علت آب دادن و نشت آب از یخچال چیست؟ چرا یخچال آب می دهد؟

آب دادن یخچال

آب دادن یخچال از جمله مشکلاتی است که در یخچال­های مختلف ممکن است با آن مواجه شویم. این آب می‌‌تواند از درون یخچال و یا از بخش زیرین آن تراوش کند که لازم است سریعاً علت اصلی آن مشخص شود، در غیر این صورت امکان آسیب رسیدن به مواد غذایی درون یخچال و حتی قطعات الکترونیکی آن وجود دارد. علت‌های مختلفی را می‌توان برای آب دادن انواع یخچال‌ها بیان کرد. مواردی همچون خراب بودن سنسور، خراب بودن اواپراتور و نشستن گردوغبار بر روی سری نازک ناودانی یخچال تنها بخشی از این علل به شمار می‌روند..

علت آب دادن و نشت آب از یخچال چیست؟

علت نشت آب از یخچال

اولین دلیل آب دادن یخچال که می­خواهیم به آن اشاره کنیم، معیوب بودن یخ‌ساز است. یخ‌ساز یک بخش کاربردی از یخچال به شمار می‌آيد و می‌تواند در مواقع بسیاری کمک‌کننده باشد؛ اما خرابی این بخش نیز دردسرهای خاص خودش را دارد که یکی از آ‌ن‌ها همان نشتی یا آب دادن یخچال فریزر است.

طبیعتاً به منظور حل این مشکل، یخ‌ساز باید توسط تعمیرکاران حرفه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان مشخص کرد که چه بخشی از این قطعه دچار مشکل شده است. توجه داشته باشید که تعمیر یخ‌ساز نیاز به دانش و مهارت مشخصی دارد و از عهده شما عزیزان خارج است. اگر برند یخچالتان بوش است، برای رفع این امر حتماً با کارشناسان سلام ریپر که جزء بهترین نمایندگی تعمیر یخچال بوش در تهران است تماس بگیرید.

معیوب بودن شیر برقی

خرابی شیر برقی

اگر شیر برقی یا شیر الکتریکی یخچال شما خراب باشد، با آب دادن یخچال روبه‌رو می‌شوید. احتمالاً می‌پرسید که این شیر چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور مختصر باید بیان کرد که شیر برقی انتقال آب به یخ‌ساز را بر عهده دارد و همچنین آب سردکن یخچال به کمک همین شیر پر می‌شود.

طبیعتاً در زمانی که چنین قطعه مهمی دچار خرابی و مشکلات متعدد شود، تأمین آب یخ‌ساز و آب سرد‌کن به درستی انجام نمی‌گیرد و در نهایت شاهد جاری شدن آب و شاید هم نیامدن آب از آب سردکن یخچال خواهیم بود. خوشبختانه امکان تعویض شیر برقی معیوب وجود دارد و لازم نیست که در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید،‌ البته اگر از متخصصان امر کمک بگیرید.

پوسیدگی شیر آب شهری

در صورتی که یخچال شما به صورت مستقیم به آب شهری متصل است، امکان دارد که با گذشت زمان شیر مخصوص انتقال آب به درون یخچال دچار پوسیدگی شود. این موضوع در محیط‌هایی که آب شهری دارای املاح نامناسب است و یا مقدار زیادی نمک در آن وجود دارد، بیشتر دیده می­شود. به منظور رفع این مشکل لازم است که شیر مدنظر را به طور کامل تعویض کنیم.

خراب بودن فیلتر شیر

خراب بودن فیلتر شیر

فیلتر شیر همان بخشی است که از انتقال مواد و ذرات نامناسب آب شهری به درون یخ‌ساز جلوگیری می‌کند. امروزه بسیاری از یخچال‌‌های موجود در بازار دارای این فیلتر هستند. پس از بازه‌های زمانی طولانی و کارکرد مداوم، چنین فیلترهایی کارکرد اولیه خود را از دست می‌دهند و همین امر منجر به آب دادن یخچال سامسونگ می‌شود.

در این حالت باید نسبت به تعویض فیلتر شیر اقدام کرد. نکته مهم در رابطه با تعویض فیلتر آن است که حتماً محصولات استاندارد و متناسب با برند یخچال استفاده شود. در غیر این صورت نه تنها فیلتر مربوطه به خوبی کار نخواهد کرد، بلکه ممکن است به علت وارد شدن ذرات نامناسب به درون یخ‌ساز، این بخش نیز دچار مشکل شود. برای این کار می توانید از نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ کمک بگیرید.

پوسیدگی شیلنگ‌های داخل یخچال

پوسیدگی شیلنگ‌های داخل یخچال

در زیر یخچال شما و هم چنین در درون آن شیلنگ‌های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن‌ها آب انتقال پیدا می‌کند. چنانچه این شیلنگ‌ها دچار پوسیدگی شوند، مشکل آب دادن یخچال می­تواند به وجود آيد. در برخی از مواقع نیز در زمان جابه‌جا کردن یخچال و یا تنظیم مکان قرارگیری آن ممکن است این شیلنگ‌ها تحت فشار شدید قرار بگیرند و پاره شوند. تعویض شیلنگ‌های یخچال امری زمان‌بر و کاملاً تخصصی است که تعمیرکاران سلام ریپر به خوبی با آن آشنایی دارند.

خراب شدن المنت دیفراست

سیستم‌های دیفراست که در یخچال‌های مدرن به کار می‌روند، موجب مي‌شوند تا یخچال شما برفک نزند. این سیستم­ها از المنت‌های گوناگونی تشکیل شده است که برفک‌های یخچال را سریعاً ذوب می‌کنند. چنانچه المنت دیفراست خراب شود و نتواند به خوبی کار کند، طبیعتاً باعث برفک زدن یخچال می شود. علت آب دادن داخل یخچال هیمالیا با این امر مرتبط است.

خراب شدن ناودانی یخچال

خراب شدن ناودانی یخچال

ناودانی یخچال شامل یک سوراخ بسیار ریز است که به کمک آن آب ناشی از یخ شدن برفک‌ها از پشت دستگاه خارج مي‌شود. در برخی از موارد،‌ آب دادن یخچال به خراب شدن همین بخش ساده؛ اما بسیار مهم ارتباط دارد. برای حل این مشکل معمولاً باید ناودانی را دوباره به وسیله ابزارهای ویژه باز کرد تا آب در درون دستگاه جمع نشود و به بیرون راه یابد.

گردوغبار در سری ناودانی یخچال

سری ناودانی همان بخشی است که بخش درونی ناودانی را به بخش بیرونی (پشت دستگاه) متصل می‌کند. چنانچه یخچال در بازه‌های زمانی مناسب به خوبی تمیز نشود و یا هوای محیط آلوده باشد، شاهد قرارگیری مقدار زیادی گردوغبار بر روی سری ناودانی خواهیم بود. اگر دلیل آب دادن یخچال این امر باشد، می‌توان به سادگی و با پاک کردن سری ناودانی آن را حل کرد. بهتر است که همواره در زمان تمیز کردن یخچال خود به این بخش نیز نگاهی بیندازید.

طراحی نامناسب یخچال‌های ایرانی

طراحی نامناسب یخچال‌های ایرانی

در برخی از موارد، دلیل اصلی آب دادن یخچال طراحی نامناسب یخچال است. این مشکل به صورت ویژه در بسیاری از یخچال‌های ایرانی دیده می‌شود. متأسفانه طراحی این یخچال‌ها بسیار ابتدایی است و به مواردی همچون جریان صحیح آب در ناودانی توجه نمی‌شود. در این حالت حتی پس از حل مشکلات ناودانی باز هم پس از یکی دو سال شاهد خارج شدن آب از یخچال خواهیم بود (در یخچال‌های خارجی هر ده سال ممکن است چنین موضوعی پیش بیاید).  علت آب دادن یخچال اسنوا طراحی نامناسب است.

 

خراب شدن کندانسور

شاید تعجب کنید؛ اما در پاره‌ای از موارد، علت آب دادن یخچال خراب شدن کندانسور است. اگرچه هر یخچال، دارای کندانسور مختص به خود است؛ اما این بخش نیز از خراب شدن و مشکلات فیزیکی مصون نیست، به خصوص اگر کندانسور مدنظر کیفیت مناسبی نداشته باشد. فراموش نکنید که کندانسور بسیار پیچیده و حساس است و ادامه یافتن کوچک‌ترین ایرادات فیزیکی از عمر آن می‌کاهد؛ بنابراین لازم است که سریعاً نسبت به بهره‌گیری از دانش و تخصص کارشناسان امر اقدام کنید.

خراب شدن سنسورهای یخچال

خراب شدن سنسورهای یخچال

آب دادن یخچال شاید مربوط به خراب شدن سنسورهای دستگاه باشد. یخچال‌های مدرن و امروزی دارای تعداد بسیار زیادی سنسور مختلف هستند که برخی از آن‌ها به تنظیم دمای درونی یخچال می‌پردازند. خراب شدن این سنسورها منجر به داغ شدن موتور یخچال می شود.

با افزایش میزان دما، رطوبت موجود در یخچال به شکل شبنم در بخش داخلی تجمع می‌یابد و در نهایت شاهد آب دادن یخچال خواهیم بود. هر یخچالی دارای سنسورهای مختص به خود است؛ اما معمولاً می‌توان این سنسورها را با هزینه نسبتاً کمی تعویض کرد. عدم تعویض سنسورها علاوه بر مشکل خارج شدن آب می‌تواند فشار زیادی به موتور وارد کند؛ به همین دلیل لازم است که بلافاصله پس از مشخص شدن ایراد فنی در آن‌ها، تعویض شوند.

نوع ساختار یخچال

نوع ساختار یخچال
علت نشت آب از زیر یخچال ساید بای ساید

آب دادن یخچال ممکن است تحت تأثیر ساختار آن باشد. منظور از ساختار، نحوه قرارگیری فریزر و یخچال در کنار یکدیگر است. علت نشت آب از زیر فریزر به طور معمول در یخچال‌هایی که فریزر آن‌ها در بخش پایینی قرار دارد، بیشتر دیده می‌شود؛ بنابراین بهتر است به دنبال خرید محصولاتی باشید که فریزرشان در بخش بالا جای گرفته است. یخچال‌های ساید ­بای­ ساید به دلیل طراحی جداگانه بخش یخچال و فریزر در سمت چپ و راست معمولاً دچار چنین مشکلی نمی‌شوند. درباره علت نشت آب از زیر یخچال ساید بای ساید سایت hbmcclure گفته است:

Your refrigerator doesn’t necessarily need to be completely even. In fact, the front of the refrigerator should be raised slightly higher in order for the coolant to flow properly. If the coolant can’t flow properly, condensation can form and cause puddles to develop underneath the fridge. Problems related to a refrigerator being out of balance are more likely to develop when you first get the refrigerator or after moving it.

سخن پایانی

نشتی یخچال یک ایراد شایع در برندهای مختلف است که می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما به وجود بیاورد؛ به همین دلیل لازم است که علت اصلی این موضوع تشخیص داده شود. ادامه یافتن نشتی نتیجه‌ای به جز خراب شدن قطعاتی همچون اواپراتور به دنبال نخواهد داشت.

نشتی یخچال

علت‌های آب دادن یخچال متفاوت هستند و این موضوع می‌تواند به مواردی همچون خراب شدن ناودانی ارتباط داشته باشد. در هر صورت لازم است که پس مشاهده چنین مشکل مهمی، سریعاً با یک مرکز تعمیر یخچال در تهران تماس بگیرید. ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به منزل شما عزیزان مراجعه کرده و این مشکل را برطرف خواهیم کرد.

 

سوالات متداول

۱- علت آب دادن یخچال چیست؟

خراب شدن المنت دیفراست، معیوب بودن شیر برقی، طراحی نامناسب یخچال و خراب شدن کندانسور علت آب دادن یخچال می باشند.

۲- علت جمع شدن آب زیر جامیوه ای چیست؟

خراب شدن یکی از قطعات سیستم دیفراست، به احتمال زیاد می تواند علت جمع شدن آب زیر جامیوه ای باشد.

۳- علت نشت آب از زیر یخچال ساید بای ساید چیست؟

مهم ترین علت نشت آب از زیر یخچال ساید بای ساید رطوبت بیش از حد محیط، خراب شدن المنت، نصب نادرست شلنگ تصفیه و یا مجاورت یخچال به سینک ظرفشویی است.

6 دیدگاه دربارهٔ «علت آب دادن و نشت آب از یخچال چیست؟ چرا یخچال آب می دهد؟»

  1. سلام دقت بخیر
   اب دادن یخچال داخل کابین مربوت به گرفتگی لوله تخلیه هست که میتونه چن دلیل داشته باشه یکی از راها که احتمالش پایینه درس بشه خاموش کردن یخچال به مدت ۲۴ ساعت ولی برای اطمینان از برطرف شدن مشکل میتونین از پشتیبانی ثبت سفارش کنین تا همکارانمون در کمترین زمان ممکن خدمت برسن برای حل مشکل

  1. درود
   خیر و سریعن باید تعمیر بشه تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

 1. چرا داخل یخچال اب میده؟ ما یک یخچال دو طبقه داریم، از وقتی جای یخچال عوض کردیم از داخلش بخش یخ کن یخچال آب چکه میکنه. شما میدونید علتش چیه؟

  1. درود وقت بخیر
   دلایل زیادی داره
   یکی از دلایلش تراز نبودن یخچال جوری که در یخچال وقتی دستتو برمیدارید خودش بسته بشه و دلایل دیگری که نیاز به یه تکنسین داره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری