همه چیز درمورد سینی مایکروویو : ۶ یا ۷ علت نچرخیدن سینی ماکروفر + راه حل

نچرخیدن سینی ماکروفر

نچرخیدن سینی ماکروفر می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد و به همین دلیل تعمیر چنین مشکلی یک امر تخصصی است. در صورتی که سینی درست نچرخد، حرارت به شکل متناسب در درون دستگاه توزیع نمی‌شود و باعث گرم نشدن غذا در ماکروفر می شود. در این شرایط باید سریعاً ماکروفر را به تعمیرگاه‌های مجرب و حرفه‌ای همچون سلام ریپر ارجاع داد. در ادامه متن با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با هفت علت اصلی نچرخیدن سینی و همچنین راهکارهای برطرف کردن آن‌ها بیشتر آشنا کنیم.

نچرخیدن سینی ماکروفر

علت نچرخیدن سینی ماکروفر

قبل از پرداختن به علل نچرخیدن سینی ماکروفر، بهتر است ابتدا بدانیم وطیفه این سینی چیست. در قسمتی از سایت pishtazservice در رابطه با همین موضوع آمده است:

سینی ماکروفر در داخل دستگاه قرار گرفته است و در زمان شروع به کار به گردش در می آید تا مواد غذایی داخل ماکروفر را به صورت یکنواخت پخته و یا گرم کند

خراب شدن موتور کف

خراب شدن موتور کف

اولین و مهم‌ترین دلیل نچرخیدن سینی ماکروفر را می‌توان خراب شدن موتور موجود در کف دستگاه دانست. این موتور دقیقاً در کف دستگاه و زیر بخش مربوط به سینی قرار گرفته است و وظیفه چرخاندن سینی را بر عهده دارد. موتورهای کف ماکروفر در برندهای مختلف، دارای طراحی‌های گوناگون هستند و هر یک از تکنولوژی‌های منحصر به فرد خود استفاده می‌کنند. در صورتی که موتور کف کوچک‌ترین مشکل خاصی پیدا کند، چرخش سینی به طور کامل متوقف می‌شود و عملاً امکان استفاده از ماکروفر وجود ندارد.

موتور کف ماکروفر در کلیه برندها دارای پیچیدگی‌های ساختاری بسیار زیادی است؛ به همین دلیل کاربران عادی به هیچ عنوان نباید نسبت به باز کردن و یا جدا کردن آن از دستگاه فکر کنند. این امر باید حتماً توسط تعمیرکاران مجرب صورت بگیرد، در غیر این صورت امکان ایجاد آسیب ­دیدگی‌های بیشتر در موتور و یا سایر بخش‌های ماکروفر وجود داد. اگر قصد دارید موتور کف ماکروفر شما هرچه زودتر تعمیر شود،‌ با سلام ریپر تماس بگیرید.

خراب شدن شفت‌ها

خراب شدن شفت‌ها

مورد دیگری که می‌توان از آن به عنوان یک دلیل برای نچرخیدن سینی ماکروفر یاد کرد، آسیب دیدگی شفت‌های موجود در این محصول است. شفت‌ها به موتور در چرخاندن صحیح سینی کمک می‌کنند. به طور کلی در ماکروفرها دو نوع شفت اصلی وجود دارد که با نام شفت بلند و شفت کوتاه شناخته می‌شوند. ممکن است ماکروفر شما دارای یکی از این دو مدل شفت باشد.

در صورتی که شفت‌ها دچار آسیب‌دیدگی فیزیکی شوند، احتمال صحیح کار نکردن آن‌ها وجود دارد. اگرچه تعمیر شفت‌ها امکان‌پذیر است؛ اما اگر آسیب به این موارد علت نچرخیدن سینی ماکروفر ال جی باشد، معمولاً توصیه می‌شود که به طور کامل تعویض شوند؛ چراکه احتمال خراب شدن مجدد شفت‌های تعمیر یافته وجود دارد و به همین دلیل تعویض آن‌ها گزینه مناسب‌تری به نظر می‌رسد. توصیه می‌‌کنیم که تصمیم‌گیری در مورد این موضوع را به کارشناسان تعمیر خرابی ماکروفر بسپارید تا شما عزیزان را راهنمایی کنند.

خراب شدن کوپلینگ زیر سینی

خراب شدن کوپلینگ زیر سینی

آسیب‌دیدگی کوپلینگ زیر سینی نیز می‌توان علتی باشد برای نچرخیدن سینی ماکروفر. احتمالاً می‌پرسید که کوپلینگ چیست و چه وظیفه خاصی را در یک ماکروفر ایفا می‌کند؟ به طور کلی می‌توانیم بگوییم که کوپلینگ وظیفه دارد موتور کف ماکروفر را به سینی چرخش متصل کند. این یک وظیفه حیاتی است و بدون کوپلینگ نمی‌توان انتظار داشت که چرخش خاصی صورت بگیرد.

کوپلینگ‌ها در ماکروفرهای مختلف از اندازه­های متفاوتی برخوردار هستند. از سوی دیگر، هر شرکت به اقتضای نوع طراحی دستگاه خود، کوپلینگ‌هایی با ساختار مدنظر خودش می‌سازد؛ به همین دلیل عموماً نمی‌توان از یک نوع کوپلینگ برای همه دستگاه‌های ماکروفر استفاده کرد. تعمیر یا تعویض این قطعه نیز جزو تصمیماتی محسوب می‌شود که باید آن را به تعمیرکاران مجرب و کاربلد بسپارید. خوشبختانه انجام هر یک از این موارد عموماً‌ زمان‌بر نیست و نباید نگرانی خاصی در این زمینه داشته باشید، به خصوص اگر از تعمیرکاران سلام ریپر یاری بجویید.

قرار نگرفتن سینی روی کوپلینگ به شکل صحیح

قرار نگرفتن سینی روی کوپلینگ به شکل صحیح

همان‌طور که بیان کردیم، کوپلینگ وظیفه دارد تا یک اتصال مناسب بین موتور و سینی برقرار کند. سینی مستقیماً بر روی کوپلینگ قرار می‌گیرد و کمک موتور موجب می‌شود تا سینی بچرخد. حال تصور کنید که هم موتور و هم کوپلینگ به شکل صحیح کار کنند؛ اما سینی به درستی بر روی کوپلینگ جای نگرفته باشد. این مورد نیز یکی از دلایل نچرخیدن سینی ماکروفر سامسونگ است. سایت authorizedco در این باره گفته است:

 The bottom of the plate and the top of the coupler must fit perfectly for the force to be conveyed correctly. If the plate resists too much because the force is unbalanced, then the coupler will stop trying to spin.

طبیعتاً در چنین شرایطی اگرچه موتور عملکرد مناسبی دارد؛ اما سینی نمی‌تواند چرخش مورد نظر را داشته باشد. خبر خوب آن است که حل کردن این مشکل به سادگی صورت می‌گیرد و تنها کافی است تعمیرکار مدنظر نسبت به تنظیم کردن محل قرارگیری سینی ماکروفر اقدام کند. اگر این امر به خوبی صورت بگیرد، می‌توان بلافاصله از ماکروفر استفاده کرد. اگرچه این امر چندان پیچیده نیست؛ اما باز هم باید اشاره کنیم که چنین مواردی باید توسط تعمیرکاران حرفه‌ای انجام بگیرند و بهتر است خودتان به تنهایی دست به کار نشوید.

شکستن سینی ماکروفر

شکستن سینی ماکروفر

شکستن سینی ماکروفر ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی نیز با نچرخیدن سینی ماکروفر سامسونگ روبه‌رو خواهیم شد. شایان ذکر است که سینی شکسته شده می‌تواند به سایر قطعات ماکروفر از جمله موتور و یا کوپلینگ آسیب برساند؛ بنابراین باید هرچه زودتر نسبت به حل این مشکل اقدام کنید.

سینی‌ شکسته شده معمولاً قابل تعمیر نیست، البته این موضوع به میزان آسیب‌دیدگی سینی ارتباط دارد. امروزه می‌توان یک سینی جایگزین برای ماکروفرهای مختلف خریداری کرد و آن را به جای سینی آسیب دیده در درون دستگاه قرار داد. قیمت این سینی‌ها چندان بالا نیست و می‌توان به راحتی چنین مشکل خاصی را حل کرد. برای تعویض سینی باید قطعات مختلفی همچون کوپلینگ و موتور به صورت مجدد مورد بازدید قرار بگیرند و از کارکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل شود.

خراب شدن برد دستگاه

نچرخیدن سینی ماکروفر و کار نکردن گریل ماکروفر دلیل دیگری نیز دارد و آن دلیل، خراب شدن یا آسیب‌دیدگی برد دستگاه است. همه ماکروفرهای مدرن دارای یک برد الکتریکی هستند که کلیه قطعات دستگاه را تحت کنترل خود دارد. بردهای موجود در ماکروفرها به ندرت دچار خرابی می‌شوند؛ اما این موضوع را نمی‌توان غیرممکن دانست. اینکه دستگاه شما از چه برد خاصی بهره برده است، رابطه مستقیمی با برند سازنده آن دارد. برخی از بردها دارای پیچیدگی ساختاری بیشتری هستند (به خصوص در دستگاه‌های مدرن‌).

خراب شدن برد دستگاه

خراب شدن برد دستگاه نه تنها منجر به عدم چرخش صحیح سینی می‌شود، بلکه کل دستگاه را نیز از کار می‌اندازد. به عنوان نمونه، ممکن است پس از خراب شدن برد ماکروفر حتی دستگاه روشن هم نشود و یا نتوانید تایمر مشخصی برای ماکروفر تعیین کنید. تعویض برد امری تخصصی است و نیاز به بهره‌گیری از ابزارهای ویژه دارد. قاعدتاً این امر نیز توسط اشخاص عادی قابل اجرا نیست و تنها تعمیرکاران حرفه‌ای باید نسبت به آن اقدام کنند.

جالب است بدانید علت خشک نکردن ماشین لباسشویی هم به آسیب در برد دستگاه برمی‌گردد. برای رفع این مشکل نیز باید با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

خراب شدن میکروسوئیچ و کثیف شدن ریل

کثیف شدن یا خراب شدن ریل زیر سینی و خراب شدن میکروسوئیچ مربوط به درب ماکروفر، دو مورد دیگر از دلایل اصلی نچرخیدن سینی ماکروفر به شمار می‌روند. این موارد عموماً در زمانی علت اصلی تشخیص داده می‌شوند که کاربر به خوبی از دستگاه خود مراقبت نکرده باشد. خرابی میکروسوئیچ درب یکی از علت های کار نکردن کلید پنل ماکروفر نیز می باشد.

جالب است بدانید خراب شدن میکروسوئیچ در لباسشویی باعث باز نشدن در ماشین لباسشویی می شود.

خراب شدن میکروسوئیچ

تعویض کردن میکروسوئیچ به راحتی صورت می‌گیرد و امر زمان‌بری نیست. برای تمیز کردن ریل (زیر سینی قرار دارد) می‌توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد؛ اما در برخی از موارد لازم است که ریل به صورت کامل از دستگاه جدا شود تا بتوان به خوبی آن را تمیز کرد. در صورتی که با تمیز کردن ریل مشکل نچرخیدن سینی باز هم ادامه پیدا کرد، لازم است که سایر گزینه‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم نیز مورد بررسی قرار گیرند.

در انتها پیشنهاد میکنیم که ویدئوی زیر را هم ببینید:

 

سخن پایانی

امروزه ماکروفرها به یکی از مهم‌ترین وسایل موجود در هر آشپزخانه‌ای تبدیل شده‌اند. از جمله مشکلات رایج مربوط به این محصولات می‌توان به نچرخیدن سینی اشاره کرد. این مشکل خود به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که همه آن‌ها باید به صورت حرفه‌ای مورد بررسی قرار بگیرند.

از جمله علت‌های اصلی نچرخیدن سینی ماکروفر می‌توانیم به موارد متعددی همچون وجود شکستگی در سینی، خراب شدن میکروسوئیچ و خرابی موتور اشاره کنیم. در هر صورت اگر نیازمند حل این دسته از ایرادات هستید، می‌توانید با کارشناسان سلام ریپر بهترین مرکز تعمیر ماکروفر در تهران تماس بگیرید. مفتخریم تا شما عزیزان را در این زمینه به طور کامل یاری کنیم.

 

سوالات متداول

۱- علت نچرخیدن سینی ماکروفر چیست؟

رایج ترین علت نچرخیدن سینی ماکروفر، خراب شدن موتور کف و برد الکتریکی دستگاه می باشد.

۲- آیا مشکل نچرخیدن سینی ماکروفر قابل حل است؟

بله. البته بستگی به نوع خرابی دستگاه دارد. در صورتی خرابی از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

۳- علت نچرخیدن سینی ماکروفر ال جی چیست؟

شکستن کوبل ماکروفر ال جی، سوختن موتور گرداننده کف ماکروفر ال جی، خرابی چرخ های سینی فلزی، خرابی برد الکترونیکی دستگاه و خرابی میکروسوئیچ درب ماکروفر مهم ترین علت نچرخیدن سینی ماکروفر ال جی هستند.

6 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درمورد سینی مایکروویو : ۶ یا ۷ علت نچرخیدن سینی ماکروفر + راه حل»

  1. ممنون از توضیحات کاملتون. یکبار منم به این مشکل برخوردم و متوجه شدم که سینی ماکروفرم شکسته بود.

  2. امروز که ماکروفر خونمون روشن کردم متوجه شدم سینیش خوب کار نمیکنه یکم میچرخه بعد متوقف میشه دوباره شروع میکنه به چرخیدن ولی انگار یه چیزی جلوشو گرفته تا بچرخه. مشکلش چیه؟

    1. درود وقت بخیر
      مشکل دسگاهتون دو دلیل می‌تونه داشته باشه یا خود گردون ایراد داره یا برق ورودی از سمت برد به دستگاه ایراد داره میتونین با تماس با مرکز همکاران مون راهنماییتون بکنن

  3. اگه دو تا ظرف داخل ماکروفر بزاریم سینیش ممکنه خراب شه؟ چون از وقتی من دو تا طرف با هم گذاشتم حس میکنم سینی ماکروفر مثل سابق درست نمیچرخه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری