درجه یخچال چگونه تنظیم میشود ؟ همه چیز دربار تنظیم درجه یخچال (تابستان و زمستان)

درجه یخچال

تنظیم درجه یخچال یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيد که در کارایی کلی دستگاه نقشی اساسی ایفا می‌کند. تنظیم نادرست این درجه می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد انرژی و یا حتی فساد کامل مواد غذایی شود. به همین دلیل، اهمیت دارد که کلیه افراد شناخت کاملی از بهترین میزان درجه برای یخچال خود داشته باشند و نحوه تنظیم آن را به طور کامل فرا بگیرند. تنظیم کردن درجه در هر یخچال متفاوت است. در ادامه متن با ما همراه باشید؛ زیرا قصد داریم دانش خود را در این زمینه به شما انتقال دهیم.

تنظیم درجه یخچال

تنظیم درجه یخچال

«درجه یخچال باید رو چند باشه؟» همه ما این پرسش را بارها شنیده‌ایم. همان‌ طور که گفته شد، تنظیم درجه اهمیت بسیار بالایی برای کارکرد صحیح این نوع دستگاه‌ها به خصوص مصرف برق یخچال دارد.

قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم، سایت samsung.com دمای ایده آل برای یخچال و فریزر را اینگونه بیان می کند:

دمای ایده ‌آل برای قسمت ‌های فریزر و یخچال، به‌ترتیب، منفی ۱۹ درجه سانتی‌ گراد و مثبت ۳ درجه سانتی ‌گراد (منفی ۲ درجه فارنهایت و مثبت ۳۸ درجه فارنهایت) است. اگر دمای قسمت ‌های فریزر و یخچال، بیش از اندازه، زیاد یا کم باشد، باید دمای آن به‌صورت دستی تنظیم شود.

به طور کلی، تنظیم درجه را می‌توان به دو بخش اساسی تقسیم‌بندی کرد.

بخش اول مربوط به دمای خود یخچال است. این دما همان دمایی محسوب می‌شود که با کمک آن می‌توان به طور کامل از فساد مواد غذایی مختلف در یخچال جلوگیری کرد. بخش دوم نیز مربوط به فریزر یخچال است. به علت کارکرد خاص فریزر و همچنین نحوه بهره‌برداری متفاوت از آن، درجه یخچال فریزر همواره کمتر از دمای خود یخچال خواهد بود.

 

برخی از کاربران تصور می‌‌کنند که یخچال‌های ساید بای ساید یا همان یخچال‌های دوقلو باید درجه بندی متفاوتی داشته باشند، اما باید بیان کرد که این تصور یک تصور کاملاً نادرست در رابطه با این محصولات است. برای تنظیم صحیح درجه دو راهکار دارید. در یخچال‌های دارای صفحه نمایشگر لمسی باید از همین صفحه نمایش برای تنظیم درجه استفاده شود. یخچال‌های مکانیکی نیز یک ابزار درجه‌بندی مشخص در خود دارند که به عنوان مثال، بین صفر الی شش شماره‌گذاری می‌شود و یا به شکل «سردتر – گرم‌تر» است.

دمای مناسب یخچال در تابستان

درجه یخچال در تابستان

درجه یخچال در تابستان باید چند باشد؟ تنظیم درجه یخچال در تابستان از اهمیت بالایی برخوردار است. به علت افزایش دمای هوا در این فصل باید نسبت به مناسب بودن دمای یخچال و همچنین دمای فریزر خود اطمینان حاصل کنید به طور کلی کارشناسان امر توصیه مي‌کنند که در فصل تابستان، درجه فریزر بین منفی هجده الی منفی بیست و دو باشد. این در حالی است که بهترین دما برای خود یخچال در این فصل درجه ۳ است.

با افزایش میزان دما، رطوبت موجود در یخچال به شکل شبنم در بخش داخلی تجمع می‌یابد و در نهایت شاهد آب دادن یخچال خواهیم بود

چنانچه در محیط گرمی که آب و هوای شرجی دارد، زندگی می‌کنید، بهتر است از درجه‌های گفته شده استفاده کنید تا فشار بیش از حدی به یخچال شما وارد نشود. در این محیط‌ها گرمای هوا می‌تواند تأثیر نامناسبی روی عملکرد موتور یخچال بگذارد و منجر به داغ شدن موتور یخچال و از کار افتادن آن شود.

این در حالی است که با یک تنظیم ساده می‌توان هم دمای یخچال را در حد خوبی نگه داشت و هم از خراب شدن موتور آن جلوگیری کرد. چنانچه در محیط‌های سردسیر زندگی می‌کنید، بهتر است در فصل تابستان درجه از نیم کمتر باشد. به عنوان نمونه، اگر یخچالتان دارای سیستم درجه‌بندی یک تا نه است، درجه را روی چهار تا چهار و نیم قرار دهید. در این حالت نیز نه به موتور فشار وارد می‌شود و نه مواد غذایی مورد نظر شما تازگی خود را از دست می‌دهند.

دمای مناسب یخچال در زمستان

درجه یخچال در زمستان

درجه یخچال در زمستان چند باشه؟ همان ‌طور که تنظیم درجه یخچال در تابستان اهمیت دارد‌، باید به تنظیم صحیح دمای یخچال در زمستان نیز توجه داشت. در این فصل سرد اصولاً یخچال نیازی به فعالیت مداوم جهت کاهش میزان دما ندارد و به همین دلیل، درجه آن می‌تواند روی مقادیر کمتر نیز تنظیم شود.

در این بین، توصیه کارشناسان رعایت همان اصل اساسی است، اصلی که بیان می‌کند درجه یخچال روی سه الی چهار و همچنین درجه مربوط به فریزر روی هجده درجه سانتی‌گراد باشد؛ بنابراین، بهتر است حتی در فصل زمستان نیز درجه دستگاه خود را روی مقادیر گفته شده قرار دهید و از تغییر دادن آن‌ها بپرهیزید.

اگر حس می‌‌کنید حتی پس از تغییر دادن درجه عملاً دمای یخچال عوض نشده است، احتمال دارد که یخچال شما دچار مشکل خاصی شده باشد. به عنوان مثال، خراب شدن ابزار تغییر درجه در یخچال‌های مکانیکی یک امر رایج در این زمینه است. آی پی امداد درباره یکی از علل این مشکل گفته که:

مشکل در سنسور محیطی و یا بُرد الکترونیکی باعث مشکل در تنظیم دما و اختلال در عملکرد سرماسازی می‌شود.

برای حل چنین مشکلی از انجام اقدامات فردی دست بردارید و سریعاً با یک تیم مجرب تعمیر لوازم منزل تماس بگیرید. تعمیرکاران حرفه‌ای به حل این مشکلات می‌پردازند تا بتوانید به راحتی دوباره از دستگاه خود استفاده کنید.

دمای مناسب یخچال در هنگام شروع کار

دمای مناسب یخچال در هنگام شروع کار

مورد دیگری که باید در مورد آن سخن بگوییم، دمای مناسب برای شروع به کار یخچال است. احتمال دارد که یخچال خود را به تازگی خریداری کرده باشید و در طول روند اسباب‌کشی یخچالتان برای مدت مشخصی روشن نشده باشد. به همین دلیل، ضرورت دارد که حتماً درجه یخچال به شکل مناسبی تنظیم شود. در غیر اینصورت ممکن است با مشکلاتی چون برفک زدن یخچال مواجه شوید.

بهترین دما جهت شروع به کار فریزر یخچال منفی هجده درجه است. اگر فریزر در این دما شروع به کار کند، هیچ مشکل خاصی برای قطعات مختلف آن به وجود نیامده است. درجه درون یخچال را نیز باید روی سه گذاشته شود. در این حالت، هم یخچال درجه مناسبی دارد و هم دمای فریزر به شکل صحیحی تنظیم شده است.

توجه داشته باشید که بهتر است پس از ده الی دوازده ساعت وصل کردن یخچال به برق نسبت به تغییر مجدد درجه‌های اعلام شده اقدام کنید. این امر منجر به آن می‌شود که در زمان تغییر مجدد درجه، دستگاه به طور کامل در محل مورد نظر استقرار پیدا کرده باشد و قطعات یخچال در حال انجام وظایف معمولی خود باشند.

به طور معمول، در دفترچه راهنمای خاصی که با هر یخچال عرضه می‌شود، اطلاعات خوبی در این رابطه به کاربران ارائه شده‌ است. بهتر است در زمان شروع به کار یخچال برای اولین بار این دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کنید. در این میان، تعمیرکاران و نصابان حرفه‌ای یخچال تنظیم بودن درجه یخچال به شکل صحیح را حتماً مد نظر خود قرار می‌دهند.

نحوه تنظیم درجه یخچال

درجه یخچال چگونه تنظیم می شود؟

برای تنظیم درجه یخچال خود باید به نوع دستگاه نیز دقت کنید. در یخچال‌های مکانیکی‌ ابزاری که می‌توان به کمک آن درجه دستگاه را تنظیم کرد، در داخل یخچال قرار می‌گیرد. در این حالت، باید درجه را بین سه و دو نیم تنظیم کنید. چنین یخچال‌هایی با نام یخچال مکانیکی نیز شناخته می‌شوند؛ زیرا یک ترموستات مختص به خود دارند.

اگر یخچال شما دارای صفحه نمایش روی درب یخچال است، تنظیم کردن درجه برایتان راحت‌تر خواهد بود. تنها کافی است که به کمک همین صفحه نمایش، دمای درون یخچال را روی سه و دمای مربوط به فریزر دستگاه را روی منفی هجده درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

سایت rikservice در رابطه با تنطیم دمای یخچال های ساید بای ساید می گوید:

در این گونه یخچال ها توجه کنید که دما به محض تغییر دادن تغییر پیدا نمی کند. یخچال لازم است حداقل ۴ ساعت کار کند تا بتواند سرمای مورد نظر را تولید نماید.

در حالت بعد با یخچال‌هایی روبه‌رو هستیم که تنظیم دمای فریزر آن‌‌ها به کمک نمایشگر صورت می‌گیرد، اما تنظیم دمای یخچال باید به کمک ابزاری که درون دستگاه قرار دارد، انجام شود. در این شرایط، دمای فریزر را به کمک نمایشگر روی منفی هجده قرار دهید و دمای خود یخچال را با ابزاری که درون آن تعبیه شده است، روی درجه سه بگذارید.

به طور کلی، با توجه به مواردی که به‌ آن‌ها اشاره کردیم، درجه یخچال در بهترین حالت باید روی سه و یا دو نیم باشد و دمای فریزر نیز باید روی منفی هجده تنظیم شود. در این چنین شرایطی می‌توانید اطمینان داشته باشید که کلیه محصولات و مواد غذایی موجود در یخچال برای مدت مناسبی بدون هیچ مشکل خاصی سالم خواهند ماند.

کدام درجه یخچال سردتر است؟

کدام درجه یخچال سردتر است؟

برخی از کاربران قصد دارند درجه دستگاه خود را سردتر از حالت نرمال تنظیم کنند. پیش از هر چیز باید بگوییم که در بسیاری از موارد این امر ضروری نیست و با انجام آن تنها منجر به افزایش مصرف انرژی توسط دستگاه خود خواهید شد. این افزایش مصرف انرژی نیز هزینه‌های متفاوتی را برایتان به دنبال دارد.

در هر صورت، برای سردتر کردن دمای یخچال دو راهکار پیش رو دارید. اگر از یخچال‌های دارای برد الکترونیکی بهره می‌برید که صفحه نمایش دارند، طبیعتاً باید درجه را بالاتر ببرید. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر یخچال شما در درجه منفی هجده قرار دارد، برای سردتر کردن آن نیاز است که درجه را روی منفی نوزده قرار دهید.

اگر با این کار باز هم یخچال خنک نشد، مشکلی وجود دارد که باید رفع شود. سرد نکردن یخچال یک مشکل رایج در خانه ها است که ربطی به برند آن ندارد. برای همین می توانید با کارشناسان سلام تعمیر، بهترین شرکت تعمیر یخچال در تهران، تماس بگیرید تا در اسرع وقت مشکل شما را حل کنند.

در یخچال‌های مکانیکی که این قابلیت را در اختیار شما قرار نمی‌دهند، نیز باید درجه را به سمت عددهای بالاتر ببرید. به عنوان نمونه، اگر در حال حاضر درجه یخچال شما روی ۳ تنظیم شده است، می‌توانید آن را روی چهار یا پنج بگذارید.

نکته مهمی که در این رابطه باید به‌ آن اشاره کنیم، تنظیم کردن درجه برای افراد گیاهخوار است. اگر شما نیز در همین دسته قرار می‌گیرید، لازم است که به تنظیم کردن درجه دستگاه خود دقت داشته باشید. به دلیل عدم وجود گوشت در فریزر گیاهخواران، دمای این بخش از یخچال باید روی منفی هشت قرار بگیرد که تفاوت شایانی با حالت استاندارد یعنی منفی هجده دارد. اگر فریزر خالی است،‌ درجه آن باید باز هم روی منفی هجده باشد.

کدام درجه فریزر سردتر است
کدام درجه فریزر سردتر است

سخن پایانی

یخچال‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می‌کنند. در نبود یخچال بسیاری از مواد غذایی که در اختیار داریم، خیلی سریع به فساد کشیده می‌شوند. برای استفاده صحیح از یخچال و عدم افزایش مصرف انرژی باید درجه آن را به شکل کاملاً مناسب تنظیم کنید.

تنظیم درجه یخچال دارای نکات خاصی است که رعایت همه آن‌ها ضروری به نظر می‌رسند. اگر دارای دانش کافی برای تنظیم چنین مواردی نیستید، حتماً با کارشناسان حرفه‌ای تماس بگیرید.

سلام تعمیر به عنوان بهترین نمایندگی تعمیر یخچال بوش در تهران با کادری مجرب و فوق حرفه ای برای تعمیرات یخچال فریزر و ساید با ساید منزل شما در سریع زمان و بهترین کیفیت ممکن آماده ارائه خدمت به شماست. سلام تعمیر با  استفاده از قطعات اورجینال شرکتی تعمیرات خود را بدون قید و شرط ضمانت میکند.

اگر دستگاه شما به تعمیر نیاز پیدا کرده یا بازدهی سابق خود را ندارد ، میتوانید با تماس تلفنی یا ثبت سفارش اینترنتی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

سوالات متداول

۱- کدام درجه یخچال سردتر است؟

برای سردتر کردن یخچال باید درجه یخچال را بالاتر ببرید.

۲- درجه یخچال باید رو چند باشه؟

دمای ایده ‌آل برای قسمت ‌های فریزر و یخچال، به‌ترتیب، منفی ۱۹ درجه سانتی‌ گراد و مثبت ۳ درجه سانتی ‌گراد (منفی ۲ درجه فارنهایت و مثبت ۳۸ درجه فارنهایت) است.

۳- درجه یخچال ساید سامسونگ باید چند باشه؟

تنظیم درجه یخچال های امروزی معمولا به یک شکل انجام میشود و ربطی به برند آن ندارد. تنطیم درجه یخچال ساید سامسونگ هم ۳+ درجه سانتیگراد برای قسمت یخچال و ۱۹- درجه برای قسمت فریزر است.

10 دیدگاه دربارهٔ «درجه یخچال چگونه تنظیم میشود ؟ همه چیز دربار تنظیم درجه یخچال (تابستان و زمستان)»

 1. سلام و درود
  کدام درجه فریزر سردتر است؟ من مواد غذایی که داخل فریزر جدیدم میزارم فریز نمیشن نمیدونم درجشو رو چند باید بزارم

  1. سلام وقت بخیر
   سیستم یخچال ها ججوری هست که در بازه ای میتونین تغیر بدین مثلا از منفی ۱۵ تا منفیه ۲۴ که توی هر کدون از این دماها گوشت یخ میزنه اگر گوشتی داخل فیرز گذاشتین یخ نزد مربوط به خرابی یه قطعه از دستگاهتون هست بهترین کاز تماس با پشتیبانی تا همکارانمون در سریعترین زمان مشکل رو حل کنین

  1. سلام وقت بخیر
   خیر
   کل یخچال های ساخته شده دارای یک بازه دمایی هستن که نمیشه بیشتر از اون یا کمتر از اون بکنیم و برای همین بازه طراحی شدن

 2. سلام
  من فریزرم مدلش اسنواست. الان چند روزه که مواد غذاییم مثل قبل یخ نمیزنن اما درجه یخچال همچنان روی منفی ۱۹ و درسته. باید چیکار کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   بهترین کار در این موارد تماس با پشتیبانی هست تا همکارانمون در کمترین زمان ممکن برای رفع مشکل مراجعه کنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری