علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون چیست؟ همه چیز درباره تنظیم رنگ تلویزیون ال جی

بهم ریختگی رنگ تلویزیون

هیچ چیزی بدتر از بهم ریختگی رنگ تلویزیون نیست. این مشکل باعث می‌شود حتی برترین برندهای موجود در بازار نیز نسبت به نمایش تصاویر باکیفیت ناتوان باشند؛ در نتیجه لذت تماشای تلویزیون از کاربران گرفته شود. به‌هم‌ریختگی رنگ زمانی رخ می‌دهد که رنگ‌ها به خوبی نمایش داده نشوند یا کل رنگ‌ها با یک رنگ خاص جایگزین شوند. مشکل به‌هم‌ریختگی رنگ مختص به یک برند خاص نیست و در محصولات گوناگونی مانند تلویزیون‌های ال جی، سامسونگ، سونی و… دیده می‌شود. نکته مهم در این رابطه تشخیص علت اصلی به‌هم‌ریختگی است.

علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون

تنظیم رنگ تلویزیون

وجود علت‌های مختلف برای بهم ریختگی رنگ تلویزیون موجب شده است تا حل این مشکل به یک امر کاملاً ضروری تبدیل شود. در واقع بدون شناخت علت اصلی به‌هم‌ریختگی رنگ، ‌ نمی‌توان مراحل مربوط به تعمیر خرابی تلویزیون را پیش برد و دوباره آن را به حالت اولیه برگرداند. تعمیرکاران تلویزیون در شناسایی این علت‌ها خبره هستند و می‌توانند با بررسی کلی دستگاه، خیلی سریع علت را تشخیص دهند. در این بخش به چند مورد از مهم‌ترین علت‌های رایج به‌هم‌ریختگی رنگ در برندهای مختلف تلویزیون‌ اشاره می‌کنیم.

تنظیم نبودن کنتراست و میزان روشنایی

اولین موردی که در رابطه با علل بهم ریختگی رنگ تلویزیون باید به آن اشاره کنیم، عدم تعادل صحیح کنتراست و روشنایی در بخش تنظیمات دستگاه است. طبیعتاً با تنظیم مجدد، مشکل مربوطه حل می‌شود؛ البته توجه داشته باشید که این گزینه تنها در شرایط نادر دیده می‌شود و علت اصلی به‌هم‌ریختگی معمولاً ایرادات گسترده‌تری است که حل کردن آن‌ها نیاز به بهر‌ه‌گیری از دانش و تخصص تعمیرکاران ماهر دارد. در هر صورت در پاره‌ای از موارد امکان دارد این عدم تعادل، موجب به‌هم‌ریختگی رنگ در تلویزیون شما شده باشد.

گرم شدن و سرد شدن بیش از حد پنل

گرم شدن و سرد شدن بیش از حد پنل

گزینه بعدی که از آن به عنوان یکی از عوامل بهم ریختگی رنگ تلویزیون یاد می‌شود، گرم و سرد شدن غیرعادی پنل دستگاه است. این پنل‌ها به افزایش یا کاهش ناگهانی دما حساسیت دارند و به همین جهت باید در محلی ایده‌آل نگهداری شوند تا چنین تغییراتی رخ ندهند.

گرم و سرد شدن بیش از حد نه‌تنها به پنل بلکه به سایر بخش‌های دستگاه نیز آسیب می‌رساند. به‌هم‌ریختگی رنگ در چنین حالتی معمولاً به شکل هاله‌های رنگی مختلف در قسمت‌های گوناگون دستگاه مشاهده می‌شود. به عنوان نمونه ممکن است بخش پایینی پنل به رنگ قرمز، ولی بخش بالا به رنگ سبز باشد. این مورد را می‌توان علت قاطی شدن رنگ تلویزیون سونی دانست.

به نقل از سایت eenzy در رابطه با خرابی پنل:

One of the main parts of the Liquid TV panel is the panel. If this part of the panel has a problem, we see an unusual color added to the entire image broadcast from the TV screen. To fix this problem, you will most likely have to replace the TV panel, which is very expensive

ضربه خوردن پنل

اگر در کنار بهم ریختگی رنگ تلویزیون شاهد ایجاد چند خط افقی روی پنل هستید، احتمالاً تلویزیون شما ضربه فیزیکی شدیدی را تجربه کرده است. این آسیب می‌تواند به طور کامل ساختار پنل را تغییر دهد؛ در نتیجه مشکلی همچون به‌هم‌ریختگی رنگ را ایجاد کند. در برخی از موارد، ممکن است به‌هم‌ریختگی رنگ همراه با خطوط افقی دیده نشود، اما یک قسمت کامل از پنل به رنگ آبی در بیاید. این مورد نیز نشان‌دهنده ضربه خوردن پنل است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. اگر به دنبال دلیل اصلی بهم خوردن تنظیمات تلویزیون سامسونگ و سایر برندها هستید، بهتر است این علت را در نظر داشته باشید.

آب‌خوردگی پنل

همه ما از این امر آگاه هستیم که رطوبت، دشمن اصلی وسایل الکترونیکی است و این موضوع در مورد تلویزیون‌ها نیز صدق می‌کند. آب‌خوردگی پنل یا به طور کلی نفوذ رطوبت به آن، منجر می‌شود رنگ تلویزیون بهم بریزد. این موضوع یک مشکل خطرناک است؛ زیرا به دلیل ایجاد اتصالات الکتریکی ممکن است به کاربران نیز آسیب برسد.

آب‌خوردگی پنل

امکان انتقال رطوبت به تلویزیون در زمان اسباب‌کشی وجود دارد؛ بنابراین اگر به تازگی اسباب‌کشی کرده‌اید و پس از روشن کردن تلویزیون شاهد به‌هم‌ریختگی رنگ در آن هستید، باید آب‌خوردگی پنل را در نظر داشته باشید. از این مورد به عنوان یکی از علل رایج بهم ریختگی رنگ تلویزیون ال جی یاد می‌شود.

در اینجا پیشنهاد می کنم سری هم به مقاله تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بزنید .

خراب شدن بک‌لایت

آیا شاهد بهم ریختگی رنگ تلویزیون پاناسونیک هستید؟ این احتمال وجود دارد که بک‌لایت دستگاه شما خراب شده باشد. بک‌لایت یکی از اساسی‌ترین بخش‌های تلویزیون شما است و عملاً وظیفه تأمین نور مورد نیاز دستگاه را برعهده دارد. بک‌لایت‌ها انواع مختلفی دارند و هر شرکت از تکنولوژی مختص به خود در این رابطه بهره می‌برد. اگر بک‌لایت خراب شود، احتمال بهم ریختگی رنگ در تلویزیون و یا سیاه شدن صفحه تلویزیون نیز وجود خواهد داشت.

خراب شدن بک‌لایت خود دلایل گوناگونی دارد. به عنوان مثال ایجاد اتصالات نامناسب الکتریکی و خراب شدن برد بک‌لایت یک دلیل رایج در رابطه با چنین موضوعی است. تعویض برد بک‌لایت و یا حتی ال‌ای‌دی‌های موجود در آن دو راهکار اساسی برای حل این مشکل هستند که باید به صورت تخصصی انجام گیرند. اگر بک لایت خراب شود ممکن است شاهد داغ شدن بیش از حد تلویزیون خود نیز باشید.

ایراد از HDMI

کابل hdmi

تصاویر در تلویزیون‌ شما فقط به رنگ بنفش دیده می‌شوند؟ در این صورت می‌توان احتمال داد که علت اصلی به‌هم‌ریختگی، مشکل در رابط HDMI تلویزیون است. این مورد نیز دو حالت کلی دارد. در حالت اول ممکن است پورت HDMI موجود روی تلویزیون خراب شده باشد که این حالت ممکن است باعث قطع شدن صدای تلویزیون نیز بشود. حالت دوم نیز مربوط به شرایطی است که پورت به خوبی کار می‌کند، اما کابل توانایی ارسال تصاویر به شکل مطلوب را ندارد.

معمولاً با حل این دو مورد، بهم ریختگی رنگ تلویزیون برطرف می‌شود و تصاویر با رنگ‌های شفاف و چشم‌نواز مشاهده خواهند شد. البته اگر به طور کلی از پورت HDMI استفاده نمی‌کنید ولی به‌هم‌خوردگی رنگ وجود دارد، طبیعتاً باید به دنبال یافتن سایر عللی که به آن‌ها اشاره کردیم، باشید.

گفتنی است خرابی کابل HDMI، از علت های خاموش و روشن شدن تلویزیون نیز می باشد.

خراب شدن فلت پنل

فلت پنل را می‌توان یک قطعه خاص دانست که بخش nci تلویزیون در آن قرار می‌گیرد. این فلت پنل است که تصاویر ورودی به تلویزیون را با سرعت خارق‌العاده‌ای پردازش می‌کند. وظیفه کنترل رنگ‌ها نیز برعهده فلت پنل است و این قطعه دستوارت لازم را به پیکسل‌ها می‌فرستد.

باتوجه‌به این موضوع می‌توان بیان داشت که خراب شدن فلت پنل برابر است با بهم ریختگی رنگ تلویزیون. فلت پنل نیز یک قطعه الکترونیکی محسوب می‌شود و از خرابی مصون نیست. در هر صورت اگر علت به‌هم‌ریختگی رنگ در تلویزیون آسیب‌دیدن فلت پنل باشد، باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

پایان یافتن طول عمر پیکسل‌ها

پیکسل تلویزیون

آخرین موردی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، پایان یافتن طول عمر پیکسل‌ها است. پیکسل‌هایی که روی صفحه نمایش تلویزیون شما قرار دارند دارای عمر مشخصی هستند. اگر پیکسلی به پایان عمر خود برسد، می‌سوزد و در نتیجه به جای آن تنها یک نقطه سیاه مشاهده می‌شود.

حال تصور کنید که بخش عظیمی از پیکسل‌های تلویزیون به صورت هم‌زمان به پایان عمر خود نزدیک شوند. این امر بهم ریختگی رنگ تلویزیون را منجر خواهد شد. امکان تعویض پیکسل‌ها به صورت جداگانه وجود ندارد و به همین دلیل یا باید پنل را به طور کامل تعویض کرد یا باید به فکر خرید یک تلویزیون جدید بود. یکی دیگر از علت‌های تغییر رنگ تلویزیون ال جی نیز همین مورد است.

علت سبز شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

مشکل سبز شدن صفحه تلویزیون سامسونگ ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. در برخی موارد، این مشکل ممکن است به علت تنظیمات نادرست یا ورودی‌های ضعیف ایجاد شود. در برخی موارد دیگر، این مشکل ممکن است ناشی از خرابی سخت‌افزار یا مشکلات در سیگنال ورودی باشد.

اولین مرحله برای رفع این مشکل، بررسی تنظیمات رنگ در منوی تلویزیون است. ممکن است نیاز باشد تا تنظیمات رنگ مجدداً تنظیم شود یا از گزینه‌های خودکار تنظیم مجدد رنگ‌ها استفاده شود. در صورتی که مشکل از بین نرود، ممکن است نیاز به بررسی خطوط ورودی (مانند کابل‌های HDMI یا کابل‌های آنتن) باشد. بررسی کیفیت سیگنال و وضوح تصویر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا مشکلات در ورودی‌ها می‌توانند انتقال رنگ‌ها را تحت تاثیر قرار دهند.

 

سایت electronicshub در رابطه با مهم ترین علت سبز شدن تلویزیون گفته است:

The main cause of the green screen issue is typically a loose HDMI cable connection or a damaged HDMI cable. HDMI, which stands for High-Definition Multimedia Interface Cable, is used to transmit high-definition video and audio from one device to another

اگر همه این اقدامات نتیجه‌ای نداشتند، ممکن است مشکل از خرابی یا نقص در سخت‌افزار تلویزیون ناشی شده باشد. در این صورت، توصیه می‌شود تا یک تعمیرکار متخصص تلویزیون، تلویزیون را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهد.

چگونه رنگ تلویزیون را تنظیم کنیم؟

 

 

به منظور تنظیم رنگ تلویزیون ال جی یا سایر برندها باید از متخصصان و تعمیرکارانی کمک بگیرید که در این زمینه دارای تخصص کافی هستند. برخی از کاربران تصور می‌کنند با مراجعه به بخش تنظیمات می‌توانند مواردی همچون کنتراست و یا روشنایی را تغییر دهند؛ در نتیجه رنگ تلویزیون را به حالت عادی برگردانند. باید بیان کنیم این تصور اشتباه است.

پیش از تنظیم رنگ تلویزیون ال جی باید علت اصلی بهم ریختگی رنگ تلویزیون مشخص شود و سپس نسبت به حل آن اقدام کرد. تنها پس از پایان یافتن روند تعمیر می‌توان به سراغ تنظیم مجدد رنگ‌های نمایش‌داده‌شده روی پنل رفت. کارشناسان حرفه‌ای با داشتن تجربه بالا در رابطه با چنین مواردی می‌توانند رنگ تلویزیون شما را به نحوی تنظیم کنند که بهترین نتیجه ممکن حاصل شود؛ بنابراین در صورتی که با به‌هم‌خوردگی رنگ در انواع تلویزیون‌ها مواجه هستید، بهتر است دراسرع‌وقت نسبت به تماس با یک متخصص تعمیر تلویزیون در تهران اقدام کنید.

هزینه تنظیم مجدد رنگ تلویزیون و حل مشکلاتی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره کردیم به موارد مختلفی بستگی دارد که از بین آن‌ها باید از هزینه دستمزد، هزینه تعویض برخی از قطعات تلویزیون و… یاد کرد. در هر صورت این هزینه چندان زیاد نیست و نباید نگرانی خاصی در مورد آن داشته باشید. به تعویق انداختن تعویض این مشکل می‌تواند زمینه‌ساز ایرادات گسترده‌تر شود.

بد نیست اشاره کنیم برای دوستانی که میخواهند بدانند برای بهم ریختگی تلویزیون چه باید کرد، همان طور که در سایت tcl اشاره شده : ابتدا تنظیمات تصویر خود را بررسی کنید. کنتراست، روشنایی و وضوح تلویزیون از طریق منوهای مختلف روی کنترل از راه دور قابل تنظیم است. اینها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه آنها به درستی تنظیم شده اند.

First, check your picture settings. The contrast, brightness, and sharpness of a TV set are adjustable through a variety of menus on the remote control; check these out to ensure they’re all set properly. Most modern TVs will have separate levels for each of these elements as well as an overall “contrast” setting for the entire screen (which usually has its own way of being adjusted). If you need some help figuring out what all those buttons do

چگونه رنگ تلویزیون را تنظیم کنیم؟

سخن پایانی  

همه ما دوست داریم تصاویر را با بالاترین کیفیت ممکن روی تلویزیون‌های خود ببینیم؛ اما مواردی همچون به‌هم‌ریختگی در رنگ می‌تواند مانع از انجام این امر شود. دلایل بسیار زیادی برای به وجود آمدن مشکل مذکور وجود دارند.

از مهم‌ترین دلایل بهم ریختگی رنگ تلویزیون می‌توان به ضربه خوردن، خراب شدن پنل، ‌ آب‌خوردگی تلویزیون، پایان یافتن عمر پیکسل‌ها، خراب شدن بک‌لایت و… اشاره کرد. توجه داشته باشید حل هر یک از این موارد امری تخصصی است و تنها باید توسط کارشناسان امر صورت بگیرد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید تا به کلیه پرسش‌های شما عزیزان پاسخ داده شود.

در پایان از شما دعوت می کنیم خواندن مقاله تعمیر لباسشویی در تهران را از دست ندهید.

سوالات متداول

۱. علت تغییر رنگ تلویزیون سامسونگ چیست؟

۱- تنظیمات تصویر: اگر رنگ تلویزیون سامسونگ تغییر کرده باشد، ابتدا بررسی کنید که تنظیمات تصویر در منوی تلویزیون به درستی تنظیم شده باشند. از منوی تلویزیون به تنظیمات تصویر دسترسی پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که رنگ، کنتراست، روشنایی و تیزی تصویر به درستی تنظیم شده باشند.

۲- اتصال ورودی: ممکن است مشکل در اتصال ورودی تلویزیون با منبع ورودی (مانند کابل HDMI یا کابل کامپوزیت) باشد. اگر کابل‌ها به درستی وصل نشده یا خراب شده باشند، این ممکن است منجر به تغییر رنگ تصویر شود. بنابراین، کابل‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که اتصال‌ها درست انجام شده باشد.

۲. بهم ریختگی رنگ تلویزیون ال جی به چه علت است؟

  1. منابع ورودی: اگر منبع ورودی (مثل دستگاه پخش DVD یا کنسول بازی) مشکل دارد و تنظیمات رنگ خاصی دارد، این ممکن است بهم ریختگی رنگ تصویر ایجاد کند. بررسی کنید که منابع ورودی به درستی کار می‌کنند و تنظیمات آن‌ها درست باشد.
  2. مشکلات سخت‌افزاری: اگر تمام تنظیمات و اتصال‌ها درست باشند و باز هم بهم ریختگی رنگ تصویر وجود داشته باشد، این ممکن است به مشکلات سخت‌افزاری تلویزیون (مانند مشکل در پنل نمایش) برگردد. در این صورت، بهترین اقدام این است که با تعمیرکار متخصص یا خدمات پس از فروش ال‌جی تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهند و تعمیر کنند.

2 دیدگاه دربارهٔ «علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون چیست؟ همه چیز درباره تنظیم رنگ تلویزیون ال جی»

  1. چند وقت پیش برادرزادم با کنترول محکم زد به تلویزیون و یک قسمتش کلا رنگی شد. اگه بخوام تعمیرش کنم هزینه ش چقدر میشه حدودا؟ برند تلویزیون هم سامسونگه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری