۱۰ علت سرد نکردن یخچال که باید بدانید! چرا یخچال خنک نمیکند؟ + راه حل

علت سرد نکردن یخچال

امروزه یخچال‌ها به مهم‌ترین محصول موجود در آشپزخانه ما تبدیل شده‌اند. سرد نکردن یخچال یک مشکل رایج این دسته از لوازم خانگی است که باید سریعاً نسبت به رفع آن اقدام کرد.

وقتی یخچال سرد نمی‌کند، عملاً کارکرد خود را از دست داده و تنها در حال مصرف برق یخچال است. موارد گوناگونی را می‌توان به عنوان دلیل اصلی برای خنک نکردن انواع یخچال فریزرها بیان کرد. مهم آن است که از بین این دلایل، گزینه صحیح را انتخاب کرده و سپس به رفع کردن آن اقدام کنیم. با ما در ادامه متن همراه باشید تا به بررسی مهم‌ترین دلایلی که منجر به این مشکل خاص می‌شوند، بپردازیم.

چرا یخچال خنک نمی‌کند؟

سرد نکردن یخچال یا خنک نکردن آن مشکلی است که بسیاری از ما حداقل یک‌بار با آن روبه‌رو شده‌ایم. همین امر نشان می‌دهد مشکل مذکور یک مشکل رایج است و اختصاص به برند ویژه‌ای ندارد. در واقع حتی اگر یخچال شما از بهترین برندهای موجود در بازار باشد نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوید و هیچ تضمین خاصی در رابطه با عدم وقوع آن وجود ندارد.

خنک نکردن یخچال علت‌های متنوعی دارد که در بخش‌های بعدی بیشتر به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم؛ اما یک علت سرد نکردن یخچال فریزر که اغلب نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود، قرار دادن بیش از حد انواع مواد غذایی درون دستگاه است. پر کردن بیش از اندازه یخچال با مواد غذایی مختلف می‌تواند مشکلات متعددی از جمله خنک نکردن فضای درونی دستگاه را به همراه داشته باشد.

چرا یخچال خنک نمی کند

اگر یخچال شما پر از مواد غذایی است و شاهد گرم ماندن درون یخچال هستید، حتماً در اسرع وقت نسبت به خالی کردن آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که پر بودن یخچال مانع از گردش هوا به شکل صحیح می‌شود. این مورد می‌تواند فشار بسیار زیادی را به بخش‌های خاصی همچون کمپرسور دستگاه وارد کند و یا حتی آن را به طور کامل از کار بیندازد؛ بنابراین یک دلیل اصلی برای سرد نکردن یخچال همین موضوع پر کردن دستگاه بیش از ظرفیت اصلی آن است. هر یخچال ظرفیت مشخصی دارد که معمولاً با فوت بیان می‌شود. انتظار نداشته باشید که میزان ذخیره‌سازی یخچال هجده فوت شما به اندازه یک یخچال بیست و دو فوت باشد.

علت سرد نکردن یخچال

سرد نکردن یخچال
علت سرد نکردن یخچال فریزر

علت اینکه یخچال سرد نمیکند چیست؟ سرد نکردن یخچال می‌تواند در فصول مختلف سال رخ دهد و تنها مربوط به فصل‌های گرم نیست. علاوه بر این، اندازه یا ظرفیت کلی یخچال هیچ تأثیر خاصی روی این مشکل نمی‌گذارد. حتی یخچال‌های کوچک هشت فوت نیز ممکن است دچار اختلالات مختلفی در روند خنک‌سازی شوند. در این بخش به سایر دلایل موجود در رابطه با سرد نکردن انواع یخچال‌ها می‌پردازیم.

۱-خراب شدن کمپرسور
۲-خراب شدن فن کندانسور
۳-خراب شدن لوله‌های کندانسور
۴-خراب شدن فن اواپراتور
۵-بررسی لاستیک مگنتی درب
۶-کم بودن گاز یخچال
۷-نزدیک بودن یخچال به دیوار
۸-تراز نبودن یخچال
۹-تنظیم نبودن یخچال

۱-خراب شدن کمپرسور

کمپرسور نقش بسیار مهمی در یخچال ایفا می‌کند و وظیفه آن فشرده‌سازی مبرد موردنیاز جهت خنک‌سازی است. جای تعجبی ندارد که خراب شدن کمپرسور منجر به کاهش کلی توانایی یخچال جهت سرد نگه‌داشتن فضای درون آن شود. البته کمپرسور به سادگی خراب نمی‌شود و معمولاً مواردی همچون فشار بیش از حد یا کمبود مبرد مشکلاتی را برای این بخش از یخچال به وجود می‌آورد.

گفتنی است این مورد یکی از علت یخ نساختن یخچال ساید نیز هست.

۲-خراب شدن فن کندانسور

چرا یخچال سرد نمیکنه

در کنار کندانسور یخچال یک فن قرار دارد که وظیفه آن انتقال حرارت و گرما از اطراف کندانسور است. مشکل در این فن منجر به بالا رفتن گرمای کندانسور و در نهایت سرد نکردن یخچال خواهد شد. فن کندانسور عموماً به دلیل تجمع گردوغبار دچار خرابی می‌شود. با تمیز کردن آن و همچنین روغن زدن بخش میل شفت می‌توان در اکثر موارد همان فن قبلی را مورد استفاده قرار داد. با درست کردن فن کندانسور مشکل صدای یخچال هم حل می شود.

در اینجا بد نیست اشاره ای داشته باشیم به عملکرد کندانسور یخچال، برای مطالعه بیشتر میتوانید این لینک را مطالعه کنید.

کندانسور یخچال همان رادیاتور خنک کننده گاز (مبرد) یخچال می باشد. در پروسه‌ی سردسازی یخچال، هوای اتاق از بین لوله‌های مبرد که «کویل» یا «کنداسور» نامیده می‌شوند جریان پیدا می‌کند تا گرمای گاز یا همان مبرد به بیرون منتقل شود. در طول زمان، گرد و غبار هوای اتاق در کندانسور جمع می‌شود. وقتی گرد و غبار زیاد شده، کندانسور دیگر نمی‌توانند به طور مؤثر وظیفه‌ی خود را برای خنک کردن گاز یخچال انجام دهد، از این رو عملیات خنک سازی یخچال درست صورت نمی گیرد و به کمپرسور فشار زیادی وارد میشود و حتی ممکن است باعث آسیب جدی و یا سوختن کمپرسور یخچال شود

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

۳-خراب شدن لوله‌های کندانسور

لوله‌های کندانسور ممکن است در صورت قرارگیری در محیط نامناسب دچار گرفتگی شوند. این گرفتگی در عملکرد کلی کندانسور ایراد ایجاد می‌کند و به همین دلیل کندانسور از کار می‌افتد. این مورد خود یکی از انواع دلایل خنک نکردن یخچال است که باید به آن توجه کرد. اگر کندانسور خراب شود ممکن است باعث آب دادن یخچال هم بشود.

تعمیرکاران می‌توانند در زمان شارژ گاز یخچال، لوله‌های کندانسور را نیز مورد بررسی قرار دهند و در صورت وقوع گرفتگی آن را برطرف کنند. در مطلبی دیگر به معرفی بهترین تعمیر یخچال در تهران پرداختیم، که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

۴-خراب شدن فن اواپراتور

دلیل خنک نکردن یخچال

فن اواپراتور منجر به بهبود خنک‌سازی یخچال (به خصوص بخش فریزر) می‌شود. این فن برخلاف فن کندانسور معمولاً به دلیل ایجاد یک توده یخی در بین پرده‌های آن از فعالیت باز می‌ایستد. اگر چنین مشکلی رخ داده است، تعمیرکاران با از بین برده آن توده یخی دوباره زمینه فعالیت مجدد فن اواپراتور را فراهم می‌کنند، آن هم بدون اینکه نیاز خاصی به تعویض این قطعه وجود داشته باشد.

۵-بررسی لاستیک مگنتی درب

بسته نشدن درب به شکل صحیح از عوامل سرد نکردن یخچال است. درون درب یخچال‌های امروزی آهنرباهای مختلفی قرار گرفته‌اند که منجر به کیپ شدن درب می‌شوند. اگر لاستیک دور درب دچار تغییر حالت شده است و درب به خوبی چفت و بست نمی‌شود باید به فکر تعویض این بخش باشید. خراب شدن آهنربای دور درب دستگاه می تواند علت بوق زدن یخچال دوو نیز باشد.

۶-کم بودن گاز یخچال

یک علت خنک نکردن یخچال می تواند کم بودن گاز یخچال باشد. همه ما می‌دانیم که گاز مبرد یخچال یک عامل حیاتی برای ادامه عملکرد این دستگاه به شکل صحیح است. کم شدن گاز یخچال، باعث داغ شدن موتور یخچال و همچنین سرد نکردن یخچال می شود. اما مي‌توان با شارژ مجدد آن به راحتی مشکل سرد نکردن دستگاه را به طور کامل حل کرد. شارژ گاز چندان پیچیده نیست.

همان طور که در سایت daycool نیز گفته شده،

اگر میزان مبرد کاهش یابد یا به طور کامل خالی شود، عمل سرمایش مختل شده و به شکل صحیح صورت نمی گیرد. که در نتیجه دمای درون محفظۀ یخچال بالا رفته و به مرور محصولات داخل یخچال فاسد می شوند.

۷-نزدیک بودن یخچال به دیوار

 

وقتی یخچال سرد نمی کند

به‌هیچ‌وجه یخچال خود را در فاصله کمی از دیوار قرار ندهید. نزدیک بودن یخچال به دیوار نیز می تواند علت خنک نکردن یخچال باشد. این فاصله کم منجر به عدم انتقال حرارت تولیدشده در بخش پشتی دستگاه می‌شود و می‌تواند منجر به خراب شدن کامل یخچال شود. بین یخچال و دیوار حداقل باید بیست سانتی‌متر یا بیشتر فاصله وجود داشته باشد. برا

۸-تراز نبودن یخچال

مورد دیگری که در رابطه با سرد نکردن یخچال باید به آن پرداخت، تراز نبودن یخچال است. حتماً در زمان نصب، از یک تراز حرفه‌ای کمک بگیرید تا مطمئن شوید که یخچال در هر چهار جهت کاملاً تراز است. تراز نبودن منجر به عدم بسته شدن درب یخچال به شکل صحیح می‌شود. در قسمتی از سایت newservic در رابطه با قرار دادن یخچال در مکان‌های غیر استاندارد گفته شده:

طبق تحقیقات انجام شده اغلب خریداران سایدهای ال جی و برندهای دیگر پس از خرید یخچال با تعمیرات یخچال ساید ال جی تماس می‌گیرند و گزارش خرابی و خنک نکردن یخچال‌ خریداری شده را می‌دهند. پس از اعزام نیروی متخصص آنچه مشاهده می‌شود خرابی قطعات یخچال نیست و مکان غیر استانداری که برای یخچال درنظر گرفته شده است مانع از خنک کردن یخچال می‌شود.

۹-تنظیم نبودن یخچال

یک دلیل ساده که در بسیاری از موارد مهم‌ترین عامل سرد نکردن یخچال به شمار می‌رود، تنظیم نبودن درجه این دستگاه به شکل مناسب است. همان‌طور که می‌دانید، عمل خنک‌سازی فضای درونی یخچال به کمک یک سری درجه‌های خاص صورت می‌گیرد که با تغییر آن‌ها می‌توان میزان خنک‌سازی را افزایش یا کاهش داد. این موضوع تنها مربوط به فضای درونی یخچال نیست و حتی امکان تنظیم دمای فریزر نیز وجود دارد.

تنظیم نبودن دمای یخچال

متأسفانه بسیاری از کاربران به اشتباه تصور می‌کنند که درجه یخچال همواره باید در یک بازه عددی خاص تنظیم شده باشد و در صورت تغییر آن یخچال به طور کامل خراب می‌شود. این مورد یک تصور نادرست است که به هیچ وجه واقعیت ندارد و نباید آن را باور کرد.

تنظیم کردن درجه یخچال بستگی به نوع دستگاه شما دارد. برای نمونه اگر دارای یخچال‌های الکترونیکی هستید، بهتر است درجه یخچال روی مقادیر چهار و یا پنج قرار بگیرد. در این حالت یخچال بهترین روند خنک‌سازی را به شما ارائه خواهد داد. در حالت عکس اگر یخچال شما از نوع مکانیکی است توصیه می‌کنیم درجه روی دو یا سه تنظیم شود.

احتمالاً می‌پرسید درجه فریزر باید در چه حدی باشد؟ عموماً بهتر است درجه فریزر یخچال خود را روی عدد ۱۸- درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. در این دما مواد غذایی به طور کامل بهداشتی نگهداری می‌شوند؛ بنابراین بار دیگر که به دنبال دلیل سرد نکردن یخچال خود بودید، درجه دستگاه را به طور کامل بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

۱۰- پر بودن یخچال

پر بودن زیاد یخچال

پر بودن بیش از حد یخچال از مواد غذایی، باعث عدم گردش هوای سرد داخل دستگاه شده و به کمپرسور فشار وارد میکند که ممکن است نتواند پاسخگوی این میزان از مواد غذایی و کاهش دمای آنها باشد، درنتیجه باعث گرم شدن داخل یخچال می شود.

 

سخن پایانی

یخچال‌ها وسیله مهمی در بین لوازم خانگی هستند و به همین دلیل باید از درست کار کردن آن‌ها اطمینان خاطر داشت. طبیعتاً یخچال‌ها نیز ممکن است دچار مشکلاتی مختلفی شوند. یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به این محصولات، سرد نشدن محیط درونی آن‌ها به شمار می‌رود.

سرد نکردن یخچال دلایل گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مواردی همچون تنظیم نبودن درجه یخچال، بیش از حد پر کردن یخچال و همچنین خراب شدن کمپرسور اشاره کنیم. حل هر یک از این موارد مستلزم رعایت یک سری نکات خاص است. خوشبختانه در بسیاری از موارد به راحتی و در مدت‌زمان کوتاهی می‌توان این مشکل رایج را بدون آسیب رساندن به یخچال حل و فصل کرد.

مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی سلام تعمیر به عنوان بهترین نمایندگی تعمیر یخچال بوش، با کادری مجرب و فوق حرفه ای برای تعمیرات یخچال فریزر و ساید با ساید منزل شما در سریع زمان و بهترین کیفیت ممکن آماده ارائه خدمت به شماست.سلام تعمیر با  استفاده از قطعات اورجینال شرکتی تعمیرات خود را بدون قید و شرط ضمانت میکند.

اگر دستگاه شما به تعمیر نیاز پیدا کرده یا بازدهی سابق خود را ندارد ، میتوانید با تماس تلفنی( ۰۲۱۹۱۰۱۱۱۵۰ – ۰۹۱۰۰۹۳۳۰۰۸) یا ثبت سفارش اینترنتی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

ویژگی های ممتاز شرکت تعمیراتی سلام تعمیر

 • پشتیبانی ۲۴ ساعته
 • بازگشت بدون قید و شرط پول در صورت نارضایتی مشتری
 • استفاده از قطعات اصلی و ضمانت دار شرکتی
 • ارائه خدمات در سریع ترین زمان ممکن(۳۰دقیقه الی ۱۲۰ دقیقه بعد از تماس مشتری)
 • پیگیری و نظرسنجی خدمات ارائه شده
 • کادر تخصصی و آموزش دیده با مدرک معتبر
 • رعایت تمامی پروتکل های پیداشتی
 • تعمیرات تخصصی با نازل ترین قیمت حتی پایین تر از نرخ اتحادیه

در پایان از شما دعوت می کنیم، سری هم به مقاله بهترین تعمیر کار ماشین لباسشویی در تهران بزنید.

 

سوالات متداول

۱. چرا یخچال سرد نمیکنه؟

عدم سرد شدن یخچال ممکن است به دلیل چند عامل مشکل‌زا باشد. این مشکل معمولاً به علت خرابی کمپرسور (واحد سرمایشی)، ترمواستات نادرست تنظیم شده، نشت گاز مبرد، یا مشکلات در سیستم مداری یا فن‌ها می‌باشد. همچنین، نباید فراموش کنیم که بسته نگه داشتن درهای یخچال نیز اهمیت دارد، زیرا نشت هوا می‌تواند منجر به افت دما شود. برای تشخیص و رفع این مشکلات، بهتر است با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا تعمیرات لازم انجام شود و یخچال به درستی کار کند.

۲.علت سرد نکردن یخچال سامسونگ چیست؟

سرد نشدن یخچال سامسونگ ممکن است به عوامل متعددی بستگی داشته باشد، از جمله تنظیمات نادرست دما، نشت هوا از درها، خرابی در مکانیسم‌های مهم نظیر کمپرسور یا ترمواستات، مشکلات در یخ‌ساز، و یا نیاز به تخلیه یخ‌ساز. برای تشخیص دقیق و رفع این مشکلات، بهتر است با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ تماس بگیرید تا عیب‌یابی کامل و تعمیر مورد نیاز انجام شود.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ علت سرد نکردن یخچال که باید بدانید! چرا یخچال خنک نمیکند؟ + راه حل»

  1. سلام وقت بخیر
   خیر ربطی به این موضوع ندارد. سرد نکردن یخچال معمولا به مشکلاتی همچون کار نکردن موتور، خالی شدن گاز داخل یخچال و یا برفک زدن یخچال برمیگردد.

 1. سلام
  من یک شب یادم رفت در یخچال ببندم از فرداش حس کردم دیگه مثل سابق خنک نمیکنه ممکنه علت سرد نکردن یخچال از اون باشه؟

  1. درود
   بله یخچالهای جدید از سیستم چرخشی استفاده میکنم وقتی در باز بمونه باعث برفک زدن میشه و راه چرخشش مسدود میشه بهتره چون ساعت در یخچال بسته بمونه بعد چند ساعت بزنین به برق یه روز منتظر باشین درس میشه

 2. اگر بالای یخچال وسیله سنگین بزاریم ممکنه به موتور فشار بیاره و مانع از خنک کردن یخچال بشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   خیر ولی یخچال با وجود ظاهری بزرگ ولی از بدنیه خیلی محکم برای تحمل وسایل سنگین نداره تا حد امکان توسیه نمیشه

 3. ما یخچالمون مستقیم بدون محافظ به برق زدیم. چند وقت پیش که برقامون چند باری پشت سر هم قطع و وصل شد دیگه مثل سابق مواد غذایی داخلش خنک نمیشن. ممکنه علتش قطعی برق باشه. چیکار کنیم که درست شه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری