز متصل کرده و یا در صورت امکان تلویزیون ال جی را با محافظ برق دیگری بررسی کنید.

علت خاموش شدن تلویزیون سامسونگ

علت خاموش شدن تلویزیون سامسونگ
علت خاموش شدن تلویزیون سامسونگ

علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ را می‌توان خراب شدن کابل برق دستگاه دانست. برخی از تلویزیون‌های سامسونگ از کابل برق قوی و بادوام برخوردار نیستند و این موضوع می‌تواند مشکلات متعددی را برای کاربران به همراه داشته باشد. علت خاموش شدن تلویزیون بعد از چند دقیقه کارکرد (معمولاً یک یا دو دقیقه) نیز به همین موضوع و یا خراب شدن کابل HDMI مرتبط است.

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون‌های سامسونگ در بعضی از مواقع آلودن شدن سیستم‌عامل این محصولات به ویروس‌های خاصی است که پیش از این، به آن‌ها اشاره کردیم. این موضوع در تلویزیون‌های سامسونگ دارای سیستم‌عامل تایزن هم دیده مي‌شود. بهترین راه برای دوری از چنین مشکل حادی، عدم اتصال فلش‌های ناشناخته به پورت یو اس بی تلویزیون است. پیش از وصل کردن فلش به تلویزیون، آن را با استفاده از یک نرم‌افزار آنتی‌ویروس به طور کامل اسکن کنید.

علت روشن شدن خود به‌ خود تلویزیون

بنابر گفتۀ کارشناسان مجرب سلام ریپیر، علت روشن شدن تلویزیون به شکل خودبه‌خود (خودکار) تنظیم کردن تایمر به صورت نادرست است. علاوه بر این، مشکلاتی همچون اتصالات الکتریکی ناشی از موارد طبیعی (رعدوبرق، طوفان‌ و…) می‌توانند منجر به ارسال شوک الکتریکی و روشن شدن تلویزیون شوند. samsung در این باره گفته است:

The most common reasons for the TV to turn on by itself are having foreign matter around the power button of the remote control, external devices connected to the TV, and the settings

علت روشن شدن خودبه‌خود تلویزیون

به همین دلیل، همواره توصیه می‌شود که در زمان بارندگی شدید و وقوع رعدوبرق تلویزیون را از پریز بکشید. علاوه بر این، بهتر است برای تلویزیون خود یک محافظ الکتریکی تهیه کنید تا احتمال ایجاد چنین مشکلاتی کاهش پیدا کند. اتصالات الکتریکی به شکل خطرناک می‌توانند مین بورد و بورد پاور تلویزیون شما را به طور کامل بسوزانند.

بورد پاور تلویزیون یکی از اجزای حیاتی در تلویزیون میباشد. سایت tamirbamatv در رابطه با وظیفه بورد پاور تلویزیون گفته است:

وظیفه برد تغذیه یا برد پاور تلویزیون در کلیه لوازم الکترونیکی این است.که ولتاژ های مین برد،ولتاژ های برد آدرس،ولتاژ های مورد استفاده در پنل و بک لایت و اجزای داخلی سیستم که نیاز به ولتاژ مناسب کار خود غیر از ولتاژ برق شهری دارند را تامین می نماید.

برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

برطرف کردن مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

یافتن دلیل خاموش روشن شدن تلویزیون در بسیاری از موارد از عهدۀ کاربران عادی خارج است. اگر به عملکرد صحیح تلویزیون خود اهمیت می‌دهید و قصد دارید در کوتاه‌ترین زمان ممکن شرایط به حالت قبلی بازگردد، مراجعه به یک مرکز تعمیر تلویزیون در تهران را در نظر داشته باشید. خاموش شدن تلویزیون به شکل ناگهانی  علاوه بر مواردی که ما به آن‌ها اشاره کردیم ممکن است دلایل پیچیده‌تری مانند سوختن کامل پنل داشته باشد.

کارشناسان سلام ریپیر پس از مراجعه به منزل شما، وضعیت کلی تلویزیون را از زوایای مختلف موردبررسی قرار می‌دهند. در حین انجام این امر از ابزارهای گوناگونی به منظور مشخص کردن علت خاموش و روشن شدن تلویزیون استفاده می‌شود. پس از تشخیص علت، نوبت به راهکار اساسی جهت حل مشکل می‌رسد که می‌تواند شامل تعویض یا تعمیر قطعات مختلف باشد.

سخن پایانی

تلویزیون‌ها در منازل ما نقش مهمی را بر عهده دارند و وسیلۀ اصلی سرگرم شدن‌ اهل خانه هستند. وجود مشکل در عملکرد تلویزیون می‌تواند ما را از دیدن برنامه‌ها و فیلم‌های موردعلاقه‌مان محروم کند و به همین دلیل لازم است که دلیل اصلی چنین مشکلاتی را بیابیم. از جمله ایرادات رایج در تلویزیون‌ها باید به خاموش و روشن شدن آن‌ها اشاره کنیم.

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون را می‌‌توان مواردی همچون مشکل در بورد پاور، مشکل در کابل برق، تنظیم شدن نامناسب تایمر و… دانست. در هر صورت لازم نیست که نگرانی خاصی در این رابطه داشته باشید. کارشناسان سلام ریپیر آماده‌اند تا تعمیر تلویزیون شما را کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند.

 

 

سوالات متداول

۱- علت خاموش شدن تلویزیون بعد از چند دقیقه چیست؟

علت خاموش شدن تلویزیون بعد از چند دقیقه (معمولاً یک یا دو دقیقه) می تواند ناشی از خراب شدن کابل HDMI یا خرابی کابل برق باشد. خرابی کابل HDMI می تواند باعث قطع شدن صدای تلویزیون نیز بشود.

۲- علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ چیست؟

رایج ترین علت خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ می تواند خرابی کابل برق، خراب شدن کابل HDMI و ویروسی شدن سیستم عامل آن باشد.

6 دیدگاه دربارهٔ «۸ علت خاموش و روشن ‌شدن تلویزیون + راه‌حل»

    1. درود
      مشکل برقی داره تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

  1. سلام
    چند وقت پیش یکی از دوستام یک فلش زد به تلویزیون خونمون که آهنگ بزاره از اون روز هر از گاهی تلویزیونون خاموش روشن میشه. ممکنه به خاطره فلش بوده باشه؟ الان چیکار کنیم درست بشه؟

  2. خاموش روشن شدن تلویزیون ربطی به داغ شدنش داره آیا؟ الان چند وقته تلویزیون ما دماش خیلی بالا میره و هر از گاهی هم روشن خاموش میشه خود به خود. میخواستم بدونم این دو تا موضوع ربطی به هم دارن و اینکه خطرناکه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری