علت اتومات نکردن یخچال چیست؟ ۶ دلیل + مدت‌زمان اتومات یخچال چقدر است؟

اتومات نکردن یخچال

اتومات نکردن یخچال به این معنا است که یخچال‌فریزر شما به شکل یکسره کار می‌کند و اصلاً خاموش نمی‌شود. موتور یخچال برای درست کار کردن نیاز دارد تا لحظاتی خاموش و مجدداً روشن شود. اگر یخچال یکسره کار کند، علاوه بر این که مواد غذایی داخل یخچال خراب می‌شود، مصرف برق یخچال هم بسیار بالا می‌رود. از این رو، آگاهی از دلایل این اتفاق از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله سعی می‌کنیم که مهم‌ترین علت‌های این مشکل را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی فرایند اتومات کردن یخچال

بررسی فرایند اتومات نکردن یخچال

اتومات یخچال به فرایند خاموش و روشن ‌شدن موتور یا کمپرسور یخچال گفته می‌شود. احتمالاً همه شما متوجه این فرایند در یخچال منزلتان شده‌اید. از آنجایی ‌که یخچال‌فریزر باید به طور مداوم و ۲۴ ساعته روشن باشد، نیاز است که قطعات آن استراحت کنند. مهم‌ترین قطعه‌ای که در اثر فعالیت مداوم و یکسره دچار آسیب می‌شود، بخش کمپرسور است.

فرایند اتومات یخچال به این صورت بوده که در یک تایم مشخص که معمولاً ۳۰ دقیقه است، موتور کار کرده و فضای داخل را خنک می‌کند. وقتی دمای داخل یخچال به حد مناسبی رسید، موتور خاموش می‌شود. مدت ‌زمان استراحت موتور کوتاه‌تر از مدت‌ زمان کار کردن آن است. وقتی فضای داخلی مجدداً آماده شود، موتور دوباره شروع به کار می‌کند؛ به این ترتیب، هم موتور استراحت می‌کند و هم دمای داخلی یخچال ‌فریزر به حد تعادل می‌رسد.

اگر موتور یخچال یکسره کار کند، شما از صدای دستگاه متوجه خواهید شد. موتور هنگام روشن بودن صدای خاصی ایجاد می‌کند، اما در هنگام خاموش بودن صدای آن کاملاً قطع می‌شود. در زمان اتومات نکردن یخچال این صدا به شکل مداوم به گوش می‌رسد و قطع نمی‌شود.

چرا یخچال اتومات نمی‌کند ؟

چرا یخچال اتومات نمی‌کند ؟

یکی از مشکلات رایج در یخچال ‌فریزرها اتومات نکردن یا علت دیر اتومات شدن یخچال است. در هر دو حالت، دستگاه شما دچار مشکل شده است و باید این مسئله پیگیری شود، البته گاهی دیر اتومات کردن یخچال به شکل خودکار حل می‌شود و نیازی به کمک ‌گرفتن از تعمیرکار نیست. در مجموع می‌توان چند علت کلی را برای این مشکل برشمرد که در برندهای مختلف یخچال‌فریزر مشترک هستند. این موارد عبارت‌اند از:

 1. ممکن است ترموستات یخچال شما خراب باشد. یکی از نشانه‌های خرابی ترموستات، یخ‌زدن برخی از مواد غذایی نیمه جامد مانند ماست و تخم‌مرغ است.
 2. ممکن است عملکرد موتور دچار اختلال شده باشد. در چنین شرایطی، اگر به موتور رسیدگی نشود، احتمال سوختن آن وجود دارد. بروز سر و صدای غیر عادی در موتور نشانگر ضعیف شدن آن است.
 3. نشت گاز یخچال هم می‌تواند علت این مشکل باشد. با نشت گاز، سرمای داخل یخچال‌ فریزر کم می‌شود. بروز برفک یا خیس شدن صفحه سرما در انتهای یخچال می‌تواند بیانگر نشت گاز باشد.
 4. خرابی در فن کندانسور هم می‌تواند علت بروز این مشکل باشد. اگر این قطعه خراب شود، هوای خنک از بخش کندانسور به‌ خوبی وارد محفظه نمی‌شود؛ بنابراین، این امر بر عملکرد یخچال تأثیر می‌گذارد و موجب عدم اتومات آن می‌شود.

علت اتومات نکردن یخچال قدیمی

علت اتومات نکردن یخچال قدیمی

علت اتومات نکردن یخچال قدیمی مانند یخچال‌های مدرن است. به‌ عبارت ‌دیگر، تفاوتی در علت‌های این مشکل در مدل‌های قدیمی و جدید وجود ندارد. تنها تفاوتی که می‌توان بیان کرد، نوع برفک‌زدایی در یخچال‌های قدیمی و مدرن است. در حقیقت، عملکرد برفک‌زدایی در یخچال قدیمی به شیوه دستی انجام می‌شود و مانند مدل‌های نوفراست امروزی بدون برفک نیست.

در مدل‌های قدیمی در صورت ایجاد برفک یخچال متوجه خروج گاز از یخچال می‌شویم. این گفته به معنای آن است که اگر در بخشی از یخچال برفک به وجود بیاید، نشان می‌دهد که گاز یخچال در حال خارج‌ شدن است. خروج گاز یخچال به ‌مرور باعث گرم‌ شدن داخل محفظه می‌شود. وقتی داخل محفظه خیلی گرم باشد، موتور مجبور است برای جبران این هوای خنک به شکل یکسره کار کرده تا مشکل را رفع کند. گاهی برفک روی کویل‌های کندانسور هم می‌تواند باعث بروز این مشکل در یخچال ‌فریزرهای قدیمی شود.

علت اتومات نکردن یخچال‌های امروزی

علت اتومات نکردن یخچال‌های امروزی

با توجه به این که یخچال‌های مدرن امروزی پنل یخ‌زدایی دارند، می‌توانند به خوبی از پس ذوب کردن یخ‌ها بر آیند؛ بنابراین، نمی‌توان گفت علت اتومات نکردن یخچال در این مدل‌ها برفک گرفتن داخل یخچال یا روی کویل‌های کندانسور است. در این قسمت قصد داریم موارد مشابهی را معرفی کنیم که می‌توانند در یخچال فریزرهای هیمالیا، ال جی و اسنوا باعث بروز این مشکل شوند. در ادامه همه موارد را به شکل مختصر توضیح خواهیم داد:

 • خرابی در تایمر دیفراست
 • از دست رفتن گاز یخچال
 • خرابی در بخش کمپرسور
 • خراب شدن کویل‌های کندانسور
 • تنظیم دمای نادرست یخچال
 • خرابی لاستیک دور درب
 • خراب شدن فن کمپرسور
 • محیط نصب نامناسب

خرابی در تایمر دیفراست یا برفک‌زدایی

 

اگر تایمر هیتر خراب شود، دستور برفک‌زدایی را دریافت نمی‌کند. وقتی برفک‌زدایی انجام نشود، تجمع یخ‌ها می‌تواند مانع گردش هوا در بدنه شود و در نهایت، به عدم اتومات یخچال ختم می‌شود. این امر به موتور یخچال فشار زیادی را وارد می‌‎کندو ممکن است علت خنک نکردن یخچال نیز باشد. خرابی تایمر دیفراست در یخچال‌های هیمالیا، اسنوا و ال جی مشاهده می‌شود.

کمبود یا از دست‌ رفتن گاز یخچال

خارج شدن گاز یخچال مشکل شایع دیگری است که می‌تواند به اتومات نکردن یخچال ختم شود. علت اصلی کمبود گاز یخچال، نشتی آن است. باید مشکل اصلی نشت یا محل آن را پیدا کنید. با رفع این مشکل و تأمین گاز از دست ‌رفته، عملکرد موتور به حالت عادی برمی‌گردد. این مشکل نیز یکی از مواردی تلقی می‎شود که به کرات در یخچال‌های هیمالیا (مدل‌های قدیمی و بدون برفک)، اسنوا و ال جی قابل مشاهده است. کاهش گاز یخچال یکی از علت های داغ شدن موتور یخچال نیز می باشد.

خراب ‌شدن کمپرسور یا موتور

مشکل در بخش موتور یخچال می‌تواند علت بروز این مشکل باشد، البته بهتر است بگوییم، در صورتی‌ که موتور ضعیف یا نیم‌سوز شده باشد، این مشکل ایجاد می‌شود؛ زیرا در صورت خرابی کامل موتور، دستگاه روشن نمی‌شود. با ضعیف‌ شدن موتور توانایی فشرده‌سازی و انتقال گاز مبرد از موتور سلب می‌شود و همین امر می‌تواند باعث شود که موتور برای جبران سرمایش یکسره کار کند.

کثیف ‌شدن کویل‌های کندانسور

کثیف ‌شدن کویل‌های کندانسور

کویل‌ها لوله‌هایی هستند که در پشت یخچال قرار می‌گیرند. گاهی تجمع چربی و آلودگی‌های محیطی روی آن‌ها می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند. این کثیفی‌ها مانع از خنک ‌شدن گاز مبرد داخل لوله‌ها می‌شوند و در نهایت، گاز داخل یخچال گرم می‌شود و مشکل یکسره شدن موتور به وجود می‌آید. این مشکل در یخچال‌های هیمالیا نسبتاً رایج است.

در این باره در سایت داره چاره آمده:

محل قرارگیری کویل های کندانسور در یخچال فریزرهای مختلف، متفاوت است. اما بطور کلی این کویل ها در محل هایی مانند قسمت جلویی و پایین یا پشت دستگاه تعبیه می شوند. اگر کویل های کندانسور در جلوی دستگاه قرار داشته باشند، در قسمت پایینی یخچال فریزر یک پنل محافظ وجود دارد که با برداشتن آن کویل ها قابل مشاهده خواهند بود. اگر کویل های کندانسور در پشت یخچال فریزر قرار داشته باشند، ممکن است روی آن ها با یک پنل محافظ پوشانده شده باشد، در غیر این صورت در پشت دستگاه قابل مشاهده هستند. اما اگر دارای محافظ باشند، باید پنل پشتی و پایینی یخچال فریزر را که پیچ های آن معمولا با پیچ گوشتی چهار سو باز می شوند را از دستگاه جدا کنید تا بتوانید به کویل های کندانسور دسترسی پیدا کنید.

تنظیم دمای نادرست یخچال

تنظیم دمای نادرست یخچال هم می‌تواند دلیل اتومات نکردن یخچال باشد. درجه یخچال و فریزر ال جی را باید طبق دفترچه راهنمای محصول تنظیم کنید. میزان کمتر یا بیشتر دما می‌تواند باعث مشکل در عملکرد کمپرسور و در نهایت، یکسره کار کردن آن شود.

خراب شدن لاستیک دور درب

خراب شدن آهنربای دور درب دستگاه

یکی از مشکلاتی که کمتر به آن پرداخته می‌شود، همان طور که در سایت goassist نیز اشاره شده، خرابی لاستیک دور درب یخچال است.

Another fault that’s very easy to fix is an issue with your refrigerator door seal. If the seal is damaged then cold air will constantly escape, leading to temperature fluctuations and a fridge that’s constantly running.

وقتی این لاستیک خراب باشد، درب یخچال کامل بسته نمی‌شود و باز ماندن درب یخچال باعث افزایش دمای یخچال و گرم شدن داخل یخچال می شود. در نهایت، گاز یخچال خارج شده و موجب فشار آمدن به بخش کمپرسور می‌شود. این مورد را نیز باید در خصوص تمام یخچال‌ها به ویژه یخچال‌های اسنوا مد نظر قرار داد. این مشکل می تواند علت بوق زدن یخچال دوو نیز باشد.

گفتنی است یکی از علت های لرزش ماشین لباسشویی نیز خراب شدن لاستیک دور درب میباشد.

خراب شدن فن کمپرسور

در نهایت، ممکن فن کمپرسور یخچال خراب شده باشد که باعث شده یخچال دیر اتوماتیک میکند. فن مسئول خنک‌ کردن موتور است که در قسمت کف یخچال قرار دارد و اگر کار نکند، دمای موتور بالا می‌رود که یکی از نشانه‌های آن یکسره کار کردن این قطعه است. خرابی در این قطعه می‌تواند علت اتوماتیک نکردن یخچال باشد که برای تعویض فن باید از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

محیط نصب نامناسب

محیط نامناسب قرار گرفتن یخچال

گاهی انتخاب یک محیط نامناسب می‌تواند دلیل اتومات نکردن یخچال باشد. این یک واقعیت است که دمای محیط بر وسایل و لوازم اطراف آن تأثیر می‌گذارد. زمانی که محیط مورد نظر برای قرار دادن یخچال بیش از اندازه گرم باشد یا در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد، این امر می‌تواند باعث بالا رفتن دمای یخچال و یکسره کار کردن آن شود. از این رو، لازم است که در انتخاب محل قرارگیری آن توجه و دقت لازم صورت گیرد.

ویدئوی زیر در رابطه با رفع مشکل اتومات نکردن یخچال سامسونگ است. پیشنهاد میکنیم حتما آن را ببینید:

 

مدت ‌زمان اتومات یخچال

همان‌ طور که گفتیم، اتومات یخچال به معنای آن است که دستگاه طی یک مدت ‌زمان مشخص خاموش و مجدداً روشن می‌شود. در مجموع، عملکرد موتور در همه یخچال‌ فریزرها به همین شکل است. در صورت اتومات نکردن یخچال، موتور می‌سوزد و البته مواد غذایی داخل یخچال ‌فریزرها نیز خراب می‌شوند.

در مدل‌های مختلف یخچال ‌فریزر این زمان متفاوت است. به طور معمول، مدت ‌زمان روشن بودن و کار کردن موتور بین ۳۰ تا نهایتاً ۴۵ دقیقه بوده و تایم خاموشی و کار نکردن آن هم برابر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. در صورتی ‌که یخچال شما از این بازه زمانی انحراف زیادی داشته باشد، لازم است که با یک تعمیرکار یخچال‌ در تهران صحبت کنید. ناگفته نماند، در صورتی ‌که تازه یخچال را نصب کرده‌اید، احتمالاً موتور ۶ تا ۷ ساعت نخست را یکسره کار می‌کند و پس از آن، تایم اتومات یخچال آغاز می‌شود.

کلام پایانی

اتومات نکردن یخچال یکی از مشکلات شایع در یخچال‌ فریزرها است که موجب بروز مشکل در بخش کمپرسور می‌شود. این رخداد می‌تواند دلایل مختلفی مانند نشتی گاز مبرد، خرابی لاستیک درب یخچال، مشکلات در فن کمپرسور، اشکالات در موتور دستگاه و … را داشته باشد. در این بین، هیچ یخچالی نیست که از این اتفاق‌ها در امان باشد و در برندهای مطرح داخلی مانند یخچال‌های هیمالیا، اسنوا و حتی یخچال کره‌ای ال جی نیز مشاهده می‌شود. در این راستا، استفاده از خدمات مراکز عیب‌یابی حرفه‌ای می‌تواند کارگشا باشد. شما نیز می‎توانید از خدمات مجموعه ما نهایت استفاده را ببرید.

مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی سلام تعمیر با کادری مجرب و فوق حرفه ای برای تعمیرات یخچال فریزر و ساید با ساید منزل شما در سریع ترین زمان و بهترین کیفیت ممکن آماده ارائه خدمت به شماست.سلام تعمیر با  استفاده از قطعات اورجینال شرکتی تعمیرات خود را بدون قید و شرط ضمانت میکند.

اگر دستگاه شما به تعمیر نیاز پیدا کرده یا بازدهی سابق خود را ندارد ، میتوانید با تماس تلفنی یا ثبت سفارش اینترنتی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

سوالات متداول

۱- علت اتومات نکردن یخچال امرسان چیست؟

دلیل اتومات نکردن یخچال های مختلف معمولا یک شکل است و ربطی به برند یخچال ندارد. همانطور که در متن بالا هم گفتیم، خراب شدن لاستیک دور درب، محیط نصب نامناسب و خرابی فن کمپرسور می توانند از علل شایع اتومات نکردن یخچال امرسان و علت اتومات نکردن یخچال هیمالیا هم باشند.

۲- مدت زمان اتومات یخچال چقدر است؟

در مدل‌های مختلف یخچال ‌فریزر این زمان متفاوت است. به طور معمول، مدت ‌زمان روشن بودن و کار کردن موتور بین ۳۰ تا نهایتاً ۴۵ دقیقه بوده و مدت زمان استراحت یخچال و خاموشی آن هم برابر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

۳- علت دیر اتومات شدن یخچال چیست؟

نشت گاز و کم بودن سرما، خرابی ترموستات یخچال و ضعیف شدن موتور یخچال به دلیل باز بودن بیش از حد در یخچال و گرمای زیاد محیط از دلایلی هستند که یخچال دیر اتوماتیک میکند.

۴- اگر یخچال اتوماتیک نکند چه میشود؟

اگر یخچال به‌طور خودکار اتومات نکند، نشان‌دهنده بروز مشکل در یکی از قطعات داخلی مثل موتور یخچال است که باید بررسی شود.

14 دیدگاه دربارهٔ «علت اتومات نکردن یخچال چیست؟ ۶ دلیل + مدت‌زمان اتومات یخچال چقدر است؟»

  1. سلام وقت بخیر
   اصولا تاثیر آنچنانی نداره و مربوط به این موضوع نمیشه
   شاید مربوط به کمبود گاز یخچال یا مشکل ترموستات ، یا خراب بودن خود موتور میتونه از علت ها باشه

 1. مدت زمان اتومات یخچال اسنوا هم مثل بقیه یخچال هاست یا با توجه به برند یخچال این زمان فرق میکنه؟

  1. درود
   صداهایی از یخچال میاد مونده به نوع صدا اگه شبیه شکسته شدن یخ هست و چند ثانیه صدا میاد مشکل خاصی ندارد و عادیه توی یخچال ای ایرانی بیشتر معلوم میشه

 2. اگه یخچال اتوماتیک نکنه چی میشه؟ الان نزدیک یه هفته ست احساس میکنم صدای قطع شدن موتور یخچال نمیاد و موتور داره یکسره کار میکنه و از طرفی هم غذاهای داخل یخچال مثل قبل خنک نمیشن

  1. درود
   اتومات نکردن یخچال یکی از دلایلش ترموستات یا سنسور برد هست دومین دلیل ایراد موتوری هست سومین مشکل گاز که اگه دسگاهتون مثل قبل خنک نمیکنه مشکل گاز داره تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 3. سلام یخچال فریزر فیلور ۱۴ فوت دودر داریم که در قسمت داخل زیر فریزر توده یخ تشکیل میشه موتور خیلی کم صدا کار میکنه و جدیدا هم اتومات نمیکنه مشگل چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درود
   مشکل یخچالتون ایراد دیفرانسیل هست که باید سریعن رفع بشه الان هم همون یه زیاد شده باعث شده یخچال چرخش هوا ایجاد نکنه و باعث یکسره شد موتور میشه و اگر تعمیر نشه موتور آسیب می‌بینه و در بلند مدت آب باعث پوسیدگی لوله دور در میشه باعث نشتی گاز میشه تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 4. سلام یخچال جنرال بست دارم تازه خریدمش یه بار توی جابجایی اسباب کشی داشتم دیگه اتومات نمیکرد تعمیرکار اومد ترموستات شو عوض کرد الان روی درجه ۲ اتومات میشه بیشتر بذارم درجه شو اتوماتش نمیشه چرا؟

  1. درود
   اگه دمای یخچال مطلوب هست بس دماشو زیاد نکنین ولی اگه دماش خوب نیست درجشو زیاد کنین صبر کنین اگه بیش از ۳ ساعت کار کرد مشکل دسگاهتون رفع نشده میتونین با ثبت درخواست یا تماس با مرکز برای رفع ایراد مراجعه کنن

  1. درود
   اگه ایراد دسگاهتون اتومات نکردن هست دو دلیل داره یکی ترموستات یا سنسور و دلیل دیگه. موتور دسگاهتون که بهترین کار اینه تعمیر انجام بشه به هر دلیلی انجام مکرر این کار صد در صد آسیب جدی به دسگاهتون میزنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری