علت داغ شدن موتور یخچال + چگونه موتور یخچال را خنک کنیم

داغ شدن موتور یخچال

بسیاری از کاربران عزیز «سلام ریپیر» بارها پرسش‌های زیادی را در مورد علت داغ شدن موتور یخچال مطرح کرده‌اند. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد که چندین دلیل اساسی برای گرم شدن بیش‌ازحد موتور یخچال وجود دارد. علت‌هایی که اگر به شکل صحیح تشخیص داده نشوند، می‌‌توانند عملکرد یخچال شما را به طور کامل تحت تأثیر قرار دهند. از جمله مهم‌ترین دلایل گرم شدن موتور یخچال، می‌توانیم به مواردی همچون خراب شدن رله استارت، خراب شدن ترموستات و… اشاره کنیم.

علت داغ شدن موتور یخچال

علت داغ شدن موتور یخچال

موتور یخچال شما یک قطعۀ کاربردی محسوب می‌شود،‌ اما به دمای بالا حساس است؛ به همین دلیل، اگر در برابر گرمای شدید قرار بگیرد، عملاً کارکرد خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند نسبت به خنک‌سازی یخچال اقدام کند. موارد متعددی می‌توانند منجر به داغ شدن موتور یخچال شوند که ادامه به چند مورد از آنها اشاره کرده ایم.

خراب بودن فن پشت یخچال

اولین علت داغ شدن موتور یخچال را می‌توان به خراب بودن فن پشت آن ارتباط داد. گاز موتور یخچال به وسیلۀ یک سری لوله‌ها، وارد چرخه یا سایکل مشخصی می‌شود که در آن از حالت گاز به مایع تبدیل خواهد شد. این چرخه، تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دمای محیط درونی یخچال کاهش پیدا کند. در واقع عمل تبرید (تبدیل گاز به مایع) در این لوله‌ها رخ می‌دهد.

خراب بودن فن پشت یخچال

فرایند تبرید یک فرایند گرماده است. به منظور رفع این گرما، از یک فن در پشت یخچال استفاده می‌شود. چنانچه فن مذکور خراب شود و یا به هر نحوی عملکرد مناسبی از خود نشان ندهد، دمای ناشی از فرایند تبرید به صورت مداوم افزایش می‌یابد و منجر به گرم شدن موتور یخچال می‌شود.

سایت tamirsara در رابطه با دمای مناسب کمپرسور نوشته است:

دمای طبیعی کمپرسور ۳۰۰ درجه فارنهایت است. اگر این دما بیشتر از ۳۵۰ فارنهایت شود، روغن کمپرسور دچار مشکل می‌شود و این موضوع به دستگاه آسیب می‌زند. پس برای اینکه مطمئن شوید، دستگاه دچار مشکل شده است یا نه، بهتر است دمای تقریبی آن را اندازه گیری کنید و با پدیده داغ شدن موتور یخچال مقابله شود.

گردوخاک بر روی موتور یخچال

گردوخاک بر روی موتور یخچال

شاید تعجب کنید اما در بسیاری از موارد، علت داغ شدن موتور یخچال، وجود گردوخاک بسیار زیاد بر روی آن است. تجمع گردوخاک بر روی وسایل الکترونیکی و یا مکانیکی به‌طورقطع منجر به کاهش انتقال گرمای موجود در آن دستگا‌ه‌ها می‌شود. این موضوع در مورد موتور یخچال‌ها نیز صدق می‌کند.

در زمان جارو کردن اتاق و یا وقتی که پنجره باز است، میزان گردوخاک زیادی در هوا وجود دارد که طبیعتاً مقداری از آن، بر روی بخش‌های گوناگون یخچال از جمله موتور آن می‌نشیند. این گردوخاک در گاهی از موارد آنقدر افزایش می‌یابد که ضخامت آن به چندین سانتی‌متر نیز می‌رسد.

قرار دادن یخچال در فضای نامناسب

قرار دادن یخچال در فضای نامناسب

علت داغ شدن کمپرسور یخچال می‌‌تواند به محل قرارگیری آن نیز ارتباط داشته باشد. به‌طورکلی، توصیه می‌شود که یخچال‌ها از هر سمت پنج سانتی‌متر با دیوار و وسایل اطراف آن‌ها فاصله داشته باشند. این فاصله اجازه می‌دهد تا هوا به خوبی در هر زاویه حرکت کند و در نتیجه احتمال گرم شدن موتور کاهش پیدا می‌کند.

برخی از کاربران به دلایل مختلفی از این اصل مهم چشم‌پوشی می‌کنند و یخچال را در موقعیت نامناسبی قرار می‌دهند. چنین موضوعی به مرور زمان جلوی تنفس موتور یخچال را می‌گیرد؛ در نتیجه شاهد افزایش شدید دمای بدنه و قطعات داخل موتور خواهیم بود که خود یک معضل اساسی است. علاوه بر آن این کار می تواند منجر به اتومات نکردن یخچال نیز بشود.

کمبود میزان گاز یخچال

کمبود میزان گاز یخچال

در پاره‌‌ای از موارد علت داغ شدن موتور یخچال و همچنین سرد نکردن یخچال، کم شدن میزان گاز آن است. گاز مبرد نقشی مهم در یخچال شما ایفا می‌کند و به دلایل متعددی ممکن است با مرور زمان، مقدار آن کاهش پیدا کند. در این شرایط باید نسبت به شارژ مجدد گاز در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کرد.

شارژ کردن گاز یخچال باید با توجه به نوع آن صورت بگیرد. به عنوان نمونه، اگر در یخچال از گاز R ۱۳۱ استفاده شده باشد، در زمان شارژ کردن نیز باید همین گاز به کار گرفته شود. عدم توجه به نوع گاز یخچال می‌تواند روند شارژ کردن را مختل کند و حتی منجر به خرابی کامل موتور شود.

قرار دادن یخچال در محیط گرم

اگر یخچال در معرض هوای گرم یا تابش آفتاب باشد، هوای آن گرم می‌شود. در نتیجه کمپرسور برای خنک کردن هوای یخچال، شروع به کار کردن می‌کند. این هوای گرم، به کمپرسور اجازه خاموش شدن نمی‌دهد و باعث داغ شدن موتور یخچال می شود. افزایش ناگهانی دمای یخچال باعث بوق زدن یخچال نیز می شود.

خراب بودن ترموستات و سنسور یخچال

ترموستات و سنسور یخچال، وظیفۀ بررسی میزان دمای درونی را برعهده دارند. اگرچه عمر این قطعات معمولاً بالا است، اما با گذشت زمان حتی ترموستات‌ها و سنسورها نیز دچار مشکلات فنی می‌شوند و نوبت به تعویض و یا تعمیر کامل آن‌ها می‌رسد. هر یخچال، دارای ترموستات و سنسور مختص به خود است. خراب شدن سنسور باعث گرم شدن داخل یخچال و در نتیجه آب دادن یخچال می شود.

خراب بودن ترموستات

اگر علت داغ شدن موتور یخچال خرابی ترموستات و سنسور یخچال باشد،‌ می‌‌توان با هزینه کمی این مشکل را حل کرد. در زمان خرابی این دو بخش، برد یخچال به صورت مداوم به موتور دستور می‌دهد تا فعالیت خود را متوقف نکند و همین امر، فشار زیادی به این بخش از دستگاه وارد می‌‌کند.

خراب بودن رله استارت یا رله اورلود

رله استارت که به آن رله اورلود نیز گفته می‌شود، بخشی از یخچال است که وظیفه روشن کردن موتور را در بازه‌های زمانی گوناگون برعهده دارد. این رله نیز همانند ترموستات و سنسور با گذشت زمان، دچار خرابی می‌شود و به همین دلیل می‌توان آن را علت داغ شدن موتور یخچال دانست.

جالب است بدانید که صدای یخچال ال جی در زمان روشن و خاموش شدن می‌تواند مربوط به پایان یافتن عمر رله استارت باشد. وقتی که رله استارت یا رله اورلود خراب باشد یا به خوبی کار نکند، موتور یخچال به شکل بدی روشن می‌شود و یا روشن شدن آن به مدت‌زمان زیادی نیاز خواهد داشت.  گاهی این مدت‌زمان آنقدر افزایش پیدا می‌‌کند که حتی دست زدن به بدنۀ موتور یخچال نیز غیرممکن می‌شود (به علت دمای بالا).

گرمای موتور در یخچال سامسونگ

گرمای موتور در یخچال سامسونگ

داغ شدن موتور یخچال سامسونگ را می‌توان به مواردی همچون خراب بودن رله استارت و همچنین خراب بودن فن پشت یخچال ارتباط داد؛ در برخی از موارد ممکن است بدنۀ یخچال سامسونگ نیز دمای بالایی داشته باشد که علت آن به قرارگیری دستگاه مدنظر در یک محیط نامناسب ارتباط دارد.

یخچال‌های جدیدتر سامسونگ و سایر برندها به نحوی طراحی شده‌اند که گرمای تولید شده توسط موتور از بخش جلو (به جای پشت یخچال) خارج شود. با توجه به این موضوع، باید نسبت به ایجاد فضای مناسب جهت نفس کشیدن یخچال و عبور جریان هوا اقدام کنید. در غیر این صورت مشکل ادامه می‌یابد.

گردش ضعیف هوا یکی از دلایل اصلی داغ بودن کمپرسور یخچال شماست. سایت appliancerepairexpert در این باره گفته است:

Poor air circulation is one of the main reasons why the compressor on your fridge is hot. When there isn’t enough airflow around the part, it won’t be able to cool itself down properly and will begin to overhea

دمای بالای موتور در یخچال الکترواستیل

علت داغ شدن موتور یخچال الکترواستیل و بوش نیز خارج از مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم نیست. در این دستگاه‌ها، معمولاً جمع شدن گردوخاک بر روی موتور و کم شدن گاز، علت داغ شدن موتور یخچال است؛ البته ممکن است این مورد به سایر دلایل گفته شده نیز ارتباط داشته باشد. برای تعمیر یخچال بوش می توانید از نمایندگی تعمیر یخچال بوش شهر خود کمک بگیرید.

خنک کردن موتور یخچال

خنک کردن موتور یخچال

به نظر شما باید چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟ برای پاسخ به این پرسش می‌‌توان به چند راهکار ساده اشاره کرد. اولین مورد آن است که گردوخاک موجود بر روی موتور یخچال را به طور کامل با استفاده یک سشوار و یا جاروبرقی پاک کنیم. اگر امکانش را دارید، مي‌توانید گردوخاک موجود در این بخش را با کمک آب نیز از بین ببرید.

روش دیگر برای خنک کردن موتور یخچال، تعیین فاصله صحیح آن از دیوار است که بارها به آن اشاره کردیم. اگر مشکل مذکور با این موارد حل نشد، باید جهت یافتن علت داغ کردن موتور یخچال با متخصصان معتبر تعمیر لوازم‌خانگی تماس بگیرید. توجه داشته باشید که گزینه‌هایی همچون تعویض فن و یا شارژ‌ گاز یخچال اموری ویژه و تخصصی هستند که شما از پس آن‌ها بر نمی‌آيید.

 

عدم رعایت این نکته و اقدام جهت تعمیر یخچال به شکل شخصی، منجر به ایجاد آسیب‌های فیزیکی متعدد به موتور خواهد شد. با کمک سلام ریپیر لازم نیست دیگر در مورد این مشکل نگران باشید. به محض تماس شما عزیزان، کارشناسان ما در اسرع وقت به منزلتان مراجعه می‌کنند و پس از یافتن علت اصلی گرم شدن موتور یخچال، نسبت به تعیین یک راهکار اساسی برای حل این ایراد فنی اقدام خواهند کرد.

سخن پایانی

شناخت علت داغ شدن موتور یخچال و همچنین رفع مشکلات مربوط به این موضوع، امری تخصصی است که تنها باید توسط کارشناسان مجرب و ماهر صورت بگیرد. در صورتی که نیازمند حل این مشکل هستید و یا با پرسش‌های بیشتری روبه‌رو شده‌اید، حتماً با کارشناسان سلام ریپیر در تماس باشید تا شما عزیزان را به طور کامل یاری کنند.

 

سوالات متداول

۱- علت داغ شدن موتور یخچال سامسونگ و هیمالیا چیست؟

خراب بودن فن پشت یخچال، نشستن گرد و غبار روی موتور یخچال، قرار دادن یخچال در فضای نامناسب و کمبود میزان گاز یخچال میتوانند علت داغ شدن موتور یخچال سامسونگ و هیمالیا باشند.

۲- چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟

گردوخاک موجود بر روی موتور یخچال را به طور کامل پاک کنید و فاصله یخچال را با دیوار به طور مناسب تنظیم کنید.

۳- موتور یخچال باید داغ باشد یا سرد؟

در زمان کار کردن موتور یخچال، داغ بودن بدنه یخچال به علت وجود کندانسور در آن طبیعی است و مشکلی ندارد اما داغ شدن موتور یخچال نشان از وجود یک مشکل است که سریعا باید رفع شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «علت داغ شدن موتور یخچال + چگونه موتور یخچال را خنک کنیم»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری