چرا ماشین ظرفشویی صدا میدهد؟ معرفی ۷ علت + نحوه قطع صدای آن

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی

ایجاد سروصدا توسط ماشین ظرفشویی در زمان فعالیت یک امر عادی است، اما بلندی آن نباید از حد خاصی فراتر رود؛ زیرا این موضوع منجر به ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای کاربران خواهد شد. علت صدا دادن ماشین ظرفشویی به شکل غیرعادی می‌تواند به موارد مختلفی ارتباط داشته باشد. به همین دلیل است که تنها تعمیرکاران و افراد متخصص در این زمینه می‌توانند در چنین شرایطی به شما کمک کنند. با سلام ریپیر که بهترین مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی تهران است، همراه باشید تا در ادامۀ متن اصلی‌ترین دلایل صدای بیش از حد ماشین‌های ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهیم.

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی

به‌منظور پیدا کردن علت اصلی افزایش بیش از حد صدای ماشین‌های ظرفشویی باید از تجهیزات ویژه‌ای کمک گرفته شود که تعمیرکاران حرفه‌ای به آن‌ها دسترسی دارند. به‌هیچ‌عنوان نسبت به تعمیر چنین مواردی به‌صورت شخصی اقدام نکنید؛ زیرا این امر نه‌تنها مشکلات شما را حل نمی‌کند، بلکه منجر به افزایش آسیب‌دیدگی‌های ماشین ظرفشویی خواهد شد!

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی سامسونگ

خراب شدن بازویی دستگاه

مهم‌ترین علت صدا دادن ماشین ظرفشویی سامسونگ یا محصولات مشابه،‌ مشکل در بخش بازویی دستگاه است. این همان بخشی محسوب می‌شود که وظیفه دارد تا آب را به شکل صحیح و کاملاً یکنواخت در کل ماشین ظرفشویی حرکت دهد. بازویی در بخش بالایی بدنه قرار می‌گیرد و در صورت خراب شدن آن، ظروف به‌خوبی پاک نمی‌شوند و سروصدای دستگاه به شکلی باورنکردنی افزایش پیدا می‌کند. همچنین ممکن است باعث خرابی درب ماشین ظرفشویی نیز بشود. خوشبختانه در اکثر موارد می‌توان بازویی را به‌طور کامل تعمیر کرد و لازم نیست که در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید. اگر امکان تعمیر بازویی وجود نداشته باشد باید به سراغ تعویض این بخش قطعۀ مهم برویم.

تراز نبودن آن

مورد مهم دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کنیم، تراز نبودن یا بالانس نبودن ماشین‌ ظرفشویی است. احتمالاً از این امر خبر دارید که این دستگاه‌‌ها نیز باید همانند یخچال و ماشین‌های لباسشویی به‌صورت کاملاً تراز در محل مدنظر قرار بگیرند. تراز نبودن ماشین‌های ظرفشویی منجر به عدم پخش آب به‌صورت صحیح می‌شود و با گذشت زمان فرسودگی بخش‌های مختلف دستگاه را افزایش می‌دهد.

پس از یافتن علت صدا دادن ماشین ظرفشویی باید با کمک یک تراز کاملاً دقیق، نحوۀ نصب ماشین ظرفشویی را دوباره مورد بررسی قرار دهیم. در برخی از  موارد لازم است که به سراغ استفاده از پایه‌های جانبی برویم تا دستگاه به شکل دقیق در محل مربوطه جای بگیرد. حل این موضوع چندان زمان‌بر نیست و در اکثر موارد تنها در چند ساعت می‌توان آن را به‌طور کامل برطرف کرد.

علت صدای ماشین ظرفشویی ال جی

خراب شدن بلبرینگ و شفت

متخصصان حرفه‌ای بیان می‌کنند که علت صدای ماشین ظرفشویی ال جی می‌تواند به خراب شدن بلبرینگ و یا شفت دستگاه ارتباط داشته باشد. البته این موضوع تنها مختص به ماشین‌های ظرفشویی ال جی نیست و در هر برند دیگری نیز ممکن است رخ بدهد. شفت و بلبرینگ نیز از قطعات بسیار حیاتی در این دستگاه‌ها محسوب می‌شوند و خراب شدن آن‌ها منجر به ایجاد مشکلات بسیار زیادی می‌شود.

وقتی که بلبرینگ و یا شفت دچار آسیب‌دیدگی شده باشند، کل روند پاشش آب به کمک بازویی مختل خواهد شد. این مورد معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدت‌ بسیار زیادی دستگاه را روشن گذاشته باشید و یا طول عمر مفید ماشین ظرفشویی شما در حال پایان باشد. به‌هرروی با عوض کردن بلبرینگ و شفت می‌توان تا حد بسیار زیادی سروصدای اضافی را کاهش داد و به عملکرد بهتر ماشین کمک کرد.

جت پمپ خراب

در برخی از موارد، علت صدا دادن ماشین ظرفشویی، خراب شدن بخشی به نام جت پمپ (Jet Pump) ‌است. این بخش نیز از جمله سیستم‌هایی به شمار می‌آيد که با کمک آن می‌توان آب را از جهات مختلف بر روی ظروف پاشید و آن ها را به‌طور کامل شستشو داد. جت پمپ خود از بخش‌های گوناگونی همچون سیم‌پیچ و روتور تشکیل شده است.

خراب شدن جت پمپ ممکن است دلایل مختص به خود را داشته باشد، اما نکتۀ مهم آن است که سریعاً به این موضوع رسیدگی شود. زیرا ممکن است باعث خاموش نشدن ماشین ظرفشویی نیز بشود. در پاره‌ای از موارد، تعمیرکاران دارای قطعات موردنیاز به‌منظور جت پمپ هستند، اما اگر میزان آسیب‌دیدگی آن از حالت عادی بیشتر باشد، باید این بخش مهم را به‌طور کامل تعویض کنیم. زیرا ممکن است مشکلات دیگری مانند ماندن کف در ماشین ظرفشویی را نیز بوجود آورد. جت پمپ‌های مورد استفاده در ظرفشویی مختلف همواره دارای قدرت و اندازه یکسان نیستند. همین امر تعمیر این بخش را به امری چالش‌برانگیز برای تعمیرکاران تبدیل می‌کند.

بد نیست بدانید خرابی جت پمپ یکی از علت های نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی نیز می باشد.

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش

خراب شدن پمپ تخلیه

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی بوش اکثراً به خراب شدن بخشی به نام پمپ تخلیه ارتباط خواهد داشت. پمپ تخلیه در پایان شستشو فعال می‌شود و وظیفه دارد تا آب کثیف ناشی از پاک‌سازی ظروف را به بیرون انتقال دهد. درصورتی‌که این بخش خراب شده باشد، شاهد جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی خواهیم بود.

اگر این موضوع به‌علت خراب شدن پمپ تخلیه باشد، طبیعتاً تنها در زمان پایان شستشو شاهد افزایش صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی هستیم. خراب شدن پمپ تخلیه نیز توسط تعمیرکاران مجرب ما مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا امکان تعمیر کامل آن وجود دارد یا خیر. درصورتی‌که جواب این پرسش منفی باشد، لازم است با توجه به مدل ماشین ظرفشویی نسبت به تعویض پمپ تخلیه اقدام کنیم.

به نقل از سایت homeserve در رابطه با خرابی پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی:

Malfunctioning drain pumps often make a loud buzzing sound, usually when the bearings start to wear out. This noise often progresses to a squealing noise as the problem worsens. The only fix for this problem is to replace the drain pump.

رسیدن آب به کاسه نمد

گزینۀ مهم بعدی به‌منظور تعیین علت صدا دادن ماشین ظرفشویی، بررسی کاسه‌نمد دستگاه است. شاید تعجب کنید، اما این دستگا‌ه‌ها نیز دارای کاسه‌نمد هستند. نکتۀ مهم آن است که در طول فعالیت ماشین ظرفشویی نباید آب به این بخش برسد. در این صورت کاسه‌نمد حالت اصلی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه آن امکان افزایش صدای دستگاه وجود خواهد داشت. کاسه‌نمد مرطوب را باید به‌طور کامل تعویض کرد و این امر خود مراحل گوناگونی دارد که توضیح آن‌ها از حوصله این متن خارج است.

رفع صدای ماشین ظرفشویی دوو

خراب شدن پروانه

علت صدای ماشین ظرفشویی دوو در بیشتر اوقات خراب شدن پروانه مرتبط با بازویی است. این پروانه نیز همانند سایر مواردی که در مورد آن‌ها سخن گفتیم نقش مهمی را در روند شستشوی ظروف ایفا می‌کند و آسیب دیدن آن منجر به ایجاد مشکلات فنی متعددی از جمله افزایش سروصدای ماشین ظرفشویی می‌شود. تعمیرکاران حرفه‌ای در اغلب موارد به جای تعمیر، تعویض پروانه را پیشنهاد می‌دهند، به‌خصوص اگر بخشی از آن شکسته و یا تخریب شده باشد.

صدای زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی

در پاره‌ای از موارد شاهد آن هستیم که صدای ماشین ظرفشویی شبیه به زوزه کشیدن است. این موضوع منجر به آن می‌شود که حتی برای چند دقیقه هم نتوان فعالیت مداوم دستگاه را تحمل کرد. به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم که علت اصلی در این حالت، خراب شدن بوبین شیر برقی است. بوبین موظف است تا نوع عملکرد شیر برقی را تحت کنترل خود داشته باشد و وضعیت قرارگیری آن را تغییر دهد.

چنانچه دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی به این موضوع مرتبط باشد، لازم است که بوبین جدا شود و مورد بررسی قرار بگیرد. در اکثر موارد با چند حرکت ساده می‌توان بوبین را تعمیر کرد و دوباره آن را به شرایط اولیه بازگرداند. تعمیرکاران مجرب موظف هستند تا در زمان مراجعه به منزل شما همۀ بخش‌های گفته‌شده را به‌طور کامل مورد بازدید قرار دهند و مشخص کنند که چه بخشی آسیب‌دیده است.

 

سخن پایانی

امروزه در هر منزلی می‌توان یک ماشین ظرفشویی را پیدا کرد. این محصولات به ما اجازه می‌دهند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ظروف مدنظر خود را به‌طور کاملاً بهداشتی بشوییم. متأسفانه گاهی بعضی از ایردات فنی منجر به افزایش میزان سروصدای این نوع دستگاه‌ها می‌شوند.

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی به موارد مختلفی همچون خراب شدن پمپ تخلیه، خراب شدن جت پمپ، آسیب دیدن بلبرینگ،‌ خراب شدن بوبین شیر برقی و… ارتباط دارد. به‌منظور رفع این مشکلات باید با تعمیرکاران مجرب سلام ریپیر تماس بگیرید تا در اسرع وقت نسبت به حل کلیۀ مشکلات شما عزیزان اقدام کنیم.

 

 

سوالات متداول

۱- علت صدا دادن ظرفشویی سامسونگ چیست؟

صدا دادن ماشین ظرفشویی سامسونگ اغلب به دلیل خرابی پمپ آب، ایراد در یاتاقان، خرابی جت پمپ یا پروانه، انسداد فیلتر و… ایجاد می شود.

۲- برای قطع صدای ماشین ظرفشویی ال جی چیکار کنیم؟

برای قطع صدای ماشین ظرفشویی ال جی کارهایی همچون تعمیر و تعویض حلقه های یاتاقان، ترمیم بازوهای آبپاش یا تعویض این بخش ها، تعمیر پمپ تخلیه ظرفشویی ال جی یا تعویض این قطعه در صورت نیاز از جمله روش هایی هستند که به رفع این ایراد کمک می کنند.

4 دیدگاه دربارهٔ «چرا ماشین ظرفشویی صدا میدهد؟ معرفی ۷ علت + نحوه قطع صدای آن»

  1. من از وقتی قرص ماشین ظرفشویی عوض کردم هر وقت روشنش میکنم صداهای عجیب میده ولی ظرفام خیلی خوب شسته میشن. علت صدا از قرص یا یک چیز دیگه؟

  2. ما قبلا ظرفشوییمون صدا میداد تعمیرکار که اومد جاشو تنظیم کرد ولی الان دوباره صدا میده جاش هم تنظیمه نمیدونم علتش چیه دوباره؟

    1. درود
      اصلا بعد یه مدت کار تنظیم دستگاه بهم میخوره اگر باز بعد تنظیم مجدد مشکل رفع نشد باید تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری