علت صدا دادن لباسشویی چیست؟ ۱۲ علت + راه حل

صدا دادن ماشین لباسشویی

صدا دادن ماشین لباسشویی می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. دلایل مختلفی را می‌توان برای ایجاد صداهای غیرعادی در ماشین لباسشویی بیان کرد که از بین آن‌ها می‌توانیم به مواردی همچون خراب بودن فنرها، خراب بودن سه نظام، خراب بودن بلبرینگ‌ها و تنظیم نبودن پایه‌ها اشاره کنیم. اگر با هر کدام از این مشکلات روبه رو شدید باید هر چه زودتر نسبت به رفع آنها اقدام کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع صدای لباسشویی و علل ایجاد آنها آشنا شوید.

علت صدا دادن ماشین لباسشویی

علت صدا دادن ماشین لباسشویی

چرا لباسشویی صدا میده؟ در این مطلب قصد داریم رایج ترین علت صدا دادن ماشین لباسشویی را با هم بررسی کنیم. نکتۀ مهم در این زمینه آن است که هرچه سریع‌تر علت اصلی به‌وجودآمدن سروصدا در دستگاه را تشخیص دهیم و نسبت به رفع آن اقدام کنیم. استفاده کردن از ماشین‌های لباسشویی که به دلایل گوناگون از خود صدای نامناسب تولید می‌کنند می‌تواند خطرناک باشد و هزینۀ نهایی تعمیر این وسایل را افزایش دهد.

گیر کردن جسم خارجی بین دیگ‌ها

اولین علت صدا دادن ماشین لباسشویی هنگام چرخش که باید به آن اشاره کنیم، گیر کردن یک جسم خارجی بین لاستیکی و دیگ استیل (دیگ مرکزی) دستگاه است. در برخی از مواقع ممکن است در جیب لباس‌های شما اجسام بزرگی وجود داشته باشند که در زمان شستشو از جیب خارج می‌شوند و دقیقاً بین دیگ مرکزی و دیگ لاستیکی گیر می‌کنند. به همین دلیل است که گفته می‌شود بهتر است پیش از شستشو، جیب‌ لباس‌های خود را بارها جستجو کنید. برای حل این مشکل باید دیگ‌ها به‌طور کامل مورد بررسی قرار گیرند و جسم مدنظر خارج شود.

پر کردن بیش از اندازۀ دستگاه

پر کردن بیش از اندازۀ لباسشویی

یکی دیگر از علت‌های صدا دادن ماشین لباسشویی آن است که کاربران بیش از حد استاندارد، آن را پر می‌کنند. هر ماشین لباسشویی ظرفیت مشخصی دارد که باید به آن توجه داشته باشید (چهار کیلو، هشت کیلو و…). در صورت پر کردن بیش از اندازۀ ماشین لباسشویی، توازن دیگ مرکزی به‌طور کامل به هم می‌‌خورد و همین امر منجر به ایجاد صداهای گوش‌خراش و حتی لرزش ماشین لباسشویی می‌شود. بهترین راهکار آن است که مقداری از لباس‌های درون دستگاه را بیرون بیاورید و آن‌ها را در دور بعدی شستشو در ماشین لباسشویی قرار دهید. در همین رابطه سایت hoover-home گفته است:

The main answer for your question, “why is my washing machine noisy” might include an unbalanced load in a spin cycle, loose drum bearings, a blocked filter or a trapped item such as a coin.

خراب بودن سه نظام

خراب بودن سه نظام ماشین لباسشویی

سه نظام، یک قطعۀ بسیار ویژه است که کل قطعات مهم ماشین لباسشویی از جمله دیگ را در مکان تعیین‌شده توسط شرکت نگه می‌دارد. خراب بودن سه نظام از جمله دلایل اصلی صدا دادن ماشین لباسشویی در برندهای گوناگون مانند سامسونگ محسوب می‌شود. سه نظام خود از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده است و به همین دلیل یک قطعۀ پیچیده به شمار می‌رود. خراب بودن سه نظام می‌تواند به موتور نیز آسیب بزند؛ پس باید خیلی سریع باید نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. برای این کار می توانید از کارشناسان نمایندگی تعمیر لباسشویی سامسونگ کمک بگیرید.

خراب بودن فنرها و کمک‌فنرها

دومین علت صدای زیاد ماشین لباسشویی در دور تند، خراب شدن فنرها و کمک‌فنرهای دستگاه است. این فنرها و کمک‌فنرها، دیگ‌های دستگاه را در یک محیط معلق نگه می‌دارند. با گذشت زمان، امکان خراب شدن فنرها یا کمک‌فنرها وجود دارد (به‌خصوص در ماشین‌های لباسشویی ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت). طبیعتاً بهترین راهکار موجود برای ازبین‌بردن صداهای غیرعادی در این حالت، تعویض کردن فنرها و کمک‌‌‌فنرها است.

خراب بودن تسمه

خراب بودن تسمه

برخی از ماشین‌های لباسشویی دارای یک تسمه هستند که وظیفۀ چرخش دیگ را برعهده دارد. ممکن است که دلیل اصلی صدا دادن ماشین لباسشویی بوش ، خراب شدن همین تسمه باشد. تسمه‌ها دارای عمر مفید مشخصی هستند و تا ابد کیفیت ابتدایی خود را حفظ نمی‌کنند. خوشبختانه امکان تعویض سریع تسمه‌ها وجود دارد و خرید آن‌ها نیز چندان هزینه‌بر نخواهد بود؛ بنابراین اگر بخواهید برای تعمیر ماشین لباسشویی خود از سلام ریپیر که بهترین نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی بوش در تهران است، کمک بگیرید لازم نیست که نگرانی خاصی در این رابطه داشته باشید.

تمام شدن زغال موتور

تمام شدن زغال موتور لباسشویی

علت صدای لباسشویی پاکشوما در بیشتر موارد تمام شدن زغال مربوط به موتور است. زغال موتور نیز همانند تسمه از جمله قطعات مصرفی ماشین لباسشویی به شمار می‌آيد و طی یک بازه زمانی مشخص باید تعویض شود (به‌خصوص اگر از ماشین لباسشویی به‌صورت روزمره استفاده می‌کنید). اگر علت صدا دادن لباسشویی این مورد باشد، تنها با تعویض زغال موتور، صدای ناراحت‌کننده از بین می‌رود و می‌توانید به‌راحتی دوباره از دستگاه خود بهره ببرید.

خراب بودن پمپ تخلیه

در برخی موارد، علت صدای لباسشویی در دور تند، خراب بودن پمپ تخلیه است. این پمپ وظیفه دارد تا آب کثیف مربوط به شستشوی لباس‌ها را در بازه‌های زمانی مشخصی (به‌عنوان نمونه هر سی دقیقه یکبار) به‌طور کامل خارج کند. اگر پمپ تخلیۀ دستگاه خراب شده باشد، با صدا دادن ماشین لباسشویی و حتی خشک نکردن ماشین لباسشویی روبه‌رو خواهیم بود. راهکار اصلی برای حل این مشکل بررسی پمپ تخلیه و تعویض و تعمیر آن است. سایت newservic هم در این باره گفته است:

یکی از مهمترین صداهایی که اغلب باعث آزار و اذیت افراد می‌شود، صدای پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. صدای زیاد و آزار دهنده پمپ تخلیه ماشین می‌تواند به علت استهلاک قطعات متحرک مربوط به پمپ باشد. اگر هنگام تخلیه آب ماشین لباسشویی با صداهای آزار دهنده و غیرطبیعی مواجه شدید، بی شک پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است.

خرابی پمپ تخلیه ممکن است باعث باز نشدن درب لباسشویی هم بشود.

خراب بودن تاخو

تاخو وظیفۀ کنترل کامل روند کارکرد موتور را بر عهده دارد. امروزه تمامی ماشین‌های لباسشویی دارای تاخو هستند. اگرچه خراب شدن تاخو به‌ندرت رخ می‌دهد، اما نمی‌توان آن را امری غیرممکن دانست. اگر دلیل صدا دادن ماشین لباسشویی خراب شدن این بخش از دستگاه باشد، قاعدتاً باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم. استفاده از ماشین لباسشویی با تاخوی خراب می‌تواند به موتور آسیب جدی وارد کند. این امر نیز باید تنها توسط متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی در تهران انجام شود.

خراب بودن بلبرینگ

خراب شدن بلبرینگ

شاید تعجب کنید،‌ اما احتمال دارد که علت صدا دادن ماشین لباسشویی موجود در منزل شما، خراب شدن بلبرینگ‌های آن باشد. بلبرینگ‌ها یکی از مهم‌ترین قطعات هر ماشین لباسشویی به شمار می‌روند و نمی‌توان اهمیت آن‌‌ها را نادیده گرفت. متأسفانه باید به این نکته اشاره کنیم که خراب شدن بلبرینگ‌ها و تعمیر این بخش از ماشین لباسشویی هزینه‌های بسیار زیادی را به دنبال دارد و امری زمان‌بر نیز محسوب می‌شود. بلبرینگ‌های ماشین‌ لباسشویی هر برند نیز به شکل خاصی طراحی شده‌اند.

میزان نبودن پایه‌ها

برخی از کاربران می‌پرسند: «چرا با وجود نو بودن، ماشین لباسشویی صدا میده؟» برای پاسخ به این پرسش رایج می‌توانیم به میزان نبودن یا تراز نبودن پایه‌های دستگاه اشاره کنیم. این امر یکی از ساده‌ترین علل صدا دادن ماشین لباسشویی است که بیشتر افراد اصلاً توجهی به آن ندارند.

ماشین لباسشویی شما نیز باید مانند دستگاه‌های دیگری همچون یخچال، به‌صورت کاملاً تراز روی زمین قرار بگیرد تا بتواند کارکرد صحیح خود را به نمایش بگذارد. تراز نبودن پایه‌ها علاوه بر اینکه منجر به ایجاد سروصدای زیاد می‌شود، می‌تواند برای دیگ دستگاه نیز مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

قبل از خواندن ادامه مطلب پیشنهاد میکنیم ویدئوی زیر را نیز در رابطه با علت های صدا دادن ماشین لباسشویی ببینید:

 

تنظیم نبودن بالانس اولیه

برخی از ماشین‌های لباسشویی محبوب بازار از جمله ماشین‌های پاکشوما و اسنوا، دارای یک بالانس اولیه هستند که باید به‌طور کامل تنظیم شوند. اگر بالانس این ماشین‌ها به هر نحوی تغییر پیدا کند،‌ صدا دادن ماشین لباسشویی آغاز خواهد شد؛ بنابراین می‌توان علت صدای ماشین لباسشویی اسنوا را به همین موضوع ارتباط داد. برای تنظیم بالانس اولیۀ دستگاه باید از کارشناسان آگاه کمک بگیرید.

خراب بودن کامل موتور

خرابی موتور لباسشویی

این احتمال می‌رود که صدای ماشین لباسشویی پاکشوما نشانه‌ای از خراب بودن موتور این محصولات باشد. خراب شدن موتور خود شامل دلایل گوناگونی است که از بین آن‌ها می‌توانیم به اتصالات نامناسب الکتریکی، ضربات فیزیکی، خراب شدن بورد و…) اشاره کنیم. خرابی موتور دستگاه ممکن است باعث نچرخیدن ماشین لباسشویی هم بشود.

خراب شدن موتور نیز همانند خراب شدن بلبرینگ‌ها معمولاً موضوعی پرهزینه است. در این حالت چاره‌ای به جز بازرسی کامل موتور و یافتن مشکلا مربوط به آن وجود ندارد. امری که با توجه به نوع برند دستگاه، پیچیدگی‌های خاص خود را خواهد داشت. البته کارشناسان سلام ریپیر می‌توانند حتی در این شرایط نیز به شما سروران گرامی کمک کنند.

جالب است بدانید یکی از علت های تمیز نشستن ماشین لباسشویی همین خرابی موتور دستگاه است.

حل مشکل صدا دادن ماشین‌‌های لباسشویی

حل مشکل صدا دادن ماشین‌‌های لباسشویی

اگر قصد دارید صدا دادن ماشین لباسشویی را متوقف کنید و از شر صداهای غیرمعمول و آزاردهنده راحت شوید، سلام ریپیر بهترین انتخاب برای شما است. کارشناسان ما با سال‌ها تجربه در زمینۀ تعمیر انواع لوازم خانگی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند و آماده‌اند تا در اسرع وقت کلیۀ مشکلات مربوط به چنین دستگاه‌هایی را حل کنند. ما به رضایت‌خاطر شما اهمیت می‌دهیم و به همین دلیل تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم. هزینۀ خدمات سلام ریپیر از کلیۀ فعالان حاضر در این زمینه کمتر است.

سخن پایانی

صدا دادن ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی یک وسیلۀ بسیار ارزشمند در زندگی ما به شمار می‌روند، اما همانند سایر لوازم خانگی، آن‌ها نیز ممکن است دچار عیب و ایرادهای گوناگونی بشوند. از جمله این ایردها می‌توان به ایجاد سروصداهای نامناسب و غیرمعمول اشاره کرد؛ سروصداهایی که می‌توانند واقعاً زجرآور باشند.

یافتن علت صدا دادن ماشین لباسشویی یک امر بسیار تخصصی است و باید توسط تعمیرکاران کاربلد و مجرب صورت بگیرد. به یاد داشته باشید که تعمیر کردن قطعات مختلف ماشین لباسشویی توسط کاربران عادی امکان‌پذیر نیست و تنها منجر به افزایش خسارات فیزیکی به دستگاه می‌شود. در صورت نیاز به حل چنین مشکلاتی با کارشناسان سلام ریپیر تماس بگیرید تا شما عزیزان را به‌طور کامل یاری کنند.

 

 

سوالات متداول

۱- علت صدا دادن ماشین لباسشویی در دور تند چیست؟

علت صدا دادن ماشین لباسشویی در دور تند می تواند خراب شدن پمپ تخلیه باشد. در برخی از موارد نیز، اجسام سخت از شست‌وشوهای پیشین در لاستیک دور در یا داخل واشر تخلیه گیر می‌کنند و در شست‌وشوهای بعدی باعث ایجاد صدای لباسشویی در دور تند می‌شوند.

۲- چگونه مشکل صدای ماشین لباسشویی پاکشوما را حل کنیم؟

تعویض قطعه های آسیب دیده یکی از اقداماتی است که به برطرف شدن مشکل صدای ماشین لباسشویی پاکشوما کمک می کند. تعمیر پمپ تخلیه، تعمیر کوپلینگ و تعمیر و تعویض فنرها و کمک فنرها کارهایی هستند که انجام دادن آنها مشکل را برطرف خواهد کرد.

4 دیدگاه دربارهٔ «علت صدا دادن لباسشویی چیست؟ ۱۲ علت + راه حل»

 1. سلام
  من یکبار کمتر از همیشه لباس ریختم داخل ماشین موقع خشک کردن که شد صدای وحشتناکی از لباسشویی اومد حتی لباسشویی چند سانت هم اومد جلو از اون موقع هر بار که لباس میریزم ماشینم صدا میده چیکار باید بکنم که درست بشه؟

  1. درود
   ماشین لباسشویی یه اندازه داره نباید نه کمتر و نه بیشتر از مجاز داخلش لباس باشه ولی با یک بار آسیب نمی‌رسه به دستگاه این با مرور زمان آسیب دیده هست باید تکنسین جهت تعمیر مراجعه کنن شما میتونین با تماس یا ثبت درخواست در اولین فرصت جهت رفع ایراد همکاران ما مراجعه کنن

  1. درود
   لباسشویی کلا در حال چرخش هست و وقتی کار می‌کنه تموم میخوره از داخل ولی بدنه جوری طراحی شده بیشترین لرش رو بگیره ولی به مرور زمان بشتر لرزش معلوم می‌کنه بهترین کار اینه وسایل حساس و صدا را روی لباسشویی نزاریه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات بلاگ

تماس فوری