علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی + ۲ راه حل

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی می‌‌تواند شامل موارد مختلفی باشد و باید در اسرع وقت به آن‌ها رسیدگی شود. اگرچه این دستگاه‌ها دارای مزایای مختلفی هستند و زندگی ما را راحت‌تر کرده‌‌اند، اما ممکن است دچار یک سری مشکلات فنی شوند. طبیعتاً وقتی آب درون ماشین ظرفشویی جمع شده باشد نمی‌توانید از آن استفاده کنید و حتی ممکن است به بخش‌های مهم آن آسیب وارد شود. اگر قصد دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، ادامه متن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

چرا کف ماشین ظرفشویی آب جمع میشود؟ به منظور یافتن علت اصلی جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی باید کارکرد کلی دستگاه را مورد بررسی قرار بدهیم. این امر شامل بررسی بخش‌های مختلف دستگاه است. علاوه بر این، ‌ توصیه می‌شود مسیر انتقال آب به درون ماشین ظرفشویی و همچنین مسیر خروج آن به سمت چاه فاضلاب مورد بررسی قرار بگیرد. در این بخش به مهم‌ترین دلایل این ایراد فنی اشاره می‌کنیم.

گیر کردن زباله روی کف کش و یا توری ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین و شایع‌ترین علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی که می‌توانیم به آن بپردازیم، گیر کردن زباله روی کف کش و یا توری این دستگاه‌ها است. در بخش پشتی هر ماشین ظرفشویی یک بخش به نام توری یا کف کش قرار دارد که وظیفه آن جلوگیری از وارد شدن زباله و مواد غذایی به مسیر خروجی آب است.

چنانچه پیش از قرار دادن ظروف درون ماشین ظرفشویی به خوبی آن‌ها را پاک نکرده باشید، احتمال اینکه خرده غذاها (موادی همچون استخوان، گوشت و…) روی این توری یا کف کش قرار بگیرند و آن را به طور کامل مسدود کنند افزایش می‌یابد. این امر منجر به آن خواهد شد که آب درون ماشین ظرفشویی باقی بماند و مسیری برای خارج شدن نداشته باشد. در قسمتی از سایت ricksplumbing در این باره آمده است که:

When the dishwater drains, the water is pushed through a hose that connects to either a drainpipe or garbage disposal under the kitchen sink. If a clog forms from food gunk and soap residue, then water will likely back up into the dishwasher unit

چیدن ظروف به شکل نادرست

چیدن ظروف به شکل نادرست

در پاره‌ای از موارد علت جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی چیدن ظروف به شکل نادرست است. همان‌طور که می‌دانید در ماشین‌های ظرفشویی بخش‌های گوناگونی برای قرار دادن بشقاب، لیوان، چنگال و… تعبیه شده‌اند. شما نباید ظروف خود را بدون توجه به این دسته‌بندی درون دستگاه قرار دهید. معمولاً محل تعبیه هر ظرف کاملاً مشخص است؛ اما اگر نمی‌‌توانید در این زمینه به خوبی تصمیم‌گیری کنید، بهتر است به دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

تمیز نبودن فیلتر دستگاه

شاید جمع شدن آب زیر فیلتر ماشین ظرفشویی شما کثیف شدن فیلتر دستگاه باشد. این امر منجر به آن می‌شود که آب درون چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی گیر کند و نتواند به خوبی خارج شود. در این حالت می‌توان مشاهده کرد آب در بخش پایینی دستگاه جمع شده و حتی یک قطره از آن هم به سمت بخش خروجی حرکت نمی‌کند. کثیف بودن فیلتر دستگاه می تواند علت بوی بد ماشین ظرفشویی نیز باشد.

 

خراب شدن پمپ تخلیه

خراب شدن پمپ تخلیه را می‌توان به عنوان مهم‌ترین علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی پاکشوما  و همچنین خاموش نشدن ماشین ظرفشویی در نظر گرفت. پمپ‌ تخلیه موجود در این ماشین‌های ظرفشویی اگرچه از کیفیت خوبی برخوردار است، اما پس از حدوداً ده سال کارکرد مداوم بالاخره خراب می‌شود و دیگر آن کارکرد سابق را نخواهد داشت. در این حالت لازم است پمپ مذکور توسط کارشناسان امر تعمیر شود. خراب پمپ تخلیه ممکن است علت ماندن کف در ماشین ظرفشویی نیز باشد.

اگر امکان تعمیر پمپ وجود نداشته باشد، باید به سراغ تعویض آن برویم. انجام این مراحل نیاز به دانش و مهارت ویژه‌ای دارد که تنها تعمیرکاران مجرب و کاربلد قادر به انجام آن هستند. شایان ذکر است در برخی مواقع، علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی برند پاکشوما جمع شدن آشغال روی کف کش است که پیش از این به آن اشاره کردیم.

مسدود بودن مسیر چاه

مسدود بودن مسیر چاه می‌تواند علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی بوش باشد. این مشکل وقتی رخ مي‌دهد که یک جسم خارجی مسیر انتقال آب را به سمت چاه فاضلاب به طور کامل مسدود کند. البته باید گفت این موضوع به ندرت رخ می‌دهد و به همین دلیل لازم نیست نگرانی خاصی در مورد آن داشته باشید. اگر مسیر چاه فاضلاب گرفته شده باشد، چاره‌ای به جز رفع مسدودی وجود ندارد.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش

گرفتگی مسیر تخلیه منجر به آن می‌شود که آب درون ماشین ظرفشویی گیر کند. شاید تصور کنید این موضوع در مورد ماشین‌های ظرفشویی خاموش رخ نمی‌دهد، اما باید گفت چنین تصوری کامل نادرست است. حتی اگر ماشین ظرفشویی شما کاملاً خاموش باشد، باز هم این احتمال وجود دارد آب داخل آن جمع شود. همین موضوع می‌تواند در برندهای گوناگون نیز مشاهده شود.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

مسدود بودن دریچه پایین ماشین ظرفشویی را می‌توان علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی دانست. همانند ماشین‌های لباسشویی، یک دریچه کوچک در قسمت پایینی‌ این دستگاه‌ها قرار گرفته است که باید هر از چند گاهی باز شده و به طور کامل تمیز شود. در صورت عدم رعایت این موضوع آب به مرور زمان در کف ماشین ظرفشویی جمع می‌شود.

تمیز کردن این بخش بسیار ساده است و نیازی به استفاده از سرویس خاصی برای آن وجود ندارد. تنها کافی است آن را به سمت خود بکشید تا از مکان اصلی‌اش خارج شود. سپس باید به کمک آب تمامی‌ آلودگی‌ها و کثیفی‌های دریچه را به طور کامل پاک کنید. سپس می‌توانید دوباره آن را در محل مدنظر جا بزنید.

رفع مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

ازآنجاکه علت جمع شدن آب در دستگاه ظرفشویی معمولاً گیر کردن زباله در قسمت کف کش است، توصیه می‌کنیم در همان ابتدای کار نسبت به بررسی بخش کف کش و پاک کردن آن اقدام کنید. شما می‌توانید برای انجام این کار از یک ابر کمک بگیرید و پس از خارج کردن آب باقی‌مانده در ماشین ظرفشویی، کف کش یا توری را به طور کامل پاک کنید.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

راهکار دوم مربوط به زمانی است که متوجه شده باشید علت اصلی به مواردی همچون مسیر خروجی و یا ورودی آب ارتباط داشته باشد. در این حالت باید حتماً هر دو این مسیرها را چک کرده و از عدم وجود گرفتگی و یا مسدود بودنشان اطمینان حال کنید. در صورتی که این مشکل فنی ادامه پیدا کرد، لازم است از یک مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی تهران کمک بخواهید تا بخش‌های دیگری همچون پمپ تخلیه و یا فیلتر را مورد بررسی قرار دهند.

سخن پایانی

امروزه کاربران عزیز در منزل خود از ماشین‌های ظرفشویی مختلفی استفاده می‌کنند. ایراد فنی خاصی که در اکثر این دستگاه‌ها مشاهده می‌شود، جمع شدن آب در قسمت پایینی است. این مشکل موجب می‌شود نتوانیم حتی برای شستشوی تعداد بسیار کمی از ظروف به سراغ ماشین ظرفشویی برویم.

مهم‌ترین علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی را می‌توان به مواردی همچون خراب بودن پمپ تخلیه، گیر کردن زباله در توری کف کش و همچنین چینش ظروف به شکل نادرست اشاره کرد. شما کاربران گرامی می‌توانید به منظور تعمیر ماشین ظرفشویی خود با کارشناسان ما تماس بگیرید و از دانش و تخصص آن‌ها بهره ببرید.

 

سوالات متداول

۱- علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش چیست؟

چیدن ظروف به شکل نامناسب، خرابی پمپ تخلیه، تمیز نبودن فیلتر دستگاه و مسدود بودن مسیر چاه شایع ترین علت جمع شدن آب کیف کف ماشین ظرفشویی خاموش هستند.

۲- چگونه مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی بوش را حل کنیم؟

برای حل مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی بوش ابتدا باید عیب یابی کنید. سپس با توجه به نوع مشکل راه حل مناسب را ارائه دهید. علت جمع شدن آب در دستگاه ظرفشویی معمولاً گیر کردن زباله در قسمت کف کش است که باید پاک شود.

4 دیدگاه دربارهٔ «علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی + ۲ راه حل»

 1. دلیل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی سامسونگ وقتی که خاموشه چیه؟ روشن کردن دستگاه با این شرایط آسیبی بهش وارد نمیکنه؟

  1. درود
   مشکل شیر برقی یا برد اصلی تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 2. سلام یک سوال داشتم از خدمتتون
  از چند روزه پیش که برقامون قطع و وصل شده هر وقت از ماشین ظرفشویی استفاده میکنیم بعدش یک مقداری آب زیرش باقی میمونه میخواستم بدونم علتش چیه و اینکه چطور میتونم تعمیرش کنم؟

  1. درود
   لباسشویی سه مرحله داره در مرحله آخر خشکن تمام آب تخلیه میشه وگرنه نمیتونه به اون مرحله برسه مشکل دسگاهتون اینه بعد تمام شدن کار دوباره آب داخل جمع میشه که ایرادش می‌تونه شیر برقی یا برد اصلی تون باشه تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری