مهم ترین علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی که باید بدانید! + راهکار رفع آن

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی امروزه یکی از مهم‌ترین لوازم برقی در هر خانه‌ای به حساب می‌آید. با توجه به میزان استفاده از این وسیله به‌صورت روزانه، سالم بودن و کارکرد درست آن اهمیت بالایی دارد. ممکن است این وسیلۀ برقی در هر زمانی دچار ایراداتی شود. یکی از شایع‌ترین ایرادات در قسمت نشت آب خواهد بود. اگر ماشین ظرفشویی شما نیز به همین مشکل دچار است و می‌خواهید بدانید که علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی چیست؟ و چگونه می‌توان آن را رفع نمود؟ پس تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی

چرا از زیر ماشین ظرفشویی اب میاد؟ منظور از نشت آب این است که از قسمت‌های زیرین یا اطراف درب ماشین ظرفشویی آب به خارج راه پیدا کند که نشانگر بروز یک خرابی و مشکل خواهد بود. آب دادن ماشین ظرفشویی می‌تواند از قطعات داخلی دستگاه نشأت گیرد یا به‌علت وجود عیب در اتصالات اتفاق بیفتد. در صورت بروز مشکل برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، باید به‌سرعت مسئله عیب‌یابی و مرتفع شود. در ادامه می‌خواهیم به مهم‌ترین علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی ال ‌جی و سایر برندها بپردازیم.

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی ال ‌جی

وجود اختلال در عملکرد شناور

وجود خرابی در عملکرد شناور و سوئیچ  در ماشین ظرفشویی باعث می‌شود که همواره آب در زمان روشن بودن ماشین در یک سطح متناسب با نیاز و ابعاد ظرفشویی ثابت بماند. در صورت بروز هرگونه خرابی در شناور یا سوئیچ آن دیگر عملکرد درستی نخواهد داشت و باعث نشت آب خواهد شد. این مسئله یک علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی خواهد بود.

معیوب شدن نوار اطراف درب ماشین ظرفشویی

نوار اطراف درب ماشین ظرفشویی یکی از قطعات مهمی است که از نشت آب به بیرون جلوگیری می‌کند. در واقع یک علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی بوش همین است. در صورت مشاهدۀ نشت آب از اطراف ماشین و در ناحیۀ درب، می‌توان مطمئن شد که مشکل از قسمت نوار خواهد بود. نوار سالم منعطف است و دچار ترک و پوسیدگی نیست. درصورتی‌که نوار خشک باشد یا ترک‌هایی بر روی آن مشاهده شود، نشانگر زمان تعویض نوار است. خراب شدن نوار اطراف درب می تواند علت خرابی درب ماشین ظرفشویی نیز باشد.

وجود نقص در بازوی آب پاش

بازوی آب‌پاش یکی از قطعات مهم در داخل ماشین ظرفشویی است. وظیفۀ این قطعه انتقال آب با فشار مناسب بر روی ظروف است تا آلودگی‌ها را از روی آن‌ها پاک کند. درصورتی‌که بیش از ظرفیت ماشین درون آن ظرف چیده شود یا ظروف به‌درستی در جای خود قرار داده نشوند ممکن است به‌راحتی به این قطعه آسیب وارد کند. در صورت بروز هرگونه آسیب می‌تواند منجر به نشت آب از ماشین ظرفشویی به خارج شود.

نقص در شیر برقی و شیر ورودی ماشین ظرفشویی

دیگر علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی را باید در شیرهای ورودی آن جست‌وجو کرد. درصورتی‌که دچار هر نوع پوسیدگی، خرابی یا مشکلی شده، می‌تواند منجر به بروز نشتی از قسمت‌های مختلف شود. به همین خاطر بهتر است هر چند وقت یک‌بار از سلامت قطعات این‌چنینی دستگاه اطمینان حاصل کرد.

وجود مشکل در جت پمپ

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی دوو

یکی دیگر از علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی دوو را می‌توان در قطعۀ جت پمپ جست‌وجو کرد. وظیفۀ این قطعه گردش آب در کل ماشین ظرفشویی است. در صورت بروز هرگونه اختلالی در عملکردش می‌توان منجر به گردش حجم بیشتری از آب شود که در نتیجه باعث بروز نشتی خواهد شد. همچنین ممکن است باعث صدا دادن ماشین ظرفشویی نیز بشود.

فرسودگی شلنگ‌های ماشین ظرفشویی

شلنگ‌ها در سراسر دستگاه ظرفشویی به شکل‌های گوناگونی وجود دارند. ممکن است بعد از استفاده زیاد و مکرر یا عدم مراقبت صحیح و عوامل محیطی، دچار فرسودگی شوند. بروز هرگونه فرسودگی و پوسیدگی در این قطعات می‌تواند عامل مهمی برای بروز نشتی آب باشد. این مسئله یک علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی پاکشوما است.

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی پاکشوما

پوسیدگی و خرابی قطعات و اتصالات

قطعات و اتصالات زیادی در کل ماشین ظرفشویی وجود دارد که می‌تواند علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی شود. این اتصالات در محل‌هایی که شیرها و شلنگ‌ها به دستگاه متصل می‌شوند بیشتر هستند. بهتر است همواره اتصالات مورد بررسی قرار گیرند، چراکه به‌علت در تماس بودن با آب احتمال دفرمه شدن آن‌ها بالا بوده و ممکن است دچار شل‌شدگی شوند. با بررسی به موقع می‌توان از بروز نشتی جلوگیری کرد.

سایت thespruce یکی دیگر از علت های نشتی آب را مسدود شدن فیلتر دستگاه میداند:

At the bottom of the dishwasher, there is a filter that is intended to prevent larger chunks of food, fat, and debris from clogging the drain line for the appliance. However, if the filter is not regularly cleaned, the debris inside the dishwasher can gradually accumulate to the point that the filter becomes clogged. When this occurs, the water that would usually drain out of the dishwasher during a regular cycle becomes trapped inside the dishwasher.

The water in the dishwasher backs up and begins to seep out of the dishwasher basin, causing the unit to leak. This is a relatively easy fix. Simply remove any food, fat, grease, and other debris from the bottom of the dishwasher, then pull the filter out of the unit and wash it thoroughly. This should allow the water to flow freely into the drain and help to prevent the unit from leaking

مشکل در پمپ تخلیه و خرطومی

وظیفۀ پمپ تخلیه، انتقال آب به خرطومی است که از آنجا به فاضلاب منتقل می‌شود. درصورتی‌که مشکلی در این پمپ وجود دارد یا خرطومی دچار پوسیدگی و نشتی شود به‌راحتی شاهد بروز نشت آب خواهیم بود. این مورد هم علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی ال جی است. خرابی پمپ تخلیه ممکن است باعث خاموش نشدن ماشین ظرفشویی نیز بشود.

به نقل از سایت mrappliance یکی دیگر از علت های نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی خرابی واشر است:

A faulty gasket is one of the leading causes of a dishwasher dripping from the bottom. It’s located along the perimeter of the door and should produce a watertight seal when the door is closed.

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

در ماشین‌های ظرفشویی سامسونگ نیز مهم‌ترین ایرادات مربوط به بخش‌های زیر است. حتماً در صورت بروز مشکل، مواردی که اشاره می‌شود مورد بررسی قرار گیرد.

علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی سامسونگ

 • ایراد در پمپ آب
 • فرسودگی یا پوسیدگی نوار لاستیکی دور درب ماشین
 • وجود خرابی در شیر ورودی آب
 • بروز ایراد در محفظۀ مواد شوینده
 • خراب شدن بازوی اسپری‌کنندۀ آب
 • وجود مشکل در قطعۀ شناور یا سوئیچ
 • خرابی شیلنگ‌ها و اتصالات آن

برای رفع مشکل نشتی آب ماشین ظرفشویی چه کنیم؟

با اطلاع از علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی و عیب‌یابی آن می‌توان به‌راحتی درصدد تعمیر ماشین ظرفشویی برآمد. البته توصیه‌هایی در این باره وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند از بروز آسیب‌ها جلوگیری به عمل آورد. در ادامه، مهم‌ترین نکات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رفع مشکل نشتی آب ماشین ظرفشویی

 • قطعات مصرفی مانند شلنگ‌ها، شیرها و واشرها که دچار فرسودگی می‌شوند، مورد بازدید قرار گیرند و به موقع قبل از بروز خرابی تعویض شوند.
 • در زمانی که نیاز به تعویض قطعات بود، حتماً از قطعات یدکی اورجینال استفاده شود. قطعات غیراصلی خود باعث آسیب بیشتر خواهند شد.
 • برای انجام فرایند شست‌وشو از آب حاوی سختی کم استفاده شود. مناطقی که آب آن‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیست باید همواره قطعات ماشین ظرفشویی خود را مورد بررسی قرار دهند.
 • حتماً در زمان قرار دادن ظروف در داخل ماشین، آن‌ها را به‌درستی سر جای خود قرار دهید و ماشین را بیش از حد ظرفیت پر نکنید. همچنین مانده‌ها غذا را تا حد امکان از روی ظروف پاک کنید.
 • در صورت بروز هر گونه خرابی، آسیب یا نشتی حتماً با تعمیرکاران مجرب تماس بگیرید و از دستکاری اضافی و بدون آگاهی جدا خودداری کنید.

 

سخن پایانی

وجود نشتی در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات اساسی و مهمی است که افراد درگیر آن هستند. این خرابی می‌تواند علت‌های گوناگونی داشته و باعث بروز آسیب‌های جدی شود. توجه به آن بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند سلامت دستگاه شما را تأمین کند. با توجه به گوناگون بودن علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی لازم است که جهت رفع آن از متخصصان در این امر کمک بگیرد. تیم تخصصی سلام ریپر با داشتن تکنسین‌های متخصص می‌تواند بهترین گزینه برای رفع ایرادات در ماشین ظرفشویی باشد. تعمیرکاران این تیم به‌سرعت در محل مورد نظر حاضر می‌شوند و خدمات لازم را به شما ارائه می‌کنند.

 

سوالات متداول

۱- علت نشت آب ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

تراز نبودن ماشین ظرفشویی، استفاده از مواد شوینده نامناسب، پر بودن بیش‌ از حد ماشین ظرفشویی و مسدود شدن یا آسیب‌دیدن بازوی اسپری مهم ترین علت نشت آب ماشین ظرفشویی سامسونگ هستند.

۲- برای حل مشکل نشتی آب از زیر ماشین ظرفشویی چه کنیم؟

تعمیر یا تعویض قطعات مصرفی خراب و آسیب دیده، قرار دادن ظروف به شکل درست، پر نکردن بیش از حد ماشین و استفاده از مواد شوینده مناسب برای شستشو و در آخر کمک گرفتن از یک تعمیرکار مجرب می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «مهم ترین علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی که باید بدانید! + راهکار رفع آن»

 1. هزینه تعمیر نشتی آب ماشین ظرفشویی در محل چقدر میشه؟ و اینکه میخواستم بدونم شما علاوه بر تعمیرات لوازم خانگی کار نصبشون رو هم انجا میدین؟

  1. درود بله خدمات نصب هم داریم
   یکی از سختیر و زمان بر ترین کارا نشت یابی هست که بعضی وقتی باعث میشه کل دستگاه باز بشه برا همین نمیشه دقیق قیمت گفت حتی بعضی وقت ها قابل تعمیر در محل نیست نیاز به جوش پلاستیکی هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری